Dolar : Alış : 7.5096 / Satış : 7.5231
Euro : Alış : 8.9643 / Satış : 8.9804
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya9°CYağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11356 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Vatan mücadelesi veren Türk Toplulukları…

02 Temmuz 2016 - 0 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Vatan mücadelesi veren Türk Toplulukları…
Vatan mücadelesi veren  Türk Toplulukları…

Vatan mücadelesi veren

Türk Toplulukları…

Necdet Buluz

Yalova’da bu yıl 19. Türk Boyları Kültür Şöleni yapılacak. Bu şölen çerçevesi içinde de Türk Dünyası Basın Mensupları Buluşmasının 10.ncusu gerçekleşecek. Bu buluşmada “Vatan Mücadelesi Veren Türk Toplulukları”konulu bir çalıştay düzenlenip, daha sonra da dünya kamuoyuna bir deklarasyon şeklinde sunulacaktır.

YAFEM Başkanı Özer Koyuncu, yaptığı açıklamada bu yıl düzenlenecek olan şölen ve toplantıların daha çok ses getirmesi ve Türk Dünyası’nı bütünleştirmesi açısından önemsediklerini belirtip “Türk Dünyası ile daha sağlıklı bir iletişim ağının kurulması konusunda etkili bir yapılaşmaya gitmek istiyoruz. Bunun için de nelerin yapılması gerektiğini hep birlikte tartışıp karara bağlayacağız” diyor.

YAFEM Başkanı Koyuncu “19 Temmuz Salı günü yani çalıştayımızın ikinci günü sabah programında hep birlikte Yalova’nın Düşman İşgali’nden kurtuluş programına iştirak edecek, ikinci ve üçüncü oturumda azınlık halinde yaşayan Türk toplulukların sosyal, kültürel ve eğitim haklarını ele alarak tüm dünya milletlerine hakkımızı ve haklılığımızı ilan edecek metni basın mensupları nezdinde elimizden geldiğince yaymaya ve sesimizi duyurmaya gayret edeceğiz. Dördüncü oturumda Türk dünyası ile ilgili tüm STK’larla nasıl daha iyi iletişime geçeceğimizi programlayıp güçlü bir yapıyla kamuoyunun karşısına çıkmayı hedeflerimize katacağız. “ şeklinde bir çalışma programı yapacaklarını da vurguluyor.

necdetbey

Bu yıl düzenlenecek olan çalıştaya çok önemli konukların da katılacağını da belirtelim.

Her geçen yıl daha da büyüyen ve olgunlaşan YAFEM’in düzenlediği Yalova Türk Boyları Şöleni’ne katılımlar da genişliyor. Büyük bir özveri ile yapılan ve Türk Dünyası’ndan gelenlerin ağırlandığı bu anlamlı günlerin daha da büyümesi ve ses getirmesi için Dernek çalışanları olağanüstü çaba gösteriyor.

Özer Koyuncu’nun 19. Türk Boyları Kültür Şöleni ile 10. Türk Dünyası Medya Mensupları Buluşması ile ilgili çağrısını sizlerle paylaşıyoruz:

“Yalova YAFEM Türk Dünyası Basın Mensupları Birliği’nin Saygıdeğer Üyeleri,

Sizlerin de katılımıyla YAFEM olarak bu yıl 17–21 Temmuz tarihleri arasında 19. Türk Boyları Kültür Şöleni içinde 10. Türk Dünyası Basın Mensupları çalıştayımızı gerçekleştirmeyi planlıyoruz.

Saygıdeğer Arkadaşlar,

17 Temmuz 2016 Pazar günü saat 17.oo de YAFEM 19. Türk Boyları Kültür Şöleni kortej yürüyüşü ile başlayacaktır.

17 Temmuz 2016 Pazar saat 21.oo’de Türk Topluluklarına ait Halk Oyunları gösterimiz Yalova Barış Manço Açık Hava Tiyatrosu’nda yapılacaktır.

Buluşmamızın birinci günü yani 18 Temmuz Pazartesi günü  bugüne kadar yaptığımız toplantıların öz eleştirisi mahiyetinde “Ne yaptık?, Hangi hedeflere ulaştık?, Başardığımız ve başaramadığımız konular hangileridir? Ve özellikle önerilerimiz nelerdir?” başlığı altında davetli basın mensubu arkadaşlarımıza 10’ar dakika söz hakkı tanınacaktır.

10.sunu yapacağımız ve gurur verici bir olgunluğa ulaşan bu önemli çalıştayın gelecekteki çalışmalarını etkili kılacak öneri, teklif, çalışma metodu, yeniden programlama gibi yenileşme haline dönüşmesi için siz saygıdeğer üyelerimizin görüşlerini önemsiyor ve ortaya çıkacak başarıyı Türk Dünyası’na hediye etme heyecanını gönlümüzde yaşatıyoruz.

Bu konudaki ön çalışmalarınızı özlemle bekliyoruz.

18 Temmuz 2016 Pazartesi günü saat 17.oo’de Türk Dünyası Şairler Buluşması programımız yapılacaktır.

19 Temmuz Salı günü yani çalıştayımızın ikinci günü sabah programında hep birlikte Yalova’nın Düşman İşgali’nden kurtuluş programına iştirak edecek, ikinci ve üçüncü oturumda azınlık halinde yaşayan Türk toplulukların sosyal, kültürel ve eğitim haklarını ele alarak tüm dünya milletlerine hakkımızı ve haklılığımızı ilan edecek metni basın mensupları nezdinde elimizden geldiğince yaymaya ve sesimizi duyurmaya gayret edeceğiz. Dördüncü oturumda Türk dünyası ile ilgili tüm STK’larla nasıl daha iyi iletişime geçeceğimizi programlayıp güçlü bir yapıyla kamuoyunun karşısına çıkmayı hedeflerimize katacağız.

19 Temmuz Salı günü saat 19.oo’da panelimize davetli “Vatan Mücadelesi Veren Türk Toplulukları”panelin davetli liderleriyle basın mensupları nezdinde saat 19.oo’da soru-cevap şeklinde basın toplantısı gerçekleşecektir. Tüm üyelerimizin bu basın toplantısına katılmasını can-ı gönülden arzu etmekteyiz.

20 Temmuz 2016 Çarşamba günü saat 16.oo da “Vatan Mücadelesi Veren Türk Toplulukları” konulu panelimiz yapılacaktır. Doğu Türkistan Sürgündeki Cumhurbaşkanı Sayın Ahmetjan Osman, Kırım Tatarları Lideri Sayın Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Irak Türkmen Cephesi Başkanı Sayın Erşat Salih, Karabağ sorununda Azebaycan Milletvekili Sayın Ganire Paşeyeva ve Suriye Türkmen Cephesi Başkanlarından Sayın Abdurrahman Aga konuşmacı olarak katılacaklardır.

Panelin önemli konu başlıklarını belirlemek ve deklerasyona dönüştürmek için içimizden üç kişilik komisyon belirlenecektir.

20 Temmuz 2016 Çarşamba günü saat 21.oo’de YAFEM 19 Türk Boyları Kültür Şöleni Kapanış-Gala Gecesi Yalova Barış Manço Açık Hava Tiyatrosu’nda Halk Oyunları gösterileri ve Kıbrıs Barış Harekâtı yıldönümü kutlamasıyla sona erecektir.

21 Temmuz Perşembe günü konuklarımızı uğurlama törenleri ile etkinliklerimiz son bulacaktır.

Programın niteliği ve Türk dünyasına hizmet aşkının gerçeğe dönüşmesi için siz saygıdeğer üyelerimizin katkılarını bekliyor, sorunlar ve çözüm önerileri konusunda hazırlıklı olunmasını ve yazıya dökülmüş metinleri arzu ediyoruz.

Sizleri saygıyla selamlıyor, çalışmalarımızın insanlık ve Türk Dünyası adına hayırlara vesile olmasını diliyoruz.”

Bugüne kadar yapılan şölenlerden bazılarına katılma fırsatımız oldu. Her yıl daha da gelişen, olgunlaşan ve hedefine ulaşan bu şölen ve toplantıların Türk Dünyası’nın sesi olabilecek niteliğe doğru hızla yol aldığını görmekteyiz. YAFEM Başkanı Özer Koyuncu başta olmak üzere, emeği geçenleri yürekten kutluyoruz.

necdetbuluz@gmail.com

www.facebook.com/necdet.buluz

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar