...
HAVA DURUMU
SAKARYA

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 18479 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Herson neden önemli?..

23 Kasım 2022 - kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Herson neden önemli?..
Herson neden  önemli?..

Herson neden

önemli?..

 

Necdet Buluz

 

Rusya Savunma Bakanlığı, Cuma günü yerel saat ile 05.00’te Ukrayna’nın Herson bölgesinden çekilmenin tamamlandığını duyurdu. kremlin ise Moskova’nın Herson bölgesini Rusya’nın bir parçası olarak görmeye devam ettiklerini belirtti. Savaşta karışık işler.

Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna’nın Herson bölgesinden çekilmenin tamamlandığını duyurdu. Rusya’nın devlet haber ajanslarından yapılan açıklamada Bakanlık, çekilmenin Cuma günü yerel saat ile 05.00’te tamamlandığını ve tek bir askeri teçhizatın bırakılmadığını ifade etti. 

Bununla birlikte Kremlin, geri çekilmenin hiçbir şekilde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin için bir utanç oluşturmadığı konusunda ısrar etti. Kremlin sözcüsü Dmitriy Peskov gazetecilere verdiği demeçte, Moskova’nın Herson bölgesini Rusya’nın bir parçası olarak görmeye devam ettiğini söyledi.

Peskov, ayrıca Kremlin’in, Herson ve diğer üç Ukrayna bölgesinin yasadışı ilhakını kutlamak için bir aydan biraz daha uzun bir süre önce şenlikler düzenlediği için pişman olmadığını da sözlerine ekledi.

Herson’dan çekilme savaşın dönüm noktalarından biri olarak kabul ediliyor. Ancak analistlere göre Rusya’nın savaşı kaybettiği anlamına gelmiyor.

Herson, Ukrayna’nın güneyinde aynı adı taşıyan kent ve kentin bulunduğu bölgenin adı. Rusya’nın 2014’te ilhak ettiği Kırım Yarımadası’nın tek kara bağlantısı Herson’du. Kırım, Rusya için stratejik açıdan ne kadar önem taşıyorsa, Herson da Ukrayna açısından Rusya’yı Kırım’da tecrit etmek için o kadar önemli. Rusya’nın geri çekilmeye başlamasıyla birlikte Moskova’nın Kırım ile kara bağlantısı kesilecek.

Karadeniz’de bir yarımada olan Kırım’ın suyu Herson’dan geliyor. Su, Ukraynalıların Dnipro dediği Dinyeper Nehri’nden kanalla taşınıyor. Ukrayna, Rusya Kırım’ı ilhak ettiğinde yarımadanın suyunu kesmişti. Ruslar, Şubat’ta Ukrayna’ya girdiğinde, Herson ve doğusundaki Zaporijya’yı ele geçirip kanalı yeniden açmıştı. Herson yeniden Ukrayna’nın kontrolüne geçerse Kiev muhtemelen suyu yine kesecek.

Herson, Ukrayna’nın ortasından geçen ve ülkeyi boydan boya kateden Dinyeper Nehri’nin ağzında yer alıyor. Burası, Rusların Dinyeper’in batısına geçtiği tek yer olma özelliği taşıyordu. Rus güçlerinin, nehrin doğusuna çekilmesi Ukrayna’ya Zaporijya’nın yolunu açabilir. Ukrayna’nın Zaporijya’yı ve Rusların kontrolündeki nükleer santrali geri alması kolaylaşır.

Herson’un Moskova açısından sembolik önemi de var. Herson kenti, Rus güçlerinin Ukrayna’da ele geçirdiği tek bölgesel başkentti. Savaşın başında Rusya’nın Herson’dan sonra Mikolayev ve Odessa’yı da alarak Ukrayna’nın Karadeniz’le bağlantısını kesmeyi planladığı düşünülüyordu. Ancak Moskova, Herson’dan batıya ilerleyemedi. Buna karşılık Donetsk, Zaporijya ve Herson’u alarak Ukrayna’nın Azak Denizi’yle bağlantısını kesti. Ukrayna’nın, Herson’u almasıyla birlikte yeniden Azak Denizi’ne kıyısı oldu. Ancak önemli olan bölgenin Karadeniz’e olan kıyısı.

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar