Dolar : Alış : 8.0729 / Satış : 8.0875
Euro : Alış : 9.6558 / Satış : 9.6732
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya24°CSağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11766 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

“Ziraat Odaları” Toprak Koruma Kurullarında yer almalı

18 Haziran 2016 - 2 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»“Ziraat Odaları” Toprak Koruma Kurullarında yer almalı
“Ziraat Odaları” Toprak Koruma Kurullarında yer almalı

Sakarya Ziraat Odası Başkanı Hamdi Şenoğlu-“Bu verdiğimiz mücadelenin karşılığını almanın mutluluğunu ve huzurunu yaşıyoruz”
-“Ülkemizde her türlü tarım yapılabilen birinci sınıf
tarım arazisinin payı sadece yüzde 6’da kalıyor;
hayati öneme haiz olan bu alanların
korunup kollanması boynumuzun borcudur”
tarım açısından çok önemli 184 büyük ovanın tarımsal SİT alanı kapsamına alınacağını belirterek, “Bu ovalar arasında Sakarya’mızın ovaları da yer alıyor, ovalarımız kurtuluyor” dedi.
Şenoğlu,Toprak Koruma Kurulları verimli arazileri koruyacak şekilde çok etkin çalıştırılmalıdır, dedik.
Toprağın sahibi olan çiftçilerimizin yasal temsilcisi Ziraat Odalarının alternatifsiz şekilde Toprak Koruma Kurullarında yer alması gerektiğini ifade ettik.”
‘Kamu yararı’, istismar edilerek verimli tarım arazilerimiz, amaç dışı kullanılmaya devam edildi. Sanayileşme, şehirleşme, turizm ve karayolları için verimli tarım arazileri kullanılması, bu alanların, bir daha geri dönüşü olmayacak şekilde elden çıkmasına neden oldu.
Arazilerin tarım dışı kullanımının, Sakarya’nın yanı sıra Çukurova, Gediz, Menderes, Tarsus ovalarında, İzmir, Bursa, Antalya, Mersin, Kocaeli, Düzce, Trakya, Konya, Samsun gibi verimli tarım arazilerinin bulunduğu yerlerde yoğunlaştığını, bu durumun ülkemizin gıda güvencesi için bir tehdit olduğunu sürekli vurguladık. Türkiye’de son 25 yılda 4 milyon hektar tarım arazisini kaybettik.”

Sakarya Ziraat Odası Başkanı Hamdi Şenoğlu Ovaların  Sit  alanı kararlarını  Toprak  kurulları  belirleyeceğine  göre   Mevcut  Toprak  kurulları ile  bu iş olmaz.Toprak Kurullarında  Toprağın sahibi olan çiftçilerimizin yasal temsilcisi Ziraat Odalarının alternatifsiz şekilde Toprak Koruma Kurullarında yer almalı  bunun yanısıra   hata  yapmamak için Üniversitelerden bilim adamı  üye bulunmalıdır.

hamdibey1

Toprak koruma kurulunun görevleri nelerdir?

Toprak koruma kurulu, her ilde valinin başkanlığında, il müdürünün başkan yardımcılığında Maliye Bakanlığının ildeki üst düzey temsilcisi, konuyla ilgisi ve plan yapma yetkisi gözetilerek vali tarafından belirlenecek temsilcilerden meydana geliyor.

Toprak koruma kurulunun teşekkülü

Kurul, her ilde valinin başkanlığında, il müdürünün başkan yardımcılığında Maliye Bakanlığının ildeki üst düzey temsilcisi, konuyla ilgisi ve plan yapma yetkisi gözetilerek vali tarafından belirlenecek; Bayındırlık ve İskan Bakanlığı veya Kültür ve Turizm Bakanlığı,Çevre ve Orman Bakanlığı, il özel idaresi veya büyükşehir olan illerde büyükşehir belediyesi, diğer illerde il Belediye Başkanlığı, ilde bulunan üniversitelerin konuyla ilgili fakültelerinden isimleri kurumları tarafından bildirilecek üst düzey temsilcilerinden üç üye, yine vali tarafından belirlenecek Türkiye genelinde planlama ve/veya toprak koruma konularında ulusal ölçekte faaliyette bulunan ildeki sivil toplum örgütlerinden birinin, ilde faaliyet gösterenTürkiye Odalar ve BorsalarBirliğinden bir temsilci veya Türkiye Ziraat Odaları Birliği temsilciliğinden bir ziraat mühendisi, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği İl KoordinasyonKurulu veya TMMOB-Ziraat Mühendisleri Odası il temsilciliklerinden isimleri temsilciliklerince bildirilecek üç üyeden olmak üzere toplam dokuz üyeden teşekkül eder.

hamdibey2

Toprak koruma kurulunun görevleri  

 Kurulun görevleri

Arazi kullanılan tüm faaliyetlerde, arazinin korunması, geliştirilmesi ve verimli kullanılmasına yönelik inceleme, değerlendirme ve izleme yapmak, ortaya çıkan olumsuzlukları belirlemek, toprak korumayı ve bununla ilgili sorunları giderici önlemleri almak, geliştirmek, uygulanmasını sağlamak için görüş oluşturmak.             Arazi kullanımını gerektiren tüm girişimleri yönlendirmek üzere, yerel plân veya projelerin uygulanması amacıyla takibini yapmak.

Toprak koruma önlemlerinin yerine getirilmesi sürecini yerel ölçekte izlemek, değerlendirmek ve çözümleyici öneriler geliştirmek, hazırlanacak toprak koruma ve arazi kullanım plânları doğrultusunda, yerel ölçekli yıllık iş programları için görüş oluşturmak ve uygulamaya konulmasının takibini yapmak.

Ülkesel, bölgesel veya yerel ölçekli yapılan plânlar arasındaki uyumu denetlemek.

Kanunda yer alan konularla ilgili başvuruları almak ve ilgililere aktarmak.

Ovaların Sit Alanı olmasını  2007  yılından  bu yana  savunuyoruz.Pamukova,Akova  ,Söğütlü  -Ferizli Ovaları  ile  Hendek  Ovası   bu  kapsamdadır. Bu işleri yürütecek olan  Toprak koruma kuruludur. Bu  mevcut   Kurullarla   sağlıklı   sonuç alamayız.Mutlaka Yeni  düzenleme  yapılmalıdır.”dedi.

aralık73aralık72aralık57

 

YORUMLAR

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar