Turizmde personel sorunu çözüm bekliyor…

20.11.2023

Kişi Okumuş

0 Yorum

Turizmde personel sorunu çözüm bekliyor…

Turizmde personel sorunu çözüm bekliyor…

Necdet Buluz

Dünyanın hemen her yerinde turizm alanında personel sorunu çözüm bekliyor.

Geçtiğimiz yıllarda personel sorunu nedeni ile Alman turizmi adeta felç olmuştu. Uçaklar kalkamadı. Turizm büyük darbe yedi.

Yüzümüzü kendimize çevirdiğimizde de bizim turizm sektöründe de personel sorunu olduğunu görürüz. Çoğu sektör personel sorunu nedeni ile beklentilere yanıt veremiyor. Çoğu turizmci de yabancı personel çalıştırarak eksiklerini gidermeye çalışıyor.

Otelcilik okulları personel yetiştirmede önemli rol oynuyor. Ancak yeterli olmuyor. Etrafımıza baktığımızda personel sorununun daha bir süre devam edeceğini görüyoruz. Bu nedenle de turizmde personel sorununun çözüm beklediğini vurguluyoruz.

Bazı ülkeler personel yetiştirmek amacı ile çıraklık eğitimine de önem veriyor. İngiltere, personel sıkıntısı çeken ülkelerden biri. İngilizler de çıraklık eğitimine önem vererek personel açığını giderme yoluna gidiyor.

Pandemi sonraso bir miktar hafiflese de, personel sorunu İngiltere seyahat sektörünün en büyük akut sorunu olmaya devam ediyor. 

Fred Olsen Travel’ın perakende direktörü Paul Hardwick, personel sorunun sektörde en büyük etkiyi yaratan konu olduğunu söyledi. Hardwick “İnsanları nasıl sektöre kazandıracağız? Onları sektöre alsak bile eğitimleri zaman alacak. Bunu büyümemizin önündeki en büyük engellerden biri olarak gördüğümüz için bir eğitim kurumuyla mini bir akademi planı hazırladık.” dedi.

Şu anda 7 eğitimleri olduğunu kaydeden Paul Hardwick, yılda ortalama 12 eğitim yapmayı planladıklarını anlattı.

The Midcounties Co-operative’in seyahat kanallarından sorumlu müdürü Claire Evans ise pandemi sonrası sektörün çalışmaya korkunç bir noktada başladığını ancak şu anda daha iyi bir noktada olduklarını ifade etti. Evans, personel bulmak için üniversitelere baktıklarını ifade etti. Evans “İnsanların mesleklar arasında geçiş yaptığını görüyoruz. İnsanlar esneklik ve amaca yönelik çalışmak istiyor. Bu nedenle insanları evde çalışmaktan ofiste çalışmaya döndürdük. Devasa büyüme planlarımız var ve yeni yıldan itibaren çok sıkı bir işe alım yapacağız.” diye konuştu.

Dawson & Sanderson’un genel müdürü Annelene Hutton perekande alanında hala personel ihtşiyaçları olduğuna dikkat çekti. Bu nedenle eğiitm ve personel gelişimine geri döndük. Her yıl 10 kişiyi işe alıyoruz ve şirket için çok sayıda eğitim veriyoruz. Çıraklık programımızı yeniden başlattık ve şu anda 10 çırağımız var. Her yıl 10 çırak yetiştireceğiz. İşi tamamen yeniden yapılandırdık ve işleri derecelendirerek işe göre maaş artışı yaptık. Şu anda en iyi maaşı ödeyen acentelerden biriyiz. Ancak bu sadece patayla ilgili bir şey değil. Çalılşanlar dinlendiğini ve işin bir parçası olduğunu hissetmek istiyor.” değerlendirmesini yapıyor.

The Travel Network Group CEO’su Gary Lewis ise “Benim de parçası olduğum 1990’lı yılların kültürü oldukça işlemseldi. Ancak insanlar bundan fazlasını, sadece tatil satmaktan fazlasını istiyor.” diyerek günümüz çalışanlarının beklenti ve isteklerinin göz önünde bulundurulmasının önemine dikkat çekiyor.

İngiliz havayolu şirketi Jet2holidays personel sıkıntısını giderdikten sonra Türkiye uçuşlarını artırma kararı aldı.

Havayolu firması Jet2.com ve tur operatörü Jet2holidays, 2024 yaz sezonu için 70 bin koltukluk kapasite artışına gittiğini duyurmuştu. Kapasite artışında gidilen destinasyonlar arasında Türkiye de yer aldı.  Jet2’nun Türkiye Uçuş Planı

Havayolu firması ve tur operatörü Jet2, 2024 uçuş programı kapsamında Birleşik Krallık’taki 8 havaalanından İspanya (anakara, Balear Adaları ve Kanarya Adaları), Portekiz, Türkiye, Hırvatistan ve Yunanistan için kapasite artışına gitti.

JetBuna göre İngiliz tur operatörü, Türkiye uçuşları için Antalya, Dalaman, İzmir ve Bodrum’a ek 60 uçuşla 12 binden fazla koltuk artışına gitti.

Jet2’nun Liverpool – Bodrum uçuşları 1 Mayıs 2024’te başlayacak. Çarşamba ve Pazar günleri olmak üzere haftanın iki günü icra edilecek uçuşlar, 2 Kasım’a kadar devam edecek.

Jet2, Liverpool – Dalaman uçuşlarına ise haftada iki sefer olarak 29 Mart 2024’te başlayacak. Mayıs’ta 3, Haziran’dan itibaren de haftada 4 sefer olarak yapılacak. Bu uçuşlar da yine 2 Kasım’a kadar devam edecek.    Jet2’nun Türkiye Uçuş Planı

29 Mart’ta başlayacak olan Liverpool – Antalya uçuşları ise ilk etapta haftada 2, Nisan itibariyle de haftada 4 sefer olarak icra edilecek ve 15 Kasım’a kadar sürecek.

İlgili Terimler :

YORUMLAR