- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11134 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Üreticilerde işçilerde feryat ediyor

23 Ağustos 2016 - 1 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Üreticilerde işçilerde feryat ediyor
Üreticilerde  işçilerde  feryat  ediyor

Hamdi  Şenoğlu  fındık işçilerinin çilesini yerinde  gördü

Güneydoğulu fındık işçilerinin çilesi

Güneydoğu illerinden fındık bahçelerinde çalışmak için Sakarya’ya gelen fındık işçileri, sıcak altında günde 12 saat çalışmaları Kurdukları çadırlarda güç koşullarda yaşayan, çamaşırlarını leğenlerde yıkayan, sacın üzerinde yufka ekmek yapıp, ateşte yemek pişiren işçiler kötü ortamdan  feryat  ettiler

Güneydoğu illerindeki işsizlik, bölge halkının bir bölümünün yılın 6 ayını dışarıda geçirmesine neden oluyor. Batı illerinde pancar, pamuk ve fındık tarlalarında çalışmak için ailecek yollara düşen Güneydoğulu işçilerin bir kısmı da, 30  gün önce kilometrelerce yol kat ederek Sakaryaı’ya geldi. Bıçkıdere  yakınındaki yeşil alana çadırlarını kuran işçiler  Sıcak altında günde 12 saat çalışacaklarını belirten işçiler, karşılığında alacakları ücretin de buna göre fazla olması gerektiğini savundu.

KÖLE OLARAK GELMEDİK

Zor koşullar altında ekmek kavgası veren Güneydoğulu işçiler, memleketlerindeki işsizlik nedeniyle her yıl yollara düştüklerini belirterek, iş olanaklarının attırılmasını istedi.  Bismil ilçesinde  Lise öğrenimi  gören  gençler  kazandıkları paralarla   eğitimlerini  sürdüreceklerini açıkladılar.Gençler  Banyo  ve Tuvalet  sorunu  birinci  sorun    çalışmak  insan  için  zor  değil  önemli olan  sağlıklı  koşulların  işçiler  içinde  sağlanması  gerekir  dediler.

fındık1fındık2fındık3fındık4fındık5fındık8fındık9fındık10fındık11fındık12fındık13fındık14fındık15fındık16fındık18fındık19fındık20gfındık21fındık23

Çiftçimiz kesinlikle fındığını emanete vermesin, beklesin, fiyatlar artacak

Sakarya Ziraat Odası Başkanı Hamdi Şenoğlu fındık üreticilerinden sabırlı olmasını isteyerek, “Çiftçimiz kesinlikle fındığını emanete vermesin, beklesin, fiyatlar artacak” dedi

Türkiye’deki fındık üretiminin beklenen rekoltenin altında olacağını belirten Ziraat Odası Başkanı Hamdi Şenoğlu, fındık üreticilerine uyarılarda bulundu. Küllemeden ve sıcak stresi sebebiyle beklenen fındık rekoltesinin düşeceğini belirten Başkan Şenoğlu, “Bazı bölgelerde fındık verimi yarısından daha az, artış olduğuna inanılan bölgelerde ise artış o kadar fazla değil. Bundan sonra da olmayacak. Her yıl verimlilik değişir, bunu biliyoruz. Artış olan bölgelerde geçtiğimiz yıl verim azken bu yıl verimin arttığını düşünüyoruz ancak bu artış yeterli olmayacaktır. Normal şartlarda çok büyük artış göstermez” dedi.
FİYAT ARTACAK
Fındık fiyatının artacağını fakat çiftçinin sabırlı olması gerektiğini belirten Şenoğlu, “Giresun Fındığı 15 TL civarından satılırken Sakarya’da fındık fiyatı 11 TL civarında. Bu fiyatların yükselmesi için çiftçinin fındığını kesinlikle emanete vermemesi gerekiyor. Ürettiğimiz fındığın büyük bir bölümü ihracatımıza gidiyor. Türkiye içinde de kalan bir bölüm var ancak bu sene bekleneni karşılayamayacaktır fındık üretimimiz. Fiyatlar artacak, beklentimiz bu yönde. Üreticiden fındık uygun fiyata alınırken vatandaş gerçekten çok pahalıya fındık satın alıyor. Geçtiğimiz yıl yaşanan problem sebebiyle fındık fiyatı yukarda kaldı. Çiftçi fındığı emanete verdi. Toptan alıp satan kişilerse hemen ellerindeki fındığı paraya çevirdi bu sebeple geçtiğimiz yıl fındık fiyatı çok düştü alımlarda, tüccarlarda zarar etti aslında ama fiyatların artmasını bekliyoruz” şeklinde konuştu.
DİKKATLİ HARCAMA
Çiftçilerin harcamalarını dikkatli olması gerektiğini ifade eden Şenoğlu, “Emanete bırakmak fındık üreticisinin kendi ayağına sıkmasıdır. Bazı çiftçilerimiz daldan fındık gelecek diyerek harcamalarını kısıtsız şekilde yaptı, daha toplamadığı fındığı satmak zorunda kaldı yaptığı harcamalar sebebiyle. Elbette harcamalarını düzenli yapan çiftçilerimizde var, bu fiyat dalgalanmalarından hiç etkilenmedi bu çiftçiler. Çiftçiler parasını almadan para harcamamalı, daldan gelecek fındığı göstererek borç almamalı. Çiftçi dikkatli olmalı”

 

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar