- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11814 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Vali Balkanlıoğlu “Bir Valinin Gözünden Türk Bürokrasisi” İsimli Konferansa Katıldı

16 Mart 2018 - 3 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Vali Balkanlıoğlu “Bir Valinin Gözünden Türk Bürokrasisi” İsimli Konferansa Katıldı
Vali Balkanlıoğlu “Bir Valinin Gözünden Türk Bürokrasisi” İsimli Konferansa Katıldı

Vali Balkanlıoğlu “Sakarya Kariyer Günleri Fuar ve Etkinlikleri” ile “Bir Valinin Gözünden Türk Bürokrasisi” İsimli Konferansa Katıldı

İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Eket Fuarcılık işbirliği ile düzenlenen, üniversiteye hazırlanan öğrencilere meslek seçimi ile üniversite tercihlerinde rehberlik ederek bilgilendirilmelerinin amaçlandığı “Sakarya Kariyer Günleri Fuar ve Etkinlikleri” programına katılan Vali İrfan Balkanlıoğlu, SAÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Öğrenci Topluluğu tarafından düzenlenen konferansta öğrencilerle buluştu.

İlk olarak SAÜ Hukuk Fakültesi Sabahattin Zaim Konferans salonundaki açılış programına Vali Balkanlıoğlu’nun yanı sıra; SAÜ Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas, Serdivan Kaymakamı Muhsin Çatmadım, Arifiye Kaymakamı Adem Yazıcı, İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, Adapazarı Belediyesi Başkan Vekili Erol Aydın, MÜSİAD Sakarya Şubesi Başkanı Yaşar Coşkun, Eket Fuarcılık Genel Müdürü Mehmet Uğur Tok, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Açılış programında konuşan Vali Balkanlıoğlu, “Gençlerimiz, memlekete çok faydalı bir araştırmacı ve yeni buluşlara imza atan bir bilim adamı olarak belirli meslekte ilerlemek istiyoruz deseler de, aslında yüzde 90’ı üniversiteye gireyim, diplomam olsun ve bu sayede ekmeğimi kazanayım, iş, güç ve meslek sahibi olayım düşüncesinde. Toplumun büyük bölümü iş adamlarından ibaret değil. İş adamları, genellikle çocuklarına iyi bir eğitim aldırıp işlerin başına geçmesini isterler. Dolayısıyla çocuğun alacağı eğitim ve diplomaya iş adamının bakış açısı çok farklıdır.

Bir de kendisi güçlüklerle geçinen, ‘Babam bizi okutmadı ama ben ceketimi satarım, yine de çocuğumu okuturum’ diyen geniş bir kitle daha var. Onların bakış açısı da; çocuğunun iyi bir üniversitenin iyi bir bölümünden mezun olup iş bulması, yüksek bir gelire sahip olarak geçim sıkıntısı yaşamamasıdır. Bazı gençlerimiz okuyacağı bölümün ona vereceği ya da katacaklarını değil de, sadece mezuniyeti ve diplomayı düşünüyor. Bu durum aslında çok büyük bir sıkıntı yaşatabiliyor. Bu nedenle çok bilinçli üniversite ve bölüm tercihi yapmak lazım. Aslında evrenin temeli sevgiye dayanıyor, öğrenciler öğretmenlerini seviyorsa o derste, kişi mesleğini seviyorsa o dalda başarılı oluyor. Bundan dolayı insanlar ya sevdiği mesleği yapmalı veya yaptığı mesleği sevmeli. Hayvanlardan nefret eden bir veteriner nasıl başarılı olabilir ki? İnsanlardan ya da çocuklardan nefret eden, çocukların sesini bile duymak istemeyen, hatta onların ağlamasına tahammül edemeyen bir çocuk doktoru, mesleğini nasıl icra edebilir? Bundan dolayı insanların sevdiği mesleği, sevdiği işi tercih etmesi, memleketimizin bekası ve geleceği açısından da çok önemli. Geçmişte üniversite sınavları tek aşamalı idi. Biz üniversite sınavına başvururken, tercihlerin de aynı zamanda yapıldığı bir sistem vardı, ancak yeni sistemde alacağınız puana veya puan türüne göre tercihlerinize yerleşiyorsunuz.

Çocuklarımız şimdi çok daha bilinçliler ancak onların geleceğini etkileyecek üniversite, şehir ya da bölüm seçimi konusunda daha da fazla bilinçlendirebiliriz. Eğer gençlerimiz, bilinçli ve yeteneğine, yapısına uygun bir tercih yapıp sevdiği bir bölüme girebilirse, inanın harika bir hayat sürüp çok daha başarılı olacaktır.

Böyle yararlı bir çalışma alanı oluşturan İl Milli Eğitim Müdürümüzü, organizasyon firması yöneticilerini ve çok değerli Rektörümüzü tebrik ediyorum. Türkiye üniversitelerinin tamamındaki kalite ve standardı yükseltmek üzere oluşturulan Yükseköğretim Kalite Kurulunda önemli bir göreve atanan Sayın Rektörümüzü de kutlar, çalışmalarında başarılar dilerim” dedi.

Konuşmalar sonrası Sakarya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi salonundaki fuar alanına geçen heyet, Türkiye genelinde 50 Üniversitenin stantlarının yer aldığı fuarın açılışını gerçekleştirdi.

İki gün sürecek etkinliklerde; Sakarya ve İlçelerindeki hem özel hem de devlet okullarında eğitim-öğretim gören 12. sınıf öğrencilerine Rehber Öğretmenleri eşliğinde; “Üniversiteye Girişte Yeni Sistem ve Adayın Rolü”, “Üniversiteye Geçişte Yeni Sistem YKS ve Yenilikleri”, “Başarıya Giden Yolda Beyni Etkin Kullanmak”, “Doğru Tercih”, “Üniversiteli Olmak”, “Sınavdır Geçer”, “Yükseköğretime Geçişte Ben de Varım”, “Kariyer Planlama”, “Meslek Seçimi”, “Kariyer Yolunda Doğru Adımlar” başlıklı seminerler de verilecek.

Öğleden sonra SAÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Öğrenci Topluluğu tarafından düzenlenen “Bir Valinin Gözünden Türk Bürokrasisi” isimli konferansta akademisyenler ve öğrencilere seslenen Vali Balkanlıoğlu, ülkemizin dünü, bugünü ve yarınına dair düşüncelerini dile getirdi.

Hukuk Fakültesi AMFİ’sinde geleceğimizin en önemli idarecileri olarak gördüğü öğrencilere başarılı olmanın yollarından bahseden, bunun da önce mesleğini, ülkesini ve insanları sevmekten geçtiğini kaydeden Vali Balkanlıoğlu, kendisine yöneltilen soruları da yanıtlayarak idarecilik ve bürokrasi konularında tecrübelerini de paylaştı.

Program sonrası Hukuk Fakültesi içerisinde kurulan stantta Türk Kızılayına kan bağışında bulunanları da ziyaret eden Vali Balkanlıoğlu, öğrencilere geçmiş olsun dileğinde bulundu.

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar