- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11814 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Uludere’de başka Çamlıca’da başka uygulama

30 Nisan 2018 - 1 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Uludere’de başka Çamlıca’da başka uygulama
Uludere’de başka Çamlıca’da başka uygulama

İstenince Oluyor!

Uluderede başka Çamlıca’da başka uygulama

 SASKİ 300 YILLIK ÇINARA DUYARSIZ KALMADI

İstenince oluyor… SASKİ tarafından Hendek Uludere İçmesuyu Arıtma Tesisi’nin projesi 300 yıllık çınar ağacının zarar görmemesi için değiştirildi.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) tarafından Hendek Uludere İçmesuyu Arıtma Tesisi’nde devam eden çalışmaları yerinde inceleyen SASKİ Genel Müdürü Dr. Rüstem Keleş, proje ile bölgede bulunan mahallelere Uludere’nin birinci sınıf içmesuyunu ulaştıracaklarını söylerken, proje bölgesinde bulunan çınar ağacının ise koruma altına alındığını, projenin asırlık çınara göre revize edildiğini, çevreyi koruma noktasında çok hassas hareket ettiklerini ifade etti. Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Şube Müdürlüğü ekipleri ise asırlık çınarın bakım işlemlerini gerçekleştirdi.

“KORUMAK ZORUNDAYDIK”
Hendek Uludere Bölgesi’nde içme suyu arıtma tesisi kuran SASKİ  Genel Müdürü Keleş: “ Yaptığımız arıtma tesisini çınar ağacının kazanılması adına projemizi değiştirdik. Bölgede yaklaşık 300 yıllık bir çınar ağacımız var. Hem kot olarak hem lokasyon olarak tesisi burada yapmak zorunda kaldık. Fakat çınar ağacını da özellikle su ve çevre ile ilgilenen bir kurum olarak korumak zorundaydık” diye konuştu.

ÇINARIN BAKIMI YAPILDI
Dr. Rüstem Keleş, “Arkadaşlarımıza hem çınar ağacının korunması hem de bölgedeki mahallelerin içmesuyu ihtiyacını karşılayacak arıtma tesisi ile ilgili talimat verdik. Güzel bir proje ortaya çıkardık. Hem tesisimiz arzu ettiğimiz lokasyonda projelendirildi, hem de yaklaşık 300 yıllık çınar ağacımızı tek bir zarar vermeden korumuş olduk. Çınar ağacını yakından incelerseniz içinin oyuk olduğunu göreceksiniz. Zaman zaman insanların çeşitli vesilelerle sığındığını, hatta ateş yaktığını gördük. Biz projemizle hem bu ağacın yangından ve çeşitli nedenlerden dolayı zarar görmesini engellemiş olduk hem de bakımı yapılmış oldu.”

SASKİ DUYARLILIĞI
Keleş sözlerinde “su kaynaklarımızı hem çevremizi korumak için planlarımızı bu hassasiyetle yapmamız gerekiyor. Biz SASKİ olarak gerek Sapanca Gölü, gerek diğer su kaynaklarımız konusunda bu duyarlılığı hep gösteriyoruz.”

Uluderede başka Çamlıca’da başka uygulama

NOT: Çamlıcada ikamet eden mahalle sakini bir vatandaş: “  Biz Hendekliler olarak özellikle kamu kurumlarının verdikleri yanlış kararlar sonucu doğanın katledilip yeşilin ortadan kaldırılmasına şiddetle karşıyız. SASKİ’nin Uludere çayı üzerinde yaptığı içmesuyu arıtma tesisindeki doğa hassasiyetini alkışlarken, Çamlıca mahallesinde asırlık çınar ağaçlarının HES’e kurban edilmesini anlamakta zorluk çekiyoruz.Yetkililer acilen bu yanlış kararlarından dönmelidirler” diye konuştu. AHMET Ç,İLECİ-HENDEK

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar