Dolar : Alış : 7.3877 / Satış : 7.4010
Euro : Alış : 8.9635 / Satış : 8.9797
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya2°CYoğun Kar Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11086 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Turan Çakır: “Cumhuriyet Tarihinin 2-3 Katı Yatırım Yapıldı”

22 Temmuz 2016 - 1 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Turan Çakır: “Cumhuriyet Tarihinin 2-3 Katı Yatırım Yapıldı”
Turan Çakır: “Cumhuriyet Tarihinin 2-3 Katı Yatırım Yapıldı”

Samsun Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili Turan Çakır; meclis toplantısında okul yatırımları ile ilgili yaptığı konuşmada yapılan yatırımların Cumhuriyet tarihinini 2-3 katı olduğunu söyledi.

Turan Çakır: Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi, komisyonlardan gelen 57 maddeyi oylayarak kabul etti.
Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi 2016 yılı Temmuz ayı 14. Birleşiminin 1. Oturumu Meclis 1. Başkanvekili Turan Çakır başkanlığında gerçekleşti. Meclis, 56 gündem maddesini oy birliği, bir gündem maddesini de oy çokluğu ile kabul etti.

Vatandaş-devlet el birliği ile çok sayıda okullarda derslikler yapıldığını ifade eden Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi 1. Başkanvekili Turan Çakır, “Son 14 yıldır Türkiye’de çok büyük yatırımlar oldu. Okullara yapılan yatırımlar okul adeti olarak değil de derslik olarak ifade edilmektedir. Zannediyorum bu Cumhuriyet tarihinde belki ikiye ya da üçe katlamıştır. Ülkenin milli geliri arttıkça bu yapılan yatırımlar da artacaktır. Samsun’da hayırseverlerle birlikte milli eğitime yapılan yatırımlar bulunmaktadır. Benim bildiğim Büyükşehir Belediyesi bu şekilde 8-10 tane okul yaptırdı. Vatandaş-devlet el birliği ile derslik sayılarının arttırılması noktasında çok yatırım yapılmıştır. Yeterli midir, değildir daha da fazlası yapılmalıdır” diye konuştu.

sa1 sa3

Konuşmaların ardından tatile giren meclis, 19 Eylül’de toplanma kararı aldı.

Turan Çakır:
Turan Çakır:

ICSD’den Darbe Girişimine Tepki, Başkan YILMAZ’a Teşekkür
ICSD’den Darbe Girişimine Tepki, Başkan YILMAZ’a Teşekkür

ICSD (Uluslararası İşitme Engelliler Spor Komitesi), İşitme Engelliler Olimpiyatları’nın (Deaflympics) resmi internet sayfasından son dönemde Türkiye’de yaşanan olaylar ve Samsun’un ev sahipliği yaptığı İşitme Engelliler Dünya Şampiyonaları ve İşitme Engelliler Olimpiyatları için bir açıklama yayınladı. Açıklamada Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz da teşekkür edilenler arasında yer aldı.

SAMSUN, İLÇELERİYLE BERABER DEMOKRASİ NÖBETİNDE
SAMSUN, İLÇELERİYLE BERABER DEMOKRASİ NÖBETİNDE

15 Temmuz darbe gecesinin ardından Samsun halkı ile tek yürek olarak meydanda demokrasi nöbetini sürdüren Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, 19 Mayıs, Bafra ve Samsun Cumhuriyet meydanlarında devam eden demokrasi nöbetlerine katıldı.

GECE İŞÇİ, GÜNDÜZ ÜRETİCİ
GECE İŞÇİ, GÜNDÜZ ÜRETİCİ

Bütünşehir Yasası ile kırsal kalkınma yatırımlarında söz sahibi olan büyükşehir belediyeleri ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na bağlı ilçe müdürlüklerinden destek alan üreticiler, aile ve ülke ekonomilerine büyük katkı sağlıyor. Samsun’da bu desteklerden yararlanan işçi Hakan Yıldız, bacanağı Şaban Kaya ile birlikte kiraladıkları atıl inşaatın zemin katını üretim bahçesine çevirdi.

BAŞKAN YILMAZ:
BAŞKAN YILMAZ: “EL ELE GÖNÜL GÖNÜLE HİZMETTEYİZ”

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, “Türk milleti, dimdik ayakta. Bu ezanlar da susmayacak, bayrağımız da dalgalanacak. El ele gönül gönüle hizmetteyiz” dedi.

BAŞKAN YILMAZ:
BAŞKAN YILMAZ: “SİZLERLE GURUR DUYUYORUM”

Demokrasi nöbetinin altıncı gününde de yine on binlerce vatandaş Samsun Cumhuriyet Meydanını doldurdu.

Başkan YILMAZ:
Başkan YILMAZ: “Yapımı Biten İstasyonları Hizmete Açıyoruz”

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, “Gar – Tekkeköy hattının ilk ayağını 4 istasyonla Ağustos ayında hizmete açacağız” dedi.

DEHŞET GECESİNİ ANLATTILAR
DEHŞET GECESİNİ ANLATTILAR

İşitme Engelliler Dünya Şampiyonaları için Samsun’da bulunan Uluslararası İşitme Engelliler Spor Komitesi (ICSD) Başkanı Valery Rukhledev ve ülkelerin delegasyonlarından Roıne Bjorn 15 Temmuz Darbe Gecesi Havalimanı’nda yaşadıklarını anlattı.

BAŞKAN YILMAZ'DAN MÜLTECİLERE DESTEK TEŞEKKÜRÜ
BAŞKAN YILMAZ’DAN MÜLTECİLERE DESTEK TEŞEKKÜRÜ

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, mültecilere yönelik yaptığı konuşmada; “15 Temmuz’da devletimize yöneltilmiş olan bu harekete karşı ortaya koyduğunuz bu asil davranışa da bir kez daha teşekkür ediyorum” dedi.

BAŞKAN YILMAZ:
BAŞKAN YILMAZ: “GELİN DEMOKRASİ NÖBETİNİ BİRLİKTE TUTALIM”

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz 2017 İşitme Engelliler Olimpiyat (Deaflympics) Oyunları Komitesi’ne seslendi; “Gelin demokrasi nöbetini birlikte tutalım.”

BAŞKAN YILMAZ'DAN KÖYLÜLERE CAMİ MÜJDESİ
BAŞKAN YILMAZ’DAN KÖYLÜLERE CAMİ MÜJDESİ

Samsun’un Kavak ilçesi Gadullu Mahallesi’nde bulunan ve bir süre önce yanarak kullanılamaz hale gelen köy camisi Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından yeniden restore edilecek.

Tarihçe


Samsun Büyükşehir Belediyesi, Samsun il sınırlarının belediye işlerini yürüten devlet kuruluşudur. Tarihi Kentler Birliği, Türkiye Belediyeler Birliği ve Türk Dünyası Belediyeler Birliği üyesi olan belediyenin başkanı Yusuf Ziya YILMAZ’dır.

TarihçeSamsun Belediyesinin kuruluşu Kanun-ı Esasî ile birlikte Osmanlı İmparatorluğunun batılılaşma hareketlerinin bir sonucu olarak alınan modern belediye sistemini uygulama kararı ile olmuştur. Bu dönemde Canik Sancağının bir şehri olan Samsun, İstanbul’dan atanan belediye başkanları ile yönetilmekteydi. Taşra belediyeleri arasında yer alan Samsun Şehremaneti, 1893 yılına kadar bu şekilde idare edilmekte iken belediye başkanı 1893 yılında ilk defa halkın seçimi ile işbaşına gelmiştir.

Cumhuriyetin ilanından sonra da varlığını sürdüren belediye, 2 Eylül 1993 tarihinde kabul edilen 504 numaralı kanun hükmünde kararname ile büyükşehir belediyesi olmuş, adı Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak değişmiş, yetkileri ve görev alanı genişlemiştir. Ayrıca 10 Haziran 2004 tarihinde çıkarılan kanun ile belediyeye yeni düzenlemeler gelmiştir.

6 Mart 2008’de kabul edilen 5747 numaralı kanun ile Atakent, Kurupelit, Altınkum, Çatalçam ve Taflan beldelerinin birleşerek Atakum beldesine katılmasıyla Atakum; Gazi ve Yeşilkent beldelerinin İlkadım’a katılmasıyla İlkadım adında bir ilçe kurulması ve Canik beldesinin de ilçe yapılması karara bağlanmıştır. Bu değişiklik ile büyükşehir ilçeleri Atakum, Canik, İlkadım ve Tekkeköy olarak belirlenmiştir. 12 Kasım 2012 tarihinde kabul edilen ve 2014 yerel seçimleri ile yürürlüğe giren 6360 sayılı kanunla birlikte de tüm Samsun ilçeleri büyükşehir belediyesinin yetki kapsamına alınarak Samsun bir bütünşehir haline gelmiştir.

Tarihçe
Samsun Büyükşehir Belediyesi Sınırları

Bağlı Kuruluşlar
  • Kültür Turizm Ticaret Anonim Şirketi
  • SASKİ – Samsun Su ve Kanalizasyon İdaresi
  • SABEK – Samsun Bölgesel Ekonomik Kalkınma Anonim Şirketi.
  • SAMULAŞ – Samsun Ulaşım Anonim Şirketi
  • Samsun Büyükşehir Belediyesi Kültür Yayınları
  • Samsun Anakent İmar İnşaat Ticaret Limited Şirketi
Hizmet Binası
Hizmet Binası

Belediyenin iki adet binası vardır. Yeni bina 15 Şubat 1972’de Mimar Orhan Dinç’in idaresinde inşa edilmeye başlanmış 27 Mart 1976 tarihinde dönemin cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in de bulunduğu bir törenle açılmıştır. Toplam 18.879.417₺ harcanarak inşa edilen yapı 1977 Samsun Belediye Yıllığı’nda açıklanan bilgilere göre 100.000.000₺ değere sahiptir.
Tarihî niteliklere sahip olan ve yalnızca başkanlık makamı olarak kullanılan eski bina ise 1911’de inşa edilmeye başlanmış, 26 Aralık 1913 tarihinde Mimar Mösyö Rici tarafından bitirilerek Samsun Şehremanetine teslim edilmiştir. Dönemin belediye başkanı Gebilizade Mustafa Necip Efendi tarafından dekorasyonu düzenlenen binanın açılış törenine mülki memurlar ve askerler, ulema ve Samsun’da bulunan din önderleri ile Samsun’da bulunan İtalyan Konsolosluk yetkilileri, İngiltere Samsun Konsolosluk Memuru D. Papadopoulos, Fransa Samsun Konsolosluk memuru Edouard Berliand, Avusturya-Macaristan Samsun Konsolosu A. Del Tore, Rusya Samsun Konsolos yardımcısı A. Savinof, İran Samsun Şehbenderi Hacı Ahmet Ali Bey, Yunanistan Samsun Konsolos yardımcısı Leonidas Matlis, Belçika Samsun Konsolos vekili M. Giraud, Amerika Birleşik Devletleri Samsun Konsolosluğu memuru W. Peter, Almanya Samsun Konsolos yardımcısı Mösyö Kuckhoff, İsveç-Norveç Samsun Konsolos vekili Polanis Oktardo ve Canik Livası Mutasarrıfı Süleyman Necmi Bey Efendi gibi dönemin bölgedeki önemli kişileri katılmıştır.Yeni bina henüz proje aşamasında iken eski binanın yıkılması planlanmış ancak Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulunca binanın tarihi eser olduğu bildirilmiş ve yıkımı engellenmiştir.

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar