Dolar : Alış : 7.3391 / Satış : 7.3524
Euro : Alış : 8.8679 / Satış : 8.8839
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya13°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11329 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Türkiye insanlığın utanç listesine girdi

09 Temmuz 2016 - 1 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Türkiye insanlığın utanç listesine girdi
Türkiye insanlığın utanç listesine girdi

CHP İstanbul Milletvekili ve Genel Başkan Koordinatör Başdanışmanı Erdoğan Toprak, “ABD Dışişleri Bakanlığı’nın açıkladığı 2016 Küresel İnsan Ticareti Raporu’nda, 14 yıldır AKP yönetimindeki Türkiye, utanç listesinde yer alıyor. Şimdi bu utancı yasallaştırmak için vatandaşlık vaat ediliyor. AKP iktidarı, Türkiye’yi, fuhuş ve insan ticaretinin merkezine dönüştürdü” dedi.

CHP’li Toprak, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın açıkladığı 2016 Küresel İnsan Ticareti Raporu’nun Türkiye ile ilgili vahim tespitler içerdiğini kayderek tespitleri yorumladı. Toprak’ın verdiği bilgiye göre, raporda Türkiye’ye ilişkin şu tespitler bulunuyor:

Transit ülke Türkiye: Küresel İnsan Ticareti Raporu’nda, Türkiye’nin, fuhuş ticaretinin, zorla çalıştırılan, insanlık dışı muameleye maruz kalan kadın, erkek ve çocuklar için destinasyon noktası, transit ülkesi ve kara listedeki diğer ülkelere göre, daha az düzeyde de olsa kaynak ülkesi olduğu belirtiliyor.

İnsan ticareti hafife alınıyor: Polisin ve resmi yetkililerin, insan ticaretini hafife aldıkları, şebekelerin üzerine gitmedikleri vurgulanan raporda, Türkiye’nin insan ticaretini engellemede asgari standartları dahi karşılamadığı, son dönemde bazı adımlar atmaya başladığı ifade ediliyor.

toprak

Çocuklar dilenci yetişkinler köle: Son bir yılda 1 milyon Suriyeli ve 100 bin Iraklının Türkiye’ye geldiği, binlerce mülteci çocuğun sokaklarda dilencilik yaptığı, erkeklerin ve kadınların kölelik düzeyinde ücretlerle, atölyelerde, ağır işlerde, tarlalarda çalıştırıldıkları, bazılarının zorla çalıştırmaya maruz kaldıkları belirtiliyor.

acızyardım1

Kadın ve genç kızlara fuhuş yaptırılıyor: Suriyeli ve diğer yabancı uyruklu kadınlar ve genç kızların radikal İslamcı örgütlerde dahil olmak üzere, gelir sağlamak için fuhuş şebekelerine satıldıkları, barlarda, diskolarda, evlerde, para karşılığı fuhuş yapmaya zorlandıkları dile getiriliyor.

Eylem planı güncellenmiyor: AKP hükümetinin, 2009 yılından bu yana insan ticareti ile mücadele eylem planını yenileyip, güncellemediği, bunun da istismarları kolaylaştırıp, yaygınlaştırdığı vurgulanıyor.

Rapordaki tespitlere ilişkin konuşan Toprak; AKP’nin, Türkiye’yi küresel çapta fuhuş şebekelerinin, insan tacirlerinin, köle gibi çalıştırılan insanların, transit ve kaynak ülkesi, toplanma ve dağıtım merkezi konumuna getirdiğini kaydetti. “Şimdi bu insanları vatandaş yapıp, bu utançtan sıyrılmayı, planlıyor” diyen Toprak, Hacettepe Üniversitesi Göç ve Siyaset Araştırmaları Merkezi’nin (HÜ- GO) yaptığı araştırmada, beş yıldan bu yana hükümetin, “Suriyelilerin evlerine geri döneceği” yaklaşımıyla, bir eğitim ve entegrasyon politikasını gündemine almadığı, bunun tehlikeleri konusunda, hükümetin uyarıldığını belirtti.

acız2

‘Yüzde 97’si eğitimsiz’

Türkiye’ye, 1923’den 2011’e kadar, toplamda 1.8 milyon mülteci geldiğini, ancak hemen hepsinin Türk soylu, Türkçe bilen, meslek sahibi ve nispeten iyi eğitimli kişiler olduğunu söyleyen Toprak, yurttaşlık verilmesi planlanan Suriyelilerin durumunun farklı olduğunu kaydetti. HÜGO araştırmasına göre, büyük bölümünün Türkçe bilmediğini, Cumhurbaşkanının “yüksek kalibreli” demesine karşın, gerçeğin öyle olmadığını belirten Toprak, şöyle konuştu:

acız36

“Eğitim seviyeleri oldukça düşük. Yüzde 45’in üzerindeki Suriyeli okur-yazar bile değil. Çocukların önemli kısmı, beş yıldır, okula gitmiyor. Mesleği, işi olduğunu söyleyenlerin oranı, sadece yüzde 3.9. Hükümet bir yandan yatırım, teşvik paketi açıklıyor, yüksek teknolojili yatırımlara, proje bazında teşvik verileceğini ilan ediyor. Diğer yanda, ülkemizin en büyük ihtiyacı olan nitelikli iş gücü yerine, yüzde 97’si eğitimsiz, niteliksiz, milyonlarca mülteci, işgücü piyasasına girme imkânına kavuşacak. Etnik, mezhepsel, sorunların ağırlaşması dışında, böyle bir durum, çalışma barışını, iş yaşamını, ülke ekonomisini, köklü sorunlarla karşı karşıya bırakacak.”

turkiye-insanligi

3 milyon Suriyeliye, vatandaşlık verilmesiyle, Suriye başta olmak üzere, Irak ve diğer çevre ülkelerden, milyonlarca yeni sığınmacının, Türkiye kapılarına dayanması teşvik edilecek. Bunun en kritik sonuçlarından birisi ise, vize muafiyeti pazarlığı yürütülen AB’nin, Türk Pasaportlulara, vizeyi daha da zorlaştırması, kapılarını daha sıkı kapatması olacak.

ERDOĞAN TOPRAK
CHP İstanbul Milletvekili
1961 yılında Adana-Zeytinli’de dünyaya gelen Erdoğan Toprak; ilk, orta ve lise eğitiminden sonra Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi’nden mezun oldu.
1983 yılında iş hayatına serbest ticaretle başladı. Başarılı projelere imza atarak, iş dünyasında saygın bir yer kazandı.
Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) üyeliği, Beşiktaş Genç İşadamları Derneği (BEGİAD) Kuruculuğu ve Yönetim Kurulu Üyeliği, İstanbul Ticaret Odası (İTO) Dayanıklı Tüketim Grubu Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulundu.
Spora verdiği önemle 1988 yılından itibaren üç dönem Bahçelievler Spor kulübü Başkanlığı, Beşiktaş Jimnastik Spor Kulübü (BJK) Başkan Yardımcılığı ve Bakırköy Spor Kulübünde As Başkan olarak görev yaptı.
1992 yılında aktif siyasete atılan Toprak; 20, 21, 24, 25 ve 26. Dönemde İstanbul Milletvekili seçildi.
Yasama faaliyetlerin yanı sıra, TBMM “İçişleri Komisyonu” üyeliği, “KİT komisyonu Başkanlık Divanı” üyeliği yaptı. Araştırma-soruşturma komisyonlarında da başkan olarak aldı.
Türkiye’nin uluslararası ilişkilerine daha fazla katkı yapmak amacı ile seçildiği, “Türkiye-Hindistan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu” başkanlığı,” “Türkiye-İngiltere Parlamentolar Arası Dostluk Grubu” başkan yardımcılığı ve birçok dostluk grubunda üye olarak görev yaptı.
Ülke sorunlarına çözüm üretmek amacı ile Parlamento çatısı altında birçok araştırmalar yaptı. Ülkenin sorunlarına ilişkin çözüm projelerinin üretilmesine katkı sağladı.
Bunların başında kamuoyuna mal olan “Bölgesel Huzurevleri”, “Güneydoğuda Mobil Eğitim”, “Güneydoğu İçin Alternatif Kalkınma”,…
2002 yılında 57. Hükümet döneminde spordan sorumlu Devlet Bakanı olarak görev aldı.
Voleybol, Basketbol, Atletizm, Futbol, Kayak, Güreş, fark gözetmeksizin tüm dallarda spor camiasına verdiği destek ile öne çıktı.
Engelli sporculara kazandırdığı tesisler ve sağladığı imkânlar ile takdir kazandı. Bakanlık görevinin ardından çeşitli yayın kuruluşları tarafından “Yılın Spor Adamı” ödülüne layık görüldü.
CHP İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Tanıtım, Basın ve Propaganda, İdari ve Mali İşler, İşveren Sendikaları ve Meslek Örgütlerinden sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevlerini yürüttü.
İş Dünyasının sorunlarına ve çözümlerine yönelik; İŞ DÜNYASI DİYALOG ve DAYANIŞMA BİRİMİ (İDDB) adı altında oluşturulan yeni yapılanmayı hayata geçiren ilk Genel Başkan Yardımcısı unvanını alan TOPRAK, CHP’nin İŞ DÜNYASI İLE İLİŞKİLERİNİ etkin ve güçlü kıldı.
CHP İstanbul Milletvekili Toprak, halen Genel Başkan Başdanışmanlığı görevini yürütmektedir.

prevnext

YORUMLAR

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar