Dolar : Alış : 7.4485 / Satış : 7.4619
Euro : Alış : 9.0235 / Satış : 9.0397
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya4°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11100 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Türkiye’de sığır ırkı ıslahında koca bir hiç yaptık

13 Ağustos 2016 - 2 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Türkiye’de sığır ırkı ıslahında koca bir hiç yaptık
Türkiye’de sığır ırkı ıslahında koca bir hiç yaptık

SIĞIR IRKI ISLAHINDA NE YAPTIK?

HAMDİ ŞENOĞLU

Türkiye’de sığır ırkı ıslahında koca bir hiç yaptık. Bunu yazarken de utanıyorum. 1990 yılların başında kurulan birlikler bugüne kadar geldi sonuç çok da iç açıcı değil. Gelişmiş ülkelerin ıslah birliklerine baktığımızda utanmamak mümkün değil.

ABD Holstein Birliği’nin kuruluş tarihi 1885, İngiltere Holstein Birliği 1909, Kanada 1884 kurulan bir kooperatifin 1901 yılında kayıt tutmaya başlamışlar Holstein Birliği haline gelmiştir. İsviçre Holstein Birliği 1890 yılında, Avusturya Simmental Fleckvieh Birliğini 1894, ABD Aberdeen Angus Birliği 1883, Jersey birliği kayıt tutmaya 1868, İngiltere Jersey Birliği 1878’de, İsviçre Holstein Birliği’ni 1890 Almanya Holstein Birliği 1876,Fransa Limousin birliğini 1886,Avusturya Holstein birliğini 1914,USD Hereford sığır yetiştirici birliğini 1881, İsviçre Brown Swiss 1897’de, İtalyan Holstein Birliği( ANAFİ) 1945, USD Hayvan Yetiştiricileri Birliği 1946’da kurulmuştur.
Görülüyor ki aramızda 120 -130 yıl fark var. Bu gidişle de yetişmemiz bir tarafa arayı bile kapatamıyoruz.

sıgır

Biz ne yapmışız diye kendimize sorduğumuzda hep savaşmışız, ülkemizi zor durumlardan çıkarmak için yoğun uğraşlar içinde olmuşuz. Dolayısıyla ilimden uzak kalmışız.
Sığırları hem sütü hem eti için bakmışız, hayvanların erkeklerinin iş gücünden faydalanma yolunu seçmişiz. Dolayısıyla güçlü olanları öküz yapıp iş için kullanıldığından sığırcılığımız doğal olarak eti ve sütü yönünden kötü bir seleksiyona uğramıştır. İnekleri hep sürünün cılız erkekleri döllemektedir. Dolayısıyla verimi düşük nesiller elde etmişiz. Mevcut yerli ırklarımız hep geriye gitmiş verim düşüklüğü kaçınılmaz olmuştur.

 

Şimdi bir şeyler yapmak için uğraş vermekteyiz, hatalı yönetmelikler, yönetimler bizi hala bir yükselme trendi yakalayamamamıza neden olmaktadır. Islah çalışmalarımız hep verimsiz kalmış. Üstüne üstlük birde meralarımızı elden çıkarmamız her geçen gün azalması hayvancılığımıza büyük darbe vurmaktadır. Mevcut birliklerin ıslah çalışmaları mevcut dışardan aldığımız ırkların devamını sağlamak ve yerli ırklarımızla melezleyerek verimi birazda olsa yükseltmektedir. Bunu yaparken kendi mevcut ırklarımızın genlerini kaybetmemek lazım…

Islah çalışmalarını hızlandırmazsak sonuna yine dışa bağımlı kalacağız. Meralarımızı ıslah etmezsek hayvancılığımız hep geri gidecek. Tarım politikalarımızı iyi belirlemek lazım. Yoksa hep hüsran la karşılaşacağız. İstikrarlı bir hayvancılık yapamayacağız.
Şapkamızı önümüze koyup düşünelim.
Sığırcılık ıslah çalışmalarına başlayalım.
Araştırma enstitülerine sahip çıkalım.
Birlikleri daha işler hale getirelim.
Meralarımızı mutlaka ıslah edip sürdürülebilirliğini sağlayalım.
Tarım topraklarımız her geçen gün elden çıkıyor, sahip çıkalım.
Geleceğin stratejisi tarım.

Biz üretemezsek Türkiye aç kalır.

hayvancilik-b_3hayvancilik8hayvancilik7hayvancilik5hayvancilik4

YORUMLAR

İlgili Terimler :