Dolar : Alış : 7.5096 / Satış : 7.5231
Euro : Alış : 8.9643 / Satış : 8.9804
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya17°CKuvvetli Sağanak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11342 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Üretici Birliklerinin Yeniden Yapılandırılması Model Çalışması Toplantısı Yapıldı

06 Aralık 2016 - 0 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Üretici Birliklerinin Yeniden Yapılandırılması Model Çalışması Toplantısı Yapıldı
Üretici Birliklerinin Yeniden Yapılandırılması Model Çalışması Toplantısı Yapıldı
Mersin Valiliği koordinesinde, Çukurova Kalkınma Ajansı tarafından HiltonSA Oteli’nde düzenlenen toplantıya; Vali Özdemir Çakacak’ın yanı sıra İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Vekili Yüksel Şahin, Çukurova Kalkınma Ajansı (ÇKA) Genel Sekreteri Dr. Lutfi Altunsu, Türkiye Yaş Sebze Meyve İhracatçı Birlikleri (TYMSİB) Sektör Kurulu Başkanı Kemal Kaçmaz, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Şerafettin Aşut, Ziraat Odası Başkanı Cengiz Gökçel, diğer meslek odaları temsilcileri ve il genelinde faaliyet gösteren toplam 30 Üretici Birliğinin yetkilileri katıldı.
Toplantının açılışında bir konuşma yapan Vali Özdemir Çakacak, ‘Pilot İl’ olarak belirlenen ilimizde, üretici birliklerinin yeniden yapılandırılması hedefiyle yürütülen çalışmalarda önemli yol kat edildiğini, çalışmaların tamamlanmasıyla birlikte uygulamanın ülke genelinde hayata geçirileceğini belirtti.
Vali Çakacak toplantının amacının, üreticilerle bir araya gelerek üretim planlaması, ürün kalitesinin iyileştirilmesi, pazara gerekli standartları taşıyan ürünlerin sevk edilmesinin sağlanması, ulusal ve uluslararası ölçekte pazarlama gücünün arttırılması ve benzer konularda yapılması gereken çalışmalar ile alınması gereken tedbirleri konuşmak olduğunu dile getirdi.
Konuşmasını üretici birliklerinin, tarımsal üretimin geliştirilmesi ve tarımsal katma değerin arttırılması gibi konularda önemli rol üstlendiğini ifade ederek sürdüren Vali Özdemir Çakacak üretim,  ürün zayi oranı, pazarlama, finansman ve kurumsal altyapı gibi konularda yaşanılan sıkıntılar nedeniyle maalesef birliklerin bu görevi etkin olarak yerine getiremediklerini belirtti.
vali

Konuşmasının devamında, mevsim özelliklerinden en çok yaş sebze ve meyvenin etkilendiğine de dikkat çeken Vali Çakacak, soğuk hava depolarının yetersiz olması nedeniyle de ürünlerin raf ömrünün oldukça kısaldığını vurguladı. Vali Özdemir Çakacak: “Üretimin iyi planlanması, soğuk hava ve ambalajlama ile ürün raf ömrünün uzatılması ve yaklaşık yüzde 20’yi bulan ürün zayi oranının dünya standartlarına düşürülmesi gibi konular sektörün gelişimi açısından büyük önem taşımaktadır. Bu nedenledir ki; üretici birliklerinin ihtiyaçlarının tespiti, ürün tedarik zinciri ve soğuk zincirde yaşanan aksaklıkların ortaya konulması ve hallerde yaşanan altyapı sorunlarının çözülmesi konularına odaklandık” dedi.
Sözlerine tüm çalışmaların ilimizde bulunan üretici birlikleri, meslek odaları ve ÇKA işbirliğinde yürütüldüğünün bilgisini vererek devam eden Vali Çakacak, Türkiye’nin yaş meyve ve sebze üretiminin yaklaşık yüzde 9’luk bir kısmını tek başına üreten Mersin’in gerçekleştirdiği toplam ihracatın yüzde 25’inin yaş meyve ve sebzeden oluştuğunu, konunun üretici ve tüketici kadar tüccar açısından da büyük önem taşıdığını kaydetti.
Vali Özdemir Çakacak konuşmasının sonunda, “Hem üretici birlikleri için bir strateji eylem planı ile yeni bir iş modeli oluşturulmasını, hem de üreticinin emeğinin karşılığını almasının yanı sıra tüketicinin de uygun fiyatla taze sebze ve meyve tüketmesini amaçlayan bu çalışma sonucunda önemli gelişmeler kaydedeceğimize inanıyor, katkı sunan tüm kişi ve kurumlara şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu.
Vali Çakacak’ın konuşmasının ardından ÇKA Genel Sekreteri Dr. Lutfi Altunsu çalışmanın amacı, birliklerin kuruluşu, görevleri ve faaliyetleri ile ilgili bir sunum yaptı.
undefined
 undefined
undefined
undefined
Üretici sektörü açısından son derece verimli geçen toplantı, birlik yetkililerinin görüş ve önerilerinin alınmasının ardından sona erdi.

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar