Dolar : Alış : 7.5096 / Satış : 7.5231
Euro : Alış : 8.9643 / Satış : 8.9804
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya9°CYağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11365 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Ziraat Odaları Toprak Kurulu ve Mera Komisyonunda söz sahibi değil

29 Haziran 2017 - 0 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Ziraat Odaları Toprak Kurulu ve Mera Komisyonunda söz sahibi değil
Ziraat Odaları  Toprak  Kurulu  ve  Mera Komisyonunda  söz  sahibi değil

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Toprak Kurullarında Ziraat  Odası Temsilcisi  Yok  diyor.

Türkiye’de  Tek   Ziraat  Yüksek Mühendisi Olan  Hamdi  Şenoğlu  ‘un    Toprak  Kurulları   ve  Mera  Komisyonlarından atılmasına   seyirci  kaldı.

 

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar  Kendi  ilindeki  Ziraat  Odalarında  Çiftçiye   en  çok  desteği  veren

Yüksek Ziraat Mühendisi Hamdi ŞENOĞLU’ı  Toprak Kurulundan  atılması ,Bundanda  yetinmeyip  Mera  Komisyonundan atılmasını  seyredip  2  Yıl  sonra

“Bu kurullarda verimli arazilerin tarım dışına çıkarılmasına itiraz eden Ziraat Odası Başkanlarımızın yerine ticaret erbabına yer veriliyor. Toprağın esas sahibi çiftçimizin temsilcileri bu kurullarda mutlaka olmalıdır” diyor.Bunu  etik   görmüyoruz.  Sakarya   ilinde  Kim ve  Kimler  istediğimi  yaparım   ,ben  ne  dersem o  olur  diyor.

-Toprağın feryadını duyun…

-TZOB Genel Başkanı Bayraktar: “Toprağın feryadını herkes duymalı. 26 yılda 4,1 milyon hektar tarım arazisinin kaybının hesabını torunlarımıza veremeyiz”

-“Alternatif marjinal tarım arazileri varken, verimli tarım arazilerimizi konuta, sanayiye, turizme açmamız, karayollarıyla parçalamamız, yanlış kültürel işlemlerle yok etmemiz büyük sorumsuzluktur”

-“Toprak olmazsa, tarımın, gıdanın olmayacağını, gıda güvencesiz kalacağımızı herkes bilmeli”

TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar

-“192 ovanın SİT alanı ilan edilmesi, bu sayının 212’ye çıkarılacağının açıklanması fevkalade önemli. Bütün ovalar bu kapsama alınmalı ve korunmalıdır”

-“Toprak Koruma Kurullarında kamu yararı kavramı istismar edilebiliyor. 2,1 milyon hektar alan Toprak Koruma Kurulları döneminde kaybedildi”

Yüksek Ziraat Mühendisi Hamdi ŞENOĞLU

-“Bu kurullarda verimli arazilerin tarım dışına çıkarılmasına itiraz eden Ziraat Odası Başkanlarımızın yerine ticaret erbabına yer veriliyor. Toprağın esas sahibi çiftçimizin temsilcileri bu kurullarda mutlaka olmalıdır”

-“Verimli arazileri korumada en büyük görev valilerimize ve belediye başkanlarımıza düşmektedir”

-“Tarımsal üretim dışında bırakacağımız bir karış bile toprak olmamalıdır. Bütün tarım arazileri Çiftçi Kayıt Sistemi’ne dahil edilmelidir”

-“Aklıselimin galip gelerek, kamuoyunda Üretim Reformu Paketi olarak bilinen Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesine İlişkin Kanun Tasarısı’ndan, zeytinlik ve meralarla ilgili düzenlemelerin çıkarılması son derece yerinde bir karar oldu”

 

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar