Dolar : Alış : 7.3985 / Satış : 7.4118
Euro : Alış : 9.0044 / Satış : 9.0206
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya16°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11116 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Ülkemizin geleceği tam demokrasidedir

18 Temmuz 2016 - 1 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Ülkemizin geleceği tam demokrasidedir
Ülkemizin geleceği tam demokrasidedir

CHP Parti Meclisi ve TBMM Grubu 15-16 Temmuz Darbe Girişimi ve sonrasındaki süreci değerlendirmek üzere  Parti Genel Merkezi’nde toplanmıştır.

Türk Silahlı Kuvvetleri içindeki bir cuntanın parlamenter demokrasimize yönelik darbe girişimini lanetliyoruz. Türk Ordusunun üniformasına ve onuruna yakışmayan tutum içindeki bu gruba karşı siyaset kurumu, milletvekillerimiz ve milletimiz gereken tutumu alarak karşı çıkmıştır. Parlamenter demokrasi birikimimizin yarattığı demokrasi kültürü, bu darbe girişimini başarısız kılmıştır.

Her türlü darbe ve kalkışmaya karşı halkın demokratik direnme hakkı kutsaldır. Parlamenter demokrasinin yarattığı tarihsel birikimin gücüyle halkımız, darbeye karşı direnme hakkının bir örneğini vermiştir.

Bu bağlamda, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da asker sivil ayrımı yapmaksızın her türlü darbe girişimine ve vesayete şiddetle karşı olduğumuzu ifade ederiz.

Siyasi partilere önümüzdeki dönemde çok önemli sorumluluklar düşmektedir. Benzeri olaylarla bir daha karşılaşmamamız için siyasi partilerin özeleştiri yapması bir zorunluluktur.

chpdarbe

Darbenin başarısız kılınmasında, tüm baskılara rağmen özgür ve bağımsız kalma iradesini kaybetmeyen medyanın rolü de ayrıca takdir edilmelidir.

Önümüzdeki görev, darbecilerin hesap vermesi, toplumsal normalleşmenin sağlanması ve demokrasinin güçlendirilmesidir.

Türkiye’nin saygınlığı açısından hesaplaşma süreci sadece ve sadece hukuk sınırları içinde yürütülmelidir. Darbeciler, tüm işbirlikçileri ile birlikte hukuk düzeni içinde yargı önünde hesap vermelidir. Hesap sorma sürecini ve soruşturmaları, Anayasa ve hukuk sınırları dışına taşıyıp bir cadı avına dönüştürmek, Anayasayı ihlal eden darbecilerle aynı konuma düşmek olur. 

Soruşturmalarda özellikle sorumlu olanla olmayanı ayırmak, sorumlulardan hukuk sınırları içinde hesap sormak, bundan sonraki normalleşme ve demokratikleşme sürecinin selameti açısından büyük önem taşımaktadır. Soruşturmalar, intikam ve tasfiye fırsatı gibi görülmemelidir. Öte yandan hukuk devletinin gereği olarak er ve erbaşlara dönük linç girişimleri de aynı biçimde soruşturulmalıdır.

Siyaset kurumu ve devlet organları, halkın kutuplaştırılmasına, kışkırtılmasına, çatışma potansiyelinin tahrik edilmesine, Türk Silahlı Kuvvetlerinin düşman gibi gösterilmesine dönük her türlü girişim ve ortamı ortadan kaldırmakla sorumludur.

Ülkemizin geleceği tam demokrasidedir. Cumhuriyet Halk Partisi olarak bütün siyasi partilere açık çağrımızdır: Güçlü bir parlamenter sistem ve özgürlükçü demokrasi için her türlü çabayı göstermeye hazırız. Bu bizim tarihi sorumluluğumuzdur.

 

CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU, 15-16 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİ SIRASINDA YARALANAN VATANDAŞLARIMIZI ZİYARET ETTİ


CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, 15-16 Temmuz Darbe Girişimi sırasında yaralanan ve Güven Hastanesi’nde tedavi gören vatandaşlarımızı ziyaret etti.
Ziyaretin ardından gazetecilere açıklamada bulunan Kılıçdaroğlu, yaralıların sağlık durumlarının iyi olduğunu ve kısa süre içerisinde taburcu olmalarını umduklarını söyledi.
İdam cezasının geri getirilmesi tartışmaları ve hükümet yetkililerinin “Meclis’e getireceğiz” şeklindeki açıklamaları sorulan Kılıçdaroğlu, “Getirsinler bakalım” ifadesini kullandı.
Darbe girişiminin olduğu gece neler yaşadığı sorulan Kemal Kılıçdaroğlu, Cumartesi günkü bir programı nedeniyle gece 22.00’da İstanbul’a uçtuğunu anlattı. 
İstanbul’a saat 23.00 civarında indiklerini belirten Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:
“Uçak indikten hemen sonra arkadaşlar cep telefonlarını açtılar ve askeri müdahaleden söz edildi. ’Böyle bir şey olamaz’ dedik. İnanamadım. Hayati Yazıcı Bey’le birlikteydik. Biraz sohbet de etmiştik zaten. Sonra darbe olduğu ifade edildi tabii ’Darbeye karşı olduğumuzu, bunun doğru olmadığını’ ifade ettik. Yine iner inmez ’Hemen Ankara’ya dönebilir miyiz?’ dedik, fakat uçakların uçmadığı ifade edildi. Bir süre bekledik ’Acaba bir uçuş fırsatı yakalayabilir miyiz?’ diye. Sonra havalimanı dışına çıkmanın da sakıncalı olduğu bize ifade edildi, çünkü tankların yolu kestiği söylendi. Koruma arkadaşlarımız belli temasta bulundular. Sonra bizim bir şekli ile havaalanından çıkmamız… Çünkü uçak yok. ’Sabiha Gökçen’ dediğimizde köprülerin tutulduğu ifade edildi ve oradan, otellerin de riskli olduğu ifade edildi ve Bakırköy Belediye Başkanımızın evine gittik. Televizyonu izledik ve tabii gerçekten de hiçbirimizin kabul edemeyeceği bir manzara vardı.”
Daha sonra darbeye karşı, cumhuriyete ve demokrasiye bağlı olduklarını belirten kısa bir not hazırladıklarını aktaran Kılıçdaroğlu, bu notu basın kuruluşlarına gönderdiklerini bildirdi. 


Kılıçdaroğlu, o gece katıldığı televizyon canlı yayınlarında da darbeye karşı olduklarını söylediğini ifade etti.
Bir soru üzerine Kılıçdaroğlu, yarın saat 10.00’da Başbakan Binali Yıldırım ile bir görüşme gerçekleştireceklerini belirtti.
Biraz önce de Sosyalist Enternasyonal (SE) Genel Başkanı George Papandreou ile bir görüşme gerçekleştirdiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, yarın da AP Başkanı Martin Schulz ile bir görüşmesi olacağını açıkladı. 
Kılıçdaroğlu, “Biz kendilerine de Türkiye’de ifade ettiğimiz gibi demokrasiye olan bağlılığımızı, dikta yönetimlerine karşı olduğumuzu, nereden gelirse gelsin demokrasi üzerindeki her türlü vesayete açık ve net karşı çıkacağımızı hem söyledik, bundan sonraki görüşmelerimizde de söyleyeceğiz.” dedi. 
Kemal Kılıçdaroğlu, hastaneden ayrılırken de yoğun bakım ünitesinde tedavi gören Çetin Yıldız’ın hastane dışında bekleyen ailesiyle görüştü.
Aileye geçmiş olsun dileklerini ileten Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin olağanüstü bir süreçten geçtiğini bildirdi.
Çetin ailesi de Kılıçdaroğlu’na teşekkür ederken, darbe girişimine karşı gösterdiği tavır nedeniyle de memnuniyetlerini dile getirdi.
Kılıçdaroğlu, Yıldız’ın 9 yaşındaki oğlu Mehmet Emin’le de kısa süre sohbet etti.

 
CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU, DEMOKRASİ ŞEHİTLERİMİZİN CENAZE TÖRENİNE KATILDI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, darbe girişiminde şehit olan 2 asker, 6 polis ve 1 sivil vatandaş için Kocatepe Camisi’nde düzenlenen cenaze törenine katılarak, şehit yakınlarına taziyede bulundu.

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar