Dolar : Alış : 7.4952 / Satış : 7.5087
Euro : Alış : 9.0457 / Satış : 9.0620
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya1°CKar Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11088 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Üstün, Failler Korunmamalı Hak Ettikleri Cezayı Almalı

26 Mart 2016 - 0 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Üstün, Failler Korunmamalı Hak Ettikleri Cezayı Almalı
Üstün, Failler Korunmamalı Hak Ettikleri Cezayı Almalı

Ak Parti İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Sakarya Milletvekili Ayhan Sefer Üstün Karaman’da yaşanan istismar iddialarına yönelik olarak “Bu eylemleri kim yapmışsa sonuna kadar üzerine gidilmesi ve hak ettikleri cezalara çarptırılmaları lazım. Bu kişilerin toplum içerisinde gezme hakları yok. Bunlar nereye kaçarlarsa kaçsınlar, dünyanın neresine giderlerse gitsinler bulunmalı ve yargılanmaları lazım. Bizim bu noktada çekinecek, birini kollayacak bir pozisyonumuz yok.” dedi.

Ayhan Sefer Üstün önceki gün TRT Haber’de katıldığı canlı yayında gündem teşkil eden Dokunulmazlıklar ve Çocuk İstismarı konularında önemli açıklamalarda bulundu.

Katıldığı programda Çocuk istismarını önlemeye yönelik Meclis Araştırma Komisyonu’nun kamuoyunda oluşan hassasiyet göz önüne alınarak tüm partilerin ortak önerisiyle kurulduğunu belirten Üstün, çocuğu korumaya alan ve onun istikbalini düşünen yaklaşımın temelinin Ak Parti Hükümeti zamanında atıldığını ifade etti. Üstün,

 “2005’te çıkardığımız TCK’da bu suçları işleyenlerle alakalı en ağır cezaları koyduk. Bir öğretmen öğrencine karşı bu suçu işlemişse ya da bir idareci idaresi altında bulunan bir kişiye karşı bu suçları işlemişse bu cezaların ağırlaştırılarak verilmesi yönünde hükümler getirdik. Yine bu tür suçlara maruz kalan yavrularımızın psikolojisi bozulmasın diye hangi usullerle ifadesinin alınacağı tek tek yazıldı. İfadeler yalnızca bir psikolog eşliğinde camın arkasında sohbet ederken alınabilir. Savcı da uzaktan camın arkasından izleyebilir. Bütün bu tedbirleri koyan Ak Parti hükümetidir” dedi.

ÇOCUK İSTİSMARI KONUSUNDA TAVRIMIZ NET

Çocuk istismarını önlemeye yönelik olarak Ak Parti’nin tavrının oldukça net olduğuna dikkat çekerek bu tür olayların faillerinin korunmaması gerektiğinin altını çizen Üstün,

“Bu tür olaylar gizli yapıldığı için duyulsa da aman söylenmesin, duyulmasın çocuk zarar görür aile zarar görür gibi gerekçelerle örtbas edilebiliyor. Veya falanca kurum zarar görür gibi lüzumsuz korumacılığa gidilebiliyor. Bundan dolayı da failler bu durumdan istifade ediyor dolayısıyla bir cezasızlık durumuyla karşı karşıya kalınabiliyor. Bu eylemleri kim yapmışsa sonuna kadar üzerine gidilmesi ve hak ettikleri cezalara çarptırılmaları lazım. Bu kişilerin toplum içerisinde gezme hakları yok. Bunlar nereye kaçarlarsa kaçsınlar dünyanın neresine giderlerse gitsinler bulunmalı ve yargılanmaları lazım. Bizim bu noktada çekinecek, birini kollayacak bir pozisyonumuz yok. Aksine bu alçakları şiddetle kınıyoruz. ” diye konuştu.

ayhan

VATANDAŞIMIZ TERÖRE DESTEK VERENLERİ MECLİSTE GÖRMEK İSTEMİYOR

Öte yandan teröre destek olan siyasetçilerin meclis çatısı altında yer almaması gerektiğini belirterek dokunulmazlıkların kaldırılması noktasında adım atmanın her zamankinden daha zaruri hale geldiğini anımsatan Üstün, “Dokunulmazlıklar konusunda bir adım atmazsak siyasetçiler olarak tarihi bir sorumluluğun altına girmiş oluruz” dedi. Üstün şöyle devam etti:

“Hükümetimiz terörle mücadele konusunda ek tedbirler alarak son derece keskin bir mücadele ortaya koyuyor. Ama bu arada teröristi kutsayan teröristin cenazesine, taziyesine katılan hatta cenazede ‘senin gittiğin yoldan gideceğim’ diyebilen milletvekilleri var. Vatandaşımız en azından teröre destek olan siyasetçilerin mecliste olmamasını ve bunların hak ettikleri cezalarla cezalandırılmasını arzu ediyor. Toplumda bu yönde bir beklenti var. Terörle mücadele bu kadar kritik bir noktadayken dokunulmazlıklar konusunda bir adım atmazsak, siyasetçiler olarak tarihi bir sorumluluğun altına girmiş oluruz.”

İPE UN SERİYORLAR

Heyet olarak muhalefet partilerine gerçekleştirdikleri temaslar sırasında farklı izlenimler edindiklerini ifade ederek “Bundan 15 gün öncesine kadar MHP’de CHP’de ‘Aman gecikmeyelim, gecikirseniz sorumlu olursunuz’ şeklinde açıklamalarda bulunarak, dokunulmazlıkları bir an önce kaldıralım şeklinde görüş beyan ediyorlardı. Görüşmelerde edindiğimiz izlenimlerde muhalefetin sözlerinden ipe un serileceğini fark ettik” diyen Üstün şunları kaydetti:

“Temaslarımızda ‘Madem bu kadar acele ediyorsunuz vatandaşımız da bunu bizden bekliyor o halde tüm dokunulmazlıkları kaldıralım, bu işi uzatmayalım’ dedik. Partilerin daha önceki beyanatlarına bakılırsa bu işten kaçmamaları lazım. Çünkü 10 gün önce söylenen sözler var. Biz bu işi kıvamına getirmişken ve vatandaşımızı da beklenti içine sokmuşken başka önerilerle karşımıza gelmek tam anlamıyla ipe un sermek olur.”

DOSYALARI YARGIYA GÖNDERELİM, YARGI AYIKLASIN

Dokunulmazlıkların kaldırılması noktasında önlerinde uzun bir prosedür olduğunu belirterek süreci bypass etmek adına muhalefet partilerine bir kısayol önerdiklerini de ekleyen Üstün,

“Önümüzde dokunulmazlıklar konusunda geçmemiz gereken uzunca bir prosedür var. Karma komisyon kurulması, hazırlık komisyonun kurulması. Daha sonra gerçekleşecek görüşmelerin akabinde konunun genel kurula gelmesi vs. Biz bu yaşanması muhtemel süreçleri bypass etmek adına Meclis’te tüm partileri kapsayan 507 tane dosyanın; kimin olduğuna, hangi partili olduğuna, hangi suçu işlediğine bakılmadan dosyaların ele alınabileceği bir kısayol önerdik.  Yanlış anlaşılmamak adına sadece bir partiyi hedef almış olmamak adına dosyası bulunan tüm milletvekillerinin dokunulmazlıklarını kaldırılması için teklif verdik. Çıkaracağımız bir ek maddeyle de bu 507 dosya olduğu gibi yargının önüne gelsin istedik. Bu dosyaların bazıları çok basit suçlardan ibaret olduğu gibi bazıları da teröristleri kutsayan ve onları destekleyen eylemleri kapsıyor. Eğer dokunulmazlığı düzenleyen 83. maddede daha kapsamlı bir değişiklik olacaksa anayasa çalışmaları zaten gündemde orada bu çalışmaları yapabiliriz. Ancak o kulvara girersek genel işleyiş uzar. Biz işleri uzatmayalım diyoruz. Mevcut dosyalarla ilgili fezlekeleri yargıya gönderelim, yargı dosyaları ayıklasın ve kim ne yaptıysa cezasını versin diyoruz. Yargının önünü açalım istiyoruz. Bizim önerdiğimiz yol kestirme bir yol” diye konuştu.

BİZ ABDESTİMİZDEN EMİNİZ

Öte yandan Üstün, komisyona intikal eden dokunulmazlık tezkeresi sayısının 507 olduğunu anımsatarak bu fezlekelerden 15’inin MHP, 42’sinin Ak Parti, 154’ünün CHP ve 292’sinin ise HDP’ye ait olduğunu belirtti. Ak Parti’nin abartıldığı kadarıyla fezlekesinin olmadığını rakamların gösterdiğine işaret eden Üstün,

“Ak Parti’nin 317 milletvekili var. Buna karşın sadece 42 fezlekesi var. CHP’nin 130 milletvekili olmasına rağmen neredeyse bizimkinin 3 katı fezlekesi var. Biz Ak Parti’ olarak abdestimizden eminiz. Ancak içimizde suç teşkil eden bir olayın içerisinde yer alan varsa yargılansın diyoruz. Zaten bizim arkadaşlarımızın dosyalarında kayda değer suç teşkil edecek bir durum da bulunmuyor” dedi.

21 Ağustos 1970’te Adapazarı’nda doğdu. Babasının adı Osman, annesinin adı Zeynep’tir.

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Serbest Avukatlık yaptı. İlim Yayma Cemiyeti, İnsan Hakları ve Mazlumlar için Dayanışma Derneği (MAZLUMDER), Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Sakarya Şubeleri kurucu üyeliği görevlerinde bulundu.

Adapazarı Büyükşehir Belediye Meclis Üyeliği ve AK PARTİ Sakarya Merkez İlçe Kurucu Başkanlığını görevlerini yürüttü. 22, 23 ve 24. Dönem Sakarya Milletvekili seçildi.

TBMM’nin 22 ve 23. Yasama dönemlerinde Anayasa Komisyonu Başkanvekilliği ve AK PARTİ Grup Yönetim Kurulu üyeliği görevlerinde bulundu.

24. Dönem de İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanlığı yapmıştır.

Ayhan Sefer Üstün, 13 Eylül 2015 tarihi itibariyle AK Parti İnsan Haklarından sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yapmaktadır.

Orta düzeyde Almanca bilen Üstün, evli ve 3 kız çocuğu babasıdır.

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar