Dolar : Alış : 8.2730 / Satış : 8.2879
Euro : Alış : 9.9879 / Satış : 10.0059
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya20°CSağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 36 Kategoride 12080 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Yaşlılara Saygı Haftası başladı

17 Mart 2016 - 2 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Yaşlılara Saygı Haftası başladı
Yaşlılara Saygı Haftası başladı

Yaşlılara Saygı Haftası İzmir etkinlikleri, Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk sunumuyla başladı. Törene İzmir Vali Yardımcısı Uğur Kolsuz, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Dr. Sırrı Aydoğan, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Nesim Tanğlay, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Aysel Özkan ile  İzmir’de bulunan huzurevlerinin yöneticileri ve sakinleri katıldı.

  s464496 s523380 Törende konuşan Nesim Tanğlay, yaşlıların dün ile bugün arasında önemli bir köprü kurduklarını belirterek, Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyeleri ve sivil toplum örgütleriyle birlikte hafta boyunca önemli etkinliklerin yer aldığı zengin bir program hazırladıklarını söyledi. Tören sonunda, Zübeyde Hanım Huzurevi sakini Gültekin Köktürksuvarlı’nın okuduğu şiir duygulu anlar yaşattı.

XIX. Yüzyılda İzmir Belediyesi’nin Kuruluşu 
Osmanlı İmparatorluğu’nda yerel yönetimlerin doğuşu genel olarak 19. yüzyılın ikinci yarısından sonra gerçekleşmiştir. Tanzimat ve Meşrutiyet reformlarının sınırlarını çizmiş olduğu Osmanlı modernleşmesi ve bu modernleşme projesinin yereldeki en önemli adımlarından birisi olan belediye örgütlenmeleri öncelikli olarak imparatorluğun İstanbul, İzmir, Selanik gibi liman kentlerinde ortaya çıktı. 
Bu kentlerin imparatorluğun önemli bir ticaret merkezi olmalarının yanı sıra, içlerinde barındırdıkları çok kültürlü sosyal doku belediye örgütlenmelerinin ilk kez bu kentlerde filizlenmesine neden oldu.

1877 tarihli “Vilayetler Belediye Kanunu” Osmanlı Devleti’nde Belediyecilikle ilgili ilk hukuksal düzenleme olmasına rağmen, Türkiye’de kentsel hizmet kurumu olarak belediye örgütlenmelerinin tarihini 19.yüzyılın ikinci yarısına kadar götürmek olasıdır. Yukarıda da belirtildiği gibi Sanayi Devrimi sonrasında genişleyen Avrupa iktisadi yayılımı; 19.yüzyılda İzmir, Selanik ve İstanbul gibi Osmanlı liman kentlerini batıya açık bir pazar haline dönüştürmekle kalmamış, aynı zamanda bu kentlerde ulaşımdan haberleşmeye varıncaya değin kentsel alt-yapı hizmetlerinin de devreye girmesine neden olmuştur. Osmanlı limanlarında ticaret yapan yabancılar, Osmanlı kentlerinin alt yapı hizmetlerinin yetersizliğini sürekli gündeme getiriyorlardı. 
Nitekim İstanbul’dan sonra İzmir’de de bir belediye biriminin oluşturulması yolunda ilk girişimler İzmir ve hinterlandında ticari etkinliklerini sürdüren yabancı tüccarlar, konsolosluklar ve Levanten aile şirketlerinden gelmişti.

İstanbul’da bulunan Başbakanlık Osmanlı Arşivi’nde ki bir belgede Osmanlı Devleti’nin 25 Kasım 1867’de İzmir’de bir belediye dairesi kurulmasına izin verdiği anlaşılmaktadır. 
Söz konusu belgede yabancı tüccar ve sermaye sahiplerinin de Belediye Meclisi’nde temsil edilmeleri gerektiği konusunda bir vurguya da yer verilmiştir. Bu gelişmeler ışığında İzmir’de belediyenin resmen kuruluş süreci 25 Kasım 1867 tarihinden itibaren başlamış, 1868 yılında ise gerekli düzenlemelerin yapılmasıyla İzmir Belediyesi çalışmalarına başlamıştır. Nitekim 31 Aralık 1867 tarihli Ruzname-yi Ceride-yi Havadis adlı gazetede bu gelişme şu satırlarla haber edilmiştir. “Belediye dairesinin kurulmasının gözle görülür faydaları olduğunun herkesçe kabul edilmiş olmasından dolayı İzmir’de de böyle bir dairenin kurulmasına dair padişahın izin verdiğini haber aldık”

İzmir’in Belediye Olmasına Dair Belge

 
 
İstanbul’da Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk beledi örgütlenmesi olarak kurulan ve Paris Belediyesi örnek alınarak oluşturulan Altıncı Daire-i Belediye’den sonra İzmir’de ticaret yapan Levanten aile şirketleri ve çok sayıda konsolosluk İzmir’de de İstanbul’dakine benzer bir belediye dairesinin kurulması gerektiği konusunda taleplerini 1860’ların başından itibaren dillendirmeye başladılar. 
Bu gelişmeler ışığında başta da belirtildiği gibi İzmir Belediyesi’nin İstanbul’daki Altıncı Daire-i Belediye’den sonra 1867 yılı 25 Kasım’ında kuruluş çalışmalarına başlamış ve 1868 yılından itibaren resmen çalışmalarına başlamıştır.

İzmir’in 140 yıllık yerel yönetim geleneği içinde hizmetleriyle bu kentin çağdaş ve modern bir kent olarak gelişmesine öncülük etmiş çok önemli belediye başkanları vardır. Denilebilir ki, bazı belediye başkanları kurumsal olarak belediyenin de önüne geçerek İzmir yerel tarihi içinde önemli bir yer teşkil etmişlerdir. 

1868’lerden Cumhuriyet dönemine kadar uzanan gelişmelerde İzmir belediyesinde görev yapan belediye başkanları gerçekleştirmiş oldukları alt yapı hizmetleriyle İzmir’i batılı modern bir kent havasına büründürmüşlerdir. Elimizdeki kaynaklar İzmir’in ilk belediye başkanının kim olduğunu tam olarak bize göstermese de Hüseyin Rıfat’ın Ticaret Rehberi’nde İzmir’in ilk belediye başkanları arasında Süleyman Bey isminde birinden zikredildiği bilinmektedir. Bütün bunlarla birlikte kaynakların saptayabildiği ilk belediye başkanı 1875’te İzmir Belediye Reisi olan Yenişehirlizade Ahmet Efendi’dir.
 

 

Yenişehirlizade Ahmet Efendi
1948 yılında Tokat’ta doğan Aziz Kocaoğlu, 1973 yılında Ege Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden mezun oldu. 1974’te İstanbul Üniversitesi’nde işletme dalında yüksek lisansını tamamlayan Kocaoğlu, 1975-1978 yılları arasında bir kamu kuruluşunda muhasebe uzmanı olarak çalıştı; 1978-1979 yılları arasında özel sektörde yöneticilik yaptı. 1979 yılında  kendi işini kurdu. Ortak bir girişimle 1986 yılında toprak sanayi dalında çalışmaya başladı.

Siyasi yaşamına CHP Gençlik Kolları’nda başlayan Kocaoğlu,  2001-2003 döneminde CHP Bornova İlçe Başkan Yardımcılığı yaptı. 28 Mart 2004 seçiminde CHP’den Bornova Belediye Başkanı seçildi; 21 Haziran 2004 tarihinde gerçekleştirilen Meclis Toplantısında oybirliğiyle İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na getirildi. 29 Mart 2009 tarihinde yapılan yerel seçimlerde ikinci, 30 Mart 2014 seçimlerinde halktan aldığı güvenoyuyla İzmir’de ilk kez üst üste üç dönem büyükşehir belediye başkanlığı yapma ünvanını kazandı.
Aziz Kocaoğlu, evli ve iki çocuk babasıdır.

KARDEŞ KENTLER

A.B.D-TAMPA

A.B.D-LONG BEACH

ALMANYA-BREMEN

AZERBAYCAN-BAKÜ

BOSNA HERSEK-MOSTAR

BULGARİSTAN- KIRCAALİ

ÇEK CUMHURİYETİ – PLEZEN

ÇİN-TIANJIN

DANİMARKA-ODENSE

HIRVATİSTAN-SPLİT

HİNDİSTAN-MUMBAİ

İSRAİL-TEL AVİV YAFO

KIRGIZISTAN-BIŞKEK

KKTC- GAZI MAĞUSA

KÜBA-HAVANA

MOLDOVA- BALTI

ROMANYA-KÖSTENCE

TÜRKMENİSTAN – TÜRKMENABAD

TUNUS – SOUSSE

RUSYA – VOLGOGRAD

ÇİN HALK CUMHURİYETİ – WUHAN

İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ

İTALYA-ANCONA

KAZAKİSTAN – ÇİMKENT

ÖZBEKİSTAN – BUHARA

GÜNEY AFRİKA – CAPE TOWN

İYİ NİYET MEKTUBU

İTALYA – TORİNO

YORUMLAR

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar