- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11134 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Ziraat Yüksek Mühendisi Hamdi ŞENOĞLU”Acınacak Halimiz”

29 Nisan 2016 - 1 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Ziraat Yüksek Mühendisi Hamdi ŞENOĞLU”Acınacak Halimiz”
Ziraat Yüksek Mühendisi Hamdi ŞENOĞLU”Acınacak Halimiz”

ACINACAK HALİMİZ

HAMDİ ŞENOĞLU

Gülemedik, gülemeyeceğiz…
Ta ki birbirimize sahip çıkana kadar…
Hangi birini anlatayım; fındığı mı, patatesi mi, domatesi mi… Hangisine elimizi atsak elimizde kalıyor. Hep çığlık atan biz, hor görülen biz, bu kadar nasıl çekiyoruz bilmiyorum. Ekonomist arkadaşlarla görüşüyorum onlar da bu çiftçi bunun altından nasıl çıktığını anlayamadıklarını söylüyor. Bu kadar eziyet çekiyoruz, bari bırakın çığlık atalım, rahatlayalım.

handi

Fındıkçı feryat ediyor. Ziraat odaları olarak söyledik, emanete vermeyin verdiler. Vermeyen arkadaşlara teşekkür etmek gerekir, verenler mücadelemizi kırdılar, piyasanın hali malum. Bakanlığımız son günlerde bir atak geliştirdi TMO’nun fındık alımı ile ilgili hala sonuç bekliyoruz, Uygulama başlamadı. Fiskobirlik’te bir kıpırdama bile yok. İyi ki TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar “alan bazlı fındık desteklemesi” ile yaptığı çalışmayı iyi anlattı da destekleme devam ediyor.

Rusya ve Irak krizleri çiftçiyi vurdu. Ürettiklerimiz elimizde kaldı ve zarar ettik. Bakanlık bu gibi durumlarda B planı olmalı, devreye sokmalı…

Patates çiftçisine bakıyorsunuz, tarlada kilosu 30 kuruş… Hep zarar… Sesini çıkartmak istiyor. Yapılan hareketler bizi üzüyor. Tokat atmalar, silah çekmeler… Problem böyle çözülmez.

Çözmek için birimiz hepimiz, hepimiz birimiz olana dek…
Çözmek için kooperatifçiliği öğrenene dek…
Çözmek için planlı üretim yapana dek…
Çözmek için yıl içinde ne kazanacağımızı bilene dek…

Derdimizi hafifletmek için köye dönüş projesi ile Tarım Bakanlığı’nın uygulamaya soktuğu 30 bin TL hibe projesi de bizi rahatlatmaz. Rahatlatmadığı gibi ülke ekonomisine yararı ne kadar olacağını ilerde göreceğiz. Bu projeler güzeldir ama şartları, oyunu kuralına göre uygulamak gerekir. Kusura bakmayın; bakanlığın ismini tam yazmadım kısaltılmış olarak yazdım, herhalde herkes anlamıştır. Yıllardır buna benzer projeler uygulandı ama hedefe tam istendiği şekilde ulaşmadı. Biliyorum ki her projenin başarı oranı farklıdır. Ama bunlar hep çok kötü sonuçlandı hesaplandığı şekilde yarar oranına ulaşmadı. Bunların sebebini iyi araştırmak gerekir.
Ankara’dan gözüktüğü gibi olmuyor. Gönül çok güzel olmasını istiyor. Düşünce güzel, sonucun güzel olacağına inanmak istiyorum ama tecrübelerim beni yanıltmaz; çok yararlı olacağını sanmıyorum.
Niye diye sorarsanız anlatayım;

Formata baktığımızda bir sürü puantajlar sıralanmış hepsini bir kenara koyun. 100000000000000000 TL.
1’i kaldırdığınızda hiçbir anlam taşımayan bir rakam ortaya çıkar.
^1^:UYGULAMALI BİR EĞİTİM
Evet bunu beceremeyene verdiğiniz her para, havaya üflenen sigara dumanı gibidir.

Başarılı bir uygulamalı eğitim görmeyen hiç kimseye destek vermeyin, başarısız oluruz…

BİZ ÜRETEMEZSEK TÜRKİYE AÇ KALIR.

aziraat1 aziraat2 aziraat3 aziraat4

gazitarım10tarımdasusaksıdatarım5saksıdatarım1tarımtoprakları1tarımolmus4tarımolmus1aralık73aralık72aralık70aralık60aralık57

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar