...
HAVA DURUMU
SAKARYA

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 18479 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Uluslararası Erken Çocukluk Eğitimi Kongresi başlıyor

16 Mart 2016 - kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Uluslararası Erken Çocukluk Eğitimi Kongresi başlıyor
Uluslararası Erken Çocukluk Eğitimi Kongresi başlıyor

İstanbul Gönüllü Eğitimciler Derneği (İGEDER), insanî, millî ve özgün model arayışları çerçevesinde eğitimin yeniden değerlendirilmesi amacıyla bu yıl ilk kez “Uluslararası Erken Çocukluk Eğitimi Kongresi” düzenliyor. “Ne Kadar Erken O Kadar İyi!” mottosuyla konunun uzmanı profesörleri ağırlayacak olan kongre, 18-20 Mart 2016 tarihleri arasında Haliç Kongre Merkezi‘nde gerçekleşecek.

Milli Eğitim Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi, Hasan Kalyoncu Üniversitesi destekleriyle gerçekleşecek etkinliğe Kanada, Amerika, İngiltere, Belçika, Avustralya, Güney Kore, Malezya, Pakistan, Fransa, Kazakistan, Azerbaycan, Avusturya, Gana, Burkina Faso ve Özbekistan’dan gelecek uzmanlar, hem kendi konuları hakkında bilgi ve tecrübelerini paylaşacak hem de ülkelerinde uygulanan erken çocukluk eğitimine ilişkin en iyi uygulama örneklerini anlatacaklar.

Atölye çalışmalarının ve çalıştayların yapılacağı kongreye, aile ve çocuklarda direnç konusunda dünyaca ünlü Kanadalı Profesör Michael Ungar, Amerikalı çocuk gelişimci Profesör Robert Titzer, İngiltereli erken çocukluk eğitimi uzmanı Dr. Guy Roberts-Holmes, deneyimsel eğitimin kurucusu Belçikalı Profesör Ferre Laevers, travma alanında uzmanlaşmış Avustralyalı psikologDr.Radhika Santhanam-Martin, Güney Koreli erken çocukluk eğitimi uzmanı Dr. Hyunjin Kim, eğitim psikolojisi ve danışmanlığı konusunda uzman Malezyalı Doç. Dr. Mariani Binti Md Nor, Pakistanlı Dr. Mümtaz Ahmad, Fransalı Poe Lin Lee, Kazakistanlı Bayan Kerimbekova, Azerbaycanlı Doç. Dr. Caferova Lalezar, Avusturyalı Elif Medeni, Azerbaycanlı Metanet Memmodova, Ganalı Nasruddin Adul, Burkina Faso’lu Ganeme Aly, Özbekistanlı Doç. Sevana Aanvarovna Ziyayeva, Özbekistanlı Mansur Quryazov ve eğitim politikaları uzmanı Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi dekanıProf. Dr. Selahattin Turan başta olmak üzere 180’den fazla bilim insanı konuşmacı olarak katılacak.

site_banner2

İGEDER

http://www.erkencocuklukkongresi.org/

http://www.igeder.org.tr/

Prof. Dr. Michael Ungar

Prof. Dr. Michael Ungar

Dr. Michael Ungar, Dalhousie Üniversitesi Direnç Araştırma Merkezi’nin müdürü ve kurucusudur. Dr. Ungar, hem aile terapisti, hem de Dalhousie Universitesi Sosyal Hizmetler bölümünde görev yapan bir profesör olarak, geçiş ve stres dönemlerinde çocuk ve yetişkinlerin direncini etkileyen en önemli faktörleri tanımlamada büyük katkı sağlamıştır. Dünya Bankası ve UNESCO gibi kuruluşlara düzenli olarak danışmanlık ve eğitim vermektedir. Dr. Ungar dünyada direnç konusunda en çok tanınan yazarlardan ve araştırmacılardan biridir. Kendisi 5 dile çevrilen 14 kitabın, ebeveynler, eğitimciler ve işverenler üzerine sayısız kitapçığın, 135’ten fazla bilimsel makalenin yazarıdır. Seni Seviyorum: Zor Çocukların Ailelerinden Beklediği Dokuz Şey adlı kitabı ciddi duygusal, psikolojik ve davranışsal sorunları olan çocukların aileleri için yazılmıştır. Kitapta, ailelerin çocukların sorunlu davranışlarını değiştirmeye ve direncini geliştirmeye yönelik dokuz maddelik bir öneri listesi sunmaktadır. Uzmanlık alanlarından birkaçı şöyledir: Kültürlerarası direnç Bütün yaştaki çocuklar için ebeveynlik stratejileri Kırılganlık, zorbalık, aile içi şiddet ve çocuklarla alakalı diğer kaygılar Sosyal hizmetlerin tasarımı (çocukların refahı, zihinsel sağlığı ve düzenlemeler) Çocukları ve gençleri okula daha başarılı bir şekilde dahil etme yolları

kd2kenan

Yrd. Doç. Dr. Kenan Duman  İstanbul Arel Üniversitesi

Kenan Duman,  1980 yılında Sakarya’nın Geyve ilçesinde doğdu. Geyve Lisesini bitirdi. Yüksek öğrenimini İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünde tamamladı.   Yüksek lisans ve doktora çalışmalarını İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde 2004-2013 yılları arasında tamamladı. 2004-2007 yılları arasında çeşitli kurumlarda muhabir, editör ve halkla ilişkiler uzmanı olarak çalıştı. 2007–2008 öğretim döneminde doktora araştırma projesini gerçekleştirmek için bir yıl İtalya Napoli Suor Orsola Benincasa Üniversite’sinde doktora öğrencisi olarak bulundu. Türkiye’ye döndükten sonra 2008–2009 döneminde Ajans Press kurumunda Gündem Editörü olarak görev yaptı. 2009-2015 yılları arasında Plato Meslek Yüksek Okulu’nda öğretim görevlisi olarak görev yaptı. 2015 yılında Arel Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak göreve başladı ve bu görevine devam etmektedir. Aynı zamanda danışman olarak Türkiye’nin önde gelen firmaları için web çözümleri, mobil uygulamalar, yazılımlar ve kampanyalar yönetmeye devam ediyor. Oyunlaştırma, Sosyal Medya Yönetimi, Dijital Pazarlama, Google Adwords, Google SEO, Tablet Yayıncılığı alanlarında projeler oluşturmakta ve eğitimler vermektedir.

Kenan Duman-Akademik Yayınlar-

Uluslararası bilimsel toplantılarda sunulan ve bildiri kitabında basılan bildiriler
1. Türkiye’de tematik haber tv kanallarında çevre bilincinin ölçümü: prime time kuşağında çevre haberleri ve programlarının yer alma sıklığının ölçümü. Sekizinci uluslararasi kültür araştirmalari sempozyumu (özet bildiri)(yayin no:1657336) (2015).
2. Yeni Medya Alanında Sosyal Mativasyon İçin Oyunlaştırmanın Kullanımı Sosyal Sorumluluk Platformu Örneği Olarak: Recyclebank Projesi. ULUSLARARASI OYUN VE OYUNCAK KONGRESİ (Tam metin bildiri)(Yayın No:1511288) (2015)
3. Development Process of the Media of Ethnic Minorities in Turkey and Its Issues’. Summer Course ‘A Europe of Values: Transparency in Public Communication’. (Tam metin bildiri)(Yayın No:819301) 2007

Ulusal Bilimsel Toplantılarda Sunulan ve Bildiri Kitabında Basılan Bildiriler

4. Gustave Le Bon’un Sosyal Bulaşma Düşüncesinin Yeni Medyadaki Yansıması: Dijital Linç Kavramı ve Twitter İçerik Analizi. 1. ULUSAL TOPLUMSAL VE KURUMSAL ÇATIŞMALAR/ÇÖZÜMLER KONGRESİ, (Yayın No:1657323) 2015
5. Çevre Gazeteciliğinin Gelişimi ve Mesleki Örgütlenme Çalışmaları. 1. Uluslararası İletişim Ortamlarında Çevre Etkileşimi Sempozyumu, (Yayın No:818830), 2010
6. AB Müzakere Sürecinde Türk Medyasının Kamuoyunun Bilgilendirilmesinde Üstlenmesi Gereken Rol’. Boğaziçi Üniversitesi, Müzakereler Sürecinde Üniversite Gençliğinin Rolü Sempozyumu, (Yayın No:819476) 2005

Kitap Bölümleri

7. Medya ve gündelik yaşamda çevre gerçeği, Bölüm adı:(Çevre gazeteciliğinin gelişimi ve mesleki örgütlenme Çalışmaları) (2012)., DUMAN KENAN, AYA KİTAP, Editör: Serkan Kırlı, Ümit Sarı, Basım sayısı:1, Sayfa Sayısı 210, ISBN:9789944106399, Türkçe(Bilimsel Kitap), (Yayın No: 1255881)
8. Azınlıklar ve Medya, Bölüm adı:(Osmanlıdan Günümüze Ladino Dilindeki Gazeteler ve Fikir Hayatına Katkıları) (2012)., DUMAN KENAN, Martı Yayınları, Editör: Suat Sungur, Türkçe(Bilimsel Kitap), (Yayın No: 809640)
9. Medya Mahrem, Medyada Mahremiyet Olgusu ve Transparan Bir Yaşamdan Parçalar, Bölüm adı:(Talk Showlarda Mahremiyet ve Oprah Winfrey Show) (2011)., DUMAN KENAN E., Ayrıntı Yayınları, Editör: Hüseyin Köse, , Basım sayısı:1, ISBN:9789755396019, Türkçe(Bilimsel Kitap), (Yayın No: 809337)
10. Türkiye’de Yerel Basın, Bölüm adı:(Günümüz İstanbul Yerel Basını) (2007)., DUMAN KENAN, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Yayınları, Türkçe(Bilimsel Kitap), (Yayın No: 809943)

19 Mart 2016 Cumartesi

ÇOCUK VE MEDYAV. OTURUM / 17.15-18.45 | KASIMPAŞA V SALONU

Yrd. Doç. Dr. Kenan Duman, İstanbul Arel Üniversitesi

Erken Çocukluk Eğitiminde Yeni Medya Araçlarının Kullanımı: Anaokulu Öğretmenleri Üzerine Bir Saha Çalışması

Prof. Dr. Ferre Laevers

Prof. Dr. Ferre Laevers

Prof. Dr. Ferre Laevers, deneyimsel eğitimin kurucusu olarak görülür. 1960’lı yılların sonuna doğru, 1968 Mayıs hareketinin de etkisiyle anaokulu (kindergarten) kavramından bahsetmeye başlamıştır. Jean Piaget ve Carl Rogers’dan etkilenen Laevers, Eğitim Bilimleri’nde doktora öğrencisi olarak pilot projelere imza atmıştır. Motor, bilişsel ve dil gelişimi gibi önemli kavramları ele almasının yanı sıra, çocuklardaki duyu algısı kavramını eğitimin temel ögelerinden biri olarak tanıtmıştır. Otoriter ve anti-otoriter ebeveyn kavramını harmanlayarak bir sentez oluşturma girişiminde bulunmuştur. Kendisi Leuven Üniversitesi’nde bulunan Deneyimsel Eğitim Araştrma Merkezi’nin direktörü olarak görev yapmaktadır. Aralarında ’Çocuklar için Süreç Odaklı İzleme Sistemi’, ’Erken Çocukluk Eğitimi’nde Kalite Kavramının Tanımı ve Değerlendirilmesi’, ’Çocukların Dahil Edilmesi ve Öğretmen Üslubu: Deneyimsel Eğitim Üzerine Bir Çalışma’ bulunan pek çok kitabın yazarıdır. Uzmanlık alanlarından birkaçı şöyledir: Süreç odaklı izleme sistemi, deneyimsel eğitim, çocukların refahı ve dahiliyeti…

Prof. Dr. Selahattin TURAN

Prof. Dr. Selahattin TURAN

Lisans eğitimini, Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi’nde; disiplinlerarası yüksek lisans ve doktora çalışmalarını, 1991–1998 yılları arasında ABD’de Ohio Üniversitesi’nde uygulamalı davranış bilimleri ve eğitimde liderlik konularında tamamladı. 1996 yılında Harvard Üniversitesi Eğitim Fakültesi Okul Hukuku Enstitüsü Okul Hukukunda Yeni Gelişmeler sertifika programına katıldı. Turan, 2004–2006 yılları arasında, Amerikan Eğitim Araştırmaları Derneği’nin Yönetim, Liderlik ve Organizasyon Biriminin Uluslararası Komite Başkanlığını, 2005–2007 yılları arasında ise Uluslararası Eğitim Plânlaması Derneği’nin başkanlığını yürütmüştür. Turan, birçok ulusal, uluslararası dergilerde hakemlik, editörlük yapmakta olup onlarca kitap bölümü ve makalesi bulunmaktadır. 2010 yılından itibaren Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Fakültesi dekanlığı ve Ekonomik İşbirliği Eğitim Enstitüsü başkanlığını görevini ifa etmektedir.

Dr. Guy Roberts-Holmes

Dr. Guy Roberts-Holmes

Dr. Guy Roberts-Holmes Londra Üniversitesi Çocuk ve Sağlık Fakültesi Erken Çocukluk Eğitimi alanında kıdemli bir eğitmendir. Erken çocuklukta profesyonel kimlik gelişimi ve yeterlilik; erken çocukluk pedagojisi; kaynaştırma ve özel eğitim; erken çocukluk hizmetlerinde babalar; erken çocukluk yöntembilimi, Dr. Guy Roberts-Holmes’un hem araştırma hem de ders konularından bir kısmıdır. Kendisi “Erken Yıllarınızın İnşası Araştırma Projesi: Adım Adım Rehberi” adlı kitabın yazarıdır. Uzmanlık alanları şöyledir: Erken çocukluk üzerine yapılan ‘büyük yatırımlar’ üzerine değerlendirme ve bu alanda İngiliz sisteminde yapılan uygulamalar hakkında yapılan araştırmalar, yüksek ölçüde rekabetin hüküm sürdüğü günümüz dünyasında bu verilerin nasıl kullanılabileceği ve çocukların ham sermaye olarak geleceğe nasıl faydalı olabileceği…

AÇILIŞ PROGRAM

Yer: İstanbul Haliç Kongre Merkezi / Sadabad Salonu

Tarih: 18 Mart 2016, Cuma

Saat: 14:00 – 15:15 Uluslararası Erken Çocukluk Eğitimi Kongresi Açılış Töreni

Açılış Konuşmaları

SN. NURİ ÖZKAN İGEDER Yönetim Kurulu Başkanı

SN. NABİ AVCI, Milli Eğitim Bakanı

Saat: 15:45 – 16:40 Yer Sadabad Salonu Çağrılı Konuşmacı

Prof. Michael Ungar, Dalhousie University, CanadaBuilding the Resilience of Children and Families

Saat: 17:00 – 18:20 YerSadabad SalonuAçılışPaneli

Prof. Dr. Selahattin Turan, Eskişehir OsmangaziÜni. Modern Okulun Açmazları ve Yarınki Türkiye’nin Eğitim Davası

Prof. Dr. İsmail Coşkun, İstanbul ÜniversitesiOsmanlı’dan Günümüze Türkiye’nin Modernleşme Serüveni ve Çocuk

Prof. Dr. Recai Doğan, Ankara ÜniversitesiDeğişen Dünyada Çocuk ve Erken Çocukluk Döneminde Din Eğitimi

Prof. Dr. Nilüfer Darıca, Hasan Kalyoncu Üniversitesi Erken Çocukluk Eğitiminin Dünü, Bugünü ve Yarını

18 Mart 2016 Cuma

AÇILIŞ KONUŞMALARI14.00 – 15.15 | SADABAD SALONU

Nuri ÖZKANİGEDER Yönetim Kurulu Başkanı

Prof. Dr. Nabi AVCIMillî Eğitim Bakanı

Recep Tayyip ERDOĞANTürkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı 
(T.M.)

ÇAĞRILI KONUŞMACI15.45 – 16.40 | SADABAD SALONU

Building the Resilience of Children and Families

Prof. Michael Ungar, Dalhousie University, Canada

AÇILIŞ PANELİ17.00 – 18.20 | SADABAD SALONU

Modern Okulun Açmazları ve Yarınki Türkiye’nin Eğitim Davası

Prof. Dr. Selahattin Turan, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi

Osmanlı’dan Günümüze Türkiye’nin Modernleşme Serüveni ve Çocuk

Prof. Dr. İsmail Coşkun, İstanbul Üniversitesi

Değişen Dünyada Çocuk ve Erken Çocukluk Döneminde Din Eğitimi

Prof. Dr. Recai Doğan, Ankara Üniversitesi

Erken Çocukluk Eğitiminin Dünü, Bugünü ve Yarını

Prof. Dr. Nilüfer Darıca, Hasan Kalyoncu Üniversitesi

19 Mart 2016 Cumartesi

PANELI. OTURUM / 09.00 – 10.30 | SADABAD SALONU

OTURUM BAŞKANI

Dr. Necdet Subaşı, T.C. Başbakanlık

Erken Çocukluk Döneminde Din Eğitimi

Prof. Dr. Ali Erbaş, Diyanet İşleri Başkanlığı

Erken Çocukluk Eğitiminde Türkiye Vizyonu

Dr. Cem Gençoğlu, Millî Eğitim Bakanlığı

Hayat Denge Modeli Kapsamında Erken Çocukluk Eğitimi

Ömer Faruk Yelkenci, Millî Eğitim Bakanlığı

EĞİTİM PROGRAMLARI VE ÖĞRETİMI. OTURUM / 09.00 – 10.30 | HASKÖY SALONU

OTURUM BAŞKANI

Prof. Dr. Nurullah Altaş, Atatürk Üniversitesi

Erken Çocukluk Eğitim Program ve Yaklaşımlarının Nitelik Açısından Değerlendirilmesi

Prof. Dr. Z. Fulya Temel, Gazi ÜniversitesiArş. Gör. Büşra Kaynak, Gazi Üniversitesi

Sürdürülebilir Anaokulları: Okul Öncesi Eğitim Kurumlarının Değerlendirilmesi

Yrd. Doç. Dr. Mehmet Toran, İstanbul Kültür Üniversitesi

Öğretmenlik ve Lisans Programları Bağlamında Okul Öncesi Eğitime Genel Bir Bakış

Yrd. Doç. Dr. Ramazan Cansoy, Karabük Üniversitesi

Sınıf Öğretmenlerinin Okul Öncesi Dönem ve Etkileri Hakkındaki Görüşlerinin Değerlendirilmesi

Öğr. Gör. Okan Sarıgöz, Yakın Doğu Üniversitesi

YENİ YAKLAŞIMLARI. OTURUM / 09.00 – 10.30 | BALAT SALONU

OTURUM BAŞKANI

Yrd. Doç. Dr. Lütfü İlgar, İstanbul Üniversitesi

Müslüman Türk Kültürüne Göre Çocuklarda İnanç Gelişimi: Bir Model Denemesi

Prof. Dr. Asım Yapıcı, Çukurova Üniversitesi

Yeni Bir Kavram Gelişimi Modeli: Anlam Kafesi Kurma

Arş. Gör. Tolga Yıldız, İstanbul Üniversitesi

Erken Çocukluk Döneminde Dini İletişim ve Yeni Bir Model Önerisi: D.U.Y.B.E.N.İ. Modeli

Yrd. Doç. Dr. Turgay Şirin, İstanbul S. Zaim Üniversitesi

Erken Çocukluk Eğitimine Yeni Bir Alternatif: Piramit Metodu

Arş. Gör. K. Büşra Kaynak, Gazi ÜniversitesiProf. Dr. Z. Fulya Temel, Gazi Üniversitesi

AİLEI. OTURUM / 09.00 – 10.30 | CİBALİ SALONU

OTURUM BAŞKANI

Doç. Dr. Pınar Girmen, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi

Erken Çocukluk Dil Gelişiminde Ailenin Rolü

Doç. Dr. Ali Fuat Arıcı, Yıldız Teknik Üniversitesi

Analyzing the Family Perceptions of the Preschoolers Through Drawings

Doç. Dr. Abdülkadir Kabadayı, Necmettin Erbakan ÜniversitesiArş. Gör. Emine Bozkurt, Necmettin Erbakan Üniversitesi

Erken Çocukluk Dönemini Koruma Altında Geçirmiş Bireylerin Çocuk, Aile ve Adalet Kavramlarına İlişkin Metaforlarının Belirlenmesi

Yrd. Doç. Dr. Gülüzar Şule Tepetaş Cengiz, Abant İzzet Baysal ÜniversitesiYrd. Doç. Dr. Fatma Elif Kılınç, Abant İzzet Baysal Üniversitesi

5-6 Yaş Çocuklarında Sosyal Duygusal Uyum: Aile Yılmazlığı, Ego Durumları, Evlilik Doyumu ve İletişim Becerilerinin Rolü Açısından Bir Analiz

Doç. Dr. Mustafa Buluş, Pamukkale Üniversitesi

ÇOCUK VE SANATI. OTURUM / 09.00 – 10.30 | KASIMPAŞA I SALONU

OTURUM BAŞKANI

Doç. Dr. Esra Dereli, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi

Erken Dönem Çocuklukta Din Eğitiminin Sanat Etkinlikleri ile Verilmesi

Prof. Dr. Mehmet Zeki Aydın, Marmara ÜniversitesiEsma Budak, YazarFatma Gülak Şehitoğlu, Millî Eğitim Bakanlığı

Erken Çocukluk Döneminde Çocuk Resimlerinin Önemi

Yrd. Doç. Dr. Mehmet Sağlam, İnönü ÜniversitesiYrd. Doç. Dr. Zekeriya Çalışkan, İnönü Üniversitesi
Yrd. Doç. Dr. Ayşegül Ulutaş Avcu, İnönü Üniversitesi

Millî Değerlerin Çocuk Şarkıları Aracılığıyla Aktarımının Gereği ve Önemi

Alâeddin Pakyüz, Üsküdar Musiki Cemiyeti

Erken Çocukluk Döneminde Alternatif Bir Yöntem: Müze Eğitimi

Doç. Dr. Günseli Yıldırım, Dokuz Eylül ÜniversitesiYrd. Doç. Dr. Güzin Özyılmaz, Dokuz Eylül Üniversitesi

EĞİTİM PROGRAMLARI VE ÖĞRETİMI. OTURUM / 09.00 – 10.30 | KASIMPAŞA II SALONU

OTURUM BAŞKANI

Doç. Dr. Serap Erdoğan, Anadolu Üniversitesi

Sayı ve İşlemler ile İlgili Öğrenme Materyallerinin Okul Öncesi Dönem Çocukların Matematik Becerisine Etkisi

Doç. Dr. Serap Erdoğan, Anadolu ÜniversitesiArş. Gör. Nurbanu Parpucu, Anadolu ÜniversitesiYrd. Doç. Dr. Menekşe Boz, Hacettepe Üniversitesi

Sınıf Öğretmeni Adaylarının Drama Dersi Öncesinde ve Sonrasında “Drama” Kavramına İlişkin Algılarının Metafor Analizi Yoluyla İncelenmesi

Yrd. Doç. Dr. Demet Şahin, Gaziosmanpaşa ÜniversitesiYrd. Doç. Dr. Pınar Aksoy, Gaziosmanpaşa Üniversitesi

Erken Çocukluk Döneminde Türkçe Eğitimine İlişkin Ebeveyn ve Öğretmen Davranışları

Dr. Nazife Burcu Takıl, Gazi Üniversitesi

Okul Öncesi Öğretmen Adayları Resimli Çocuk Kitapları Hakkında Ne Düşünüyor?

Ar. Gör. Gamze Bilir Seyhan, Ege ÜniversitesiYrd. Doç. Dr. Sibel Sönmez, Ege Üniversitesi

ÇOCUK VE İNANÇI. OTURUM / 09.00 – 10.30 | KASIMPAŞA III SALONU

OTURUM BAŞKANI

Prof. Dr. Mehmet Zeki Aydın, Marmara Üniversitesi

4-6 Yaş Grubu Çocuklarda Dini Gelişim Sürecini Anlamak – Tanrı, Peygamber, Melek Ve Ahiret Tasavvuru

Yrd. Doç. Dr. Gülüşan Göcen, İstanbul ÜniversitesiArzu Pehlivan, İstanbul Üniversitesi

Erken Çocukluk Dönemi Din Eğitiminde Niçin Kritik Dönemdir?

Yrd. Doç. Dr. Zafer Yıldız, Süleyman Demirel ÜniversitesiKevser Uysal, Millî Eğitim Bakanlığı

Erken Çocukluk Dönemine Ölümü Anlatmak

Yrd. Doç. Dr. Mustafa Naci Kula, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi

Erken Çocukluk Döneminde Psikolojik Öğrenme Süreci, Kavram Temelli Dini Gelişim Ve Eğitim

Dr. Ali Baz Bilici, Millî Eğitim bakanlığı

Erken Çocukluk Dönemi Din Eğitiminde Drama ve Oyun

Fatma Kotan, Diyanet İşleri Başkanlığı

ÇOCUK VE ÖZEL EĞİTİMI. OTURUM / 09.00 – 10.30 | KASIMPAŞA IV SALONU

OTURUM BAŞKANI

Prof. Dr. Figen Gürsoy, Ankara Üniversitesi

Okul Öncesi Öğretmenlerinin Üstün Yetenekli Çocuklara (3-8 Yaş Arası) İlişkin Algı ve Kavram Yanılgılarının İncelenmesi

Arş. Gör. Bayram Seyhan, Gazi ÜniversitesiYrd. Doç. Dr. Zeynep Kurtulmuş, Gazi Üniversitesi

Erken Çocukluk Eğitiminde Engelli Çocuklara Dini ve Manevi Değerler Eğitimi

Suna Topçu, Diyanet İşleri Başkanlığı

Ülkemizde Erken Çocukluk Eğitiminde Kaynaştırma Uygulamalarının Sorunları ve Çözüm Önerileri

Yrd. Doç. Dr. M. Zeki İlgar, Biruni Üniversitesi

Erken Çocukluk Döneminde Hastalık ve Hastanede Yatış Sürecinde Gelişimsel İzlem ve Destek Hizmetleri

Uzm. Dr. Tuğba Karaaslan, Ankara Üniversitesi

ÇOCUK VE EDEBİYATI. OTURUM / 09.00 – 10.30 | KASIMPAŞA V SALONU

OTURUM BAŞKANI

Yrd. Doç. Dr. İbrahim Kıbrıs, Abant İzzet Baysal Üniversitesi

Erken Çocukluk Eğitimde Kitabın ve Edebiyatın İşlevi

Dr. Melike Günyüz, Erdem Yayınları

Erken Çocukluk Döneminde Masalların Önemi ve Kahramanmaraş Yöresinde Erken Çocukluk Dönemi Masal Örneklemi

Ömer Küçükmehmetoğlu, İstanbul Üniversitesi

Erken Çocukluk Döneminde Masal, Efsane ve Destan Metinlerinin Kullanımı

Yrd. Doç. Dr. Neşe Işık, İstanbul Medeniyet ÜniversitesiYrd. Doç. Dr. Neslihan Karakuş, Yıldız Teknik Üniversitesi

Kimin Masallarıyla Büyüyorsak Onların Oluyoruz: Yabancılaştırma Aracı Olarak Masallar

Mehmet Sait Yavuz, İstanbul Gönüllü Eğitimciler Derneği

ÇAĞRILI KONUŞMACILARII. OTURUM / 10.45– 12.30 | SADABAD SALONU

OTURUM BAŞKANI

Prof. Dr. Selahattin Turan, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi

Assessment and Improvement of Quality in the Early Years Well-Being and Involvement as the Guides

Prof. Ferre Laevers, University of Leuven

Is Critical Thinking a Useful Tool in Early Childhood?

Dr. Radhika Santhanam Martin, Dulwich Center, Australia

The Changing Context of the English Early Years Foundation Stage: “We Are Children, Not Robots”

Dr. Guy Roberts Holmes, University of London

PANELIII. OTURUM / 13.30 – 15.00 | SADABAD SALONU

OTURUM BAŞKANI

Prof. Dr. Süleyman Derin, Marmara Üniversitesi

Scientific Principles for Developing Early Language Skills in Young Children

Dr. Robert Titzer, Infant Learning Company

Responding to Trauma From a Narrative Perspective

Poh Lin Lee, Dulwich Center, Australia

تدبير الصحة النفسية للطفل في التراث الإسلامي: سن ما قبل المدرسة أنموذجا [İslam Kültüründe Çocuğun Psikolojik Sağlığının Temini: Okul Öncesi Dönem Örneği]

Yrd. Doç. Dr. Mahmoud Misri, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi

DEĞERLER EĞİTİMİIII. OTURUM / 13.30-15.00 | HASKÖY SALONU

OTURUM BAŞKANI

Prof. Dr. Recai Doğan, Ankara Üniversitesi

Erken Çocukluk Döneminde Trafik Bilinci Değerlendirme Ölçeğinin Geliştirilmesi: Çocuk, Ebeveyn ve Öğretmen Formu

Prof. Dr. Neriman Aral, Ankara Üniversitesi
Prof. Dr. Figen Gürsoy, Ankara Üniversitesi
Prof. Dr. Şener Büyüköztürk, Hasan Kalyoncu Üniversitesi
Doç. Dr. Müdriye Yıldız Bıçakçı, Ankara Üniversitesi
Doç. Dr. Münevver Canyaşar, Afyon Kocatepe Üniversitesi
Arş. Gör. Ezgi Fındık, Ankara Üniversitesi
Ece Özdoğan Özbal, Ankara Üniversitesi 
Arş. Gör. Remzi Aydın, Ankara Üniversitesi

Değerler Eğitimi Dersinin Okul Öncesi Öğretmenlerin Uygulamalarına Yansıması: Fenomonolojik Bir Keşif

Prof. Dr. Halil Ekşi, Marmara Üniversitesi
Prof. Dr. Gülden Uyanık Balat, Marmara Üniversitesi
Arş. Gör. Neslihan Yaman, Marmara Üniversitesi

3-6 Yaş Grubu Çocuklarına Yönelik Yayımlanan Resimli Hikâye Kitaplarındaki Resimlerin Değerler Açısından İncelenmesi

Arş. Gör. Rabia Dirican, Gazi Üniversitesi

Okul Öncesi Eğitim Programlarının Değerler Eğitimi Açısından İncelenmesi

Yrd. Doç. Dr. Özkan Sapsağlam, Gaziosmanpaşa Üniversitesi

ÇOCUK VE MEDYAIII. OTURUM / 13.30-15.00 | BALAT SALONU

OTURUM BAŞKANI

Prof. Dr. Nilüfer Darıca, Hasan Kalyoncu Üniversitesi

TRT Çocuk Kanalının 4-6 Yaş Grubu Öğrencilerinin Dil Gelişimine Etkisi Hakkında Öğrenci ve Veli Görüşleri

Prof. Dr. Suat Ungan, Karadeniz Teknik ÜniversitesiElif Kurt, Karadeniz Teknik Üniversitesi

Toplumsal Yapıda Çocuğun Yeri: Türk Filmleri Üzerine Bir İnceleme

Doç. Dr. Pınar Girmen, Eskişehir Osmangazi ÜniversitesiYrd. Doç. Dr. Abdülkadir Öztürk, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi

Erken Çocukluk Eğitiminde Çizgi Filmlerde Yer Alan Ahlaki ve Kültürel Unsurlar: Veli Görüşleri

Yrd. Doç. Dr. Emine Zehra Turan, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi

Okul Öncesi Dönemde Çocukların Eğitimsel Gelişimine Etki Eden Çizgi Filmlerin Uygunluk Sıralamasının Analitik Hiyerarşi Yaklaşımı ile Belirlenmesi

Arş. Gör. Faruk Erinci, Süleyman Demirel Üniversitesi

ATÖLYE ÇALIŞMASIIII. OTURUM / 13.30-15.00 | CİBALİ SALONU

Every Child “Well in his/her Skin” How to Support Social-Emotional Development

Julia Moons & Prof. Ferre Leavers, University of Leuven

ÇALIŞTAYIII. OTURUM / 13.30-15.00 | KASIMPAŞA I SALONU

Erken Çocukluk Döneminde Millî Musiki

Yüce Gümüş, Kültür ve Turizm Bakanlığı

ÇALIŞTAYIII. OTURUM / 13.30-15.00 | KASIMPAŞA II SALONU

Erken Çocukluk Döneminde Din Eğitimi

Doç. Dr. Cemil Oruç, Muş Alparslan Üniversitesi

ÇALIŞTAYIII. OTURUM / 13.30-15.00 | KASIMPAŞA III SALONU

Erken Çocukluk Döneminde Mahremiyet Eğitimi

Doç. Dr. Huriye Martı, Necmettin Erbakan Üniversitesi

ÇALIŞTAYIII. OTURUM / 13.30-15.00 | KASIMPAŞA IV SALONU

Türkiye’de Erken Çocukluk Eğitimi ve Sunum Modelleri

Tuncay Morkoç, Millî Eğitim Bakanlığı

ÇALIŞTAYIII. OTURUM / 13.30-15.00 | KASIMPAŞA V SALONU

Erken Çocukluk Döneminde Sağlık ve Hijyen

Yrd. Doç. Dr. Selçuk Uzuner, Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi

PANELIV. OTURUM / 15.20 – 16.50 | SADABAD SALONU

OTURUM BAŞKANI

Prof. Dr. Şener Büyüköztürk, Hasan Kalyoncu Üniversitesi

Erken Çocukluk Döneminde İrade Eğitimi

Öğr. Gör. Mehmet Dinç, Hasan Kalyoncu üniversitesi

Erken Çocuklukta Güncel Ahlak Gelişimi Yaklaşımları

Yrd. Doç. Dr. Füsun Ekşi, İstanbul Medeniyet Üniversitesi

Okul Öncesi Eğitim Kurumlarında Türk Kültürü ile Diğer Kültürlere Yer Verilme Düzeyleri

Yrd. Doç. Dr. Lütfü İlgar, İstanbul Üniversitesi

Okul Öncesi Öğretmenlerinin Türkiye’deki Erken Çocukluk Eğitimi Hakkındaki Görüşleri

Süleyman Koçak, İstanbul Gönüllü Eğitimciler Derneği

ERKEN ÇOCUKLUK EĞİTİMİNDE ÖĞRETMENIV. OTURUM / 15.20 – 16.50 | HASKÖY SALONU

OTURUM BAŞKANI

Doç. Dr. Müdriye Yıldız Bıçakçı, Ankara Üniversitesi

Okul Öncesi Öğretmenleri İçin Mesleğe Yabancılaşma Ölçeği: Geçerlik ve Güvenirlik Çalışması

Yrd. Doç. Dr. Mustafa Otrar, Marmara ÜniversitesiGülşen Kıhrı, Millî Eğitim Bakanlığı

Okul Öncesi Öğretmenlerinin ve Öğretmen Adaylarının Erken Çocukluk Yaklaşımlarındaki Benimsedikleri Boyutlar

Yrd. Doç. Dr. Sema Soydan, Mevlana Üniversitesi

Okul Öncesi Öğretmenlerinin Çocuk Sevme Eğilimleri ile Mesleki Tükenmişlik Düzeyleri Arasındaki İlişki

Yrd. Doç. Dr. Latife Kabaklı Çimen, İstanbul S. Zaim Üniversitesi

Okul Öncesi Öğretmen Adaylarının Sosyal Duyarlılık Düzeyleri

Yrd. Doç. Dr. Fatma Yaşar Ekici, İstanbul S. Zaim Üniversitesi

AİLE VE OKULIV. OTURUM / 15.20 – 16.50 | BALAT SALONU

OTURUM BAŞKANI

Prof. Dr. Z. Fulya Temel, Gazi Üniversitesi

4-6 Yaş Grubu Çocuğu Olan Ailelerin Aile Katılım Çalışmaları İçin Eğitim İhtiyaçlarının Belirlenmesi

Yrd. Doç. Dr. Özlem Alkan Ersoy, Gazi ÜniversitesiYrd. Doç. Dr. Zeynep Kurtulmuş, Gazi ÜniversitesiArş. Gör. Cemile Kara, Gazi Üniversitesi

Aile Eğitimi Uygulamalarının Değerlendirilmesi

Yrd. Doç. Dr. Fatma Elif Kılınç, Abant İzzet Baysal ÜniversitesiYrd. Doç. Dr. Gülüzar Şule Tepetaş Cengiz, Abant İzzet Baysal Üniversitesi

Erken Çocukluk Döneminde Sağlık Alanında Uygulanan Aile Odaklı Eğitim Modellerinin İncelenmesi

Nimet Güneş, Hacettepe Üniversitesi

İlkokul ve Anaokulu Yöneticilerinin “Değer” Kavramına Yükledikleri Anlamlar ve Değer Eğitiminin Uygulamasına Yönelik Görüşleri

Arş. Gör. Tarık Ulusoy, Gaziosmanpaşa Üniversitesi

ÇEŞİTLİ KÜLTÜRLERDEN UYGULAMA ÖRNEKLERİIV. OTURUM / 15.20 – 16.50 | CİBALİ SALONU

OTURUM BAŞKANI

Prof. Dr. Süleyman Dönmez, Çukurova Üniversitesi

Kazaklarda Eski Dönemlerde ve Günümüzde Çocuklar İçin Oyunlar

Doç. Dr. Bayan Kerimbekova, Süleyman Demirel Üniversitesi, Kazakistan

Azərbaycanda Erkən Dövr Təhsilinin Yeni Məzmunu və Təşkili Məsələləri

Doç. Dr. Cəfərova Laləzar, Təhsil Problemləri İnstitutu, Azərbaycan

Educating Muslim Children – A Critical Examination of Islamic Kindergartens in Austria

Elif Medeni, University of Vienna

Teaching of Children of Preschool Age in Educational System of Uzbekistan: Prospects and Tendencies

Doç. Dr. Sevara Anvarovna Ziyayeva, Uzbekistan State World Languages University

ÇALIŞTAYIV. OTURUM / 15.20-16.50 | KASIMPAŞA I SALONU

Diyanet İşleri Başkanlığı 4-6 Yaş Kur’an Kursu Hizmetleri

Belgin Konarılı, Diyanet İşleri Başkanlığı

ÇALIŞTAYIV. OTURUM / 15.20-16.50 | KASIMPAŞA II SALONU

Erken Çocukluk Dönemi ve Medya

Yrd. Doç. Dr. Bilal Yorulmaz, Marmara Üniversitesi

ÇALIŞTAYIV. OTURUM / 15.20-16.50 | KASIMPAŞA III SALONU

Erken Çocukluk Eğitiminde Millî Oyunlar

Yrd. Doç. Dr. Neslihan Bay, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi

ÇALIŞTAYIV. OTURUM / 15.20-16.50 | KASIMPAŞA IV SALONU

Erken Çocukluk Döneminde Ağız ve Diş Sağlığı

Yrd. Doç. Dr. Mustafa Cihan Yavuz, Ordu Üniversitesi

ÇALIŞTAYIV. OTURUM / 15.20-16.50 | KASIMPAŞA V SALONU

Erken Çocukluk Eğitiminde Türkçe

Yrd. Doç. Dr. İbrahim Kıbrıs, Abant İzzet Baysal Üniversitesi

ÇOCUK VE KÜLTÜRV. OTURUM / 17.15-18.45 | SADABAD SALONU

OTURUM BAŞKANI

Prof. Dr. Asım Yapıcı, Çukurova Üniversitesi

Erken Çocukluk Eğitiminde Millî ve Özgün Kavramlaştırma Arayışları: Nurettin Topçu’nun Görüşleri Işığında Teorik Bir İnceleme

Prof. Dr. Selahattin Turan, Eskişehir Osmangazi ÜniversitesiArş. Gör. Muhammed Öz, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi

Jean Jacques Rousseau ve Dede Korkut’u Erken Çocukluk Bağlamında Karşılaştırmak

Prof. Dr. Süleyman Dönmez, Çukurova ÜniversitesiDoç. Dr. Abdullah Özbolat, Çukurova Üniversitesi

Piaget’nin Bilişsel Gelişim Kuramının Erken Çocukluk Din Eğitimine Yansımaları: Ronald Goldman’ın Bulguları Çerçevesinde Din Eğitiminin İmkânı

Doç. Dr. Cemil Oruç, Muş Alparslan Üniversitesi

İbn-i Sina’ya Göre Erken Çocukluk Eğitimi ve Günümüzle Mukayesesi

Yrd. Doç. Dr. Hatip Yıldız, Dicle Üniversitesi

EĞİTİM PROGRAMLARI VE ÖĞRETİMV. OTURUM / 17.15-18.45 | HASKÖY SALONU

OTURUM BAŞKANI

Yrd. Doç. Dr. Mustafa Otrar, Marmara Üniversitesi

Türkiye, Finlandiya, Kore ve Avustralya’nın Okul Öncesi Eğitim Programları ve Uygulamalarının Karşılaştırmalı Analizi

Betül Yeşil Çelik, Millî Eğitim Bakanlığı

Öğretmenlerin Okul Öncesi Eğitim Programındaki Etkinliklere Yönelik Öz-Yeterlik İnançlarının Farklı Değişkenler Açısından İncelenmesi

Yrd. Doç. Dr. Ramazan Sak, Yüzüncü Yıl ÜniversitesiÖğr. Gör. Fatma Koç, Muş Alparslan Üniversitesi

Okul Öncesi Öğretmenlerinin Önceden Hazırlanmış Günlük Eğitim Planlarının Kullanımı Konusundaki Görüşlerinin Belirlenmesi

Yrd. Doç. Dr. Gülüzar Şule Tepetaş Cengiz, Abant İzzet Baysal ÜniversitesiYrd. Doç. Dr. Fatma Elif Kılınç, Abant İzzet Baysal Üniversitesi

Okul Öncesi Eğitimde Ebeveynlerin Etkinliklere Yönelik Görüşleri

Yrd. Doç. Dr. Sibel Sönmez, Ege Üniversitesi
Arş. Gör. Gamze Bilir Seyhan, Ege Üniversitesi
Arş. Gör. Raziye Erkul, Ege Üniversitesi

ÇOCUK VE KÜLTÜRV. OTURUM / 17.15-18.45 | BALAT SALONU

OTURUM BAŞKANI

Prof. Dr. İrfan Başkurt, İstanbul Üniversitesi

Türk Kültüründe Çocuğun Doğasına Dönük Olumsuz Sosyal-Bilişsel Yüklemeler ve Bunların Olası Etkileri

Prof. Dr. Hikmet Yazıcı, Karadeniz Teknik Üniversitesi

Anaokullarında Bir Bileşen Olarak Millî Kültür ve Yaşayış Tarzlarının Aktarımı: Altın Nine ve Dedeler Projesi Örneği

Yrd. Doç. Dr. Neslihan Bay, Eskişehir Osmangazi ÜniversitesiBurcu Mutlu, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
Prof. Dr. Selahattin Turan, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi

Erken Çocukluk Eğitiminde Kültür Edinimi ve Bir Uygulama

Yrd. Doç. Dr. Mehmet Şanver, Uludağ ÜniversitesiOkt. Berrin Sarıtunç, Uludağ ÜniversitesiDr. Özgür Erakkuş, DİLES Dil Kursu 
Lamiye Mustafayeva, Uludağ Üniversitesi

Okul Öncesi Öğretmenlerinin Sınıf İçi Etkinliklerde Kullandıkları Kültür Öğelerinin İncelenmesi

Levent Yazıcı, Millî Eğitim Bakanlığı
Murat Ağar, Millî Eğitim BakanlığıMehmet Akif Bircan, Millî Eğitim BakanlığıZeynep AĞAR, Millî Eğitim Bakanlığı

AİLE VE ÇOCUKV. OTURUM / 17.15-18.45 | CİBALİ SALONU

OTURUM BAŞKANI

Yrd. Doç. Dr. Zekeriya Çalışkan, İnönü Üniversitesi

Ebeveyn-Çocuk İlişkisinin Okul Öncesi Dönem Çocukların Psiko-sosyal Gelişimlerini Yordaması

Doç. Dr. Esra Dereli, Eskişehir Osmangazi ÜniversitesiBüşra Meryem Dereli, Millî Eğitim Bakanlığı

Okul Öncesi Dönemde Yapılan Aile Katılım Çalışmalarıyla İlgili Veli ve Öğretmen Görüşlerinin Karşılaştırılması

Yrd. Doç. Dr. Duygu Yalman, İstanbul Kültür Üniversitesi

Babaların Çocuklarıyla İlgilenmelerinin Çeşitli Değişkenlere Göre İncelenmesi

Yrd. Doç. Dr. Necdet Taşkın, Yüzüncü Yıl ÜniversitesiYrd. Doç. Dr. Ramazan Sak, Yüzüncü Yıl Üniversitesi 
Yrd. Doç. Dr. İkbal Tuba Şahin Sak, Yüzüncü Yıl Üniversitesi

Erken Çocukluk Döneminde Değerler Eğitiminde Anne-Baba ve Okul Etkileşimi

Yrd. Doç. Dr. Şengül İlgar, İstanbul ÜniversitesiÖğr. Gör. Nihat Topaç, İstanbul Üniversitesi

ÇOCUK VE İNANÇV. OTURUM / 17.15-18.45 | KASIMPAŞA I SALONU

OTURUM BAŞKANI

Doç. Dr. Ali Ayten, Marmara Üniversitesi

Erken Çocukluk Döneminde Din ve Değerler Eğitimine İlişkin Nitel Bir Araştırma

Yrd. Doç. Dr. Ata Pesen, Siirt Üniversitesi 
Öğr. Gör. İdris Kara, Siirt ÜniversitesiYrd. Doç. Dr. Mehtap Saraçoğlu, Siirt Üniversitesi

Erken Çocukluk Dönemi İrade Eğitiminde Din Eğitiminin Katkısı

Yrd. Doç. Dr. Macid Yılmaz, Atatürk Üniversitesi

Kreşlerde Çok Kültürlü ve Dinli Eğitim

Yrd. Doç. Dr. Adem Aygün, Justus-Liebig-Universität Giessen, Germany

Pedagojik Konsept Açısından Almanya’da Bir Müslüman Anaokulu: “Halima Kindergarten”

Arş. Gör. Semra Çinemere, Karadeniz Teknik Üniversitesi

OYUN VE OYUNCAKLARV. OTURUM / 17.15-18.45 | KASIMPAŞA II SALONU

OTURUM BAŞKANI

Av. Reyhan Uzuner, Palet Eğitim Kurumları Genel Müdürü

Erken Çocukluk Eğitiminde Oyun Alanları ve Uygulama Örnekleri

Ece Özdoğan Özbal, Ankara ÜniversitesiProf. Dr. Neriman Aral, Ankara Üniversitesi

3-6 Yaş Resimli Hikâye Kitaplarında Yer Alan Oyuncakların İncelenmesi

Öğr. Gör. Aytaç Dilek, Girne Amerikan Üniversitesi

Okul Öncesi 4-6 Yaş Grubu Çocukların Oyuncak Profillerinin İncelenmesi

Doç. Dr. Arzu Özyürek, Karabük Üniversitesi
Öğr. Gör. Nadire Ferah Yavuz, Karabük Üniversitesi

Seke Seke Ben Geldim Adlı Oyunun Çocukların Dikkat Becerilerinin Gelişimine Etkisi

Prof. Dr. Yücel Gelişli, Gazi ÜniversitesiYrd. Doç. Dr. Elçin Yazıcı, Düzce Üniversitesi

GELİŞİM VE ÖĞRENMEV. OTURUM / 17.15-18.45 | KASIMPAŞA III SALONU

OTURUM BAŞKANI

Yrd. Doç. Dr. Hakan Şahin, İstanbul Üniversitesi

Okul Öncesi Dönem Çocuklarının Bağlanma Durumlarının İncelenmesi

Öğr. Gör. Gökçen İlhan Ildız, Namık Kemal ÜniversitesiDoç. Dr. Emine Ahmetoğlu, Trakya Üniversitesi

Okula Devam Eden 5-6 Yaş Grubu Çocukların Sosyal Beceri ve Davranış Problemlerinin Çeşitli Değişkenler Açısından İncelenmesi

Yrd. Doç. Dr. Ertan Görgü, İstanbul Medipol Üniversitesi

Erken Çocukluk Döneminde Prososyal Davranışlar

Tansen Taygur Altıntaş, Çankaya ÜniversitesiDoç. Dr. Müdriye Yıldız Bıçakçı, Ankara Üniversitesi

Okul Öncesi Öğretmenlerinde Ego Durumlarının İş Doyumunu Yordayıcı Etkisi

Doç. Dr. Mustafa Buluş, Pamukkale Üniversitesi

ÇOCUK VE EDEBİYATV. OTURUM / 17.15-18.45 | KASIMPAŞA IV SALONU

OTURUM BAŞKANI

Doç. Dr. Ali Fuat Arıcı, Yıldız Teknik Üniversitesi

Son On Beş Yılda Ülkemizde Yayınlanan Özel Durumlar ile İlgili Konuları İçeren 3-6 Yaş Çocuk Kitaplarının Konu, Karakter ve İçerik Özellikleri Bakımından İncelenmesi

Yrd. Doç. Dr. Özlem Alkan Ersoy, Gazi ÜniversitesiArş. Gör. Mukadder Dilber, Gazi Üniversitesi

Erken Çocukluk Döneminde Sosyal Temsiller ve Stereotipler: “Hikâye Kitapları Örneği”

Doç. Dr. Abdullah Özbolat, Çukurova ÜniversitesiDoç. Dr. Saffet Kartopu, Gümüşhane Üniversitesi

Türkiye’de Çıkan Çocuk Dergileri ve Erken Çocukluk Döneminde Çocuk Dergilerinin Eğitici Rolü

Dr. Fatih Tanrıkulu, Millî Eğitim Bakanlığı

Erken Çocukluk Dönemine Yönelik Çocuk Yazınlarında Ekonomi Kavram ve Değerleri Üzerine Bir İnceleme

Doç. Dr. Sevgi Coşkun Keskin, Sakarya ÜniversitesiŞeyma Can, Millî Eğitim Bakanlığı

ÇOCUK VE MEDYAV. OTURUM / 17.15-18.45 | KASIMPAŞA V SALONU

OTURUM BAŞKANI

Doç. Dr. Teyfur Erdoğdu, Yıldız Teknik Üniversitesi

Erken Çocukluk Dönemindeki Çocukların ve Ailelerin İnternet ve İnternet Güvenliği Hakkındaki Görüşlerinin İncelenmesi

Öğr. Gör. Burçin Aysu, Ahi Evran ÜniversitesiProf. Dr. Figen Gürsoy, Ankara Üniversitesi 
Prof. Dr. Neriman Aral, Ankara Üniversitesi

Erken Çocuk Döneminde Kitle İletişim Araçlarının Kullanımı Üzerine Bir Araştırma

Şenay Değirmenci, Millî Eğitim BakanlığıArzu Onkun, Millî Eğitim Bakanlığı

Erken Çocukluk Eğitiminde Yeni Medya Araçlarının Kullanımı: Anaokulu Öğretmenleri Üzerine Bir Saha Çalışması

Yrd. Doç. Dr. Kenan Duman, İstanbul Arel Üniversitesi

Erken Çocukluk Döneminde Teknoloji Bağımlılığı Oluşumunda Ebeveyn Davranışları

Zehra Şaşmaz, İrfan Koleji

20 Mart 2016 Pazar

PANELI. OTURUM / 09.00 – 10.30 | SADABAD SALONU

OTURUM BAŞKANI

Prof. Dr. Ömer Mücahit ÖZTÜRK, Hasan Kalyoncu Üniversitesi

Güvenli Bağlanma ve Bağlanma Bozuklukları

Doç. Dr. Onur Burak DURSUN, Atatürk Üniversitesi

Bağlanma Bozukluklarında Terapötik Yaklaşımlar

Yrd. Doç. Dr. Vahdet GÖRMEZ, Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi

Bağlanmanın Ergenlik ve Erişkinlikte Madde Kullanımı ve Bağımlılık Üzerindeki Etkileri

Doç. Dr. Murat COŞKUN, İstanbul Üniversitesi

ÖĞRETMEN NİTELİKLERİI. OTURUM / 09.00 – 10.30 | HASKÖY SALONU

OTURUM BAŞKANI

Prof. Dr. Fatma Alisinanoğlu, İstanbul Aydın Üniversitesi

Anasınıfı ve Sınıf Öğretmenlerinin Mesleki Yeterliklerine Yönelik Algı Düzeylerinin İncelenmesi

Dr. Burcu Çabuk, Ankara ÜniversitesiProf. Dr. Fatma Alisinanoğlu, İstanbul Aydın Üniversitesi

Okul Öncesi Eğitim Öğretmenlerinin Empatik Eğilim ve İletişim Becerilerinin Karşılaştırılması

Tuğba Erdoğan, Selçuk Üniversitesi

Okul Öncesi Öğretmenlerinin Kontrol Yaklaşımları ve Çocukların Öğretmenlerini Sevme Düzeylerinin İncelenmesi

Doç. Dr. Hülya Gülay Ogelman, Pamukkale Üniversitesi 
Yrd. Doç. Dr. Özlem Körükçü, Pamukkale Üniversitesi 
Öğr. Gör. Hande Güngör, Pamukkale Üniversitesi 
Hatice Erten Sarıkaya, Millî Eğitim Bakanlığı

Okul Öncesi Eğitim Öğretmenlerinin Sınıf Yönetimi Becerilerinin Değerlendirilmesi

Öğr. Gör. Meral Melekoğlu, Eskişehir Osmangazi ÜniversitesiArş. Gör. Erman Kayışdağ, Eskişehir Osmangazi ÜniversitesiMehmet Hamdi Ekiz, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi 
Samed Yenioğlu, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi

TARİHTEN YANSIMALARI. OTURUM / 09.00 – 10.30 | BALAT SALONU

OTURUM BAŞKANI

Yrd. Doç. Dr. Adem Aygün, Justus-Liebig-Universität Giessen, Germany

Eğitim Tarihimizde Çocuk Eğitimi Literatürüne Bakış: Meşrutiyet Dönemi Örneği

Arş. Gör. İshak Tekin, Justus-Liebig-Universität Giessen, Germany

Erken Çocukluktan Okul Çağına Geçişte Millî Bir Oryantasyon Modeli: Osmanlıda Bed-i Besmele Töreni Veya Âmin Alayı

Dr. Veli Dombaycı, Millî Eğitim Bakanlığı

Osmanlı’nın Mirasını Cumhuriyet’e Aktar(ama)mak: Çocuklar İçin Dini Şiirler

Doç. Dr. Abdullah Özbolat, Çukurova ÜniversitesiProf. Dr. Şuayip Özdemir, Amasya Üniversitesi

Bir Eğitimci Olarak Kazım Karabekir’in Eğitim Anlayışındaki Millî ve İnsanî Yönler

Prof. Dr. İrfan Başkurt, İstanbul ÜniversitesiYrd. Doç. Dr. Lütfü İlgar, İstanbul Üniversitesi

FARKLI KÜLTÜRLERDEN UYGULAMA ÖRNEKLERİI. OTURUM / 09.00 – 10.30 | CİBALİ SALONU

OTURUM BAŞKANI

Yrd. Doç. Dr. Turgay Şirin, İstanbul S. Zaim Üniversitesi

Osmanlı’da Erken Çocukluk Eğitimi: “Sıbyan Mektepleri”

Güllü Sonakalan, İstanbul Gönüllü Eğitimciler Derneği

Özbek Toplumundaki Gelenek ve Göreneklerin Çocuk Gelişimindeki Önemi

Dilafruz Ahmetjanova, Özbekistan Cihan Dilleri Üniversitesi

Bir Afrika Kabilesi Olan Mosilerin Çocuk Eğitim Metotları

Ganame Aly, Fondation Solidaritè et d’ Aide au Peuple Africain, Burkina Faso

Values and Religious Education in Early Childhood

Nasiru-deen Abdul, Paragon Foundation, Gana

DEĞERLER EĞİTİMİI. OTURUM / 09.00 – 10.30 | KASIMPAŞA I SALONU

OTURUM BAŞKANI

Yrd. Doç. Dr. İbrahim Hakan Karataş, İstanbul Medeniyet Üniversitesi

Erken Çocukluk Döneminde Din ve Değer Eğitiminde Yöntem Sorunu: Metinden Bireye Mi? Bireyden Metne Mi?

Doç. Dr. Mehmet Korkmaz, Erciyes Üniversitesi

Erken Çocukluk Eğitimi Yaklaşımlarının Değerler Eğitimi Açısından İncelenmesi

Yrd. Doç. Dr. Füsun Yıldızbaş, İstanbul Arel ÜniversitesiArş. Gör. Mustafa Öztürk, İstanbul Arel Üniversitesi

Erken Çocukluk Döneminde Değerler Eğitimi; Deneysel Bir Uygulama Örneği

Osman Ayyürek, Millî Eğitim Bakanlığı

Erken Çocukluk Eğitiminde Değerler Eğitiminin Önemine Yönelik Analitik Bir Çalışma

Öğr. Gör. Okan Sarıgöz, Yakın Doğu Üniversitesi

OYUN VE OYUNCAKLARI. OTURUM / 09.00 – 10.30 | KASIMPAŞA II SALONU

OTURUM BAŞKANI

Doç. Dr. Günseli Yıldırım, Dokuz Eylül Üniversitesi

Kültürel Bağlamda Çocuk ve Oyun

Arş. Gör. Didem Türkoğlu, Gazi ÜniversitesiProf. Dr. Adalet Kandır, Gazi Üniversitesi

Erken Çocuklukta Anneler ve Oyun

Yrd. Doç. Dr. İkbal Tuba Şahin Sak, Yüzüncü Yıl ÜniversitesiYrd. Doç. Dr. Ramazan Sak, Yüzüncü Yıl ÜniversitesiÖğr. Gör. Betül Kübra Şahin, Gaziosmanpaşa Üniversitesi 
Doç. Dr. Fatma Tezel Şahin, Gazi Üniversitesi

Çocuğun Gelişimine Etki Eden Oyun Türleri ve Sanatsal Etkinlikler

Doç. Dr. Tuncay Dilci, Cumhuriyet ÜniversitesiYrd. Doç. Dr. Kaan Güney, Cumhuriyet Üniversitesi
Yrd. Doç. Dr. Zekeriya Çalışkan, İnönü Üniversitesi

Bir Eğitim-Öğretim Aracı Olarak Çocukluğumuzdaki Oyunların Topluma Yeniden Kazandırılmasının Önündeki Engellerden Biri Olarak Büyüklerin Ön Yargıları ve Hatalı Davranışları

Erol Erdoğan, Çocuk Oyunları Araştırmacısı

DEĞERLER EĞİTİMİI. OTURUM / 09.00 – 10.30 | KASIMPAŞA III SALONU

OTURUM BAŞKANI

Prof. Dr. Nurullah Altaş, Atatürk Üniversitesi

Erken Çocukluk Döneminde Sosyo-Kültürel Eğitim: Mevlana ve Barış Eğitimi

Doç. Dr. Sevgi Coşkun Keskin, Sakarya ÜniversitesiArş. Gör. Ayşegül Kırtel, Sakarya ÜniversitesiDuygu Daysal Ersoy, Sakarya Üniversitesi

Okul Öncesi Öğretmen Adaylarının Karakter Eğitimine Dair Yetkinlik İnancı

Yrd. Doç. Dr. Cemal Aküzüm, Dicle ÜniversitesiYrd. Doç. Dr. Mehtap Saraçoğlu, Siirt ÜniversitesiArş. Gör. Hüseyin Karabıyık, Dicle Üniversitesi

Erken Çocukluk Eğitiminde Okullarda Planlı Değerler Eğitimi Uygulamalarının Verimliliği

Ekrem Selçuk, Millî Eğitim Bakanlığı

Erken Çocukluk Eğitiminde Millî ve Evrensel Değerler

Yrd. Doç. Dr. Süleyman Altıntaş, Bitlis Eren Üniversitesi

ÇOCUK VE ŞİDDETI. OTURUM / 09.00 – 10.30 | KASIMPAŞA IV SALONU

OTURUM BAŞKANI

Yrd. Doç. Dr. Gülüşan Göcen, İstanbul Üniversitesi

Fiziksel ve Duygusal Şiddetin Çocuğun Allah’a Ulaşmasına Etkisi

Dr. Münire Berna Beşkese, CRM DanışmanlıkDr. Burak Alptekin, Bab-ı Hayat Sağlık Hizmetleri 
Berrin Işıkoğlu, Bahar Psikoloji Danışmanlık 
Selime Sancar, Bab-ı Hayat Sağlık Hizmetleri 
Tuba Ayhan, Sevgi Dünyası Anaokulu 
Zeynep Eroğlu, Sevgi Dünyası Anaokulu

Erken Çocukluk Dönemindeki Şiddet Tezahürleri ve Din Eğitimi Üzerindeki Etkileri

Yrd. Doç. Dr. Adem Güneş, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi

Erken Dönem Çocuk Eğitiminde Şiddete Karşı Farkındalık

Havva Öznur Martı, Emniyet Genel Müdürlüğü

EĞİTİM PROGRAMLARI VE ÖĞRETİMI. OTURUM / 09.00 – 10.30 | KASIMPAŞA V SALONU

OTURUM BAŞKANI

Prof. Dr. Halil Ekşi, Marmara Üniversitesi

Algodoo Programı ile Okul Öncesi Çocukların Bilimsel Süreç Becerilerini Geliştirmeye Yönelik Etkinlik Tasarımı

Doç. Dr. Necati Hırça, Bartın Üniversitesi

Okul Öncesi Dönemdeki Fotoğraf Eğitiminin Ailelere, Öğretmenlere ve Fotoğraf Sanatçılarına Göre Değerlendirilmesi

Hülya Aykutlu, Millî Eğitim BakanlığıDoç. Dr. İbrahim Coşkun, Trakya Üniversitesi

Bağımsız Anaokullarındaki Okul Öncesi Eğitim Öğretmenlerinin Okul Öncesi Eğitim Programı Sınıf Uygulamalarına İlişkin Görüşleri: Bartın İli Örneği

Öğr. Gör. Emine Arslan Kılıçoğlu, Bartın Üniversitesi

Okul Öncesi Dönemde Güven Kavramı: Proje Tabanlı Bir Program Örneği

Doç. Dr. Emine Ahmetoğlu, Trakya ÜniversitesiArzu Arslan, Millî Eğitim Bakanlığı

ÇAĞRILI KONUŞMACILARII. OTURUM / 10.45 – 12.30 | SADABAD SALONU

OTURUM BAŞKANI

Prof. Dr. Selahattin Turan, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi

Early Childhood Education in Pakistan: A Comparison of Aspirations and Achievements

Prof. Dr. Mumtaz Ahmad, Education Government Degree College, Pakistan

Early Childhood Education and Care in Korea: An Endless Journey to Quality Education for All Children

Assoc. Prof. Hyunjin Kim, Rhode Islands University, USA

Early Childhood Education in Malaysia

Dr. Ahmad Zabidi Bin Abdul Razak, University of Malaya

GELİŞİM VE ÖĞRENMEIII. OTURUM / 13.30-15.00 | SADABAD SALONU

OTURUM BAŞKANI

Prof. Dr. Tevhide Kargın, Ankara Üniversitesi

Okul Öncesi Çocukların Bilişsel Gelişimleri ile Ahlaki ve Sosyal Kural Bilgileri Arasındaki İlişkinin İncelenmesi

Doç. Dr. Zarife Seçer, Necmettin Erbakan ÜniversitesiSırma Nur Kıdemli, Millî Eğitim Bakanlığı 
Dudugül Çenesiz, Millî Eğitim Bakanlığı

Erken Çocukluk Döneminde Öğrencilerin Liderlik Becerilerini Geliştirme Çalışmaları, Uygulama Örnekleri

Dr. Dilek İnneci, İzmir Özel Türk KolejiÖzge Yazıcılar, İzmir Özel Türk Koleji

Dinlediğini Anlama Becerisinin Okuduğunu Anlama Üzerindeki Yordayıcılığının Boylamsal Açıdan İncelenmesi

Prof. Dr. Tevhide Kargın, Ankara Üniversitesi 
Doç. Dr. Cevriye Ergül, Ankara Üniversitesi 
Yrd. Doç. Dr. Birkan Güldenoğlu, Ankara Üniversitesi

Çocukların Standart Olmayan Ölçme Birimleriyle Fiziksel Ölçüm Yapabilme Becerilerini Kavrayabilme Sürecinden Yansımalar

Yrd. Doç. Dr. Mihriban Hacısalihoğlu Karadeniz, Giresun Üniversitesi

AİLE VE ÇOCUKIII. OTURUM / 13.30-15.00 | HASKÖY SALONU

OTURUM BAŞKANI

Doç. Dr. Pınar Girmen, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi

0-3 Yaş Çocuklarında Sosyal Yetenek ve Ebeveynleri

Yrd. Doç. Dr. Latife Özaydın, Hasan Kalyoncu ÜniversitesiYrd. Doç. Dr. Şermin Metin, Hasan Kalyoncu Üniversitesi 
Yrd. Doç. Dr. Ramin Aliyev, Hasan Kalyoncu Üniversitesi

4-7 Yaş Çocukların Aile Konulu Resimlerinin Duygusal Yönleri

Fazilet Merve Ketenci, Millî Eğitim BakanlığıDoç. Dr. Susran Erkan Eroğlu, Selçuk Üniversitesi

6 Yaş Çocukların Sosyal Becerileri ile Ailelerinin Demografik Özellikleri Arasındaki İlişkinin İncelenmesi

Arş. Gör. Lütfiye Coşkun, Kilis 7 Aralık Üniversitesi
Arş. Gör. Sevinç Demir Kaya, Dumlupınar Üniversitesi
Öğr. Gör. Zeynep Seda Çavuş, Düzce ÜniversitesiYrd. Doç. Dr. Tuğba Şeker Özgüven, Uşak Üniversitesi

Okul Öncesi Dönem Çocuklarının Okuma ve Kütüphane Alışkanlığı Kazanmasında Annenin Farkındalığının Önemi

Doç. Dr. Asiye Kakırman Yıldız, Marmara Üniversitesi

EĞİTİM PROGRAMLARI VE ÖĞRETİMIII. OTURUM / 13.30-15.00 | BALAT SALONU

OTURUM BAŞKANI

Prof. Dr. Ahmet Koç, Marmara Üniversitesi

Okul Öncesi Din Eğitimi Süreçleri İçin Amaç Belirleme (Amaçlarımız Kimin Adına?)

Prof. Dr. Nurullah Altaş, Atatürk Üniversitesi

4-6 Yaş Grubu Kur’an Kursu Öğreticilerinin Drama Yöntemi Yeterliliklerinin Değerlendirilmesi

Yrd. Doç. Dr. Bilal Yorulmaz, Marmara Üniversitesi

4-6 Yaş Kuran Kursu Öğretim Programının Öğretici Görüşleri Çerçevesinde Değerlendirilmesi

Arş. Gör. Ali Gücen, Çanakkale Onsekiz Mart ÜniversitesiArş. Gör. Ahmet Çakmak, Atatürk Üniversitesi 
Arş. Gör. M. Fatih Ay, Atatürk Üniversitesi

ÇOCUK VE ŞAHSİYETIV. OTURUM / 13.30– 15.50 | CİBALİ SALONU

OTURUM BAŞKANI

Prof. Dr. İrfan Başkurt, İstanbul Üniversitesi

Şahsiyet Kazanma Süreci Olarak Çocukluk

Yrd. Doç. Dr. Halis Adnan Arslantaş, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi

Türkiye’de Erken Çocukluk Dönemine Yönelik Yapılmış Araştırmalar: Bir İçerik Analizi Çalışması

Yrd. Doç. Dr. Ata Pesen, Siirt ÜniversitesiYrd. Doç. Dr. Mehtap Saraçoğlu, Siirt Üniversitesi 
Öğr. Gör. İdris Kara, Siirt Üniversitesi

Erken Çocukluk Döneminde Dünya Görüşü Eğitiminin İmkânı

Arş. Gör. Dr. Aybiçe Tosun, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi

Topluma Hizmet Uygulamaları Dersi Kapsamında Hareket Eğitimi Etkinliklerinin Erken Çocukluk Dönemindeki Çocukların Davranışlarına Etkisinin Gözlemlenmesi

Yrd. Doç. Dr. Mustafa Altınkök, Akdeniz Üniversitesi

ATÖLYE ÇALIŞMALARIIII. OTURUM / 13.30-15.00 | KASIMPAŞA I SALONU

Geleneksel El Sanatları Atölyesi

Döndü İçöz, MEB, Sabancı Olgunlaşma EnstitüsüArzu Karagöz, MEB, Sabancı Olgunlaşma EnstitüsüSalim Küçükuslu, MEB, Sabancı Olgunlaşma EnstitüsüTahsin İstengel, MEB, Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü

ATÖLYE ÇALIŞMALARIIII. OTURUM / 13.30-15.00 | KASIMPAŞA II SALONU

Somut Matematik ve Dil Çalışmaları

Hatice Taşpınar, Palet Eğitim KurumlarıSaadet Mert, Palet Eğitim Kurumları

ATÖLYE ÇALIŞMALARIIII. OTURUM / 13.30-15.00 | KASIMPAŞA III SALONU

Türk İslam Sanatları Atölyesi

Safiye Kaya, Nakkaş

ATÖLYE ÇALIŞMALARIIII. OTURUM / 13.30-15.00 | KASIMPAŞA IV SALONU

Oyunlarla Din Eğitimi

Pınar Ramazanoğlu, Diyanet İşleri BaşkanlığıEsra Kıbrıs, Diyanet İşleri Başkanlığı

ATÖLYE ÇALIŞMALARIIII. OTURUM / 13.30-15.00 | KASIMPAŞA V SALONU

Uygulamalı Kukla Eğitimi

Mansur Quryazov, Kukla Sanatçısı, ÖzbekistanTayfun Çakır, Vagon Sanat

ÇOCUK VE SANATIV. OTURUM / 15.20-16.50 | SADABAD SALONU

OTURUM BAŞKANI

Prof. Dr. İlhan Özkeçeci, Yıldız Teknik Üniversitesi

Musiki Aracılığıyla Kültür Emperyalizminin Erken Çocukluk Sürecinde Önlenebilirliği

Dr. Alp Özeren, Millî Eğitim Bakanlığı

Erken Çocukluk Sürecinde Sanatsal Çerçevede Önce Millî Musiki

Yrd. Doç. Dr. Ferda Cengiz Ünal, İstanbul Teknik Üniversitesi

Okul Öncesi Çocuklarda Dini Kavram Öğretiminde Müziğin Kullanılması

Yrd. Doç. Dr. Zafer Yıldız, Süleyman Demirel Üniversitesi

İlköğretimde Türk Makam Müziği

Doç. Dr. Atilla Coşkun Toksoy, İstanbul Teknik Üniversitesi

GELİŞİM VE ÖĞRENMEIV. OTURUM / 15.20-16.50 | HASKÖY SALONU

OTURUM BAŞKANI

Doç. Dr. Emine Ahmetoğlu, Trakya Üniversitesi

Okul Öncesi Çocukların Gelişimlerinin İzlenmesi ve Değerlendirmesi İçin Özgün Bir Ölçme Aracı: İ-Gide.

Yrd. Doç. Dr. Sema Karakelle, İstanbul ÜniversitesiYrd. Doç. Dr. Seda Saraç, Bahçeşehir Üniversitesi 
Arş. Gör. Zehra Yaşar, Erzurum Teknik Üniversitesi

Duygu Düzenleme Becerilerinin Okul Öncesi Çocukların Sosyal Yeterlik ve Davranış Sorunlarına Etkisinin Cinsiyet Temelli İncelenmesi

Doç. Dr. Zarife Seçer, Necmettin Erbakan ÜniversitesiNihan Karabulut, Millî Eğitim Bakanlığı

Okul Öncesi Öğretmenlerinin Çocuğu Tanıma ve Değerlendirmeye Yönelik Görüşlerinin İncelenmesi

Yrd. Doç. Dr. Menekşe Boz, Hacettepe Üniversitesi 
Arş. Gör. Şifa Kevser Çakmak Teloğlu, Hacettepe ÜniversitesiArş. Gör. Sabiha Eren, Hacettepe Üniversitesi

Okul Öncesi Eğitime Devam Eden 5-6 Yaş Çocuklarının Bilişsel Tempolarına Göre Benlik Algılarının İncelenmesi

Arş. Gör. Kevser Yaralı, Gazi ÜniversitesiProf. Dr. Abide Güngör Aytar, Gazi Üniversitesi

ÇOCUK, MEDYA VE FELSEFEIV. OTURUM / 15.20-16.50 | BALAT SALONU

OTURUM BAŞKANI

Yrd. Doç. Dr. Korhan Mavnacıoğlu, İstanbul Medipol Üniversitesi

Popüler Kültür ve Reklamlarda Tüketen Çocuk İmajı

Öğr. Gör. Melek Coşgun Solak, Bozok Üniversitesi

Çocuk ve Televizyon: Erken Çocukluk Dönemi İçin Faydalı İçerik

Evren Yiğit, Yazar

Medyanın Erken Çocukluk Döneminde Gelişime Olan Etkisi

Doç. Dr. Lale Cabbarova, Bakü Devlet Üniversitesi, Azerbaycan

Erken Çocukluk Yaşantılarında Kuantum ve Kelebek Etkisi

Yrd. Doç. Dr. Şevki Işıklı, Marmara Üniversitesi

GELİŞİM VE ÖĞRENMEIV. OTURUM / 15.20-16.50 | CİBALİ SALONU

OTURUM BAŞKANI

Doç. Dr. Serap Erdoğan, Anadolu Üniversitesi

Okul Yöneticilerinin Erken Çocukluk Eğitiminde Karşılaşılan Sorunlara ve Çözüm Önerilerine İlişkin Algıları

Yrd. Doç. Dr. Yüksel Eroğlu, Bayburt Üniversitesi

Erken Çocukluk Döneminde Dil Gelişimi Bağlamında Kelime Hazinesi

Yrd. Doç. Dr. Hikmet Zelyurt, İnönü Üniversitesi 
Yrd. Doç. Dr. Bahadır Köksalan, İnönü ÜniversitesiGamze Görür, İnönü Üniversitesi
Elanur Simge Irmak, İnönü Üniversitesi
Melike Nisa Bürke, İnönü Üniversitesi

Okul Öncesi Dönemde Sosyal Yeterliliği Temsil Eden Beceri ve Özelliklerin Tanımlanması

Yrd. Doç. Dr. Ahu Öztürk, Uludağ Üniversitesi

Okul Öncesi Dönem Çocuklarının İletişim Becerilerinin Akranları Tarafından Sevilme Düzeyi Üzerindeki Yordayıcı Etkisinin İncelenmesi

Doç. Dr. Hülya Gülay Ogelman, Pamukkale Üniversitesi 
Hatice Erten Sarıkaya, Millî Eğitim BakanlığıProf. Dr. Alev Önder, Marmara Üniversitesi

ATÖLYE ÇALIŞMALARIIV. OTURUM / 15.20-16.50 | KASIMPAŞA I SALONU

Oyun Terapisi Atölyesi: Masalları Gerçeklerle Buluşturan Dünya

Zehra İlgen Şeker, Özel Nun İlkokuluHatice Şanver, Özel Nun İlkokuluSibel Türkmen, Özel Nun İlkokulu

ATÖLYE ÇALIŞMALARIIV. OTURUM / 15.20-16.50 | KASIMPAŞA II SALONU

Robotik Atölyesi

Yrd. Doç. Dr. Burak Şişman, İstanbul Üniversitesi

ATÖLYE ÇALIŞMALARIIV. OTURUM / 15.20-16.50 | KASIMPAŞA III SALONU

Türk Çocuk Oyunları Atölyesi

Zehra Şaşmaz, İrfan KolejiYrd. Doç. Dr. Neslihan Bay, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi

ATÖLYE ÇALIŞMALARIIV. OTURUM / 15.20-16.50 | KASIMPAŞA IV SALONU

Eğlenceli Bilim Atölyesi

Ayşe Devrim Kuralay, Mucitler Atölyesi

ATÖLYE ÇALIŞMALARIIV. OTURUM / 15.20-16.50 | KASIMPAŞA V SALONU

Masallarla Tarih Atölyesi

Mehtap Şenkaya, Ensar Vakfı

DEĞERLENDİRME VE KAPANIŞ OTURUMU17.15-18.15 | SADABAD SALONU

OTURUM BAŞKANIProf. Dr. Selahattin Turan,
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi

Mücahit Kıbrıs 
İstanbul Gönüllü Eğitimciler Derneği

Yrd. Doç. Dr. Neslihan Bay 
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi

Nuri Özkan 
İGEDER Yönetim Kurulu Başkanı

Yrd. Doç. Dr. Adem Aygün 
Justus-Liebig-Universität Giessen

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar