Dolar : Alış : 7.4367 / Satış : 7.4501
Euro : Alış : 9.0232 / Satış : 9.0394
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya4°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11100 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Tüm ülkede 3 aylığına Olağanüstü Hal ilan edildi.!

20 Temmuz 2016 - 0 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Tüm ülkede 3 aylığına Olağanüstü Hal ilan edildi.!
Tüm ülkede 3 aylığına Olağanüstü Hal ilan edildi.!

Erdoğan: Türkiye 15 Temmuz’da tarihinin en kritik günlerinden birini yaşamıştır. Milletimiz sabaha kadar direnişlerini sürdürmüşlerdir. Kendini bu milletin ferdi hisseden herkes darbenin karşısında yer almıştır. Milletimizin iradesine sahip çıkması karşısında darbecilerin tankları, silahları işe yaramamıştır. Ülkemiz tarihinde ilk kez bir silahlı darbe girişimi millet tarafından engellenmiştir. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bakanlar kurulumuz 3 ay süreyle olağanüstü hal ilan edilmesini kararlaştırdı.

rte-genel-22 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda 4 saat 40 dakika süren Milli Güvenlik Kurulu sona erdi. Sonrasında Bakanlar Kurulu toplantısı başladı. Yaklaşık 3 saat süren toplantı sona erdi.

Erdoğan, basın açıklaması yapıyor.

Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

-Türkiye 15 temmuz akşam saatlerinden itibaren tarihin en kritik anlarını yaşamıştır. FETÖ üyesi olduğu anlaşılan bu grup tanklarla silahlarla devlete ve milete karşı saldırıya geçmiştir.

-Şahsım ve hükümetin kararlı duruşu milletimizin darbecilere karşı cesurca dikilmesi sayesinde hamdolsun bu teşebbüs amacına ulaşamamıştır.

-Geleceğine sahip çıkan milletimiz kahramanlık destanı yazmıştır. Darbeciler karşısında tek vücut olmuştur.

-Gözlerinin önünde onlarca kişi şehit olurken yaralı kardeşlerimiz de sabaha kadar direnişlerini sürdürmüşlerdir.Milletimiz 1960 darbesinde Menderes ve arkadaşlarına sahip çıkmamanın üzüntüsünü yıllarca yaşamıştır.

-1980 darbesinde toplumumuzun acısı hala tazedir.15 Temmuz tarihi bu kötü gidişe dur denilen bir dönüm noktası olmuştur. İlk defa bir darbe girişimi millet tarafından akamete uğratılmıştır.

– 246 masum insan hayatını kaybetmiş, 1536 masum vatandaşımız yaralanmıştır. Tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum.

‘3 AY SÜREYLE OHAL İLAN EDİLMESİ KARARLAŞTIRILDI’

– Bugün MGK’yi topladık, ardından da Bakanlar Kurulu’nu topladık. Kapsamlı toplantı sonrası, Anayasamızın 120. maddesi uyarınca 3 ay süreyle olağanüstü hâl ilân edilmesi kararlaştırıldı

-Bunlar bir bayanı tankla ezecek kadar alçak, bu denli rezil. Ama o bayan arkadaşım şehadet şerbetini yudumladı.

MGK toplantısından açıklama yapılmadı

Darbe girişiminin ardından bugün ilk kez Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapılan kritik Milli Güvenlik Kurulu Toplantısı 4 saat 40 dakika sürmüş ve toplantı sonunuda açıklama yapılmamıştı.

Cumhurbaşkanlığı kaynakları, MGK Genel Sekreterliğinin toplantıya ilişkin yazılı açıklamasının Bakanlar Kurulu toplantısının ardından, yapılacağını kaydetmişti.

Sona eren Bakanlar Kurulu toplantısının ardından gazeteciler içeriye alınarak  basın açıklamasını Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yapacağı bildirildi.

eftan

İçişleri Bakanı Efkan Ala: “OHAL, vatandaşımızın hayatında hiçbir olumsuzluğa yol açmayacak.”

“Darbe girişiminde bulunan terör örgütünün tüm unsurlarıyla yok edilmesi için 3 ay süreyle Olağanüstü hal ilan ettik

“Biz Halkla Birlikte Oldukça Tanklar Sonuç Alamayacaktır”

“Biz Halkla Birlikte Oldukça Tanklar Sonuç Alamayacaktır”

Al Jazeera’nin yayınına katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ben şu anda bu darbe girişiminin bastırılmasının bir son olduğunu kabul etmiyorum. Bundan sonraki süreçte kendilerine göre farklı planları olabilir. Ne kadar farklı planı olursa olsun şunu bilmek lazım. Devlet milletiyle el ele olduğu sürece bunlara yol vermez, millet devletine sahip çıkmıştır. Tanklar netice alamamıştır, tankların karşısında milletin duruşu çok önemliydi” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Al Jazeera’nin yayınına katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, darbe girişimini nasıl öğrendiğine dair yaptığı açıklamada, “4-5 günlük bir tatil için Marmaris’e gitmiştim. Haber bana ulaştı, bu darbe girişimiyle ilgili. Ama önce beni eniştem haberdar etti. İlk önce ciddiye almadım. Ama sonra istihbarat ve çeşitli kanallardan teyit edilince gerekli adımları attık. O zaman Enerji Bakanı ile beraberdim. Otelden ayrılmak için gerekli adımları attık. Sonra Dalaman’dan İstanbul’a geldik. İstanbul’da da zor bir durum vardı. F-16’ların şehir üstünde alçak uçtuğunu gördük. Binlerce insan sokaklardaydı. Hızlı bir değerlendirme yapıp ek adımlar attık ve kısa sürede her şeyi kontrol altına aldık. Otelden ayrılıp İstanbul’a geldik. On binlerce insanın sokaklarda olduğunu gördük” dedi.

“DARBECİLER BİR AZINLIK, BİR TERÖRİST ÖRGÜT”

Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Darbeciler bir azınlık. Bu bir terörist örgüt. Bir azınlığın çoğunluğa hükmetmesine izin veremezdik. İstihbarat zaafı olduğu açık. Doğru istihbarat olsaydı önüne geçilebilirdi. Elbette ki kimse şunu söyleyemez, dünyadaki istihbarat örgütlerinin zafiyeti yoktur diyemez ama dünyanın dört bir yanında olduğunu görüyoruz. Her zaman için zayıf noktalar nerededir, zafiyetler nerededir, belirlemek gerekir ama istihbaratta insani unsur çok daha önemli benim görüşüme göre. Çünkü her şeyi mümkün kılan budur. 15 Temmuz’daki olaylara dönecek olursak FETÖ devletin içinde paralel bir yapı oluşturmuş ve bu darbe girişimini yaptıklarında bunda başarılı olamadılar. Önümüzdeki günler ve haftalar içinde ben eminim ki bazı planlarını kendi gelecekleri için yapacaklardır ama biz devlet ve halk olarak el eleyiz ve bu tür örgütlere karşıyız. Halkla birlikte biz oldukça tanklar sonuç alamayacaktır, alamamıştır. Geçmişe yönelik elimizde çok sayıda şüpheliler vardı. Elbette ki kanunlar sizin birçok şey yapmanıza engel oluyor. İtiraflar başladı, bağlantılarını ortaya koydular.”

“FRANSA DIŞİŞLERİ BAKANI KENDİ İŞİNE BAKMALI”

Fransa Dışişleri Bakanı’nın Türkiye hakkındaki açıklamaları da sorulan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ne dediğini bilmiyorum, onlar da çok sayıda insanı tutuklamak zorunda kaldılar. Olağanüstü hâl ilan ettiler. Fransa Cumhurbaşkanı benim hakkımda kişisel bir yorum yaptıysa kendi işine bakmalı. Eğer demokrasi dersi almak istiyorlarsa bizim ülkemize bakabilirler. Kimse bize bu konuda ders vermemeye kalkmamalı. Biz hiç kimseye hakaret etmiyoruz. Biz her şeyi hukuk dairesinde yapmaya çalışıyoruz. İnsanlar tanklarla ezildi” dedi.

“MİLLETİMİN TÜMÜYLE BİR ARAYA GELMEK BENİM İÇİN ŞEREFTİR”

“Türkiye’de taraflar kutuplaşmıştı. Şimdi birlik görüyoruz. MHP, CHP, HDP, STK’larla hep birlikte darbeye karşı çıkıyor. Bu fırsatı kullanacak mısınız?” sorusunu da cevaplayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bizler iş birliğinden uzak bir hareket değiliz. Bizlere hareket edenler kendilerinde bu hakkı buluyor. Müsaade etsinler bizim de eleştiri hakkımıza saygı duysunlar. Biz her şeyi hukuk içerisinde hareket etmek zorundayız. Tankların altında ezilerek ölenler var. 1500 yaralı var. Nasıl oluyor da bu insanlar hala ‘Erdoğan diktatördür demokrat değildir’ gibi yaklaşımları yapıyorlar. Bu ülkemizin milletimizin ortak bir sorunudur. Kaldı ki ben milletin cumhurbaşkanıyım. Hepsiyle bir araya gelmek benim için bir şereftir.”

ABD DIŞİŞLERİ BAKANI KERRY’NİN AÇIKLAMALARI

“Kerry NATO üyeliğiyle ilgili uyardı, ‘Türkiye’nin NATO üyeliği sona erebilir’ dedi. AB üyeliğini de aynı şekilde kurban eder misiniz?” sorusunu cevaplayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kerry bu ifadelerin hepsini yalanladı. Türkiye’deki büyükelçilik bu ifadeleri yalanladı. Öyle bir şey ifade etmediklerini söylediler, Sayın Obama’yla da görüştüğümüzde ‘Darbe girişimine karşı yanınızdayım’ dedi. ‘Demokratik mücadelenizi destekliyorum’ dedi. Böyle bir şey asla söz konusu değil bunların hepsi uydurmadır. Bu yayın Türkiye’den de izleniyor. Onlara seslenmek istiyorum. Halkımız bu tür dedikodulara inanmasın” dedi.

YORUMLAR

İlgili Terimler :