Dolar : Alış : 7.3029 / Satış : 7.3160
Euro : Alış : 8.8059 / Satış : 8.8217
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya11°CYağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11302 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

TÜKODER’den velilere uyarılar

17 Eylül 2016 - 0 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»TÜKODER’den velilere uyarılar
TÜKODER’den velilere uyarılar

18 milyon öğrenci 19 Eylül Pazartesi günü ders başı yapacak. Veliler, okul alışverişinde son eksiklerini tamamlıyor. Ancak uzmanlar uyarıyor.

18 milyon öğrenci 19 Eylül Pazartesi günü ders başı yapacak. Veliler, okul alışverişinde son eksiklerini tamamlıyor. Ancak uzmanlar uyarıyor. Öğrenci velilerinin okul alışverişi yaparken aldıkları her üründe dikkatli olmaları gerekiyor. Çünkü, okul çantaları, giyim, ayakkabı ve kırtasiye malzemeleri kanserojen kimyasallar barındırabilir.

Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) yaptığı açıklamada, güvensiz okul ürünleri ve kırtasiyeler nedeniyle öğrencilerin tehlike altında olduğunu ifade ederek, özellikle uzak doğu ülkelerinden gelen ya da merdiven altında üretilen CE ve TSE amblemi ve bu amblem altında üretici veya ithalatçı firma isimleri ve iletişim bilgileri bulunmayan kırtasiye ve okul çantaları ile giyim ürünleri gibi ürünlerden şikayetlerin çok olduğunu söyledi.

hd porno
tuket

Tükoder’in okul alışverişi yaparken dikkat edilmesi gerekenler konusunda yaptığı uyarılar:
*Kırtasiye malzemeleri alışverişlerinde çocukların sağlığının göz önünde bulundurularak kanserojen içerik bulundurmayan, sağlam ve kaliteli malzemelerden yapılmış TSE ve CE markalı ürünler tercih edilmelidir.
*Çocuklar için zararlı olabilecek ürünlerin başında çok sık kullandıkları kokulu silgi, kokulu kağıt, oyun hamuru, boya kalemleri, keçeli kalem, işaretleyici kalem gibi uçucu madde içerebilecek ürünler gelmektedir. Bunlar alınırken üzerinden yeşil nokta içinde “solvent içermez” şeklinde uyarılar bulunan, su bazlı ürünler seçilmelidir. Çünkü bazı ürünlerde plastiği yumuşatmak için kullanılan “fitalat” maddesi yüksek değerlerde olabiliyor ve çocuklar üzerinde kanserojen etkisi bulunuyor.

11
*Okul çantalarında kullanılan kimyasal maddeler kanserojen ve alerjen etkilere sahiptirler. Beslenme çantalarında ayrıca fitalatlar da kullanılmakta olduğundan çanta alırken de yukarıda bahsettiğimiz şartları taşıyıp taşımadığına bakılmalıdır.
*Giyim eşyalarında Azo renklendirici ve azo boyar maddeler, kullanıldığından bu maddelerde kanserojen ve alerjen etkiye sahiptirler. Ve akciğer, böbrek rahatsızlıklarına neden olabilmektedirler.
*Ayakkabıda kullanılan kimyasallar da kanserojen etkiye sahiptirler

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar