Dolar : Alış : 7.3708 / Satış : 7.3841
Euro : Alış : 8.9420 / Satış : 8.9581
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya11°CYağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11297 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Vali Balkanlıoğlu “Planlı Ormancılıkta 100. Yıl Kutlama Töreni”ne Katıldı

25 Ocak 2018 - 16 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Vali Balkanlıoğlu “Planlı Ormancılıkta 100. Yıl Kutlama Töreni”ne Katıldı
Vali Balkanlıoğlu “Planlı Ormancılıkta 100. Yıl Kutlama Töreni”ne Katıldı

Vali İrfan Balkanlıoğlu, Ülkemizde ilk defa meşelerin tür bazında envanterinin çıkartılması, ormanların sürekliliğinin sağlanması, nasıl, ne zaman ve ne ölçüde kullanılabileceğinin belirlenmesi için hazırlanan amenajman planlamasının yapıldığı Hendek ilçemizde düzenlenen “Planlı Ormancılıkta 100. Yıl Kutlama Töreni”ne katıldı.

Törene Vali Balkanlıoğlu’nun yanı sıra; Cumhuriyet Başsavcısı Lütfi Dursun, Vali Yardımcısı Abdul Rauf Ulusoy, Hendek Kaymakamı Orhan Burhan, Hendek Belediye Başkanı İrfan Püsküllü, Hendek Cumhuriyet Başsavcısı Zeynel Abidin Akkiraz, Üniversiteler ve ARGE birim yöneticileri ile kurum müdürleri katıldı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğünün koordinasyonunda, Marmara Ormancılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, Sakarya Orman Bölge Müdürlüğü ve Orman Genel Müdürlüğü Orman İdaresi ve Planlama Dairesi Başkanlığınca müşterek yürütülen proje kapsamında, Selman Dede mesire alanı karşısında yapılan anıt ve çeşmenin açılışını yapan Vali Balkanlıoğlu, törene katılanlar ile birlikte fidan da dikti.

Hendek Belediyesi Ticaret Merkezi Konferans Salonu’nda düzenlenen programda; 100 yıl önceki ilk planın özelliklerinin günümüz ile karşılaştırıldığı amenajman planıyla, Türkiye’de ormanların sürekliliğinin sağlanması yönünde ilk adımın atıldığını belirten Vali Balkanlıoğlu, “Yıllar boyu hep ormanlara saldırıp onları korumamışız. Ama son dönemde alınan ciddi önlemler ve ormana bağımlılıktaki azalmalar nedeniyle ormanlarımız da rahat bir nefes alıyor.

Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Veysel Eroğlu, son derece gayretli bir insandır. Afyon Valiliğim döneminde kendisi Milletvekili idi. Beraber çalışma imkânı bulduğum Sayın Bakanımızla birlikte çok geniş alanlarda ağaçlandırma çalışması yapardık. O dönem Afyon’da orman mevcudu yüzde 10’lar seviyesindeyken, şimdilerde neredeyse yüzde 20’leri buldu.

Zaten insan müdahalesi olmasa, orman kendiliğinden gelişiyor, devamlı sahasını genişletiyor. Ormanlar sadece bizim için değil, tüm canlılar için önemlidir. Hayvanlara barınaktır mesela. Bunun için çeşitli çalışmalar yapmak, ormana zarar veren hastalık ve zararlarla müdahale etmek, orman sahalarını genişletmek, yeni dikim sahaları oluşturmak, ormanların varlığını daha da arttıracaktır.

Bugünkü programdan da anlaşılacağı üzere; ormanın bilincine ancak 100 sene öncesine kadar giden bir süreçte varmışız ve orman amenajman planları, ormanı kayıt altına alma, ormanı koruma çabaları o dönemde başlamış, umarım bu planları daha ileri düzeye taşıyabiliriz” dedi.

Programın sonunda ilk planı yapan yerli ve yabancı uzman yakınlarına ödülleri verilirken Vali Balkanlıoğlu, 100 yıl önce çalışmaların başlamasında rol almış bir mühendisin ödülünü torununa takdim etti. Vali Balkanlıoğlu ayrıca, böyle bir programı düzenledikleri için çok değerli Orman ve Su İşleri Bakanımıza, Orman Genel Müdürlüğüne, Orman Bölge Müdürlüğümüze ve daire başkanımıza teşekkür ettiğini de sözlerine ekledi.

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar