Dolar : Alış : 7.3877 / Satış : 7.4010
Euro : Alış : 8.9635 / Satış : 8.9797
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya7°CKar Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11081 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Türk Üniversitesi ABD Kongresi’nde

25 Nisan 2016 - 2 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Türk Üniversitesi ABD Kongresi’nde
Türk Üniversitesi ABD Kongresi’nde

ABD Başkanı Barack Obama’nın 2013 yılında başlattığı Brain Initiative (Beyin Girişimi) Projesi’nde Türkiye’yi temsil eden Üsküdar Üniversitesi, 15 kişilik heyetle ABD Kongresi’nde düzenlenen 5’inci Beyin Haritalama Günü toplantısına katıldı.

Dünyanın önde gelen bilim insanları ile politikacılarının yer aldığı toplantıdaTürkiye’deki beyin çalışmaları hakkında bilgi verdiklerini belirten Üsküdar Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Selahattin Gültekin, “Siyasetçilerimizi bilgilendirip bu çalışmalara destek vermelerini isteyeceğiz. Hatta TBMM’de, Amerikan Kongresi’nde olduğu gibi her yıl bir “Beyin Haritalama Günü” düzenlemek istiyoruz” diye konuştu.

Üsküdar Üniversitesi, Beyin Haritalama ve Tedavi Derneği’nin (SBMT) bu yıl Miami’de yapılan 13’üncü yıllık toplantısına 15 kişiden oluşan bir ekiple katıldı. Üniversite, proje ortağı olarak katıldığı bu toplantının bir uzantısı olarak ABD Kongresi’nde bu yıl 5’incisi düzenlenen Beyin Haritalama Günü toplantısına davet edildi.

SBMT toplantısında 12 sunum yapan üniversite, ABD Kongresi’ndeki toplantıda Türkiye’deki beyin haritalama ve beyin araştırmalarıyla ilgili bilgiler verdi, bilim insanları ile kongre üyelerinden gelen soruları yanıtladı. Üniversitenin entropi-beyin çalışmaları büyük ilgi gördü.

Toplantıda Üsküdar Üniversitesi’ni temsil eden Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Selahattin Gültekin, toplantının çok başarılı geçtiğini belirterek bundan sonraki amaçlarının beyin alanındaki çalışmaları TBMM’de anlatmak olduğunu söyledi.

Böyle bir toplantıda yer almanın ülkemiz adına çok önemli olduğunu belirten Prof.Dr. Gültekin, “Bu araştırmaların öneminin ülkemizde de anlatılması gerekiyor. Beyin Haritalama ve Tedavi Derneği Yönetim Kurulu Üyesi olan Rektörümüz Prof. Dr. Nevzat Tarhan’la birlikte TBMM’ye gidip bu konuları, beyin alanında yapılan çalışmaları milletvekillerimize anlatmak istiyoruz. Önümüzdeki dönemde ülkemizdeki siyasileri bilgilendirip bu çalışmalara destek vermelerini isteyeceğiz. Hatta TBMM’de, Amerikan Kongresi’nde olduğu gibi her yıl bir “Beyin Haritalama Günü” düzenlemek istiyoruz” diye konuştu.

ABD_PARLAMENTO_2

ABD Kongresi’ndeki toplantıda Beyin Haritalama ve Tedavi Derneği Başkanı Babak Kateb moderatörlük yaptı, ABD Kongresi Üyesi Andy Harris’e beyin çalışmalarına katkısından dolayı ödül verildi .

Toplantıda G20 ülkelerinin beyin çalışmalarındaki rolü, beyin kanseri, yapay zekâ, nöro-nano teknoloji, beyin haritalama ve psikiyatrik rahatsızlıklar, yaralı askerlerde çift el nakli, beyin politikaları gibi konular tartışıldı.

YORUMLAR

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar