Dolar : Alış : 7.3877 / Satış : 7.4010
Euro : Alış : 8.9635 / Satış : 8.9797
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya2°CYoğun Kar Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11086 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Yargıtay “Despot” kelimesini eleştiri olarak onadı

03 Mayıs 2016 - 1 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Yargıtay “Despot” kelimesini eleştiri olarak onadı
Yargıtay “Despot” kelimesini eleştiri olarak onadı

Hak ve Hakikat Partisi  Lideri Dursun GÜNEŞ’e “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN’a Hakeret” suçlamasıyla verilen (354 gün hapis) 7080 TL Adli Para Cezası kararı Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından “BOZULDU”

Hatırlanacağı Üzre;
23.08.2014 tarihinde Basın Kuruluşlarını ziyaret eden Hak Ve Hakikat Partisi Genel Başkanı  Dursun GÜNEŞ, gündeme dair açıklamalarda bulunmuştu.

Yani seçilen Cumhurbaşkanı sayın Recep Tayyip ERDOĞAN Beye konuşmasının satır arasında “DESPOT” olarak hitap eden sayın GÜNEŞ hakkındaki konuşma kayıtları Emniyet Mensupları tarafından Sakarya Cumhuriyet Savcılığı’na ulaştırılmıştı.

Savcılık İddianamesiyle Sakarya 4.Asliye Ceza Mahkemesi tarafından, Hak ve Hakikat Partisi Genel Başkanı Dursun GÜNEŞ Hakkında; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a “Kamu Görevlisine, Görevinden Dolayı Hakaret” suçlamasıyla dava açılmış, yapılan yargılama sonucunda 354 Gün Hapis Cezası Verilmiş ve Hapis Cezası Adli Para Cezasına çevrilerek hükme bağlanmıştı.

dursun_gunes_sakarya1

Hak ve Hakikat Partisi, Yerel Mahkemenin vermiş olduğu karara itiraz ederek, taraflı bir mahkeme olduğunu vurgulamıştı. Tarafsız adil bir yargılamanın olmadığı, tarafsız hüküm verilmediği gerekçesiyle, kararı 27.10.2015 tarihinde Temyiz’e Taşımıştı.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı 18.Daresi Kararında;

“Suç tarihinde Hak ve Hakikat Partisi genel başkanı olan sanığın, Sakarya İnternet Yayıncıları Derneğinin konuğu olarak katıldığı programda, ülke gündemine ilişkin kendisine yöneltilen sorularla ilgili röportaj sırasında sarf ettiği yargılamaya konu sözler bir bütün olarak değerlendirildiğinde, müştekinin onur, şeref ve saygınlığını rencide edici boyutta olmayıp, siyasi eleştiri niteliğinde olduğu, demokratik toplumun zorunlu unsurlarından olan eleştirme, yorumlama işlevi ve Anayasanın 26, Avrapa İnsan Hakları Sözleşmesinin 10. maddelerinde düzenlenen ifade özgürlüğü kapsaııında değerlendirilmesi gerektiği gözetilmeden beraati yerine yazılı gerekçe ile mahkumiyetine karar verilmesi, Yasaya aykırı bulunduğundan hükmün CMUK’nun 321 nci maddesi uyarınca BOZULMASl,”

Hükmüne yer vererek kararı Temyiz etmiştir.

dursun_gunes_sakarya35

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar