- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11814 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Vali Balkanlıoğlu, “Çocuklarımızı Trafik Konusunda Bilinçlendirmek Lazım”

08 Mayıs 2018 - 0 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Vali Balkanlıoğlu, “Çocuklarımızı Trafik Konusunda Bilinçlendirmek Lazım”
Vali Balkanlıoğlu, “Çocuklarımızı Trafik Konusunda Bilinçlendirmek Lazım”

Vali Balkanlıoğlu, “Geleceğe Daha Güzel Bir Miras Bırakmak İçin, Çocuklarımızı Trafik Konusunda Bilinçlendirmek Lazım”

Vali İrfan Balkanlıoğlu, Trafik Haftası münasebetiyle İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğiyle Erenler Trafik Parkta düzenlenen etkinlik programına katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programa Cumhuriyet Başsavcısı Lütfi Dursun, Vali Yardımcısı Bekir Dınkırcı, Erenler Kaymakamı Salih Karabulut, Jandarma Komutanı J. Alb. Cengiz Yiğit, İl Emniyet Müdürü Fatih Kaya, Erenler Belediyesi Başkan Yardımcısı Ali Akdeniz, İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, daire müdürleri, okul yöneticileri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmaların ardından Yücel Ballık Ortaokulu öğrencilerinin hazırlamış olduğu trafik kurallarını anlatan gösteriler, trafik haftası şiirleri ve trafik temalı şarkılar ve tiyatro gösterisi izleyiciler ile protokolün büyük beğenisini kazandı. Bisiklet ve Doğa Sporları Derneği üyelerinin bisiklet kortejiyle geçişinden sonra Vali Balkanlıoğlu, protokol üyeleri ile birlikte trafik temalı resim sergisini de gezdi.

Öğrencilerin bir afişle tüm çocuklarımızı ve gençlerimizi temsilen, büyüklerin trafik kurallarına uyarak kendilerine örnek olmalarını istemelerinin güzel bir düşünce olduğunu ifade eden Vali Balkanlıoğlu, “Maalesef trafik kazalarının en fazla yaşandığı ülkelerin başında geliyoruz. İncelemelerde bu kazaların büyük bir bölümü, neredeyse yüzde 90’ı sürücü hatalarından kaynaklanmaktadır. Uykusuz, dikkatsiz, acemi, aceleci sürücüler yüzünden, binlerce hayat kararıyor ve memleket ekonomisi için telafi edilmesi zor zararlar da meydana geliyor. Bazen de ne acıdır ki, bir cenazeye yetişmek için acele eden insanların kendilerinin cenaze haberleri geliyor, insanlar kime üzüleceğini şaşırıyor. Bazen konvoylardaki kişiler, birbirlerini sollama gerekçesiyle hem kendileri kazaya karışıyor hem de başkalarının hayatını tehlikeye atıyor. İnsanlar en mutlu oldukları günlerinde, düğün yerleri acıya bürünüyor. Bazen de bayramlarda memleket ziyaretine giden insanların kendilerinden önce kara haberleri gidiyor.

Aslında insanlarımız birçok konuda fedakâr, misafirperver ve ikramı severler, ancak direksiyona oturunca birden değişebiliyor ve o anda trafik canavarı pozisyonuna gelip bu değerleri unutabiliyoruz. Bazen de otoparka daha önce girdiği, sollama yaptığı ya da korna çaldığı için öldürülenler bile var. Kimse kimseye trafikte saygı göstermiyor, yayaya yol verilmiyor.

Biraz daha ileriye ya da otoparka park etmek yerine engelliler için ayrılan yerleri işgal ediyoruz. Engelli bir vatandaşımız, kendileri için bir mağazanın önünde ayrılan park alanına engelsiz insanların park etmesinden usanmış olacak ki, ‘Yerimi aldın, engelimi de almak ister misin?’ diye yazmıştı. Madem yerimi aldın, o zaman engelimi de sen al diye güzel bir söz etmiş.

Bu konularda milletçe kaydedeceğimiz çok daha fazla mesafe var. Gereksiz korna çalmak, son derece asap bozucu ve geri kalmışlığın bir göstergesidir. Trafikte kimseye yol ve hak vermemek, hakaret etmek eğitimsiz bir toplumun göstergesidir. Ülkemiz bu konuda yaptıklarımızı hak etmiyor, dinimiz de bunu emretmiyor. Bundan dolayı her yerde olduğu gibi, okulda da öğretmenlerimize çok iş düşüyor. Geleceğe daha güzel bir miras bırakmak için, çocuklarımızı bu konuda da özellikle eğitmek lazım. Bu konuda toplumsal duyarlılığın arttırılıp, gençlerimize ve çocuklarımıza trafikte saygı ve kurallara uyma bilincinin aşılanması için bu gibi özel günler de güzel bir fırsattır” diye konuştu.

Vali Balkanlıoğlu, programın sonunda TOYOTA ve Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliği ile düzenlenen Trafik Güvenliği Resim Yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödüllerini de dağıtarak başarılar diledi.

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar