- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11807 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

YETİM: “Biz siyasetin değil odamızın başkanı olmak istiyoruz”

08 Ocak 2018 - 1 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»YETİM: “Biz siyasetin değil odamızın başkanı olmak istiyoruz”
YETİM: “Biz siyasetin değil odamızın başkanı olmak istiyoruz”

Halk tarafından da sevilen Efem Yetim; meslektaşları tarafından da çok seviliyor

YETİM: “Biz koltuğa oturmak için değil hizmet için geliyoruz”

Efem Yetim kahvecilerin gönlünde taht kurdu

YETİM: “Biz siyasetin değil odamızın başkanı olmak istiyoruz

Efem Yetim; gittiği yerlerde başkan gibi karşılanıyor

Adapazarı Kahveciler Odası’nın 28 Ocak’ta gerçekleşecek olan Başkanlık seçimi için çalışmalarına hız veren Efem Yetim; Uzun Çarşı ve Çark Caddesi’ndeki tüm meslektaşlarını tek tek ziyaret ederek, sorunlarını dinleyip; destek istedi. Tutamayacağım sözü vermem diyen Efem Yetim: “Biz koltuğa oturmak için değil hizmet için geliyoruz”

Projelerini anlattı

Yaptığı ziyaretinde projelerini tek tek anlatan Adapazarı Kahveciler Odası Başkanı Efem Yetim; “Esnafın sorunlarına çözüm bulmak için çalışacağız. Odamıza ait bir bina mevcut değil şuan, bir binamız olması için çaba göstereceğiz. Esnafımızın çay ve şeker ihtiyaçlarına temelden bir çözüm getireceğiz ve üyelerimizin sağlık sorunları ile de yakından ilgileneceğiz. Ayrıca üyelerimizin okuyan çocuklarına da burs bularak yardımcı olacağız. Digitürk’te fiyat aralığını en alt seviyeye düşürttüreceğiz” dedi.

“Bayanlarda kahvehanelere rahatlıkla girecek”

Bizler doğru hizmet için yola çıktık ve bu yolda doğru şekilde ilerleyeceğiz. meslektaşlarımızın sesi olup onların haklarını savunacağız diyen Adapazarı Kahveciler Odası Başkan Adayı Efem Yetim Kafeler herkesin biraz daha rahat ettiği bir ortam bay bayan birlikte rahatlıkla gidebiliyor. Kahvecilikte bir bayanın girebileceği bir ortam yok. Kahvecilikte bizi sigara konusunda çok yordular. Kafelerde bu konuda özgürlük var. Ben bunların bu ayrımın doğru olduğunu düşünmüyorum. Baktığınız zaman ortada bir yasak var ve bu yasak koyulduysa herkese eşit davranılması gerekli. A kurumunda serbest olacak sigara fakat B kurumunda yasak olacak böyle bir şey olmaz çünkü hepsi de A ise Adır B ise Bdir. Bir tabir vardır Ankarada dayın varmış gibi kafelerde serbest oluyor ama kahve sektöründe ise gariban kesim olarak o kanun sadece bize uygulanıyor dedi.

“Meslektaşlarımıza daha kaliteli ucuz çay almalarını sağlayacağız”

Çayın bir kültür olduğuna değinen Başkan Adayı Efem Yetim Ucuz mal alıp ta halka kötü çay verilemez. Kahvehanecilikte çay kültürü önemlidir ve bizim bunlara dikkat etmek zorundayız. Çayı verirken güler yüzle güzel hizmet etmeliyiz. Bizler güzel çay ve güzel hizmet verirsek karşılığında bizde güzel şeyler alırız. Bununla ilgili ben bir oda kuracağım ve bu oda tamamen hizmet için olacak. Çayı şekeri hepsini bizler temin edeceğiz. Ben Rizeden birçok yerden ürünleri fiyatları tek tek araştırdım çalışmalar yaptık. Ürünlerimiz de kaliteli olacak ve bakıldığı zaman sadece bir kahvehane senede 10 ile 15 bin arasında kar elde edecek. Bizim üyelerimizin menfaatine olacak. Hayatta iki gerçek vardır biri doğru diğeri yanlış. Bizler doğru için varız ve doğru işler yapmak için bu yoldayız ifadelerini kullandı.

“Digitürk’te fiyat aralığını en alt seviyeye düşürttüreceğiz”

Kahve sektörünün büyük sorunlarından biri olan Digitürk problemini dile getiren Efem Yetim Digitürkte çok büyük paralar oynanıyor. Bir kahvenin potansiyeline göre kimine 10 Bin TL fiyat verilirken kimine 20 Bin TL fiyat çıkarılıyor. Ben birçok İl ile görüştüm oralarda yapılan bir sistem var ben de Odanın bir derneğini kuracağım ve dernek üzerinden bütün Adapazarına bu hizmeti 10 Bin TLnin altında almalarını sağlayacağız. Böyle bir durumda karışıklık olmaması için bir araya geleceğiz işletme büyük ise 10 Bin TL bu hizmeti alırken daha küçük bir işletmeye bir basamak altta fiyat vereceğiz. Kimse mağdur olmadan en düşük fiyat ile üyelerimize bu hizmeti sağlayacağız dedi.

“Çayda taban fiyat olacak”

Fiyatlar konusunda yapılacak hizmetleri anlatan Efem Yetim Çay fiyatları ile ilgili ben bir fiyat belirleyeceğim. Örneğin bir çayın fiyatı 75 kuruş olacak taban fiyat olarak fakat herkes kendi kahvesinde bu fiyatı 1 TL ya da 15 TL yapabilir. Belirlenen taban fiyatın altında satamaz üstünde satabilir. Baktığımız zaman bazı kahvehanelerimiz kira anlamında daha fazla para ödüyor ve giderleri çok oluyor böyle durumda vatandaşımız elbette kendi işletmesini çevirebilmek için kendi fiyatının taban fiyat üzerinden belirleyebilir diye konuştu.

“Eksiklerimi görüp bilip düzeltmekte bize düşer”

Anlatmanın ve ifade etmenin önemini vurgulayan Kahveciler Odası Başkan Adayı Efem Yetim Aslında 10 kişiyi bir araya getirin cahili eğitimlisi dilsizi imanlısı imansızı farklı düşüncede birçok kişiyi toplayın ve sorun hayattan ne istiyorsunuz diye ve hepsi de aynı şeyi istiyor. Bizlerin aldığı eğitim kültür farklılıkları ve baskılar derken bazen bazı şeyleri çok yanlış anlıyoruz. Çıkıyoruz halkımıza bir şeyler anlatıyoruz bizi anlayanlar boynumuza sarılıyor anlamayan ise eklemeler yapıp öyle anlatıyor. Bir söz vardır senin fikirlerin karşı taraf ile uyuşmuyorsa sus bu kadardır işte. Eksiklerimiz olabilir bunları görüp bilip düzeltmekte bize düşer diyerek sözlerini tamamladı.

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar