Dolar : Alış : 7.1924 / Satış : 7.2054
Euro : Alış : 8.7811 / Satış : 8.7969
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya11°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11264 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Türk Telekom AB’nin 5G Çalışmalarını Yöneten Networld2020’de de Türkiye’yi temsil ediyor

31 Aralık 2016 - 1 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Türk Telekom AB’nin 5G Çalışmalarını Yöneten Networld2020’de de Türkiye’yi temsil ediyor
Türk Telekom AB’nin 5G Çalışmalarını Yöneten Networld2020’de de Türkiye’yi temsil ediyor

Türk Telekom AB’nin 5G Çalışmalarını Yöneten Networld2020’de de Türkiye’yi temsil ediyor

Türk Telekom, Avrupa Birliği’nin 5G çalışmalarını başlatan Avrupa Network Teknoloji Platformu’nun (Networld2020) Yönetim Kurulu’na tekrar seçildi. “Avrupa 2020 Stratejisi” doğrultusunda, yeni nesil iletişim teknolojileri ile bilgi ve iletişim altyapısına dönük teknolojiler tasarlamak üzere kurulan Avrupa Teknoloji Platformu’nun 2013 yılında kurucu yönetim kuruluna dahil olan Türk Telekom, bu platformda Türkiye’nin etkinliğini daha da artırmak ve 5G’ye katkı yapmak üzere görev yapmayı sürdürecek.

Türkiye’nin lider iletişim ve eğlence teknolojileri şirketi Türk Telekom, mobil geleceğin temelini oluşturan ve 2020 sonrasında hayata geçmesi beklenen 5G teknolojisine yönelik çalışmaları ile Türkiye’yi uluslararası platformlarda temsil etmeyi sürdürüyor.

Avrupa Birliği tarafından 5G’nin yol haritasını belirlemek üzere kurulan CROWD ve MOTO konsorsiyumlarında da yer alan tek Türk şirketi olan Türk Telekom, Avrupa Birliği’nin 5G çalışmalarına yön veren Avrupa Teknoloji Platformu’nun (Networld2020) Yönetim Kurulu’na tekrar seçildi. Üyeliği kapsamında Avrupa Konseyi ve Avrupa Parlamentosu ile birlikte gerçekleştirilen yenilikçi çalışmaların içerisinde de yer alan Türk Telekom, 2013 yılında başlayan çalışmaları sonucu 5G yol haritasına yön veren küresel şirketler ile birlikte geleceğin teknolojilerinin geliştirilmesinde söz sahibi konumuna geldi.

Türk Telekom CEO’su Dr. Paul Doany: “5G’ye giden yolda Türkiye’nin dijital dönüşümüne liderlik etmeyi sürdüreceğiz”
Türk Telekom CEO’su Dr. Paul Doany, konuyla ilgili açıklamasında şunları söyledi: “Türk Telekom olarak mobil geleceğin temelini oluşturan 5G teknolojileri alanında Türkiye adına milat sayılabilecek adımlar atıyor; Türkiye’nin yerli 5G teknolojileri geliştirilmesi vizyonuna katkımızı hız kesmeden sürdürüyoruz. Ne mutlu bize ki uzun zaman önce başlattığımız bu çalışmalar küresel arenada başarılı sonuçlar vermeye ve uluslararası platformlar tarafından takdir görmeye devam ediyor. Bunun sonucunda Avrupa Birliği bünyesindeki 5G çalışmalarına yön veren Avrupa Teknoloji Platformu’nun (Networld2020) Yönetim Kurulu’na tekrar seçildik. Ayrıca Avrupa Birliği’nin 5G’de yol haritasını belirleyen uluslararası CROWD ve MOTO konsorsiyumlarında da yer alan tek Türk şirkeyiz. İştirakimiz Argela ile de 5G konusunda Avrupa Birliği’nin yol haritasını şekillendiren COMBO, ETSI, SPEED-5G gibi pek çok platformda yer alan tek Türk şirketi olduk. Diğer taraftan Savunma Sanayi Müsteşarlığı tarafından başlatılan ve Argela’nın teknik yeterliliğe sahip tek şirket olarak yer aldığı MİLAT projesi ile de yerli 5G teknolojilerinin geliştirilmesi alanında sektörde öncü roller üstleniyoruz. 5G için sürdürdüğümüz Ar-Ge çalışmalarımız kapsamında bugüne kadar toplamda 26 adet patent başvurusunda bulunduk. Türkiye’nin lider iletişim ve eğlence teknolojileri şirketi olarak; Ar-Ge çalışmalarımız, üstün teknolojik altyapımız ve yatırımlarımızla ülkemizin dijital dönüşümüne liderlik etmeyi sürdüreceğiz.”

Argela Genel Müdürü Bülent Kaytaz: “5G alanındaki Ar-Ge çalışmalarımız sonucu patent başvuru sayımız 26’ya yükseldi”
Argela’nın 5G konusunda fikri mülkiyet üretmeye devam ettiğini belirten Argela Genel Müdürü Bülent Kaytaz, “Argela olarak, Telekomünikasyon ağlarının akıllandığı bu dönemde 5G için temel yapıtaşı niteliğinde olan ve bizim de vizyon olarak belirlediğimiz ‘Uçtan-Uca Programlanabilir Ağ’ konseptine uyumlu teknolojileri geliştirmeye devam ediyoruz. Bir süredir üzerinde çalıştığımız çözümlerimizden biri olan ProgRAN, 5G teknolojileri için ölçeklenebilir ve esnek mimarisiyle geleceğin mobil iletişim ihtiyaçları için yüksek kapasiteli, kişiselleştirilmiş ağ ve hizmet çözümleri sunulmasına olanak sağlayacak. ProgRAN ve yeni nesil Yazılım Tanımlı Ağlar ile Amerika Birleşik Devletleri Patent ve Marka Ofisi’ne 26 adet patent başvurusunda bulunduk; bu rakamı kısa süre içerisinde yeni başvurularla artırmayı hedefliyoruz. Son olarak, farklı boyutlarda ağlar ve uygulamalar için Yazılım Tabanlı Ağlar (SDN) ve Ağ Fonksiyonlarını Sanallaştırma (NFV) bazlı araçlar ve platformlar geliştiren On.Lab Konsorsiyumu’na da katıldık ve çözümlerimizle ON.Lab’ın iki büyük projesinde aktif rol alıyoruz. Ürettiğimiz fikri mülkiyetin 5G standartlarına girmesi ve ülkemizin yazılım ve teknoloji konusunda milli çözümlerle ilerlemesi adına çalışmalarımızı sürdüreceğiz.”

Avrupa Teknoloji Platformu’nda kurucu yönetim kurulu üyesi olarak 2013 yılından bu yana ülkemizi temsil eden Türk Telekom’u, şirketin teknoloji danışmanı Doç. Dr. Mustafa Ergen temsil etmeye devam edecek.
Avrupa Teknoloji Platformu Hakkında: Yeni nesil iletişim teknolojilerinin tasarımı ve geliştirilmesi için ikinci faz çalışmalarına başlayacak olan Avrupa Teknoloji Platformu, bu aşamada karasal mobil ağlarının kapsamadığı alanlarda uydu teknolojilerinden faydalanmaya odaklı faaliyet gösteriyor. Platformun yaptığı çalışmalar kapsamında 5G başta olmak üzere yeni nesil iletişim teknolojilerine uydu sistemlerini eklemeyi önceliklendiren araştırma-geliştirme çalışmaları, öncelikle otomobil üreticilerinin kesintisiz ve güçlü bağlantı ihtiyacını karşılamaya dönük olarak gerçekleştirilecek.

Türk Telekom Grubu hakkında:
175 yıllık köklü bir geçmişe sahip olan Türk Telekom, Türkiye’nin ilk entegre telekomünikasyon şirketidir. Müşterilerin hızla değişen iletişim ve teknoloji ihtiyaçlarına en güçlü ve en doğru şekilde cevap verebilmek amacıyla 2015 yılında Türk Telekomünikasyon A.Ş., Avea İletişim Hizmetleri A.Ş. ve TTNET A.Ş. tüzel kişiliklerini mevcut şekliyle muhafaza ederek ve tabi oldukları mevzuat ve regülasyonlara tamamen uyarak, “müşteri odaklı” ve entegre bir yapıya geçmiştir. Türk Telekom, Ocak 2016 itibarıyla mobil, sabit ses ve genişbant ile TV ürün ve hizmetlerini ‘Türk Telekom’ tek marka çatısı altında bir araya getirmiştir.

Türk Telekom Grubu Şirketleri , “Türkiye’nin Çoklu Oyuncusu” olarak mobil, sabit ses ve genişbant ile TV hizmetlerini sunmaktadır. Türk Telekom Grubu Şirketleri bireysel ve kurumsal hizmetler alanında geniş hizmet ağına ve zengin ürün çeşitliliğine sahiptir. 30 Eylül 2016 itibarıyla 12,9 milyon sabit erişim hattı, 8,4 milyon genişbant ve 18,4 milyon mobil aboneye hizmet vermektedir. Türk Telekom Grubu Şirketleri Türkiye’yi yeni teknolojilerle buluşturma ve bilgi toplumuna dönüşüm sürecini hızlandırma vizyonuyla, 81 ilde 32.769 çalışanıyla hizmet vermektedir.

Türk Telekomünikasyon A.Ş., PSTN ve toptan genişbant hizmetlerini sunmakta olup, mobil operatör Avea İletişim Hizmetleri A.Ş., perakende internet hizmeti , IPTV, Uydu TV, Web TV, Mobile TV, Smart TV Hizmetleri sağlayıcısı TTNET A.Ş., Televizyon yayıncılığı ile isteğe bağlı yayıncılık (VOD) hizmetleri sağlayıcısı Net Ekran Şirketleri, yakınsama teknolojileri şirketi Argela Yazılım ve Bilişim Teknolojileri A.Ş., BT çözüm sağlayıcısı Innova Bilişim Çözümleri A.Ş., çevrimiçi eğitim yazılımları şirketi Sebit Eğitim ve Bilgi Teknolojileri A.Ş., çağrı merkezi şirketi AssisTT Rehberlik ve Müşteri Hizmetleri A.Ş., toptan veri ve kapasite servis sağlayıcısı Türk Telekom International ve iştiraklerinin yüzde 100’üne sahiptir.

Argela Hakkında:
Argela Yazılım ve Bilişim Teknolojileri Sanayi ve Ticaret A.Ş., İstanbul merkezli, Ankara ve Sunnyvale (Silicon Vadisi), ABD’deki ofislerinde telekomünikasyon ağ altyapıları, telekomünikasyon servisleri, 4.5G ve 5G mobil iletişim teknolojileri ile Yazılım Tanımlı Ağlar ve Ağ Fonksiyonlarını Sanallaştırma teknolojileri üzerinde çalışmalar yapan bir innovasyon ve teknoloji firmasıdır. Argela Savunma Sanayii Müsteşarlığı için MİLAT projesi kapsamında yeni nesil Yazılım Tanımlı Ağ (SDN) teknolojilerini geliştirmektedir. Argela ayrıca, Milli Baz İstasyonu geliştirme (ULAK) projesi kapsamında ana yüklenici Aselsan’ın altında altyüklenici olarak da yer almaktadır. Argela 5G teknolojileri konusunda aktif bir şekilde çalışmalarını sürdürmekte ve 5G’yi etkinleştiren teknolojiler konusunda araştırma geliştirme faaliyetlerinin yanı sıra, ürettiği patentlerle uluslararası standartlara girme hedefi doğrultusunda çalışmaktadır. Argela’nın ürün ve çözüm portföyü Ağ Performans İzleme ve Abone Analitikleri, Small Cell Çözümleri (4.5G), Yazılım Tanımlı Ağlar, Programlanabilir Radyo Erişim Ağları ve Sinyalleşme Uygulamalarını içermektedir.

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar