Dolar : Alış : 7.5096 / Satış : 7.5231
Euro : Alış : 8.9643 / Satış : 8.9804
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya9°CYağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11363 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

YAŞ sonrası komutanların durumu

28 Temmuz 2016 - 3 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»YAŞ sonrası komutanların durumu
YAŞ sonrası komutanların durumu

Yüksek Askeri Şûra’da (YAŞ) TSK’nın yüksek komuta kademesinde değişiklik olmadı. Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanları görevlerinde kalırken bir süredir rahatsız olan Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Galip Mendi‘nin yerine Orgeneral Yaşar Güler atandı. 

15 Temmuz gecesi yapılan darbe girişimine karşı çıkan ve Marmaris’te bulunan CumhurbaşkanıTayyip Erdoğan‘a “Ankara’ya değil, İstanbul’a gelin, güvenliğinizi ben sağlayacağım” dediği konuşulan Orgeneral Ümit Dündar 1. Ordu Komutanlığı’ndan Genelkurmay 2. Başkanlığı’na getirildi.

Jandarma Genel Komutanı dışında komuta kademesinde değişiklik yapılmadı. Bu değişikliğin de  Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Galip Mendi‘nin rahatsızlığından kaynaklandığı ifade edildi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın‘ın açıklamaları şöyle:

YAŞ toplantısının kararları sayın Cumhurbaşkanımızın onayını sunulmuş ve onaylanmıştır.

Genelkurmal Başkanı Hulusi Akar göreve devam ediyor.

Kara Kuvvetleri Komutanı Salih Zeki Çolak devam ediyor.

Deniz Kuvvetleri Komutanı Bülent Bostanoğlu devam ediyor.

Donanma Komutanı Veysel Kösele göreve devam ediyor..

Hava Kuvvetleri Komutanı Abidin Ünal görevine devam ediyor

Jandarma Genel Komutanı Yaşar Güler, 1. Ordu Komutanı Musa Avsever 2. Ordu Komutanı İsmali Metin Temel, 3. Ordu Komutanı İsmail Savaş devam ediyor.

Kara Kuvvetleri Eğitim Doktorin Komutanlığı’na (EDOK) Tahir Bekiroğlu getirildi.

Genelkurmay 2. Başkanlığı’na Ümit Dündar getirildi.

sura

“Dereyi geçerken at değiştirilmez”

Erdoğan bu soruya “Bizim gerek MİT müsteşarımız gerek Genelkurmay veyahut diğer kuvvet komutanlarımızla ilgili buna benzer verdiğimiz herhangi bir karar söz konusu değil. Biz bu kararları verirken veya verecek olursak, bunları Sayın Başbakanı’mla beraber yaparız. Bundan sonra son kararı veririz. Bizde bir deyiş var. Dereyi geçerken at değiştirilmez. Biz bu sürecin içerisinde de arkadaşlarımızla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Şunu çok açık ve net söylememiz lazım; bir istihbarat zaafı söz konusudur.” diye cevap vermişti.

Kuvvetlerde değişim yok

Darbe girişiminin ardından yaşanan zaafiyetlere dikkat çekmesine karşın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Dere geçerken at değiştirilmez” yönündeki sözü YAŞ sonrası atama kararlarına da yansıdı. Genelkurmay Başkanı olarak Orgeneral Hulusi Akar, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal yerlerini korudu. Kanun hükmünde kararname ile dün 32 amiralin ihraç edildiği Deniz Kuvvetleri’nde oramiralliğe yeni bir terfi gerçekleşmezken Bostanoğlu’nun görev süresi bir kez daha uzatıldı. Donanma Komutanı Oramiral Veysel Kösele de makamında kaldı.

Havada tek terfi

Darbe girişimi sonrası, 30 generalin ve 300’e yakın pilotun ihraç edildiği Hava Kuvvetleri’nde tek korgeneral orgeneralliğe terfi etti. Bu kapsamda orgeneralliğe yarın itibarıyla terfi eden Hasan Küçükakyüz, Eskişehir’deki Muharip Hava Kuvveti ve Hava Füze Savunma Komutanlığı’na atandı. Küçükakyüz, Hava Kuvvetleri’nde dün ihraç edilen Akın Öztürk’ün boşalttığı kadroyu doldurmuş oldu.

Kara’da 3 yeni orgeneral

YAŞ kapsamında Kara Kuvvetleri’nde korgenerallikten orgenerallik rütbesine 3 komutan terfi etti. Bu kapsamda darbe soruşturması kapsamında önce tutuklanan ve dün TSK’den ihraç edilen Orgeneral Adem Huduti’nin makamına dün asalaten atanan Korgeneral İsmail Metin Temel, bu görevini orgeneral rütbesiyle sürdürecek. Yine dün açıklanan istifalar ile boşalan Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanlığı görevine orgeneralliğe terfi eden Harp Akademiler Komutanı Korgeneral Tahir Bekiroğlu getirildi. Kara Kuvvetleri’nde üçüncü olarak orgeneralliğe terfi eden İkinci Kolordu Komutanı Korgeneral Musa Avsever ise Birinci Ordu Komutanlığı’na atandı. Ayrıca Orgeneral İhsan Uyar’ın istifası ile boşalan Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanlığı görevine bir orgeneral atanmadı. Bu makamın bu yıl korgeneral düzeyinde olması bekleniyor.

Karargâha Dündar

Darbe girişimi sırasında zaafiyetin yaşandığı Genelkurmay karargâhı’na 2. Başkan olarak 1. Ordu Komutanı Orgeneral Ümit Dündar getirildi. Dündar’ın Akar’la birlikte karargâhtaki yapılanmayı yeniden düzenlemesi ve oluşan zafiyet görüntüsünü ortadan kaldırmaya çalışacağı değerlendiriliyor.

Yine orgeneral

Darbe girişimi sonrasında dikkatlerin yöneldiği Jandarma Genel Komutanlığı’nda ise beklenen değişiklikler gerçekleşmedi. Bu kapsamda kanun hükmünde kararnamede yapılan değişiklikle Jandarma’ya korgeneral düzeyinde bir komutanın atanmasının yolu açılmıştı. Ancak hükümetin yaptığı değerlendirmeler, kendi yaptığı yasal değişiklik doğrultusunda gerçekleşmedi. Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, bugün yürürlüğe girecek olan YAŞ kararları doğrultusunda yeni Jandarma Genel Komutanı oldu.

YAŞ kararlarının ardından Erzincan’daki 3. Ordu Komutanlığı görevinde bir değişim olmadı. Orgeneral İsmail Serdar Savaş, bu görevini bu yıl da sürdürecek. Değişimin yaşanmadığı diğer komutanlık ise Ege Ordu Komutanlığı oldu. Orgeneral Abdullah Recep de buradaki görevine bir yıl daha devam edecek.

İki yıl üst üste terfi

YAŞ kararlarıyla 2. Ordu Komutanlığı’na atanan İsmail Metin Temel, TSK tarihinde az rastlanır bir ilki gerçekleştirdi. Temel, iki yıl üst üste yapılan iki YAŞ toplantılarında iki kere terfi etti. Temel geçen yıl yapılan YAŞ’ta 6. sıradan Korgeneralliğe yükselmişti. Darbe girişiminin ardından Orgeneral Adem Huduti’nin yerine önce vekâleten, ardından asaleten atanan Temel, bu YAŞ toplantısında korgeneral rütbesinde bir yılını doldurmadan orgeneralliğe yükseltildi. Temel’in geçen yıl birlikte terfi ettiği devreleri de dikkat çekiyor. Temel’le geçen yıl korgeneralliğe birinci sıradan yükselen ve Genelkurmay Harekât Başkanlığı yapan Satı Bahadır Köse ile dördüncü sıradan yükselerek Genelkurmay İstihbarat Başkanlığı yapan Mustafa Özsoy, önceki gün kararname ile TSK’den ihraç edilmişti

TOPLANTILAR

  • 2016 yılı Yüksek Askerî Şûra olağan toplantısında, Türk Silahlı Kuvvetlerinde görevli general, amiral ve albaylardan bir üst rütbeye yükseltilecekler ile general ve amirallerden görev süresi bir yıl uzatılacakların durumları görüşülerek karara bağlanmıştır.
  • 29 Temmuz 2016 tarihinden geçerli olmak üzere; 16 general ve amiral bir üst rütbeye, 99 albay ise general ve amiralliğe yükseltilmiş; 20 general ve amiralin görev süreleri bir yıl uzatılmıştır.
  • Ayrıca bu yıl rütbe bekleme süresini dolduran 47 general ve amiral kadrosuzluk nedeniyle 29 Temmuz 2016 tarihinden itibaren, 1 general ise yaş haddini doldurduğu için 01 Eylül 2016 tarihinden itibaren emekli olacaklardır.
  • Bir üst rütbeye yükselen general ve amiraller ile görev süreleri bir yıl uzatılan general ve amirallerin yeni rütbe ve görevlerinin Milletimize, Silahlı Kuvvetlerimize ve ailelerine hayırlı ve uğurlu olmasını dileriz.
  • Büyük bir özveri ve onurla görev sürelerini tamamlayarak aramızdan ayrılacak olan değerli silah arkadaşlarımıza fedakâr ve özverili hizmetlerinden dolayı teşekkür eder, hayatlarının yeni dönemlerinde aileleri ile birlikte esenlikler dileriz.

KARA KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI
ORGENERALLİĞE YÜKSELTİLEN KORGENERAL
SIRA RÜTBESİ ADI SOYADI
1 KORGENERAL MUSA AVSEVER
KORGENERALLİĞE YÜKSELTİLEN TÜMGENERALLER
SIRA RÜTBESİ ADI SOYADI
1 TÜMGENERAL OSMAN ERBAŞ
2 TÜMGENERAL ZEKAİ AKSAKALLI
3 TÜMGENERAL YAVUZ TÜRKGENCİ
4 TÜMGENERAL ALİ SİVRİ
5 TÜMGENERAL SELÇUK BAYRAKTAROĞLU
TÜMGENERALLİĞE YÜKSELTİLEN TUĞGENERALLER
SIRA RÜTBESİ ADI SOYADI
1 TUĞGENERAL İRFAN ÖZSERT
2 TUĞGENERAL AYDOĞAN AYDIN
3 TUĞGENERAL YILMAZ YILDIRIM
4 TUĞGENERAL GÜRSEL YÜZ
TUĞGENERALLİĞE YÜKSELTİLEN ALBAYLAR
SIRA RÜTBESİ ADI SOYADI
1 P.KUR.ALB. ERDOĞAN BAYKAL
2 P.KUR.ALB. FEDAİ ÜNSAL
3 TOP.KUR.ALB. İSMAİL HAKKI KÖSEALİ
4 P.KUR.ALB. BURHAN AKTAŞ
5 TOP.KUR.ALB. ALİ UCARI
6 MU.KUR.ALB. ORHAN AKSOY
7 P.KUR.ALB. İDRİS ACARTÜRK
8 P.KUR.ALB. HANÇERİ SAYAT
9 TOP.KUR.ALB. RECEP ÖZDEMİR
10 İS.KUR.ALB. ERDAL ŞENER
11 TOP.KUR.ALB. SÜLEYMAN ERTIZMAN
12 P.KUR.ALB. ÖZGÜR TÖR
13 HV.SVN.KUR.ALB. TEVFİK ERKAN OLGAY
14 P.KUR.ALB. ÖMER FARUK BOZDEMİR
15 İS.KUR.ALB. RIDVAN YÜCEL YILDIZ
16 TOP.KUR.ALB. SIRRI YILMAZ
17 TOP.KUR.ALB. BAHTİYAR ERSAY
18 TNK.KUR.ALB. FARUK YILDIRIM
19 HV.SVN.KUR.ALB. ALİ EKİYOR
20 TNK.KUR.ALB. SEZAİ ÖZTÜRK
21 TNK.KUR.ALB. NERİM BİTLİSLİOĞLU
22 P.KUR.ALB. BARBAROS KASAR
23 HV.SVN.KUR.ALB. ERDEM MURAT TATLI
24 P.KUR.ALB. COŞKUN KAYA
25 P.ALB. ÖMER ERTUĞRUL ERBAKAN
26 P.ALB. İSMAİL GÜZELLER
27 P.ALB. OĞUZ TOZAK
28 P.ALB. ÖMER FARUK CANTENAR
29 P.ALB. MEHMET HAKAN AKYOL
30 P.ALB. EMRE TAYANÇ
31 P.ALB. SALİM AFGÜN
32 P.ALB. HASAN DEMİR
33 P.ALB. SAFFET AKÇİN
34 P.ALB. İSMAİL HAKKI VOLKAN
35 TNK.ALB. AHMET KURUMAHMUT
36 TNK.ALB. AHMET ÖMERCİKLİ
37 TNK.ALB. BÜLENT TEMİZER
38 TNK.ALB. TURAN İNAN
39 TNK.ALB. ERCAN İLHAN
40 TOP.ALB. HURŞİT AĞIRCAN
41 TOP.ALB. AYKUT TONBUL
42 TOP.ALB. ÖZGÜR NUHUT
43 TOP.ALB. MEHMET ÖZAYDIN
44 TOP.ALB. MUSTAFA YAŞAR ARSLANHAN
45 TOP.ALB. SADETTİN ALP ERGİN
46 TOP.ALB. AHMET KASA
47 HV.SVN.ALB. HASAN KAYMAZ
48 KR.PLT.ALB. İDRİS FEYZİ OKAN
49 İS.ALB. MÜCAHİT ZORLUTUNA
50 İS.ALB. ADEM HAYDAR
51 İKM.ALB. İBRAHİM ÖZBUDUN
52 İKM.ALB. ŞAHİN KILIÇASLAN
53 İKM.ALB. ÖMER KARAİMAMOĞLU
54 BKM.ALB. SELAMİ ARSLAN
55 AS.HÂK.ALB. DİNÇER URAL
56 AS.HÂK.ALB. İHSAN BÜLBÜL
57 MLY.ALB. MEHMET SALİH AKAY
DENİZ KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI
KORAMİRALLİĞE YÜKSELTİLEN TÜMAMİRAL
SIRA RÜTBESİ ADI SOYADI
1 TÜMAMİRAL ERCÜMENT TATLIOĞLU
TÜMAMİRALLİĞE YÜKSELTİLEN TUĞAMİRAL
SIRA RÜTBESİ ADI SOYADI
1 TUĞAMİRAL CİHAT YAYCI
TUĞAMİRALLİĞE YÜKSELTİLEN ALBAYLAR
SIRA RÜTBESİ ADI SOYADI
1 DZ.KUR.ALB. YANKI BAĞCIOĞLU
2 DZ.KUR.ALB. BÜLENT OLCAY
3 DZ.KUR.ALB. LEVENT KERİM UÇA
4 DZ.KUR.ALB. BÜLENT TURAN
5 DZ.KUR.ALB. BERKER EMRE TOK
6 DZ.KUR.ALB. ÖNDER ÇELEBİ
7 DZ.KUR.ALB. MEHMET BAYBARS KÜÇÜKATAY
8 DZ.P.KUR.ALB. GÜRSEL ÇAYPINAR
9 DZ.ALB. AHMET TUNÇ VEYİSOĞLU
10 DZ.ALB. ÖNDER GÜRBÜZ
11 DZ.ALB. ALİ ÇEKİÇ
12 DZ.ALB. CEMAL ÖZDEN YAZICIOĞLU
13 DZ.İSTH.ALB. CEMALETTİN BOZDAĞ
14 DZ.MÜH.ALB. NECMİ YILDIRIM
HAVA KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI
ORGENERALLİĞE YÜKSELTİLEN KORGENERAL
SIRA RÜTBESİ ADI SOYADI
1 KORGENERAL HASAN KÜÇÜKAKYÜZ
KORGENERALLİĞE YÜKSELTİLEN TÜMGENERALLER
SIRA RÜTBESİ ADI SOYADI
1 TÜMGENERAL MUHİTTİN FATİH SERT
2 TÜMGENERAL İSMAİL GÜNEYKAYA
TÜMGENERALLİĞE YÜKSELTİLEN TUĞGENERAL
SIRA RÜTBESİ ADI SOYADI
1 TUĞGENERAL GÖKSEL KAHYA
TUĞGENERALLİĞE YÜKSELTİLEN ALBAYLAR
SIRA RÜTBESİ ADI SOYADI
1 HV.PLT.KUR.ALB. ERDOĞAN GÜR
2 HV.PLT.KUR.ALB. İSMAİL GÜNAYDIN
3 HV.PLT.KUR.ALB. İSMAİL ÜNER
4 HV.PLT.KUR.ALB. KEMAL TURAN
5 HV.PLT.KUR.ALB. KUTLAY DEMİR
6 HV.PLT.KUR.ALB. İBRAHİM DÜLGER
7 HV.İSTH.KUR.ALB. ALİ SERİN
8 HV.UÇK.BKM.KUR.ALB. ERCAN TEKE
9 HV.SVN.KUR.ALB. HASAN BASRİ MEŞE
10 HV.İS.KUR.ALB. TURAN TOKER
11 HV.P.KUR.ALB. BÜLENT TATKAN
12 HV.PER.KUR.ALB. ÜMÜT YILDIZ
13 HV SS KUR.ALB. ERGUN ESKİCİ
14 HV.İKM.KUR.ALB. HÜSEYİN DUMAN
15 HV.MU.KUR.ALB. ALPER KETENCİOĞLU
16 HV.KONT.İHB.KUR.ALB. OĞUZ BOZKURT
17 HV.İS.KUR.ALB. OLCAY YILMAZ
18 HV.PLT.ALB. KADİRCAN KOTTAŞ
19 HV.PLT.ALB. SELÇUK AYGÜN
20 HV.SS ALB. ALPAY AYDOĞAN
21 HV.KONT.İHB.ALB. YUSUF ERGE
22 HV.İSTH.ALB. ERGUN KAHRAMAN
23 HV.UÇK.BKM.ALB. MURAT ISLIOĞLU
24 HV.UÇK.BKM.ALB. CEMAL BALIKÇI
25 HV.İS.ALB. REFİK ÖLMEZ
26 HV.MU.ALB. MURAT PEKŞEN
27 HV.İKM.ALB. MUSTAFA AKKOCA
28 HV.MÜH.ALB. ERSİN GÖSE
KARA KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI
KORGENERAL
SIRA RÜTBESİ ADI SOYADI
1 KORGENERAL TAHİR BEKİROĞLU
TÜMGENERALLER
SIRA RÜTBESİ ADI SOYADI
1 TÜMGENERAL ŞENOL ALPARSLAN
2 TÜMGENERAL İZZET ÇETİNGÖZ
TUĞGENERALLER
SIRA RÜTBESİ ADI SOYADI
1 TUĞGENERAL RIZA ÇAĞATAY ERDOĞAN
2 TUĞGENERAL CELALETTİN BACANLI
3 TUĞGENERAL NECDET TUNA
4 TUĞGENERAL MESUT BEDRİ USTA
5 TUĞGENERAL İLHAN KIRTIL
6 TUĞGENERAL ERHAN SİPAHİOĞLU
7 TUĞGENERAL METİN TOKEL
8 TUĞGENERAL ERTUĞRUL GAZİ ÖZKÜRKÇÜ
9 TUĞGENERAL SITKI VARLI
10 TUĞGENERAL ADNAN BAKSI
DENİZ KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI
TUĞAMİRAL
SIRA RÜTBESİ ADI SOYADI
1 TUĞAMİRAL TAYYAR ERTEM
HAVA KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI
KORGENERAL
SIRA RÜTBESİ ADI SOYADI
1 KORGENERAL MEHMET ŞANVER
TÜMGENERAL
SIRA RÜTBESİ ADI SOYADI
1 TÜMGENERAL MEHMET ÖZLÜ
TUĞGENERALLER
SIRA RÜTBESİ ADI SOYADI
1 TUĞGENERAL İHSAN ÖZDAMAR
2 TUĞGENERAL REHA UFUK ER
3 TUĞGENERAL CELAL BAŞOĞLU
GÜLHANE ASKERÎ TIP AKADEMİSİ
TUĞGENERAL
SIRA RÜTBESİ ADI SOYADI
1 TUĞGENERAL UFUK DEMİRKILIÇ

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yüksek Askerî Şûra Kararlarını Onayladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yüksek Askerî Şûra Kararlarını Onayladı

Yüksek Askerî Şûra (YAŞ) kararları, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylandı. Komuta kademesindeki değişikleri Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi İbrahim Kalın açıkladı.

Yüksek Askerî Şûra (YAŞ) üyeleri ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde akşam yemeğinde bir araya gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yemek sonrasında Millî Savunma Bakanı Fikri Işık ve Genelkurmay Başkanı Org. Hulusi Akar’ın kendisine sunduğu YAŞ kararlarını onayladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayıyla yürürlüğe giren şûra kararları ve komuta kademesindeki değişiklikler, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen basın toplantısında, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi İbrahim Kalın tarafından açıklandı.

Buna göre; Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Recep Bülent Bostanoğlu, Donanma Komutanı Oramiral Veysel Kösele ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal’ın görevlerine devam etmesi kararı alındı.

Muharip Hava Kuvveti ve Hava Füze Savunma Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Yaşar Güler, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Musa Avsever, 2. Ordu Komutanı Orgeneral İsmail Metin Temel olarak belirlendi.

3. Ordu Komutanı Orgeneral İsmail Serdar Savaş ile Ege Ordu Komutanı Orgeneral Abdullah Recep’in görevlerinin devam etmesi kararı alınırken, yine YAŞ kararları uyarınca, Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanlığı’na Tahir Bekiroğlu, Genelkurmay 2. Başkanlığı’na da Ümit Dündar getirildi.

101

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar

HULUSİ AKAR / Orgeneral – P.1972-59

Orgeneral Hulusi AKAR 1972 yılında Kara Harp Okulundan ve 1973 yılında Piyade Okulundan mezun olmuştur.

1973-1980 yılları arasında Trakya Hududunda, Kıbrıs Barış Harekâtı sonrası Kıbrıs’ta tesis edilen ara bölgede ve Kara Harp Okulunda Takım, Bölük Komutanlığı ve Bilgi İşlem Subaylığı görevlerinde bulunmuştur.

1982 yılında Kara Harp Akademisinden, 1985 yılında Silahlı Kuvvetler Akademisinden, 1987 yılında ABD Silahlı Kuvvetler Kurmay Kolejinden mezun olmuştur.

Genelkurmay Başkanlığı da dâhil olmak üzere çeşitli karargâh ve birliklerde Harekât ve Eğitim Kısım Amirliği, İcra Subaylığı ve Şube Müdürlüğü görevlerini icra etmiştir. Ayrıca, Kara Harp Akademisinde Öğretim Elemanlığı ve 1990-1993 yılları arasında Napoli / İtalya’daki Müttefik Kuvvetler Güney Bölge Komutanlığı Karargâhında İstihbarat Subaylığı görevlerinde bulunmuştur. Orgeneral AKAR, 1993-1994 yıllarında K.K. Özel Kalem Müdürlüğü ile Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü, 1994-1997 yılları arasında Genelkurmay Başkanlığı Özel Kalem Müdürlüğü görevlerini yerine getirmiş, 1997-1998 yıllarında Bosna-Hersek Türk Görev Kuvvet Komutanlığı görevinde bulunmuştur.

1998 yılında Tuğgeneralliğe terfi etmiş ve bu rütbede 1998-2000 yılları arasında Tunceli/Hozat’ta İç Güvenlik Tugay Komutanlığı, 2000-2002 yılları arasında Napoli / İtalya’daki Müttefik Kuvvetler Güney Bölge Komutanlığı Karargâhı Plan ve Prensipler Başkanlığı görevlerini yürütmüş, 2002 tarihinde Tümgeneralliğe terfi etmiştir.

Tümgeneral rütbesiyle; 2002-2005 yılları arasında Kara Harp Okulu Komutanlığı, 2005-2007 yılları arasında Kara Harp Akademisi Komutanlığı görevlerini yapmış ve 2007 yılında Korgeneralliğe terfi etmiştir.

Korgeneral rütbesiyle; 2007-2009 yılları arasında Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanlığı, 2009-2011 yılları arasında 3’üncü Kolordu Komutanlığı görevlerinde bulunmuş ve 2011 yılında Orgeneralliğe terfi etmiştir.

2011-2013 yılları arasında Gnkur. II nci Bşk.lığı, 2013-2015 yılları arasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı görevini yürütmüş olan Orgeneral AKAR, 18 Ağustos 2015 tarihinde Genelkurmay Başkanlığı görevini devralmıştır.

Genelkurmay Başkanlığınca, İç Güvenlik Harekâtındaki başarılarından dolayı TSK Üstün Cesaret ve Feragat Madalyası ile ödüllendirilmiş olan Orgeneral AKAR, ayrıca TSK Üstün Hizmet Madalyası ve TSK Şeref Madalyasıyla taltif edilmiştir. Orgeneral AKAR, aynı zamanda Bosna-Hersek SFOR Harekâtı NATO Madalyası ve Üstün Hizmet Madalyası, Kosova KFOR Harekâtı NATO Madalyası, Kore Millî Güvenlik Liyakat Madalyası, ABD Liyakat Madalyası, Kazakistan Silahlı Kuvvetleri 20’nci Yıl Dönümü Madalyası ve Kırgızistan Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığı Üstün Hizmet Madalyası, Azerbaycan Cumhuriyeti Askerî İşbirliği Alanında Üstün Hizmet Madalyası, Azerbaycan Serhat Muhafazasının 95’inci Yılı Kuruluş Madalyası ve Pakistan Nişan-ı İmtiyaz madalyası sahibidir.

Orgeneral AKAR, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi ile Boğaziçi Üniversitesi’nde çeşitli akademik programlara katılmıştır.

Orgeneral Hulusi AKAR, Bayan Şule AKAR ile evli ve iki çocuk babasıdır. İngilizce bilmektedir.

102

Genelkurmay 2. Başkanlığı’na Ümit Dündar getirildi. 

1975 yılında Kara Harp Okulu’ndan asteğmen rütbesiyle, 1975 yılında da İstihkâm Okulu’ndan Teğmen rütbesiyle mezun oldu.

1983 yılına kadar Kara Kuvvetleri’nde çeşitli istihkâm birliklerinde takım ve bölük komutanlığı yaptı. Kara Harp Akademisi’nden 1985 yılında mezun olarak kurmay subay oldu. Kurmay subay olduktan sonra sırasıyla 4. Zırhlı Tugay Komutanlığı’nda Mekanize Piyade Bölük Komutanlığı ve Lojistik Şube Müdürlüğü, Kara Kuvvetleri Genel Sekreterliği’nde Plan Subaylığı, Genelkurmay Strateji ve Kuvvet Planlama Dairesi’nde Plan ve Program Subaylığı, 41. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı’nda Piyade Tabur Komutanlığı, Londra Kara Ataşeliği, 3. Ordu Harekât Başkanlığı’nda Plan ve Harekât Şube Müdürlüğü ve 5. Hudut Alay Komutanlığı görevlerini yürüttü.

2001 yılında tuğgeneral rütbesine terfi etti. Bu rütbede sırasıyla MSB İnşaat Emlak Daire Başkanlığı, MSB İnşaat Emlak ve NATO Enfrastrüktür Dairesi Başkanlığı ile 28. Barış Gücü Tugay Komutanlığı görevlerinde bulundu.

2005 yılında tümgeneral rütbesine terfi etti. Bu rütbede sırasıyla Genelkurmay İstihkâm Daire Başkanlığı ile İstihkâm Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı görevlerini yürüttü, 2009 yılında ise korgeneral rütbesine terfi etti ve 5. Kolordu Komutanlığı’na atandı. 2011 yılında MSB Müsteşarlığı’na atandı.

2013 yılında orgeneral rütbesine terfi etti ve 3. Ordu Komutanlığı’na atandı. 2015 yılında 1. Ordu Komutanlığı’na atandı.

2016 askeri darbe girişimi sonrası TSK Genelkurmay Başkan Vekili olarak atandı ve bir süre bu görevi üstlendi.

103

Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak

Orgeneral Salih Zeki ÇOLAK, 1954 yılında Trabzon’un Akçaabat ilçesinde doğmuştur. 1974 yılında Kara Harp Okulu’ndan, 1975 yılında Topçu ve Füze Okulu’ndan mezun olmuştur.

1975-1977 yıllarında Adana’daki 6’ncı Kolordu Topçu Alayı’nda Batarya Subaylığı ve Batarya Komutanlığı, 1977-1980 yıllarında Kara Harp Okulu Öğrenci Alayı 4’üncü Tabur 22’nci Bölük Takım Komutanlığı, 1980-1983 yıllarında Ağrı/Patnos’ta 12’nci Piyade Tümeni Topçu Alayı’nda Batarya Komutanlığı, 1983-1986 yıllarında Polatlı Topçu ve Füze Okulu’nda Taktik Kurul Öğretmenliği görevlerinde bulunmuştur. Bu görevleri esnasında 1976 yılında Eğirdir’de Dağ Komando İhtisas Kursu’nu, 1978 yılında Ankara’da İngilizce İleri Düzey Kursu’nu tamamlamıştır.

1986 yılında girdiği Kara Harp Akademisi’nden 1988 yılında, 1988 yılında başladığı Silahlı Kuvvetler Akademisi’nden 1989 yılında mezun olmuştur.

Kurmay subay olarak; 1988-1990 yılları arasında Edirne/Keşan’da 4’üncü Mekanize Piyade Tümeni Harekât Eğitim Şube Müdürlüğü, 1990-1992 yılları arasında Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri 49’uncu Piyade Alayı’nda Tabur Komutanlığı, 1992-1995 yılları arasında Genelkurmay Genel Plan Prensipler Başkanlığında Savunma Sanayi Proje Subaylığı, 1995-1998 yılları arasında Belçika/Brüksel’de NATO Türk Temsil Heyeti’nde Batı Avrupa Birliği Askerî Temsilciliği, 1998-2000 yılları arasında Muş/Malazgirt’te 108’inci Topçu Alay Komutanlığı, 2000-2001 yılları arasında Genelkurmay Genel Sekreterliği Basın Yayın Halkla İlişkiler ve Tanıtım Daire Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur.

2001 yılında Tuğgeneralliğe terfi etmiş ve bu rütbede 2001-2003 yılları arasında Kara Kuvvetleri Tayin Daire Başkanlığı, 2003-2005 yılları arasında Balıkesir/Edremit’te 19’uncu Piyade Tugay Komutanlığı görevlerini yürütmüş, 2005 yılında Tümgeneralliğe terfi etmiştir.

Tümgeneral rütbesiyle; 2005-2006 yılları arasında Kara Kuvvetleri Personel Başkanlığı, 2006-2008 yılları arasında Genelkurmay Genel Sekreterliği, 2008-2009 yılları arasında Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığı görevlerini yapmış ve 2009 yılında Korgeneralliğe terfi etmiştir.

Korgeneral rütbesiyle; 2009-2011 yılları arasında Diyarbakır’da 7’inci Kolordu Komutanlığı, 2011-2013 yılları arasında ise Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanlığı görevlerinde bulunmuş ve 2013 yılında Orgeneralliğe terfi etmiştir.

2013-2014 yılları arasında K.K. Eğitim ve Doktrin Komutanlığı,

2014-2015 yılları arasında 1’inci Ordu Komutanlığı görevlerini yürütmüş ve 05 Ağustos 2015 tarihli Kararname ile Kara Kuvvetleri Komutanlığı görevine atanmıştır.

TSK Üstün Hizmet Madalyası sahibi olan Orgeneral Salih Zeki ÇOLAK, Bayan Melek ÇOLAK ile evli ve iki çocuk babasıdır. İngilizce ve Fransızca bilmektedir.

104

Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu

1953 yılında Karadeniz Ereğli’de doğan Oramiral Bülent BOSTANOĞLU, 1970 yılında Deniz Lisesinden, 1973 yılında Deniz Harp Okulundan Teğmen rütbesiyle mezun olmuştur.

Subay Temel Eğitimi ve Donanma Stajını müteakip, 1975-1980 yılları arasında; TCG TINAZTEPE (D-355), TCG BERK (D-358) ve TCG ADATEPE (D-353) muhriplerinde Muhabere ve SHM Subaylığı ile TCG SULTANHİSAR (P-111) karakol gemisinde Seyir/Harekât Subaylığı görevlerini icra etmiş, 1982 yılında Deniz Harp Akademisi’nden mezun olmuştur. Akademi mezuniyetini müteakip, 1982-1983 yıllarında TCG ANITTEPE (D-347) muhribi Seyir/Harekât Subaylığı görevinde bulunmuştur.

1983-1989 yılları arasında Dz.K.K.lığı Harekât Başkanlığı NATO Tatbikat Proje Subaylığı görevini icra etmiş, 1989 yılında Silahlı Kuvvetler Akademisi’nden mezun olmuştur.

1989-1991 yılları arasında TCG SAVAŞTEPE (D-348) muhribi II. Komutanlığı görevini icra etmiştir. Bu periyotta ABD Deniz Kurmay Kolejinden 1990 yılında mezun olan Oramiral BOSTANOĞLU, 1991-1993 yılları arasında TCG SAVAŞTEPE (D-348) muhribinde, 1993-1994 yıllarında TCG MUAVENET (F-250) fırkateyninde Komutanlık yapmıştır.

1994-1995 yıllarında Donanma Komutanlığı Plan ve Teşkilat Şb.Md.lüğü, 1995-1998 yılları arasında Atina Deniz Ataşeliği, 1998-1999 yıllarında 4’üncü Muhrip Filotillası Komodorluğu, 1999-2000 yıllarında Donanma Komutanlığı Harekât Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur.

30 Ağustos 2000 tarihinde Tuğamiralliğe terfi eden Oramiral BOSTANOĞLU; 2000-2002 yılları arasında Genelkurmay Başkanlığı Yunanistan-Kıbrıs Daire Başkanlığı, 2002-2003 yıllarında Refakat ve Karakol Filosu Komutanlığı, 2003-2004 yıllarında Güney Görev Grup Komutanlığı görevlerini icra etmiştir.

30 Ağustos 2004 tarihinde Tümamiralliğe terfi ederek; 2004-2005 yıllarında Deniz Harp Akademisi Komutanlığı, 2005-2007 yılları arasında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Harekât Başkanlığı, 2007-2008 yıllarında Harp Filosu Komutanlığı, 2008-2009 yıllarında Donanma Komutanlığı Kurmay Başkanlığı görevlerini icra etmiştir.

30 Ağustos 2009’da Koramiralliğe terfi eden Oramiral BOSTANOĞLU, 2009-2010 yılarında Genelkurmay MEBS Başkanlığı, 2010-2011 yıllarında Deniz Eğitim ve Öğretim Komutanlığı, 2011-2013 yılları arasında Kuzey Deniz Saha Komutanlığı görevlerini icra etmiştir.

Genelkurmay Başkanlığının 28 Ocak 2013 tarihli emri ile Donanma Komutanlığı görevine atanan Oramiral Bülent BOSTANOĞLU, 2013 yılı Ağustos ayı Yüksek Askeri Şura kararları ile Oramiralliğe terfi etmiş ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı görevine atanmıştır.

Oramiral Bülent BOSTANOĞLU TSK Şeref Madalyası, TSK Üstün Hizmet Madalyası, Eski Yugoslavya NATO Madalyası, ABD Liyakat Nişanı ve Pakistan Nişan-ı İmtiyaz madalyası sahibidir.

Oramiral Bülent BOSTANOĞLU, Bayan Belgin ERGENÇ BOSTANOĞLU ile evli olup, Mert ve Deniz adında iki çocuk sahibidir. İngilizce bilmektedir.

105

Donanma Komutanı Oramiral Veysel Kösele

106

Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal

107

Jandarma Genel Komutanlığına Orgeneral Yaşar Güler

108

1. Ordu Komutanı Musa Avsever

109

2. Ordu Komutanı İsmali Metin Temel

110

3. Ordu Komutanı İsmail Savaş

111

Kara Kuvvetleri Eğitim Doktorin Komutanlığı’na (EDOK) Tahir Bekiroğlu getirildi.

KORGENERALLİĞE YÜKSELTİLEN TÜMGENERALLER

1 TÜMGENERAL OSMAN ERBAŞ
2 TÜMGENERAL ZEKAİ AKSAKALLI
3 TÜMGENERAL YAVUZ TÜRKGENCİ
4 TÜMGENERAL ALİ SİVRİ
5 TÜMGENERAL SELÇUK BAYRAKTAROĞLU

TÜMGENERALLİĞE YÜKSELTİLEN TUĞGENERALLER

1 TUĞGENERAL İRFAN ÖZSERT
2 TUĞGENERAL AYDOĞAN AYDIN
3 TUĞGENERAL YILMAZ YILDIRIM
4 TUĞGENERAL GÜRSEL YÜZ

KORAMİRALLİĞE YÜKSELTİLEN TÜMAMİRAL

ercument-bulent-tatlioglu

TÜMAMİRAL ERCÜMENT TATLIOĞLU

TÜMAMİRALLİĞE YÜKSELTİLEN TUĞAMİRAL

bulent-yayci

TUĞAMİRAL CİHAT YAYCI

TUĞAMİRALLİĞE YÜKSELTİLEN ALBAYLAR

deniz-kuvvetleri-komutanligi

1 DZ.KUR.ALB. YANKI BAĞCIOĞLU
2 DZ.KUR.ALB. BÜLENT OLCAY
3 DZ.KUR.ALB. LEVENT KERİM UÇA
4 DZ.KUR.ALB. BÜLENT TURAN
5 DZ.KUR.ALB. BERKER EMRE TOK
6 DZ.KUR.ALB. ÖNDER ÇELEBİ
7 DZ.KUR.ALB. MEHMET BAYBARS KÜÇÜKATAY
8 DZ.P.KUR.ALB. GÜRSEL ÇAYPINAR
9 DZ.ALB. AHMET TUNÇ VEYİSOĞLU
10 DZ.ALB. ÖNDER GÜRBÜZ
11 DZ.ALB. ALİ ÇEKİÇ
12 DZ.ALB. CEMAL ÖZDEN YAZICIOĞLU
13 DZ.İSTH.ALB. CEMALETTİN BOZDAĞ
14 DZ.MÜH.ALB. NECMİ YILDIRIM

HAVA KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI ORGENERALLİĞE YÜKSELTİLEN KORGENERAL
korgeneral-hasan-kucukakyuz
KORGENERAL HASAN KÜÇÜKAKYÜZ
KORGENERALLİĞE YÜKSELTİLEN TÜMGENERALLER
TÜMGENERAL MUHİTTİN FATİH SERT
TÜMGENERAL İSMAİL GÜNEYKAYA
TÜMGENERALLİĞE YÜKSELTİLENTUĞGENERAL
TUĞGENERAL GÖKSEL KAHYA

Yüksek Askeri Şûra kararları şöyle

2016 yılı Yüksek Askerî Şûra olağan toplantısında, Türk Silahlı Kuvvetlerinde görevli general, amiral ve albaylardan bir üst rütbeye yükseltilecekler ile general ve amirallerden görev süresi bir yıl uzatılacakların durumları görüşülerek karara bağlanmıştır.

29 Temmuz 2016 tarihinden geçerli olmak üzere; 16 general ve amiral bir üst rütbeye, 99 albay ise general ve amiralliğe yükseltilmiş; 20 general ve amiralin görev süreleri bir yıl uzatılmıştır.

Ayrıca bu yıl rütbe bekleme süresini dolduran 47 general ve amiral kadrosuzluk nedeniyle 29 Temmuz 2016 tarihinden itibaren, 1 general ise yaş haddini doldurduğu için 01 Eylül 2016 tarihinden itibaren emekli olacaklardır.

Bir üst rütbeye yükselen general ve amiraller ile görev süreleri bir yıl uzatılan general ve amirallerin yeni rütbe ve görevlerinin Milletimize, Silahlı Kuvvetlerimize ve ailelerine hayırlı ve uğurlu olmasını dileriz.

Büyük bir özveri ve onurla görev sürelerini tamamlayarak aramızdan ayrılacak olan değerli silah arkadaşlarımıza fedakâr ve özverili hizmetlerinden dolayı teşekkür eder, hayatlarının yeni dönemlerinde aileleri ile birlikte esenlikler dileriz.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nda orgeneralliğe yükseltilen Korgeneraler

SIRA    RÜTBESİ    ADI SOYADI

1    KORGENERAL    MUSA AVSEVER

KORGENERALLİĞE YÜKSELTİLEN TÜMGENERALLER

SIRA    RÜTBESİ    ADI SOYADI
1    TÜMGENERAL    OSMAN ERBAŞ
2    TÜMGENERAL    ZEKAİ AKSAKALLI
3    TÜMGENERAL    YAVUZ TÜRKGENCİ
4    TÜMGENERAL    ALİ SİVRİ
5    TÜMGENERAL    SELÇUK BAYRAKTAROĞLU
TÜMGENERALLİĞE YÜKSELTİLEN TUĞGENERALLER

SIRA    RÜTBESİ    ADI SOYADI
1    TUĞGENERAL    İRFAN ÖZSERT
2    TUĞGENERAL    AYDOĞAN AYDIN
3    TUĞGENERAL    YILMAZ YILDIRIM
4    TUĞGENERAL    GÜRSEL YÜZ

TUĞGENERALLİĞE YÜKSELTİLEN ALBAYLAR

SIRA    RÜTBESİ    ADI SOYADI
1    P.KUR.ALB.    ERDOĞAN BAYKAL
2    P.KUR.ALB.    FEDAİ ÜNSAL
3    TOP.KUR.ALB.    İSMAİL HAKKI KÖSEALİ
4    P.KUR.ALB.    BURHAN AKTAŞ
5    TOP.KUR.ALB.    ALİ UCARI
6    MU.KUR.ALB.    ORHAN AKSOY
7    P.KUR.ALB.    İDRİS ACARTÜRK
8    P.KUR.ALB.    HANÇERİ SAYAT
9    TOP.KUR.ALB.    RECEP ÖZDEMİR
10    İS.KUR.ALB.    ERDAL ŞENER
11    TOP.KUR.ALB.    SÜLEYMAN ERTIZMAN
12    P.KUR.ALB.    ÖZGÜR TÖR
13    HV.SVN.KUR.ALB.    TEVFİK ERKAN OLGAY
14    P.KUR.ALB.    ÖMER FARUK BOZDEMİR
15    İS.KUR.ALB.    RIDVAN YÜCEL YILDIZ
16    TOP.KUR.ALB.    SIRRI YILMAZ
17    TOP.KUR.ALB.    BAHTİYAR ERSAY
18    TNK.KUR.ALB.    FARUK YILDIRIM
19    HV.SVN.KUR.ALB.    ALİ EKİYOR
20    TNK.KUR.ALB.    SEZAİ ÖZTÜRK
21    TNK.KUR.ALB.    NERİM BİTLİSLİOĞLU
22    P.KUR.ALB.    BARBAROS KASAR
23    HV.SVN.KUR.ALB.    ERDEM MURAT TATLI
24    P.KUR.ALB.    COŞKUN KAYA
25    P.ALB.    ÖMER ERTUĞRUL ERBAKAN
26    P.ALB.    İSMAİL GÜZELLER
27    P.ALB.    OĞUZ TOZAK
28    P.ALB.    ÖMER FARUK CANTENAR
29    P.ALB.    MEHMET HAKAN AKYOL
30    P.ALB.    EMRE TAYANÇ
31    P.ALB.    SALİM AFGÜN
32    P.ALB.    HASAN DEMİR
33    P.ALB.    SAFFET AKÇİN
34    P.ALB.    İSMAİL HAKKI VOLKAN
35    TNK.ALB.    AHMET KURUMAHMUT
36    TNK.ALB.    AHMET ÖMERCİKLİ
37    TNK.ALB.    BÜLENT TEMİZER
38    TNK.ALB.    TURAN İNAN
39    TNK.ALB.    ERCAN İLHAN
40    TOP.ALB.    HURŞİT AĞIRCAN
41    TOP.ALB.    AYKUT TONBUL
42    TOP.ALB.    ÖZGÜR NUHUT
43    TOP.ALB.    MEHMET ÖZAYDIN
44    TOP.ALB.    MUSTAFA YAŞAR ARSLANHAN
45    TOP.ALB.    SADETTİN ALP ERGİN
46    TOP.ALB.    AHMET KASA
47    HV.SVN.ALB.    HASAN KAYMAZ
48    KR.PLT.ALB.    İDRİS FEYZİ OKAN
49    İS.ALB.    MÜCAHİT ZORLUTUNA
50    İS.ALB.    ADEM HAYDAR
51    İKM.ALB.    İBRAHİM ÖZBUDUN
52    İKM.ALB.    ŞAHİN KILIÇASLAN
53    İKM.ALB.    ÖMER KARAİMAMOĞLU
54    BKM.ALB.    SELAMİ ARSLAN
55    AS.HÂK.ALB.    DİNÇER URAL
56    AS.HÂK.ALB.    İHSAN BÜLBÜL
57    MLY.ALB.    MEHMET SALİH AKAY

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı

KORAMİRALLİĞE YÜKSELTİLEN TÜMAMİRAL

SIRA    RÜTBESİ    ADI SOYADI
1    TÜMAMİRAL    ERCÜMENT TATLIOĞLU

TÜMAMİRALLİĞE YÜKSELTİLEN TUĞAMİRAL
SIRA    RÜTBESİ    ADI SOYADI
1    TUĞAMİRAL    CİHAT YAYCI

TUĞAMİRALLİĞE YÜKSELTİLEN ALBAYLAR

SIRA    RÜTBESİ    ADI SOYADI
1    DZ.KUR.ALB.    YANKI BAĞCIOĞLU
2    DZ.KUR.ALB.    BÜLENT OLCAY
3    DZ.KUR.ALB.    LEVENT KERİM UÇA
4    DZ.KUR.ALB.    BÜLENT TURAN
5    DZ.KUR.ALB.    BERKER EMRE TOK
6    DZ.KUR.ALB.    ÖNDER ÇELEBİ
7    DZ.KUR.ALB.    MEHMET BAYBARS KÜÇÜKATAY
8    DZ.P.KUR.ALB.    GÜRSEL ÇAYPINAR
9    DZ.ALB.    AHMET TUNÇ VEYİSOĞLU
10    DZ.ALB.    ÖNDER GÜRBÜZ
11    DZ.ALB.    ALİ ÇEKİÇ
12    DZ.ALB.    CEMAL ÖZDEN YAZICIOĞLU
13    DZ.İSTH.ALB.    CEMALETTİN BOZDAĞ
14    DZ.MÜH.ALB.    NECMİ YILDIRIM

HAVA KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI

ORGENERALLİĞE YÜKSELTİLEN KORGENERAL

SIRA    RÜTBESİ    ADI SOYADI
1    KORGENERAL    HASAN KÜÇÜKAKYÜZ

KORGENERALLİĞE YÜKSELTİLEN TÜMGENERALLER

SIRA    RÜTBESİ    ADI SOYADI
1    TÜMGENERAL    MUHİTTİN FATİH SERT
2    TÜMGENERAL    İSMAİL GÜNEYKAYA

TÜMGENERALLİĞE YÜKSELTİLEN TUĞGENERAL

SIRA    RÜTBESİ    ADI SOYADI
1    TUĞGENERAL    GÖKSEL KAHYA

TUĞGENERALLİĞE YÜKSELTİLEN ALBAYLAR

SIRA    RÜTBESİ    ADI SOYADI
1    HV.PLT.KUR.ALB.    ERDOĞAN GÜR
2    HV.PLT.KUR.ALB.    İSMAİL GÜNAYDIN
3    HV.PLT.KUR.ALB.    İSMAİL ÜNER
4    HV.PLT.KUR.ALB.    KEMAL TURAN
5    HV.PLT.KUR.ALB.    KUTLAY DEMİR
6    HV.PLT.KUR.ALB.    İBRAHİM DÜLGER
7    HV.İSTH.KUR.ALB.    ALİ SERİN
8    HV.UÇK.BKM.KUR.ALB.    ERCAN TEKE
9    HV.SVN.KUR.ALB.    HASAN BASRİ MEŞE
10    HV.İS.KUR.ALB.    TURAN TOKER
11    HV.P.KUR.ALB.    BÜLENT TATKAN
12    HV.PER.KUR.ALB.    ÜMÜT YILDIZ
13    HV SS KUR.ALB.    ERGUN ESKİCİ
14    HV.İKM.KUR.ALB.    HÜSEYİN DUMAN
15    HV.MU.KUR.ALB.    ALPER KETENCİOĞLU
16    HV.KONT.İHB.KUR.ALB.    OĞUZ BOZKURT
17    HV.İS.KUR.ALB.    OLCAY YILMAZ
18    HV.PLT.ALB.    KADİRCAN KOTTAŞ
19    HV.PLT.ALB.    SELÇUK AYGÜN
20    HV.SS ALB.    ALPAY AYDOĞAN
21    HV.KONT.İHB.ALB.    YUSUF ERGE
22    HV.İSTH.ALB.    ERGUN KAHRAMAN
23    HV.UÇK.BKM.ALB.    MURAT ISLIOĞLU
24    HV.UÇK.BKM.ALB.    CEMAL BALIKÇI
25    HV.İS.ALB.    REFİK ÖLMEZ
26    HV.MU.ALB.    MURAT PEKŞEN
27    HV.İKM.ALB.    MUSTAFA AKKOCA
28    HV.MÜH.ALB.    ERSİN GÖSE.

Görev süresi uzatılan general ve amiraller

KARA KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI

KORGENERAL

SIRA    RÜTBESİ    ADI SOYADI
1    KORGENERAL    TAHİR BEKİROĞLU

TÜMGENERALLER

SIRA    RÜTBESİ    ADI SOYADI
1    TÜMGENERAL    ŞENOL ALPARSLAN
2    TÜMGENERAL    İZZET ÇETİNGÖZ

TUĞGENERALLER

SIRA    RÜTBESİ    ADI SOYADI
1    TUĞGENERAL    RIZA ÇAĞATAY ERDOĞAN
2    TUĞGENERAL    CELALETTİN BACANLI
3    TUĞGENERAL    NECDET TUNA
4    TUĞGENERAL    MESUT BEDRİ USTA
5    TUĞGENERAL    İLHAN KIRTIL
6    TUĞGENERAL    ERHAN SİPAHİOĞLU
7    TUĞGENERAL    METİN TOKEL
8    TUĞGENERAL    ERTUĞRUL GAZİ ÖZKÜRKÇÜ
9    TUĞGENERAL    SITKI VARLI
10    TUĞGENERAL    ADNAN BAKSI

DENİZ KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI

TUĞAMİRAL

SIRA    RÜTBESİ    ADI SOYADI
1    TUĞAMİRAL    TAYYAR ERTEM

HAVA KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI

KORGENERAL

SIRA    RÜTBESİ    ADI SOYADI
1    KORGENERAL    MEHMET ŞANVER

TÜMGENERAL

SIRA    RÜTBESİ    ADI SOYADI
1    TÜMGENERAL    MEHMET ÖZLÜ

TUĞGENERALLER

SIRA    RÜTBESİ    ADI SOYADI
1    TUĞGENERAL    İHSAN ÖZDAMAR
2    TUĞGENERAL    REHA UFUK ER
3    TUĞGENERAL    CELAL BAŞOĞLU

GÜLHANE ASKERÎ TIP AKADEMİSİ

TUĞGENERAL
SIRA    RÜTBESİ    ADI SOYADI
1    TUĞGENERAL    UFUK DEMİRKILIÇ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan YAŞ Üyelerine Akşam Yemeği

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan YAŞ Üyelerine Akşam Yemeği

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım’ın başkanlığında toplanarak çalışmalarını tamamlayan Yüksek Askerî Şûra (YAŞ) üyeleri ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen akşam yemeğinde bir araya geldi.

YORUMLAR

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar