Dolar : Alış : 8.0729 / Satış : 8.0875
Euro : Alış : 9.6558 / Satış : 9.6732
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya24°CSağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11766 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Türel’den “Bu yaz tatile bize gelin” çağrısı…

27 Haziran 2016 - 1 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Türel’den “Bu yaz tatile bize gelin” çağrısı…
Türel’den “Bu yaz tatile bize  gelin” çağrısı…

Türel’den “Bu yaz tatile bize

gelin” çağrısı…

necdetbeyNecdet Buluz

Antalya’daki sıkıntılar ve turizmin dibe vurması, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in de uykularını kaçırıyor. Türel, babadan hem meslektaşımız, hem de yerel yönetimlerde gösterdiği başarı ile bize de yakın bir arkadaşımızdır. Çalışmalarını yakından takip ediyoruz, büyük projelere de imza atıyor. Bugüne kadar Antalya’ya çok şeyler kazandırdığını da söylemeliyiz.

Turizmde yaşanan krizin daha az sıkıntı ile atlatılması için, sezon öncesi ve Antalya’nın tanıtımı için Amerika’dan İspanya’ya, Fransa’dan Bosna Hersek’e 3 ay gibi bir zaman diliminde 70 bin kilometre yol kat eden Türel, Almanya, Danimarka, Avusturya, Norveç ve İsveç’te sektör temsilcileri ile bire bir görüşmelerde bulundu. “Bu yaz bize gelin”çağrısı yaptı.

Geçenlerde gezileri ile ilgili bir de basın toplantısı yapan Menderes Türel, çalışmaları ve çağrısı hakkında geniş bilgiler verdi. Türel’in yurt dışı çıkarmasında TÜROFED Başkanı ve Dünya Turizm Örgütü Başkan Yardımcısı Osman Ayık, AKTOB Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Hacısüleyman, Antalya Tanıtım Vakfı yönetim Kurulu Başkanı Nizamettin Şen, Profesyonel Otel Yöneticiler Derneği Başkanı Ali Kızıldağ,ile ANSET Genel Müdürü Gaye Doğanoğlu da eşlik etti.

Bu geziler sonuç verir mi, özellikle Antalya turizmine taze kan getirir mi şu an için bilemiyoruz. Çünkü, Avrupa’da Türkiye “Terör ülkesi”ve “can güvenliği riskli” ülke olarak gösteriliyor . Ayrıca AB ile Türkiye arasında yaşanan krizler de Batı’dan gelecek olan turistleri etkiliyor.

Türel,” Turizm endüstrisinin ciddi bir türbülans yaşadığı süreçte yerimizde oturup turistlerin Antalya’ya gelmesini bekleyemezdik. Birçok gazete ve dergide Antalya tanıtıldı. Aldığımız geri dönüşler de bizi gelecek için umutlandır. Türkiye ile ilgili doğruları yazmayanlara karşı biz gidip doğruları anlattık. Antalya’nın son derece güvenli bir destinasyon olduğunu özellikle anlattık. Bu çalışmaların sonuçlarını Antalya kısa, orta ve uzun vadede görecek” diyor.

Bunun dışına en büyük sıkıntı, Rusya’dan gelenlerin neredeyse sıfır noktasına gelmiş olması. Rusya’dan gelmekte olan turistin Avrupa’dan gelenlerle doldurulması ve açığın giderilmesinin mümkün olmadığını görüyoruz. Zaten, sektör temsilcileri de bunun farkına ama, “Daha az zararla sezonu kapatmalıyız” düşüncesindeler.

Tanıtımın önemine bir kez daha değinelim.

Almanya’nın en büyük tur operatörü Thomas Cook’tur. Türkiye’ye gelen Alman turistlerin % 80’ini organize eden bu turun Genel Müdürü Stephiene Berk ile görüşme yapan Menderes Türel, Antalya’nın EXPO 2016’ya ev sahipliği yaptığını, kentin son derece güvenli olduğunu, doğal ve tarihi zenginlikleri ile Almanya’dan gelecek olan konukları beklediklerini söyledi.

menderes-turel-

antalyakale1

Menderes Türel, gezdiği yerlerde en etkili gazeteciler ve basın sektörü ile de bir araya gelip, “Bu yaz tatilde bize gelin” çağrısını yineledi. Almanya’nın en çok okunan gazetelerinden Bild’de yayınlanan bir yazıda “Türkiye’yi tercih edin” çağrısı yapıldı.

Hiç kuşkusuz Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ile beraberindeki sektör temsilcilerinin bu çabası küçümsenemez. Almanya’daki çocuklu ailelere yönelik çok etkili bir yazı yayınlayan Bild’de“Çocuklu aileler için Türkiye’nin sunabildiği fiyat/hizmet oranı başka hiçbir ülke tarafından sunulmaza “deniliyor.

Yazının devamını da okuyalım:

“Üstelik farklı konaklama çeşitlerindeki yüksek kalite seviyesi ve otellerde çocuklara sunulan animasyon, kreş ve bakım gibi altyapı da başkaları tarafından bu cazip fiyatlarla sunulamıyor. Son anda tatile karar verecek olan aileler için Portekiz ve İspanya hem çok pahalı, hem de adı geçen ülkelerde tam doluluk yaşanıyor. 2 çocuklu bir ailenin aynı şartlarda Türkiye’de % 40 daha ucuza tatil yapması mümkün. Özellikle çocuklu ailelere Türkiye’de, Antalya’da tatil yapmalarını öneriyoruz.”

Biz, yıllardan bu yana turizmimizdeki en büyük eksikliğin tanıtım olduğunu yazmışızdır. Bu eksiklik her nedense hiçbir dönem kapatılamadı.

Bunu göz önüne alacak olursak, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ve sektör temsilcilerinin tanıtım atağını yerinde buluyoruz. Sadece kriz nedeni ile değil, daha önceki dönemlerde de Türel ve sektör temsilcileri tanıtım konusunda etkili çalışmalara imza atmışlardı.

Antalya’da sadece güneş ve deniz değil, doğa, yürüyüş, inanç, sağlık, spor, kongre turizmi gibi çeşitliliklerin zenginleştirilmesi konusunda da önemli adımlar atıldığını biliyoruz. Konu ile ilgili çok büyük yatırımlar yapıldı, dev tesisiler ortaya çıkarıldı. İstihdam alanları açıldı.

Antalya bugünlere kolay gelmedi. Çok büyük mücadeleler verildi. Çok önemli yatırımlar yapıldı. Muhteşem tesisler ortaya çıktı. Yatak kapasitesi büyütüldü. Özellikle de “her şey dahil” sistemi ile Antalya ilklere imza atan bir turizm merkezi haline geldi. Rus turistlerin “olmazsa olmaz”ları arasına girdi.

Bugün yaşananlara baktığımızda bütün bu edinimlerin bir kalemde silinmek üzere olduğunu görüyor ve bundan da son derece üzüntü duyuyoruz. Turizmde mutlaka bir çıkış yolu bulunmalıdır. Görebildiğimiz kadarı ile de devletin bütün imkanları ile bu konuda sektör yardımcılarının yanında yer alması artık kaçınılmaz hale gelmiş görünüyor.

necdetbuluz@gmail.com

www.facebook.com/necdet.buluz

alanyaimaj2

YORUMLAR

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar