Dolar : Alış : 8.2694 / Satış : 8.2843
Euro : Alış : 9.9576 / Satış : 9.9755
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya25°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11854 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Yapı ruhsatlarında sorumluların ıslak imzaları kaldırıldı

25 Temmuz 2018 - 1 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Yapı ruhsatlarında sorumluların ıslak imzaları kaldırıldı
Yapı ruhsatlarında sorumluların ıslak imzaları kaldırıldı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 31.Mayıs.2018 tarihinde yapılan değişiklik ile;

 Yapı ruhsatlarında bulunan Proje Mükellifi, Şantiye Şefi, Mühendis ve Mimarlar ile Yapı Denetçilerinin ıslak imzaları kaldırılmıştır.

 Bürokrasiyi azaltma gerekçesi ile yapılan bu yeni düzenleme , hem kamusal hem de mesleki anlamda ciddi sorunlar meydana getirecektir.

  Bu durum büyük bir bölümü deprem kuşağında bulunan ülkemizde, güvensiz yapılaşmanın, sahte mühendis ve mimarlığın önünü sonuna kadar açmıştır.

• Mimarlar Odası
• Makine Mühendisleri Odası
• Elektrik Mühendisleri Odası
• Ziraat Mühendisleri Odası
• Jeoloji Mühendisleri Odası
• Jeofizik Mühendisleri Odası
• Çevre Mühendisleri Odası
• Harita Mühendisleri Odası
• Maden Mühendisleri Odası
• İnşaat Mühendisleri Odası

   Bürokrasinin azaltılması adına uygulanan bu yöntem yanlış bir uygulamadır. Güvenli yapı üretmek ve sahte uygulamaların önüne geçmek için Yapı Ruhsatlarında mühendis ve mimarlar ile yapı denetçilerinin imzalarının mutlaka bulunması gerekir.

   Bürokrasi azaltılmak isteniyorsa, elektronik imza kullanılarak E-Ruhsat uygulamasına  geçilmelidir.

 Meslektaşlarımızın hizmet ürettiği ve isimlerinin yazılı olduğu bir belge olan yapı ruhsatının, mühendis ve mimarların bilgilerinin dışında oluşturulması kabul edilebilir bir durum değildir.

  Gelişmiş ülkelerde yapı yapma işi, projelendirme sürecinden inşaat sürecinin sonuna kadar kurumsal birimlerin denetiminde, mühendis ve mimarlar tarafından gerçekleştirilmektedir. Ülkemizde ise sürekli değiştirilen mevzuatlarla süreç daha geriye götürülerek, mühendis ve mimarlar devre dışı bırakılıyor.

  Mühendislik ve mimarlık hizmetleri ile projeleri, ruhsat almanın formalite eki olarak gören, mühendis ve mimarı yok sayan bu uygulamadan vazgeçilmelidir.

    Yapı ruhsatı düzenleyen idarelerin yapısında bulunan eksiklik ve yetersizlikler nedeniyle ruhsat işlemlerinin uzamış olması, proje müellifi mühendis ve mimarlar ile yapı denetçilerinin imzalarının alınmasına bağlanamaz. Ayrıca mühendis ve mimarların mesleki hak ve yetkilerini kullanmaları bürokratik işlemlerin uzamasının nedeni olarak gösterilemez.

  Proje müellifi mühendis ve mimarların imzaları alınmadan hazırlanacak yapı ruhsatlarında, ruhsat eki projelerin ve proje tadilatlarının denetimlerinin hangi yolla yapılacağı bilinmemekte olup bu durumun hukuki ve mesleki sorumluluğu, uygulamayı yapan, yapı ruhsatı düzenleyen ,idareleri, kamu kurum ve kuruluşlarını geri dönülmez ve onarılmaz hukuki sorumluluklar ile karşı karşıya bırakacaktır.

Mimar ve mühendislerin yapı ruhsatları üzerindeki denetim yetkisinin kaldırılmasına ek olarak, yapı sahiplerinin de kendi mülkleri üzerinde yapılacak yapı ruhsatlarında onaylarının yani imzalarının kaldırılması, yapı sahibinin de hangi projeye göre ruhsat alındığını kontrol edememesi sonucunu doğuracak mülkiyet hakkı ihlalleri ile karşılaşılacaktır.

 İlimizdeki TMMOB bağlı meslek odaları ve üyeleri olarak;

 Sahte mimar ve mühendislik uygulamaları ile sahte imza kullanımının kontrolü için nasıl bir önlem alınacağına dair;

  İlgili Kamu Kurum ve Kuruluşları ile Bakanlıklardan yazılı bilgi talep edilecektir.

 Güvenli yapı üretmek, mühendis ve mimarların mesleki hak ve yetkilerini kullanmak adına konu ile ilgili mücadelemiz yasal sınırlar çerçevesinde devam edecektir.

Kamuoyu ve meslektaşlarımız ile paylaşmak adına;

 Durumu bilgilerinize sunar, çalışmalarınızda başarılar dileriz.

Saygılarımızla,

Görüntünün olası içeriği: 10 kişi, Hüsamettin Atasever ve Hüsnü Gürpınar dahil, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar ve açık hava

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar