Dolar : Alış : 7.3877 / Satış : 7.4010
Euro : Alış : 8.9635 / Satış : 8.9797
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya7°CKar Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11080 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Zeytini bitirince, daş yersiniz gari…

16 Mayıs 2016 - 3 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Zeytini bitirince, daş yersiniz gari…
Zeytini bitirince, daş yersiniz gari…

Zeytini bitirince, daş yersiniz gari…

Fethiye’nin Üzümlü Ovası’ndaki Yeşil Üzümlü, İncirköy ve Koruköy mahallelerinin kesiştiği Aladağ Mevkii’nde yapımına başlanan taş ocağı, bölge halkını ayaklandırdı. Yeşil bitki örtüsüyle ünlü bölgede geçimini zeytincilik, şarapçılık ve arıcılıktan sağlayan, düzenledikleri Kuzugöbeği Mantar Festivali’nin ünü dünyaya yayılan bölge halkı eylem yaptı.

‘ZEYTİNİ BİTİRİNCE DAŞ YERSİNİZ GARİ’
Yoğun yağmura rağmen Üzümlüaltı Mevkii’nde toplanan yaklaşık 300 mahalleli, ellerinde

‘Yaşam hakkımızı taşlama’,

“Doğayı sev yeşili koru’,

‘Zeytini bitirince, daş yersiniz gari’,

‘Dağımdan defol’ ve ‘Aladağ’a taş ocağı istemiyoruz’ yazılı dövizler taşıdı”

tasocağı1

Eylemciler “Taş ocağına hayır”, “Direne direne kazanacağız” sloganları attı. Eylemcilerden zaman zaman İngilizce sloganlar da yükseldi.
Üzümlü Ovası’nda bir taş ocağının faaliyet gösterdiğini ve bu nedenle doğanın büyük zarar gördüğünü anlatan avukat Bora Sarıca, yeni bir taş ocağı yapılmasına mahalleli ve çevreciler olarak karşı çıktıklarını söyledi. Bölge halkının toz solumak istemediğini aktaran Sarıca, Muğla İdare Mahkemesi’ne açılan davanın devam ettiğini kaydetti. Yeni bir dava açmaya hazırlandıklarını belirten Sarıca, “Bu bölge için ‘Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporu gerekli değildir’ kararı var. Bu da demek oluyor ki yapılacak taş ocağının doğaya vereceği zararla ilgili hiçbir analiz yapılmamış. Kağıt üzerindeki izinlerle ruhsat verilen bir taş ocağından söz ediyoruz. 60 dönümlük bir zeytin bahçesinin hemen kıyısında yapımına başlanmış bir taş ocağı bu. Kağıt üzerinde verilen iznin ne kadar yanlış olduğu açıkça görülüyor. Hukuksal mücadele vereceğiz” dedi.

Bölge halkının yeşil doğası ve festivaliyle turizmden para kazanabileceğini gördüğünü kaydeden Sarıca, “Taş ocağı bu bölge açısından akla mantığa sığmayan bir proje. Turizmden para kazanmaya başlamışken, aynı anda bir betonlaşmaya karşı çıkmak bölge halkı açısından tabi ki mantıklı. Bölge halkı haklı olduğunu biliyor. Buradaki coşku da bu haklılıktan geliyor” diye konuştu.


‘ÇEVRE BÖLÜMÜ SERÇE, ŞEHİRCİLİK BÖLÜMÜ ŞAHİN’
Eylem alanına gelerek mahalle sakinlerine destek veren CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir ise eylem yapan mahallelinin haklı olduğunu söyledi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nı eleştiren Demir, bakanlığın çevre bölümünü serçeye, şehircilik bölümünü ise şahine benzetti. Demir, şunları söyledi:

“Bakanlıkta çevre bölümü adeta bir serçe, ancak şehircilik bölümü şahin. Yırtıcı bir kuş gibi yok etmeye, doğayı tahrip etmeye çalışıyorlar. Sadece burada değil tüm Türkiye’de böyle. Muğla’nın güzelliklerini sorgusuz sualsiz yok etmeye çalışıyorlar. Gerçekten taş ocağı yapılacaksa, insan yaşamının olmadığı, doğanın buna daha müsait olduğu yerler var. Anadolu’da birçok yer var. Ancak özellikle maliyetleri düşürmek için çevreyi korumaktan ziyade, kendi para güçlerini ve sermayelerini korumaya çalışıyorlar. Doğa ve canlı yaşamı tahrip ediliyor. Köylülerimiz buna karşı koyuyor, bunu dikkate almaları gerekir.”

Nurettin DEMİR
Muğla Milletvekili
Adres :TBMM Yeni Hizmet Binası Z.Kat 2 Nolu Banko Oda: Z057
Telefon :+90 (312) 420 57 48 +90 (312) 420 57 49
Faks :+90 (312) 420 21 75
E-Posta :nurettin.demir@tbmm.gov.tr
Web :http://www.nurettindemir.com
Gorme Engelliler icin Ozgecmis

 

Nurettin Demir, 14 Nisan 1953’te Muğla Fethiye Göcek’te doğdu. Babasının adı Mehmet, annesinin adı Gülsüm’dür.Tıp Doktoru, Öğretim Üyesi Prof. Dr.; Ege Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirdi. SSK Ege Doğumevi ve Kadın Hastalıkları Araştırma ve Eğitim Hastanesinde kadın hastalıkları ve doğum alanında uzmanlığını yaptı.1992-1994 tarihleri arasında SSK Ege Doğumevi ve Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimliği görevinde bulundu. Türkiye’nin ilk “Bilgi İşlem ve Hastane Otomasyon Sistemini” kurdu. 1989’da Kadın Hastalıkları ve Doğum ABD’de doçent, 2000’de Harran Üniversitesi Tıp Fakültesinde profesör oldu. 1998’de İzmir’in ilk özel tüp bebek merkezinin kuruculuğunu yaptı. 2008’de Muğla Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum ABD öğretim üyeliğine ve 2009’da Tıp Fakültesi Kurucu Dekanlığına atandı. Yurt içi ve yurt dışında akademik yayınları ile yayınlanmış 2 kitabı bulunmaktadır.

İngilizce bilen Demir, evli ve 2 çocuk babasıdır.

CHP Muğla Milletvekili Demir: “Öğretmenlerin Sefalet Ücretleri İyileştirilmelidir”

CHP Muğla Milletvekili Demir: “Öğretmenlerin Sefalet Ücretleri İyileştirilmelidir”
CHP Muğla Milletvekili Demir: “Turizm Çökme Noktasına Geldi” CHP Muğla Milletvekili Demir: “Üniversite Asistanları Umutsuz, Mutsuz, Karamsar” Demir, Üniversitelerdeki Baskıyı Ağzına Siyah Bant Takarak Protesto Etti CHP Muğla Milletvekili Demir: “Öğretmenlerin Sefalet Ücretleri İyileştirilmelidir” CHP Sağlık Komisyonu: “Sorunu Meclis Çözmezse Başka Ülkelerin Meclisi Çözer” CHP Muğla Milletvekili Demir: “Milli Eğitim Bakanlığı Hukuka Önem Vermiyor” CHP Muğla Milletvekili Demir, Muğla'nın Ulaşım Sorunlarını Gündeme Getirdi CHP MUĞLA MİLLETVEKİLİ DEMİR: "AKP, TÜRK TOPLUMUNUN SAĞLIĞINI BOZDU" MUĞLALILAR BURADA HAYAT VAR’A DAMGA VURACAK CHP Muğla Milletvekili Demir, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Bütçesinde Konuştu CHP Muğla Milletvekili Demir: “Milas Karacahisar’da Anıt Zeytin Ağaçları Kesilmektedir” "Marmaris Kalesinin Matkapla Delinmesi Hakkında Soruşturma Açılmış mıdır?"
CHP Muğla Milletvekili Demir: ..

CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir, turizmdeki sorunları TBMM gündemine getirdi. Turizmin çökme noktasına geldiğine dikkat çeken Demir, özellikle ..

CHP Muğla Milletvekili Demir: ..

CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir, üniversite asistanlarının sorunlarını TBMM gündemine taşıdı. Demir, üniversitelerde akademik yaşamın taşeronları olarak görülen ..

Demir, Üniversitelerdeki Baskıyı Ağzına ..

CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir, 2016 bütçesi kapsamında CHP Grubu adına YÖK bütçesi üzerine konuşma yaptı. Milli eğitimdeki ..

CHP Muğla Milletvekili Demir: ..

CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir, 2016 bütçesi kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı bütçe görüşmelerinde Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’ya ..

CHP Sağlık Komisyonu: “Sorunu ..

CHP Sağlık Sistemi, Hastaneler ile Hastane ve Engelli Haklarını İnceleme ve İzleme Komisyonu Ankara’da yaşanan patlamanın ardından olay yerine giderek ..

CHP Muğla Milletvekili Demir: ..

CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir, 2016 yılı bütçesi kapsamında Milli Eğitim Bakanı bütçesi görüşmelerinde Milli Eğitim Bakanlığı şube ..

CHP Muğla Milletvekili Demir, ..

CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir, 2016 bütçesi kapsamında Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı bütçesi görüşülürken Muğla’nın ulaşım sorunlarını ..

CHP MUĞLA MİLLETVEKİLİ DEMİR: ..

CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir, Sağlık Bakanlığı bütçe görüşmesinde sağlıkla ilgili sorunları gündeme getirdi. Vatandaşın, sağlık çalışanlarının yaşadıkları ..

MUĞLALILAR BURADA HAYAT VAR’A ..

Aynur Tartan ile ‘Burada Hayat Var’a bu hafta AK Parti Muğla Milletvekili Nihat Öztürk, CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin ..

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar