Dolar : Alış : 7.3985 / Satış : 7.4118
Euro : Alış : 9.0044 / Satış : 9.0206
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya16°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11114 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Türkiye’nin toprakları, gölleri ve akarsuları ciddi bir kirlenme tehdidiyle karşı karşıya.

03 Ağustos 2016 - 0 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Türkiye’nin toprakları, gölleri ve akarsuları ciddi bir kirlenme tehdidiyle karşı karşıya.
Türkiye’nin toprakları, gölleri ve akarsuları ciddi bir kirlenme tehdidiyle karşı karşıya.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına

Türkiye’de atık yağların neden olduğu su ve çevre kirliliğinin boyutlarının araştırılması ve bu konuda alınabilecek önlemlerin belirlenmesi amacıyla Anayasa’nın 98, İç Tüzük’ün 104 ve 105’inci maddeleri gereğince Meclis araştırması açılmasını saygılarımızla arz ederiz.

1) Okan Gaytancıoğlu (Edirne)

2) Öztürk Yılmaz (Ardahan)

3) Hüseyin Çamak (Mersin)

4) Nurhayat Altaca Kayışoğlu (Bursa)

5) Çetin Arık (Kayseri)

6) Onursal Adıgüzel (İstanbul)

7) Aytuğ Atıcı (Mersin)

8) Şenal Sarıhan (Ankara)

9) Aydın Uslupehlihan (Adana)

10) Haydar Akar (Kocaeli)

11) Sibel Özdemir (İstanbul)

12) Mustafa Tuncer (Amasya)

13) Serkan Topal (Hatay)

14) Ünal Demirtaş (Zonguldak)

15) Barış Yarkadaş (İstanbul)

16) Ahmet Akın (Balıkesir)

17) Mehmet Göker (Burdur)

18) Uğur Bayraktutan (Artvin)

19) Ali Akyıldız (Sivas)

20) Ceyhun İrgil (Bursa)

21) Kamil Okyay Sındır (İzmir)

22) Gaye Usluer (Eskişehir)

23) Mahmut Tanal (İstanbul)

24) Kadim Durmaz (Tokat)

25) Devrim Kok (Antalya)

ergeneergene (3)ergene (5)ergene

Ülkemizde yılda 1 milyon 500 bin ton gıda amaçlı bitkisel yağ tüketilmektedir. Kişi başı tüketim 20 kilogramdır, bu tüketilen yağdan yılda 350 bin ton atık yağ oluşmaktadır. Bitkisel yağ sanayicilerinin görüşü üzerine Türkiye’de toplanabilecek atık yağ miktarı ortalama 70 bin tondur fakat ülkemizde sadece 21 bin ton atık yağ toplanabilmektedir ve geriye kalan toplanamayan atık yağlar ise denizlerimizi ve akarsularımızı kirletmeye devam etmektedir.

Ülkemizde 17 milyon 500 bin hane bulunmaktadır ve ortalama her haneden yılda 20 kilogram atık yağ dökülerek denizleri ve akarsuları kirletmektedir. Evsel atıklar, atık su kirliliğinin yaklaşık yüzde 25’ini oluşturuyor. Türkiye’nin toprakları, gölleri ve akarsuları ciddi bir kirlenme tehdidiyle karşı karşıya.

Bu kirlenme, içme sularını ve ekosistemi tehdit ediyor. Ayrıca, Tarım Bakanlığının yeterince sık denetim yapmaması nedeniyle bu kirlenme insan sağlığını da ciddi şekilde etkilemektedir. Yeterli denetim yapılmadığı için defalarca kez kullanılan yağlarda kanserojen madde miktarı artmakta, bu yağları tüketen insanlarda daha çok kolon ve mide kanseri vakaları görülmektedir. Buna neden olmamak için kızartma yağları en fazla 2 kere kullanılmalı ve sonrasında tüketimden çekilmelidir.

Bu tehditleri gören Avrupa Birliği (AB) 2003/30 sayılı yönergesini yayınlayarak evsel atık yağların biyolojik yakıtlara dönüştürülerek çevre kirliliğinin önlenmesini amaçlamıştır. Bu yönergeyle evsel atık yağların sulara ve toprağa dökülmemesi, biyolojik yakıtlara dönüştürülerek kullanılması öngörülmüş ve tüm AB ülkelerine 31 Aralık 2005 tarihine kadar üretilen fosil yakıtlarına en az yüzde 5,75 oranında bitkisel atık yağlar, ham yağlar ve hayvansal atık yağlar katmak ve bu yağları çevreye zarar vermeden ortadan kaldırma zorunluluğunu getirilmiştir. AB’nin 10 Ocak 2007 tarihli AB Komisyonu verilerine göre, AB üyesi ülkelerde biyolojik yakıtların yüzde 80’ni biyodizel, yüzde 20’si biyoethanolden oluşuyor. En çarpıcı örnek Almanya’da göze çarpmaktadır. Almanya’da 15 Haziran 2009’da yapılan yasal değişiklikle karıştırma oranı yüzde 6,25’e çıkarılmış, 2020 için karıştırma hedefi ise yüzde 12 olarak hedeflenmiştir. Avrupa ülkeleri böyle hedeflere doğru kararlılıkla ilerlerken Türkiye’de bu konuyla ilgili olarak bir girişimde bulunulmamış, Hükûmet tarafından bir düzenleme yapılmamıştır. Taslak bir tebliğin askıya çıkmasına, bu tebliğde yüzde 0,1 -binde bir- gibi çok küçük bir oranda karıştırma zorunluluğunun getirilmesi öngörülmesine rağmen bu tebliğ dahi askıdan indirilmiş, atık yağların değerlendirilerek çevre kirliliğiyle mücadele edilmesi konusunda hiçbir önlem alınmamıştır.

Bilindiği üzere Anayasa’nın 56’ncı maddesi herkesin temiz bir çevrede yaşama hakkı olduğunu ifade etmekte, yine aynı madde, çevrenin korunması ödevini devlete görev olarak vermektedir.

Türkiye’de atık yağların neden olduğu su ve çevre kirliliğinin boyutlarının araştırılması ve bu konuda alınabilecek önlemlerin belirlenmesi amacıyla Meclis araştırması gerekmektedir.

aralık71aralık70aralık57sakaryanehri_11sakaryanehri_10sakaryanehri_9

 

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar