- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11814 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü

20 Kasım 2016 - 1 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü
20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü

Rus Jetleri,48 saat içinde özellikle HALEP’e 200 hava saldırısı düzenledi.300 sivil ölü,1000’e yakın yaralı var

Tüm dünyanın gözleri önünde okullar bombalanıyor, çocuklar ölüyor, bir nesil yok oluyor. Halep’ in sesine ses ver! Dünya Çocuk Hakları Günü

Çocuk olmak zor

Savaşlar ve yoksulluk nedeniyle dünya genelinde milyonlarca çocuk, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü’ne açlık, eğitimsizlik, istismar ve şiddet dolu bir ortamda girdi

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) ve Uluslararası Af Örgütü gibi kurumların raporlarına göre, dünya genelinde milyonlarca çocuk, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü’ne savaş başta olmak üzere nedenlerden dolayı açlık, gıda eksikliği, eğitimsizlik, şiddet dolu bir ortamda giriyor.

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından özellikle savaş ve yoksulluğun hüküm sürdüğü coğrafyalarda yaşam mücadelesi veren çocukları korumak ve koşullarını iyileştirmek amacıyla 20 Kasım 1989’da “Çocuk Haklarına Dair Sözleşme” imzalandı. Bu kapsamda söz konusu tarih, dünya genelinde çocukların karşı karşıya kaldıkları hak ihlallerini gündeme taşımak amacıyla Dünya Çocuk Hakları Günü olarak kabul edildi.

Çocuk göçmen sayısı katlanarak artıyor
Geri bıraktırılmış ülkelerdeki çocuklar, hiçbir sorumlulukları olmamasına rağmen savaş, çatışma, iklim değişikliği ve yoksulluk gibi sorunları en çok yüklenen kesim olarak dikkati çekiyor.

Raporlara göre çocuk göçmen sayısı sadece 10 yıl içinde 2 kat arttı. Özellikle Suriye ve Irak’ta son dönemde yaşananların bunda büyük etkisi bulunuyor. Dünyada yaklaşık 50 milyon çocuk, kendi ülkelerinin sınırları dışına göç etmiş ya da zorla yerlerinden edilmiş şekilde hayatta kalma mücadelesi veriyor.

Doğuştan hakları olan temel hakları doğar doğmaz kaybetmek zorunda kalıp, hayata “göçmen” ya da “mülteci” olarak merhaba diyen bu çocukların yaklaşık 28 milyonu şiddet ve güvensizlik nedeniyle ülkelerini terk etmek zorunda kalanlardan oluşuyor.

Hayatta kalmak için erken yaşta yollara düşen çocuklar, bu sefer de istismar başta olmak üzere çeşitli olumsuzluklarla karşılaşma riski altında hayatlarını sürdürmek zorunda kalıyor.

Suç örgütlerinin eline düşüyorlar
Çocuklar, çoğu zaman insan kaçakçılığı yapanlara bağımlı olduklarından, insan tacirleri ve diğer suç örgütlerinin eline kolaylıkla düşebiliyor. Söz konusu çocukların bir kısmı, Suriye’deki savaştan kaçıp, Yunanistan’a geçme umuduyla bindiği botun batması sonucu cansız bedeni kıyıya vuran Aylan Kurdi gibi umuda yolculukta hayata veda ediyor.

Sadece geçen yıl yaklaşık 41 milyon kişi kendi ülkelerindeki şiddet ve çatışmalardan dolayı yerlerinden edilirken, bu kişilerin yaklaşık 17 milyonunu çocuklar oluşturuyor. Bunların üçte biri de Suriye, Irak ve Yemen gibi iç savaşın yaşandığı ülkelerden oluşuyor.

250 milyon çocuk işçi
Söz konusu olumsuzluklar nedeniyle dünyada her gün 5 yaş altı yaklaşık 18 bin çocuk, önlenebilir nedenlerden hayatını kaybediyor. Bunların önemli bölümünü yoksulluk ya da coğrafi nedenlerden dolayı hizmetlere ulaşamayan yerlerde yaşayanlar oluşturuyor. Dünya genelinde de babasını kaybetmiş yaklaşık 165 milyon çocuk bulunuyor.

İstatistiklere göre dünya üzerinde 5-14 yaş grubu arasında 250 milyon çocuk işçi var. Bunların büyük çoğunluğu okula devam edemiyor. Yaklaşık 124 milyon çocuk, ilkokul ve ortaöğretimin ilk kademesine devam edemezken, ilkokulu bitiren her 5 çocuktan 2’si de okuma-yazma ve basit aritmetik işlemleri öğrenememiş durumda bulunuyor. Ayrıca kız çocukların yüzde 11’i, 15 yaşına gelmeden evlendiriliyor.

Korkunç tahminler
Şartların böyle devam etmesi durumunda, UNICEF’in ‘Dünya Çocuklarının Durumu 2016’ adlı raporunda; 2030’a kadar çoğu önlenebilir hastalıklardan 69 milyon çocuğun hayatını kaybetmiş, 167 milyon çocuğun yoksulluk içinde yaşıyor, 750 milyon kız çocuğunun ise evlenmiş olacağı tahmin ediliyor.

Halep’de çöp torbasında bir deterjan kutusunda bulunan bebek senin de Dünya Çocuk Hakları Günü ‘n kutlu olsun!

Geleceğimiz çocuklarımızın Dünya Çocuk Hakları Günü kutlu olsun.

YORUMLAR

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar