Dolar : Alış : 7.3836 / Satış : 7.3969
Euro : Alış : 8.9597 / Satış : 8.9759
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya8°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11102 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Vehbi ŞAHİN Kınalı Asker Parkın’da

03 Haziran 2016 - 0 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Vehbi ŞAHİN Kınalı Asker Parkın’da
Vehbi ŞAHİN Kınalı Asker  Parkın’da

Türkiye  Ekonomi ve  Kalkınma  Partisi  Genel Başkanı Vehbi Şahin Yahya Kaptan mahallesindeki Kınalı Asker Parkı’nda  incelemelerde  bulundu.

Türkiye  Ekonomi ve  Kalkınma  Partisi  Genel Başkanı Vehbi Şahin  beraberinde  Genel Başkan Yardımcısı  Rahim OLUÇ  ile  birlikte  Kınalı  Asker Parkında tarihe bir  yolculuk  gerçekleştirdiler.

Burada gazetecilerin  sorularını  cevaplayan Vehbi ŞAHİN”Bunlar için ne canlar feda oldu. Ne kınalı kuzular kurban oldu bugünler için. Malazgirt’te olduğu gibi, İstanbul’un Fethinde olduğu gibi, Çanakkale’de Kurtuluş Savaşında olduğu gibi Kıbrıs’ta olduğu gibi gözümüzü kırpmadan bu vatan için canımızı kanımızı veririz. Eğer uğrunda ölen varsa vatandır.

sehitler1 sehitler2 sehitler3

Biz bunu dünyaya öğretmiş bir milletiz. Bugünlerin kıymetini bileceğiz. Ülkemizin bağımsızlığı için yurdun dört bir yanından herkes tek yumruk olmuş bir milletiz. Kim bu vatan için canını, kanını vermişse onlardan Allah razı olsun. Başta Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ,silah arkadaşları olmak üzere bu vatan için canlarını verenleri rahmetle, minnetle anıyoruz”dedi.

kınalı kuzu öyküsü

Çanakkale, bir ölüm kalım savaşıydı.

Çanakkale, bir saldırıya karşı, etten ve kemikten bir savunmaydı.

Ülkenin her köşesinden, dağ başlarından, köylerden kopup gelen çocuk yaşta gençlerin, ana kuzuların arslana dönüştüğü yerin adıydı Çanakkale.

Ana kuzuları, Kınalı Kuzular

Anneler, kuzularını kınalayarak gönderiyorlardı Çanakkale’ye.

Her kınalı kuzu, bir kahramandı, bir destandı.

Yozgatlı Hasan’da bunlardan biriydi.

Annesi, saçlarını kınalayıp göndermişti cepheye.

“Haydi yavrum, köyüne, nişanlına veda et; Sabanını, tarlanı, herşeyini feda et; O silâha sarıl ki, böyle günde bir erkek bir dualı demirden başka bir şey kullanmaz. Bunu tutan bir bilek, Köleliğin uğursuz zincirine uzanmaz. Git evladım, yıllarca ben oğulsuz kalayım, Şu yaralı bağrıma kara taşlar salayım. Haydi oğlum, haydi git! Ya gazi ol, ya şehit!”

Kumandanı Hasan’ın saçlarını kınalı görünce yanına çağırır ve sorar:

“Oğlum bir erkek saçlarını kınalar mı?”

Hasan bir cevap veremez, çünkü sebebini kendisi de bilmez. Hemen bir arkadaşına, annesine göndermek üzere bir mektup yazdırır.

“Anacığım, kardeşlerimi askere gönderirken başına kına koyma Zabit efendi bana sordu cevap veremedim. Kardeşlerimde cevap veremeyip mahcup olmasınlar.”

Mektubu alan annesi, anne yüreğinin sıcaklığını yansıtan cevabî bir mektup yollar oğluna.

“Ey oğlum, gözümün nuru Hasan’ım!

Köyümüzde rahat rahat oturalım mı? Vatan sevgisi içimizde alev alev yanıyor. Sen ecdadından, babandan aşağı kalamazsın. Ben senin anan isem, beni ve seni Allah yarattı, vatan büyüttü. Allah, bu vatan için seni yaşattı. Bu vatanın ekmeği iliklerinde duruyor. Zabit efendiye söyle Biz kurbanlık koçları kınalar, öyle kurban ederiz. Sen dört kardeşin arasında kurbansın. Sen İsmail’sin. Sen orada şehit olacaksın inşaallah. Kurbanlık koçlar nasıl kınalanırsa, bende senin saçını öyle kınaladım.”

Allah seni Peygamberin yolundan ayırmasın. Seni melekler şimdiden rahmetle anıyor.

Gözlerinden öperim.

Anan Hatice”

Hasan şehadet şerbetini içer. Arkadaşları cebinde mektubu bulurlar. Komutanına kınanın sebebini söyleyememiştir ama yine arkadaşına not düşürmüştür mektubun sonuna.

“Anam yakmış kınayı aday diye

Ben de vatan için kurban doğmuşum.

Anamdan Allah’a son bir hediye,

Kumandanım! Ben İsmail doğmuşum.”

 

YORUMLAR