Dolar : Alış : 8.2694 / Satış : 8.2843
Euro : Alış : 9.9576 / Satış : 9.9755
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya25°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11854 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Vali Balkanlıoğlu,”işçi ile işveren ilişkileri her zaman istenilen seviyede gitmeyebiliyor”

07 Nisan 2018 - 2 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Vali Balkanlıoğlu,”işçi ile işveren ilişkileri her zaman istenilen seviyede gitmeyebiliyor”
Vali Balkanlıoğlu,”işçi ile işveren ilişkileri her zaman istenilen seviyede gitmeyebiliyor”

Yapımı tamamlanmak üzere olan İŞKUR Sakarya İl Müdürlüğü yeni hizmet binasında incelemelerde bulunan Vali Balkanlıoğlu, İŞKUR İl Müdürü Tekin Kaya’dan yapılan çalışmalar hakkında bilgiler aldı.

Sakarya’nın istihdam açısından Türkiye’nin önemli illerinin başında geldiğini, aynı zamanda sanayi ve tarım anlamında da işveren, işçiler bakımından bir sanayi memleketinde yaşadığımızı ifade eden Vali Balkanlıoğlu, “İlimizde ağır sanayi var, binlerce de işçi çalışıyor ama buna karşılık işçi ile işveren ilişkileri her zaman istenilen seviyede gitmeyebiliyor. Bazen iş yerleri işçi bulamamaktan şikâyetçi oluyor, potansiyel işçiler, işsizler de iş bulamamaktan yakınıyor. Önceden Bölge Çalışma Müdürlükleri vardı, onlar kaldırıldı, hepsi Çalışma ve İŞKUR Müdürlüğü şeklinde illerde teşkilatlandırıldı. Yani bunlar pasif olmaktan çıkıp son derece verimli bir kurum haline dönüştürüldü.

İŞKUR İl Müdürlükleri ile birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu da aynı çatı altında, aynı bakanlığa bağlandı. Hatta BAĞKUR, Sosyal Sigortalar Kurumu ve Emekli Sandığı diye farklı hizmet erbabına ayrı ayrı hizmetler sunan, farklı genel müdürlüklerin altında örgütlenen kurumlarda da; aynı işi yapmalarına, aynı konuda hizmet vermelerine rağmen birçok emek, zaman, personel kaybı yaşanıyordu. Şimdi çok verimli bir şekilde işler yürütülüyor.

Kişiler niçin işsiz kalır? Niye iş bulamaz? Niye çaresizlik sendromuna girerler? Bunları araştıran kurumumuzda ayrıca İş ve Meslek Danışmanları işsizlere her konuda yardımcı olmaya çalışıyor. Kabiliyetini, imkânlarını, yaşını, durumunu, eğitimini neler yapılabileceklerini teşhis edip gerektiğinde kurslara yönlendirerek, sertifika ve belgesine kadar aldırıp daha kolay iş bulmasını sağlıyorlar. Ayrıca işverenlerle de istişare edip, birebir görüşerek işsizle işvereni buluşturuyorlar.

İnşallah yeni hizmet binasında, hizmet ve kalite çok daha ileri düzeylere taşınacak. Hem çalışanların performansını arttıracak hem de vatandaşlarımızın birebir gelip burada daha rahat faydalanmalarını sağlayacak. Görüldüğü üzere burada şeffaf bir yapılanma var. Girişte numaratör sistemiyle insanlar gelecek, sırasını alacak ve bir şeffaf odada eğitimli İş ve Meslek Danışmanları onlarla birebir görüşecek. Sakaryamız bu konuda son derece başarılı bir performans sergiliyor. Bugüne kadar İŞKUR aracılığıyla 10 binin üzerinde işsize istihdam sağlayan yegâne şehirlerin başındayız. 10 bin az bir rakam değil. Sayın Cumhurbaşkanımızın da ‘En az birkaç işçi daha ilave çalıştırın, işsizlik rakamlarını aşağı düşürelim’ diye işverenlere çağrısı var. İŞKUR’lara da bu anlamda talimat verilmişti, o konuda da Sakarya iller arasında iyi bir yere sahip. Önceden işsizler gelir İŞKUR’a yazılır giderdi, Nasreddin Hoca’nın yoğurt mayası fıkrası gibi ‘Ya tutarsa’ gibi bir şeydi. Şimdi başarı çok yüksek yeter ki bir insan ben işsizim ama ciddi ve samimi olarak iş arıyorum desin, ona iş bulunmaz diye bir şey yok, Sakarya’da muhakkak iş bulunuyor. İş beğenmeme konusu da var, ancak onu da buradaki arkadaşlarımız psikolojik telkinlerle çözebiliyorlar.

İnşallah bir aksilik olmazsa 20 gün sonra Sayın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Sakarya’ya teşrif edecek, onun için de binayı hummalı bir çalışmayla açılışa hazır hale getiriyoruz. Sayın Bakanımız ile birlikte Sakarya’ya yakışır güzel bir İŞKUR binasını açmanın mutluluk ve hazzını yaşayacağız” dedi.

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar