Dolar : Alış : 7.7593 / Satış : 7.7733
Euro : Alış : 9.2197 / Satış : 9.2363
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya15°CHafif Yağmur

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 10850 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Yapay Zekâ Eğitimi Çalıştayı düzenliyor

19 Ekim 2020 - 781 kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Yapay Zekâ Eğitimi Çalıştayı düzenliyor
Yapay Zekâ Eğitimi Çalıştayı düzenliyor

Teknolojinin gelmişmesiyle beraber yapay zeka, robot, insansı robotlar konuları çok fazla gündeme geliyor. Teknoloji gelişmeye devam ettikçe de gelecek. Şu an için aktif olarak kullanılan yapay zekalar, bundan 20 yıl önce sadece filmlere konu olan birer hayalden ibaretti

Sakarya İl Millî Eğitim MüdürlüğüTemel Eğitimde ve Ortaöğretimde Yapay Zekâ Eğitimi Çalıştayı düzenliyor

Çalıştay Şehit Erol Olçok Anadolu Lisesinde İlk konuşmacı Maltepe Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bil. Fak. Bilgisayar Mühendisliği Bölümü. Öğretim Üyesi Profesör Dr.Emin Murat Esin

Çalıştayı sakarya54.net ekibinden Necla Bakan takip ediyor

Maltepe Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bil. Fak. Bilgisayar Mühendisliği Bölümü. Öğretim Üyesi Profesör Dr.Emin Murat Esin Yapay zekayı temelde şöyle açıklayabiliriz, insan gibi davranabilen ve hayatı kolaylaştıran teknolojik tüm aletlerdir. Kod yazılarak ve programlanarak üretilmiş bilgisayar beyinli bir robotun, hangi durumda ne tepki vereceğinin belirlenmesi amaçlanır.

Yavaş yavaş gündelik hayatın için giren yapay zeka ve insansı robotlar, son gelişmelerle beraber her ne kadar basit görünse de kolu olan kapıları açabilen, olimpiyatlar gibi kalabalık organizasyonlarda hizmet verebilen, kayak yapabilen teknolojilere sahipler.

Yapay Zeka eğitiminin amacı, genel ve spesifik anlamda Yapay Zeka yaklaşımlarına, yöntemlerine ve tekniklerine dair gerekli bilgi ve becerilerin edinilmesini sağlamaktır.

Antik Yunanlar, Çinli ve Mısırlı çağ öncesi bilim insanları robotlarla ilgilere mitlere sahipti. Fakat yapay zeka diyebileceğimiz gerçek atılımın bahsi, ilk defa 1956 yılında edildi. İngiltere’de New Hampshire’da bulunan Dartmouth College’da yapılan bir konferansta ”yapay zeka” terimi ilk defa ortaya atıldı.

Yapay zekanın üretiminde en etkin rolü İngilizler ve Japonlar oynadı. 1980’lere kadar somut bir gelişme olmayan yapay zeka alanında Japon bilim insanlarının çalışmalarına rakip olmak isteyen İngiliz bilim insanları da atılım yaptı ve 1987 ila 1993 yılları arasında önemli olmasa da bazı girişimler oldu.

İlk önemli gelişmeyse 1997 yılında IBM (International Business Machines)’in ürettiği Deep Blue adlı bilgisayar, dünyanın en ünlü satranç ustası Garry Kasparov’u yenmesiyle gerçekleşti.

Yapay zeka çeşitleri

Tip 1: Tamamen reaktif (basit yapay zeka)

İlk yapay zekalardır.

Kasparov’u yenen bilgisayar
Google’ın AlphaGo adlı oyun oynayan yapay zekası

Tip 2: Sınırlı hafıza

Mevcut birçok yapay zeka bu kategoridedir.

Kendi kendine giden arabalar
Ezberden konuşan robotlar ve dijital asistanlar

Tip 3: Zihin Teorisi

Gelecekte olması beklenen yapay zeka türüdür. İnsan davranışlarını etkileyebilir ve duyguları anlayabilir. İnsanlarla sosyalleşebilir ve tamamen bir insan gibi davranabilir.

Starwars’taki C-3PO ve R2-D2
I, Robot filmi

Sakarya MEM’den Temel Eğitim ve Ortaöğretimde Yapay Zekâ Eğitimi Çalıştayıİl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Serdivan ilçesindeki Şehit Erol Olçok Anadolu Lisesinde gün boyu devam eden Temel Eğitim ve Ortaöğretimde Yapay Zeka Eğitimi Çalıştayı düzenlendi.Çalıştaya cep telefonundan sürpriz görüntülü bağlantı gerçekleştiren Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, katılımcı akademisyen ve öğretmenlere başarılar diledi.Çalıştayın verimli geçmesini dileyen Bakan Selçuk, “Neticelerinin bir an önce hayata geçmesi konusunda temennilerimi iletiyorum. Sizlerin Milli Eğitim Bakanlığına, eğitime ve öğretmenlere verdiğiniz destek gerçekten çok kıymetli. Emekleriniz için her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.” dedi.Bakan Selçuk, akademi dünyası ile Bakanlığın birlikte olmasının kendilerini son derece memnun ettiğini sözlerine ekledi.Maltepe ve Sakarya üniversitelerinden akademisyenler ile öğretmenlerin yanı sıra Milli Eğitim Bakan Danışmanı Gökhan Yücel de “Herkes için yapay zeka eğitimi, farklı kariyer planlamaları yapanlar için yapay zeka eğitimi, yapay zekanın üretilmesi, denetlenmesi ve geliştirilmesi için yapay zeka eğitimi” konularının ele alındığı çalıştaya katıldı.İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, çalıştayı takip eden gazetecilere yaptığı açıklamada, dünya genelinde yapay zeka konusunda çok hızlı değişimlerin yaşandığını belirterek, “Bu hızlı değişim karmaşasının çözümünde eğitim içeriğinde yol haritası çizileceğine inandığımızdan yapay zekanın ders programına entegre olmasını ve öğrencilerimizin bu süreci nasıl yönetebileceklerini bilmelerini istedik.” dedi.Durmuş, amaçlarının yapay zekanın geliştirilmesi, denetlenmesi ve eğitim müfredatına nasıl entegre edileceğinin yollarını aramak olduğunu aktararak, “Bu süreci Bakanımız Sayın Ziya Selçuk’un da destekleriyle ülkemizde ders programlarında yerini alacak şekilde tamamlayacağımızı ümit ediyorum.” ifadesini kullandı.Çalıştay fikrinin iki yıl öncesine dayandığını belirten Durmuş Microsoft’un iki sene önce düzenlediği zirvede yapay zekâ ile ilgili sadece Çin’de ders programının olduğunu öğrendiklerinde Sakarya’mızda bununla ilgili ne yapabiliriz diyerek yola çıktıklarını ve bunu Bakanlığa ileterek katkı sağlamaya çalıştıklarını ifade etti.İl Milli Eğitim bünyesinde yapay zeka çalışmalarına da destek olacak “Veri Bilimi ve Öğrenme Analitiği Merkezi” kurduklarını aktaran Durmuş, Sakarya’da bu konuya verdikleri önemle sürecin en büyük parçalarından biri olduklarını kaydetti. Durmuş yapay zekâ çalışmalarına destek veren herkese teşekkür etti.ARGE Biriminin katkılarıyla organize edilen Temel Eğitim ve Ortaöğretimde Yapay Zekâ Eğitimi Çalıştayı katılımcıların değerlendirme konuşmalarıyla tamamlandı.

YORUMLAR

İlgili Terimler :
""""""""Sakarya Vib Turizm 0850 455 54 54""""""".

BENZER HABERLER

""""""""Sakarya Vib Turizm 0850 455 54 54""""""".

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar