Dolar : Alış : 7.3544 / Satış : 7.3676
Euro : Alış : 8.9276 / Satış : 8.9437
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya5°CKar Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11134 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

“Ukrayna Türkiye için çok büyük bir Pazar…”

03 Haziran 2016 - 0 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»“Ukrayna Türkiye için çok büyük bir Pazar…”
“Ukrayna Türkiye için çok  büyük bir Pazar…”

“Ukrayna Türkiye için çok

büyük bir Pazar…”

Necdet Buluz

Son yıllarda Türkiye ile Ukrayna arasında gelişen ilişkilere bir yenisi daha eklendi. Avrasya Ekonomik İlişkiler (EkoAvrasya)’nın öncülüğünde girişilen ve Kocaeli’nde yapılan bir panelde iki ülke ticaret ortamı masaya yatırıldı. Yatırımcılara ve iş adamlarına yapılan ortak çağrıda da “Ukrayna Türkiye için çok büyük bir Pazar”denildi.

Önemli olan, Türkiye’nin yurt dışına açılması, yatırımcılara ve iş adamlarına alan açılmasıdır. Yıllardır, EkoAvrasya bunu başarı ile sürdürüyor. Son olarak önce Sakarya’da Kazakistan, daha sonra Kocaeli’nde Ukrayna pazarlarındaki boşluklar ve iş olanakları ortaya konuldu. Yatırımcılara ve iş adamlarına çağrılar yapıldı.

Bu tür toplantıların va panellerin son derece yararlı olacağı görüşünde olduğumuzun altını çizmek istiyoruz. Şimdi sizlere son derece önemsediğimiz bu görüşmelerin haber içeriği ile baş başa bırakıyoruz:

Türkiye-Ukrayna İşadamları Forumu, Kocaeli’de gerçekleşti.. Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği (EkoAvrasya), Uluslararası Türk Ukrayna İşadamları Derneği (TUİD) ve Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) iş birliğinde düzenlenen forumda, Türkiye’nin çeşitli yerlerinden çok sayıda yatırımcı da yeni yatırımlar için ikili görüşmeler yaptı. KOTO’da düzenlenen foruma Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kocaeli Ticaret Odası Başkan Vekili Zihni Yılmaz, EkoAvrasya Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Eren, TUİD Başkanı Burak Pehlivan, Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Sergiy Korkunsky, Ukrayna milletvekilleri ve belediye başkanları, iki ülkenin iş adamları ve yatırımcıları katıldı.


Forumun açılış konuşmasını yapan KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, ”Bu forum sadece bölgesel anlamda değil, ülke ekonomisini doğrudan etkileyecek stratejik bir forum olma özelliği taşımaktadır. Bu forumu yatırımcılarımızın şehre gelmesi amacıyla programlar düzenliyoruz. 46 milyonluk hacmi olan Ukrayna bizim için büyük bir pazar. Bunun için iki ülke arasındaki ticari ilişkileri geliştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

TUİD Başkanı Burak Pehlivan, ”Forum çerçevesinde serbest ticaret görüşmelerinin getireceği faydalar panelle değerlendirdik. Bir model olarak Türkiye’nin başarıyla uyguladığı çalışmalar Ukraynalı misafirlere aktarıldı ve bu pratiğe dökülecek. Türkiye’nin son kalkınma sürecine katkı sağlayan Kalkınma Ajansı Merkezi ziyaret edilecek”diye konuştu.

33
Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ise, ”Şu anda Ukrayna ve Türkiye’deki yerel yönetimler arasındaki kardeş belediyecilik yeterli düzeyde değil. Dernek başkanlarımızla, birlik başkanlarımızla, yerel yönetim birlikleriyle görüşüp kardeş belediye ilişkilerini güçlendirmek istiyoruz. Ticari ilişkilerimizde önümüzün açılmasına fayda sağlayacaktır” şeklinde görüşlerini dile getirdi.

Forumda söz alan Ukrayna Büyükelçisi Sergiy Korkunsky da, “Türk ve Ukrayna iş adamlarının şahsi temaslarını önemsiyorum. Son 6 ayda ikili ilişkilerimizin iyi olduğunu vurgulamak istiyorum. Ekonomik açıdan Türkiye’nin eşsiz bir ülke olduğunun farkındayız. Ukrayna ile doğu ülkeleri arasında Türkiye çok aktif bir rol üstleniyor. Bu bizim için avantaj” ifadelerini kullandı.

EkoAvrasya Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Eren, panelin sonunda yaptığı değerlendirmede Türkiye’nin ticaret hacminin büyüklüğüne değindi. Eren “2023 hedeflerine kitlenmiş güçlü ve istikrarlı bir Türkiye çok kısa bir süre içerisinde Ukrayna ile serbest ticaret anlaşmasını gerçekleştirerek bölgede çok önemli stratejik bir iş birliğine imza atmış olacaklardır” diyerek iki ülke arasında gelinen son noktaya dikkatleri çekti.


Konuşmaların ardından törene katılanlara plaket takdim edildi. Daha sonra ise foruma katılan Ukraynalı ve Türk iş adamları karşılıklı iş görüşmelerinde bulundular. Karşılıklı görüşmelerin ardından forumun 1. günü tamamlandı.


Forumu değerlendiren EkoAvrasya Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Eren, “Özellikle Türkiye ile Ukrayna arasında mevcut ekonomik ilişkilerin sürdürülebilir olması ve ülkemiz ile Ukrayna arasındaki ticari ilişkilerin belli bir katma değere ulaşabilmesi adına forumu düzenledik. Ukrayna’dan gelen iş adamlarıyla ülkemizdeki iş adamlarını bir araya getirdik. Yarın ve bir sonraki gün de yine Kocaeli ve Gebze’deki OSB’lerde sanayi tesislerini gezeceğiz. Biz sanayi kuruluşları ile Ukrayna’daki, genele götürdüğümüzde Avrasya coğrafyasındaki sanayi kuruluşlarıyla yakın diyalog neticesinde katma değer oluşturabilmenin gayreti içerisindeyiz” diye konuştu.

Yeni bir Ukrayna’nın varlığından söz ederek iş adamlarının yatırım fırsatlarını kaçırmamalarını öneren TUİD Başkanvekili Burak Pehlivan ise, “Ukrayna’da bir boşluk oluştu. Ticaretin kuralları değişiyor. Ukrayna’nın ticaret yaptığı ülkeler değişiyor. Ülkemizin de hem ticaret anlamında hem de yeni Ukrayna’nın kurulumu noktasında daha fazla söz sahibi olması, daha fazla rol olması söz konusu. Bu forum bu noktada önemli bir çalışma olacak. Bugün burada 60 Ukraynalı iş adamı katıldı. Söyleyebilirim ki belki de Ukrayna tarihinde bir delegasyon olarak hiç bu kadar iş adamı Türkiye’ye gelmemişti” ifadelerini kullandı.

Biz de emeği geçenleri kutluyoruz.

necdetbuluz@gmail.com

www.facebook.com/necdet.buluz

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar