Dolar : Alış : 8.0574 / Satış : 8.0719
Euro : Alış : 9.6524 / Satış : 9.6698
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya23°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11807 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Türk-İş İl Temsilcisi Cemal Yaman “Sakarya tarımdan kopmamalı ve kirli sanayi gelmemeli”

05 Kasım 2016 - 1 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Türk-İş İl Temsilcisi Cemal Yaman “Sakarya tarımdan kopmamalı ve kirli sanayi gelmemeli”
Türk-İş İl Temsilcisi Cemal Yaman “Sakarya tarımdan kopmamalı ve kirli sanayi gelmemeli”

Türk-İş İl Temsilcisi Cemal Yaman, “Sakarya tarımdan kopmamalı ve kirli sanayi gelmemeli. İmarla ilgili siyasiler daha dikkatli olmalı, Allah’ın bizlere verdiği bu toprakları inşaatlarla bezemememiz lazım” dedi.

Adapazarı Ziraat Odası tarafından başlatılacak çalışma ile Adapazarı kabağı tescillenecek, standarda kavuşacak ve marka olacak. Adapazarı kabağının tanıtımı için Adapazarı Ziraat Odası önünde bir etkinlik düzenlendi.

‘EKİP KURALIM’
Kabak tatlısı ikramının da yapıldığı programın açılış konuşmasını yapan Başkan Şenoğlu, son yıllarda pastane ve lokantalarda kabak görmenin mutluluk verici olduğunu belirterek, “Bu sene kabak üretimi çok iyi, Adapazarı kabağını tescillemek istiyoruz, bunu diğer platformlara da taşıyacağız. Hiç olmazsa kabağımızı kaptırmayalım. Bu yönde belediyelerden katkı bekliyoruz. Biz de elimizden gelen desteği vermeye hazırız. El birliği ile Adapazarı kabağımızı tanıtalım” dedi. Sonrasında konuşan Adapazarı Belediye Başkan Yardımcısı Rıdvan Sezer, kabak denince akla gelen şehrin Adapazarı olduğunu belirterek, “Biz üzerimize düşeni yapmaya hazırız. Sizden bir, bizden bir ekip kurup çalışalım” diye konuştu.

TARIM KENTİ
AK Parti Adapazarı İlçe Başkanı Mustafa Ak ise, “Birkaç gün önce Balkanlarda idim. Ben ‘Sizin tatlılarınız çok güzel’ dediğimde, bana ‘Hayır, sizin kabağınız var, o daha güzel’ dediler. Bu çok gurur verici. Manisa’da da bana kabak tatlısı ikram ettiler ama sertti, bana bizim kabağın oralara pek ulaşmadığını söylediler. Bu ürünümüzü şehrin markası yapmak konusunda iyi bir yapmak lazım” dedi. İMO Başkanı Hüsnü Gürpınar ise ıslama köftenin patentinden sonra Adapazarı kabağının da patentinin alınmasının önemli olduğunu ifade ederek, “İnşallah şimdi kabak tatlısının da alırız” diye konuştu.

k62

 ‘KOPAMAYIZ’
Türk-İş İl Temsilcisi Cemal Yaman ise konuşmasında Sakarya’nın tarım kenti olduğuna dikkat çekti. Yaman, “Sakarya tarımdan kopmamalı ve kirli sanayi gelmemeli. İmarla ilgili siyasiler daha dikkatli olmalı, Cenab-ı Allah’ın bizlere verdiği bu toprakları inşaatlarla bezemememiz lazım” dedi. Adapazarı İlçe Tarım Müdürü Ali Yazıcı ise bir ürünü üretmenin önemli olduğunu ancak daha önemlisinin tanıtmak olduğunu belirterek, “Tanıtamazsak ürün gerçek değerini bulmuyor. Bize düşen, ilimizde yetişen bütün ürünleri sadece Türkiye’ye değil, dünyaya tanıtmak. Biz üzerimize düşeni yapmaya hazırız” dedi. Arifiye İlçe Tarım Müdürü Fehmi Binici de yerli ürünleri daha kaliteli hale getirmenin öneminden bahsetti.

YOĞUN KATILIM
Sefer Beyenal’ın sunumunu yaptığı ve Oda Başkanı Hamdi Şenoğlu’nun ev sahipliğindeki etkinliğe Adapazarı Belediye Başkan Yardımcısı Rıdvan Sezer, AK Parti Adapazarı İlçe Başkanı Mustafa Ak, Türk-İş İl Temsilcisi Cemal Yaman, İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Başkanı Hüsnü Gürpınar, Adapazarı İlçe Tarım Müdürü Ali Yazıcı, Arifiye İlçe Tarım Müdürü Fehmi Binici, Sakarya Barosu Başkan Yardımcısı Av. Ahmet Ziya Akar ve çok sayıda çiftçi katıldı.

 

Adapazarı  Ziraat Odası Adapazarı  Kabağını  Tanıtmak için  Bir  proğram  düzenledi.

Kabak  tanıtım  Proğramına  Adapazarı Belediyesi Başkan Yardımcısı Rıdvan SEZER ,Sakarya   İnşaat Mühendisleri  şube başkanı Hüsnü Gürpınar,Demiryol-İş Sendikası Sakarya Şubesi Başkanı ve Türk-İş Sakarya Temsilcisi Cemal Yaman, AK Parti Adapazarı İlçe Başkanı Mustafa Ak,   Sakarya  Barosu   Başkan Yardımcısı  Av. Ahmet Ziya AKAR, Sakarya Kültürel ve Doğal Kaynakları Koruma Derneği Başkanı Osman ZOR, Sakarya Medya  Derneği Başkan Vekili Fehmi DUMAN, Adapazarı İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ali YAZICI,Arifiye İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Fehmi BİNİCİ  katıldı.

Adapazarı  Ziraat Odası Başkanı  Hamdi Şenoğlu “Görülüyor ki ülkemizin birçok yerinde kabak yetiştiriciliği yapılmaktadır. Hiçbir yerde kendi adını söyleyip meşhur olmuş kabağı yok sadece Adapazarı kabağı her yerde bilinen önemsenen bir kabaktır.

Sakarya’da bir zamanlar marka oluşturmak için çalışmalar oldu. Bir türlü sonuç alamadık. Hiç olmazsa eskiden beri Adapazarı kabağı diye ün yapan kestane kabağını Adapazarı olarak tescilleyelim. Geyve Belediyesi’ni yürekten tebrik ederim, yalı üzümünü Geyve yalı üzümü olarak tescilini yaptırdı. Markalaşmanın önemini, tescillemenin önemini daha tam kavrayamadık. Bunun en güzel örneğini Lale bitkisinde yaşadık. Lalenin anavatanı Türkiye, Hollandalı aldı ıslah etti, tescilledi şimdi dünyaya satıyor. Biz de döviz ödeyerek alıp bahçelerimize dikiyoruz. En çok da belediyeler alıyor.

Demek ki belediyeler bu konuda daha hassas olmaları lazım. Bilhassa Büyük şehir Belediyeleri bu konu üzerinde üzerlerine düşen görevi yapmalarını istiyoruz.

Bizim de Adapazarı kabağımız var. Bugünlerde satışı başladı eskiden fazla yenmeyen kabağın faydaları öğrenildikçe evlerde otellerde, pastanelerde, lokantalarda, şekerlemelerde, kozmetikte yerini almaya başladı.

Bir bardak kabakta bulunan maddeler

kabakmanzaralıvilla19kabak1kabakmanzaralıvilla1KABAKLARIMIZVAR1kabakmanzaralıvilla10kabakmanzaralıvilla19kabakmanzaralıvilla22kabakmanzaralıvilla16kabakmanzaralıvilla7kabakmanzaralıvilla6kabakmanzaralıvilla5kabakmanzaralıvilla4kabakmanzaralıvilla5kabakmanzaralıvilla3

A vitamini 12230 IU

C vit 11,5 mg

K vit 2,0 mg

Folat 22 mcg

K 364 mg

P 74 mg

Mg 22 mgCa 37 mg

Na 2 mg

Fe 1,4 mg

KESTANE (BEYAZ) KABAĞIN FAYDALARI;

Bağırsak dostu olması

Yağ oranı düşük olması kalp hastaları için en güzel bir yiyecek

Serbest radikallerin önlenmesi için antioksidan bir üründür.

Güneşten gelen zararlı ultraviyole ışınların zararını önler

C vitamince zengindir vücudun direncini artırır kanser önleyici özelliği vardır.

Serbest radikalleri önlemesi cildin erken yaşlanmasını, Alzhaimer hastalığına karşı koruyucudur.

Lif bakımından zengin olduğundan kolon hastalıklarını önleyici özelliği vardır.

Tokluk hissi verdiğinden, kalorisi düşük olduğundan zayıflama diyeti için ideal bir üründür.

Kabızlığı önler

Gıdalardan alınan zararlı toksinleri sünger gibi emer, kolesterolü düzenler

K ca zengindir. Kas yapısını güçlendirir.

Fe, p, na zengindir

Fe dolayı kansızlığa iyi gelmektedir.

Mangenez ce zengindir, kramp hastalıklarına iyi gelir

Beta karoten ve luteini yüksek düzeydedir. 1 kase kabağın içinde 130 mg beta karoten,2400 gr lutein mevcuttur. lutein göz sağlığı için önemli bir maddedir.

Mineral yoğunluğunu artırma özelliğine sahiptir. Bu yüzden kemik sağlığı için önemli bir üründür

Allah’ın bu nimetinden yeterince faydalanamıyoruz. Kış geldi bol bol yiyelim

KABAK ŞİFA DEPOSU, KALBİN DOSTU

Sakarya   İnşaat Mühendisleri  şube başkanı Hüsnü Gürpınar”Sakarya Ovası Korunmalı Tarım Toprakları  Başka  Amaçlar  için  kullanılmamalı, Bir  şehir  Marka  olacaksa  O  ilin  ürettikleri  Marka  olmalı  Adapazarı  Kabağıda  Marka  bir  ürün  Adapazarı  Ziraat  Odasının  diğer  çalışmalarda olduğu  gibi  bu  çalışmasınıda  takdirle  karşılıyorum. Kabağın  Marka  olması  için  bize  düşen ne  varsa  biz  varız  destekliyoruz”dedi.

Demiryol-İş Sendikası Sakarya Şubesi Başkanı ve Türk-İş Sakarya Temsilcisi Cemal Yaman” Tarım Toprakları  İnşaat  sahası olmamalı,Tarım Toprakları bizler için  çok  önemli.Gıda  çok  önemli,Tarım  Toprakları  üzerinde  yanlış  yapılmamalı,Adapazarı Kabağı Bir  marka  ürünüdür.Bu yapılan  çalışmaları  önemsiyorum,destekliyorum. Adapazarı  Ziraat  Odası Yönetimini kutluyorum”dedi.

AK Parti Adapazarı İlçe Başkanı Mustafa Ak”Biz  siyasile  olarak  her  zaman  Tarım  topraklarının  korunmasını  savunduk,savunmaya da devam  ediyoruz.Adapazarı  Kabağı  bizim  içinde  Marka  ürün.Türkiyenin  birçok yerinde  kabak  tatlısı  yiyoruz  hiç  birisi  Bizim Adapazarı  Kabağının yerini  tutmuyor. Adapazarı  Ziraat  Odası Yönetimini kutluyorum”dedi.

 Sakarya  Barosu   Başkan Yardımcısı  Av. Ahmet Ziya AKAR, “Tarım Topraklarının korunması için  Belediyeler  üzerine  düşeni  yapmalı  İmar  uygulamalarında  Tarım Toprağını  göz  önüne  getirmeliyiz.Gıdanın olmazsa  olmaz  üretim  sahası  Tarım Toprağıdır”dedi.

Sakarya Kültürel ve Doğal Kaynakları Koruma Derneği Başkanı Osman ZOR,”Marka  ürün  üreten  çiftçimiz  var,Bu  ürünün  markalaşması için  Yerel  Yönetimler  üzerlerine  düşeni  yapmalılar”dedi.

Sakarya Medya  Derneği Başkan Vekili Fehmi DUMAN”Tanıtımsız  Ürün olmaz” Adapazarı İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ali YAZICI” Üretim olsa  bile  Tanıtım ve  Pazarlama  konusunda  çalışmalar  yapılmalı” Arifiye İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Fehmi BİNİCİ “Sakarya  Kabak  üretiminde  en güzel  topraklara  sahip,Tanıtım bu  ürünün  marka  olmasında  büyük katkı  sağlar”

Türk-İş İl Temsilcisi Cemal Yaman, “Sakarya tarımdan kopmamalı ve kirli sanayi gelmemeli. İmarla ilgili siyasiler daha dikkatli olmalı, Allah’ın bizlere verdiği bu toprakları inşaatlarla bezemememiz lazım” dedi.

Adapazarı Ziraat Odası tarafından başlatılacak çalışma ile Adapazarı kabağı tescillenecek, standarda kavuşacak ve marka olacak. Adapazarı kabağının tanıtımı için Adapazarı Ziraat Odası önünde bir etkinlik düzenlendi.

‘EKİP KURALIM’
Kabak tatlısı ikramının da yapıldığı programın açılış konuşmasını yapan Başkan Şenoğlu, son yıllarda pastane ve lokantalarda kabak görmenin mutluluk verici olduğunu belirterek, “Bu sene kabak üretimi çok iyi, Adapazarı kabağını tescillemek istiyoruz, bunu diğer platformlara da taşıyacağız. Hiç olmazsa kabağımızı kaptırmayalım. Bu yönde belediyelerden katkı bekliyoruz. Biz de elimizden gelen desteği vermeye hazırız. El birliği ile Adapazarı kabağımızı tanıtalım” dedi. Sonrasında konuşan Adapazarı Belediye Başkan Yardımcısı Rıdvan Sezer, kabak denince akla gelen şehrin Adapazarı olduğunu belirterek, “Biz üzerimize düşeni yapmaya hazırız. Sizden bir, bizden bir ekip kurup çalışalım” diye konuştu.

TARIM KENTİ
AK Parti Adapazarı İlçe Başkanı Mustafa Ak ise, “Birkaç gün önce Balkanlarda idim. Ben ‘Sizin tatlılarınız çok güzel’ dediğimde, bana ‘Hayır, sizin kabağınız var, o daha güzel’ dediler. Bu çok gurur verici. Manisa’da da bana kabak tatlısı ikram ettiler ama sertti, bana bizim kabağın oralara pek ulaşmadığını söylediler. Bu ürünümüzü şehrin markası yapmak konusunda iyi bir yapmak lazım” dedi. İMO Başkanı Hüsnü Gürpınar ise ıslama köftenin patentinden sonra Adapazarı kabağının da patentinin alınmasının önemli olduğunu ifade ederek, “İnşallah şimdi kabak tatlısının da alırız” diye konuştu.

 ‘KOPAMAYIZ’
Türk-İş İl Temsilcisi Cemal Yaman ise konuşmasında Sakarya’nın tarım kenti olduğuna dikkat çekti. Yaman, “Sakarya tarımdan kopmamalı ve kirli sanayi gelmemeli. İmarla ilgili siyasiler daha dikkatli olmalı, Cenab-ı Allah’ın bizlere verdiği bu toprakları inşaatlarla bezemememiz lazım” dedi. Adapazarı İlçe Tarım Müdürü Ali Yazıcı ise bir ürünü üretmenin önemli olduğunu ancak daha önemlisinin tanıtmak olduğunu belirterek, “Tanıtamazsak ürün gerçek değerini bulmuyor. Bize düşen, ilimizde yetişen bütün ürünleri sadece Türkiye’ye değil, dünyaya tanıtmak. Biz üzerimize düşeni yapmaya hazırız” dedi. Arifiye İlçe Tarım Müdürü Fehmi Binici de yerli ürünleri daha kaliteli hale getirmenin öneminden bahsetti.

YOĞUN KATILIM
Sefer Beyenal’ın sunumunu yaptığı ve Oda Başkanı Hamdi Şenoğlu’nun ev sahipliğindeki etkinliğe Adapazarı Belediye Başkan Yardımcısı Rıdvan Sezer, AK Parti Adapazarı İlçe Başkanı Mustafa Ak, Türk-İş İl Temsilcisi Cemal Yaman, İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Başkanı Hüsnü Gürpınar, Adapazarı İlçe Tarım Müdürü Ali Yazıcı, Arifiye İlçe Tarım Müdürü Fehmi Binici, Sakarya Barosu Başkan Yardımcısı Av. Ahmet Ziya Akar ve çok sayıda çiftçi katıldı.

k131

ciftci1 fehmibu1 fehmibu2 fehmibu3 fehmibu4 fehmibu5 k1 k2 k4 k5 k6 k7 k8 k10 k11 k12 k14 k20 k21 k23 k27 k30 k34 k40 k41 k50 k55 k56 k59 k60 k62 k66 k69 k70 k77 k78 k80 k90 k91 k94 k96 k98 k99 k100 k101 k104 k107 k109 k111 k112 k113 k117 k118 k120 k121 k126 k131 k133 k150 kabak1 kabak2 kabak3 kabak4 kabak5 kabak6 kabak7 kabak8 kabak9 kabak10 kabak12 kabak13 kabak15 kabak16 kabak17 kabak18 kabak19 kabak21 kabak22 kabak23 kabak30 kabak32 kabak33 kabak34 kabak35 kabak36 kabak37 kabak2111 kabak21111 kabakkmi1 kabakmi1 kabakmii1

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar