...
HAVA DURUMU
SAKARYA

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 13567 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Yazar Ebru Pektaş,“Kadın Kurtuluş Hareketi – Ütopyalar ve Devrimler-“ adlı kitabının söyleşi ve imza gününe katıldı.

17 Ekim 2021 - kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Yazar Ebru Pektaş,“Kadın Kurtuluş Hareketi – Ütopyalar ve Devrimler-“ adlı kitabının söyleşi ve imza gününe katıldı.
Yazar Ebru Pektaş,“Kadın Kurtuluş Hareketi – Ütopyalar ve Devrimler-“ adlı kitabının söyleşi ve imza gününe katıldı.

Yazar Ebru Pektaş, Adapazarı’nda yeni kitabı “Kadın Kurtuluş Hareketi – Ütopyalar ve Devrimler-“ adlı kitabının söyleşi ve imza gününe katıldı.

HABER-CANLI YAYIN  FEHMİ DUMAN-FOTOĞRAF  NECLA  BAKAN

KADIN KURTULUŞ HAREKETİ

Ütopyalar ve Devrimler

Ebru PEKTAŞ

Sakarya Kadın Platformu ve İlerici Kadınlar Meclisi’nin (İKM) pandemi nedeniyle ara verdiği Kitap-Söyleşi etkinlikleri Ebru Pektaş’ın katıldığı programla tekrar başladı. Eğitim Sen Sakarya Şubesi’nde gerçekleştirilen etkinlikte, Marksist- Feminist yazar Ebru Pektaş’ın yeni kitabı “Kadın Kurtuluş Hareketi – Ütopyalar ve Devrimler” üzerine söyleşi yapıldı

İşsizliğin, yoksulluğun, çaresizliğin nasıl aynı zamanda cinsiyetli olduğunu dilimiz döndükçe söylüyoruz. Bakın bu görünmeyen şey…para babalarının, iktidarli beylerin, büyük ofislerin, patron koltuklarının karşısında ufalan, onurunu yiyen çaresiz kadın

Etkinliğe Sakaryalılar büyük ilgi  gösterdi

Ebru Pektaş,  2001 yılında Hacettepe Üniversitesi’nden mezun olmuştur. Çeşitli gazete  ve dergilerde  yazıları yayımlanan Pektaş, halen İleri Haber’de köşe yazarlığını sürdürmektedir.

“Cinsellik, Şiddet, Emek: Toplumsal Cinsiyetin Anahtar Kavramları” bir kitabı daha bulunan Pektaş’ın n makaleleriyle katkıda bulunduğu kitaplar ise şunlar: “Türkiye’nin Laiklik Kavgası”, “Sosyalizmin Yön Arayışı”, “Lenin Okuma Kılavuzu”, ” Engels Okuma Kılavuzu”

Resim

KADIN KURTULUŞ HAREKETİ Ebru Pektaş, bu kitapta, kurtuluş fikrini dünyevi ve gündelik olanla ilişkilendiriyor. Kadın ütopyalarından burjuva devrimlerine, Komün’den “reel sosyalizm”e “kadının devrime hükmetmesi”nin yollarını araştırıyor. Çıktı!

Kadının kurtuluşu adına elimizde nasıl bir stratejiler bütünü, ne tip deneyimler vardır? Aydınlanma ile açılan büyük tarihsel dönemeç kadınlara neler vadetmiştir? Önceki yüzyılda Avrupa devrimlerle çalkalanırken, hak taleplerinden özgürlük arayışlarına kadınlar hangi konumda yer almıştır? Bu tabloda Paris’in komünar kadınları ne tip çözümler üretmiştir? 20. yüzyıla damgasını vuran “reel sosyalizm” deneyimleri, “kadının kurtuluşu” başlığında, ne tür vaatler, mevziler ve hayal kırıklıkları ile ayrıştırılabilir? Tüm bu tarihsel izlek ile günümüzün komünalist yaklaşımları, müşterekler perspektifi ve “feminist grev” gibi örnekleri nasıl ilişkilendirilebilir?

Ebru Pektaş, Kadın Kurtuluş Hareketi’nde bu gibi soruların ışığında, kadınların ezilmişliği ve baskının nedenleri hakkında süren uçsuz bucaksız kuramsal arayışların dışına çıkarak “kurtuluş fikri”ni dünyevi ve gündelik olanla, somut ve yaşamsal konularla ilişkilendiriyor. Kadın ütopyalarından burjuva devrimlerine, Komün deneyiminden “reel sosyalizm” pratiklerine ve nihayet günümüzün komünalist reçetelerine uzanan bir hatta “kadının devrime hükmetmesi”nin yollarını araştırıyor.

“Bu kitapta temel tez olarak ‘hâlâ’, kadının kurtuluşunun ön koşulunun sosyalizm olduğunu savunuyorum. Ancak bu ön koşulun, kadın mücadelesine içerilmesi gereken bir ‘iktidar perspektifi’ ile birlikte düşünülmesi zorunludur. Zira sosyalizm ön koşulunu, tüm mahiyeti ile gerçek kılacak şey, ‘kadının devrime hükmetmesi’dir.”

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar