Dolar : Alış : 7.3877 / Satış : 7.4010
Euro : Alış : 8.9635 / Satış : 8.9797
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya1°CKar Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11088 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Ulaşım İş Sendikası 3. Olağan Genel Kurulu yapıldı

05 Nisan 2016 - 0 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Ulaşım İş Sendikası 3. Olağan Genel Kurulu yapıldı
Ulaşım İş Sendikası 3. Olağan Genel Kurulu yapıldı

Ulaştırma Hizmet Kolu Kamu Emekçileri Sen­di­ka­sının  3. Olağan Genel Kurulu Ankara’da Çankaya Hotel Pino’ da gerçekleştirdi.

Ulaşım İş Sendikası Sakarya İl Başkanı Cihad Koray “Sendikamızın 3. Olağan Genel Kurulu’nu 26-27 Mart 2016 tarihlerinde Ankara’da Çankaya Hotel Pino’ da gerçekleştirdik. Ulaşım-İş Genel Kurulu sonucunda oluşan yeni Genel Merkez Yönetim Kurulu’na, 3. Olağan Genel Kurul sonrası yetkili organlara seçilen arkadaşlarımıza başarılar diliyoruz. Genel Kurulumuzun Sendikamıza ve bizlere iyilikler ve güzellikler getirmesini diliyoruz.

Ulaşım-İş Sendikası yönetim kurulunun, mevcut sendikalar içinde eğitim, öğretim, sendikal birikim ve de bilgi derinliği olarak diğerlerinden daha üst seviyede olduğunu söylemekten bir çekince duymuyoruz. Benimle birlikte genç mühendis arkadaşlarımızdan Ramazan ORAL’ ın Genel Merkezde Yönetim kurulu içinde yer alması ileriki süreçlerde mühendis unvanlı arkadaşlar için olumlu yönde yansıması mutlaka olacaktır.

Dolayısıyla “Bizde geri vites yoktur” deyip, ilk kavşakta “U” dönüşü yapanlar ile yol arkadaşlığı yapmak istemiyoruz. Arkadaşlar; Genel Kurulumuzda yapılan konuşmalar Ulaşım-İş sendikasının kuruluş amacı ve maksadına uygun biçimde yapılmıştır. Ne bir siyasi partinin dili, ne de onu çağrıştıracak üslup kullanılmamıştır. Bizim dışımızda bulunan sendikalarının adı bile geçmemiştir. Örgütlenmenin önünde en büyük engel olarak gördüğümüz 4688 sayılı yasa ile sendikacılık yapılamayacağı ve sendika olarak bunun üzerine gidilmesi gerektiği dile getirilmiştir. Ulaşım-İş sendikasında taban ve tavan olarak aynı düşünce ekseninde hareket edildiği bir kez daha gösterilmiştir.

Ulaşım-İş çatısı altında 2 yıldır sergilediğimiz sendikal duruşu sizler de takip ettiniz. Bu süreçte bültenlerimizde ve söylemlerimizde hiç bir siyasi partinin ve ideolojinin dilini kullanmadık. Bizim dışımızda hiçbir sendikayı ve üyesini aşağılamadık, onlar ve üyeleri hakkında seviyesiz ve şık olmayan yakıştırmalarda bulunmadık.

Birlikte hareket etmek, ortak akıl oluşturmak, sorunlarımızı ve çözümleri birlikte üretebilmek adına kendilerine elimizi uzattık, uzatmaya da devam ediyoruz. “Sendika ile aldatmak” Yakın zamanda yaşadığım ve beni çok üzen bir olayı sizler ile paylaşmak istiyorum. Sendikaların zararlı kurumlara dönüştüğünü ve geldiği bu noktayı gösteren güzel bir örnek olacağını düşünüyorum. Bir arkadaşımın talebi üzerine ( kendinin ve bulunduğu Bakanlığının ismini vermek istemiyorum) üst düzey görevde bulunan arkadaşımı aradım ve yardımcı olması için kendisinden ricacı oldum.

Ricacı olduğum kişi, yüksek lisans yapmış hem donanımı hem de liyakatı talep ettiğimiz görev için bırakın yeterli olmayı fazlasına bile sahip. Aradan bir hafta geçti. Bakanlıkta da ki arkadaşım bana geri döndü.

Keşke dönmeseydi ve söylediklerini işitmeseydim.

Kurduğu cümleyi aynen aktarıyorum.” Abi bu arkadaş ……………sendikanın üyesiymiş eğer bu konuda yardımcı olduğum ortaya çıkarsa beni yakarlar” Gelinen noktayı görüyormusunuz.

Bunda bu güne kadar iktidar yandaşlığı yapmış, veya bu fırsatı bulamamış bütün sendikaların, sendikacıların sorumluluğu var.

İşin ilginci bahsettiği sendika ile Bakanlıkta yetkili olan sendika Ankara da kol kola yürüyüş yapıyor, aynı bildirinin altına imza atıyor.

Ortak sorunlarımızın çözümünde aracı olsun, yardımcı olsun maksadıyla kurulmuş kurumlar olan sendikalar önümüzde aşılması en zor engel haline dönüşmüş. Yazık çok yazık. Bu olay 4688 sayılı yasaya karşı gelişimizde ki haklılığımızı bir kez daha ortaya koymuştur.

Kurulduğumuz günden bu yana 4688 ile sendikacılık yapılamayacağını, bu yasanın örgütlenmenin önünde en büyük engel teşkil ettiğini, bırakın yeni haklar elde etmeyi mevcut hakların bile korunması mümkün olmadığını ifade ediyoruz.

Özellikle yasada “yetkili sendika” maddesinin, İLO sözleşmelerine ve 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu Sözleşme Kanununa (İşçilerin tabi olduğu) aykırı biçimde yer almıştır. Tamamen çalışanları ayrıştırmak, çatıştırmak ve bir araya gelmelerini engellemek maksadıyla Kanun yapıcılar tarafından yasaya konulduğu yönünde sizleri yeterince bilgilendirdiğimizi düşünüyoruz. Biz yetki meselesini sakıncalı görsek te, önemsemiyor olsak ta, bu konuyu sendikacılığın olmazsa olmazı olarak gören sendikalar ve de bunların temsilcileri var.

Ne yazık ki bu arkadaşlar yetkili sendika tuzağına gönüllü olarak düşmek için yarış halindeler. Ulaşım-İş sendikası olarak bu yarışın içinde olmak istemediğimiz kadar, yarışın sonucunu belirleyen pozisyonda da olmak istemiyoruz. Geçen sene davrandığımız gibi bu yılda Şubat-Mart-Nisan ayları içinde bir başka sendikanın üyesi olup sendikamıza katılmak isteyen arkadaşlarımızın istifa modellerini son kez, 15 Nisan tarihli olarak düzenleyeceğiz.

adana2

 

Böylece Mayıs ayında eski sendikasının üyesi olarak gözükeceklerdir.

Kimseye mazeret yaratmak istemiyoruz. Temennimiz bu süreçte TÜVASAŞ çalışanlarının gereksiz rekabete son verecek duruşu göstermeleri yönünde duruş göstermeleridir.

Sendikaların ise; Diğer sendikaların üyelerine yönelik çirkin ve yakışıksız ithamlarda bulunmamalarıdır. Esas olan “İNSAN” olmaktır..

adana3

İkinci olayda Ensar Vakfında yaşananlar ile ilgili. Birkaç gündür biz ne ara bu hale geldik. İnsanlığımızı unutacak kadar yandaş ve umursamaz olduk sorusunun cevabını bulmaya çalışıyorum.

Anayasanın 42.ve 174. Maddeleri açık biçimde eğitim medrese, vakıf ve evler gibi yerlerde yapılamayacağını söylüyor.

Yine 6-14 yaş aralığındaki çocukların kalacağı yurtları açmak yasalara göre mümkün değil. Hal böyle iken sayıları 80 binler ile ifade edilen bu yurtlar nasıl açılmış. Cumhuriyet savcıları nerede.

adana4

Sadece Ensar vakfının 150 yurdu olduğu söyleniyor. Yatılı Meslek okulları ve Bölge okulları neden kapatıldı? Benzer olaylar yaşandığı için. Yaşanan tecrübe ortada iken üstelik yasalara aykırı olduğu halde bu yurtların açılmasına hangi maksatlar ile göz yumuldu. Cüppeli, cüppesiz bir yığın mahlûkat ortaya çıkıyor savunma yapıyor.

Kimi İslam da genç çocuklar ile böyle oynaşmalar vardır bunlara ”BADEMLİK” denir diyor.

Kimi bir kereden bir şey olmaz diyor, en acısı da taciz edilenler bizim çocuğumuz size ne diyor”

Biz ne ara bu denli ahlaksız, namussuz, şerefsiz, haysiyetsiz ve onursuz davranışları olağan karşılayacak kadar yozlaştık ben anlayamadım.

Ya; Siz. Anladınız mı? Olanları doğru yorumlamak için esas olan insan olmaktır. AK Parti’li, CHP’ li ve MHP’ li olmak değil…

adana1

YORUMLAR

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar