Dolar : Alış : 8.0729 / Satış : 8.0875
Euro : Alış : 9.6558 / Satış : 9.6732
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya24°CSağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11766 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Tren minibüse çarptı: 6 ölü 23 Yaralı

22 Temmuz 2016 - 2 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Tren minibüse çarptı: 6 ölü 23 Yaralı
Tren minibüse çarptı: 6 ölü 23 Yaralı

Alaşehir’de hemzemin geçitte trenin tarım işçisi taşıyan minibüse çarpması sonucu 6 kişi hayatını kaybetti.

Kaza, Manisa’nın Alaşehir ilçesine bağlı Akkeçili Mahallesi Zeytin Çayı Köprüsü mevkiinde meydana geldi. 

Alaşehir ilçesinde kontrolsüz hemzemin geçitte yolcu treninin tarım işçilerini taşıyan minibüse çarpması sonucu ilk belirlemelere göre 6 kişi öldü, 15 kişi yaralandı.

osmanbilginAlaşehir Kaymakamı Osman Bilgin, yaptığı açıklamada, İzmir Uşak bölgesel ekspres treninin, Alaşehir ilçesinde gar yakınlarındaki kontrolsüz hemzemin geçitte tarım işçilerini taşıyan minibüse çarptığını belirtti.

Alaşehir ilçesinde yolcu treni ile üzüm işçilerini taşıyan midibüsün çarpışması sonucu 6 kişinin öldüğü, 23 kişinin yaralandığı kazadan yaralı olarak kurtulan Emrah Çetinkaya, yaşadıkları kazayı anlattı.

Alaşehir ilçesinde saat 11.00 sıralarında Akkeçili Mahallesi’ndeki ikinci hemzemin geçit üzerinde yolcu treniyle servis midibüsünün çarpışması sonucu 6 kişi ölmüş, 23 kişi yaralanmıştı. İzmir-Uşak seferini yapan makinist İsmail K. idaresindeki 31619 sefer sayılı yolcu treni, üzüm işçilerini taşıyan Vahdet Sırçak yönetimindeki 45 J 4759 plakalı midibüsle çarpışmıştı. Kazada hayatını kaybeden işçilerin isimleri belli oldu. Kazada Elif Boğa, Tülay Ok, Gamze Özçoban, Fatma Çataldere, Gülseren Karaman, Hayriye Çakmak olay yerinde hayatını kaybetti. Yaralılar Eşe Yıldırım, Özlem Sırçak, Fatma Sunal, Nurdane Boğa, Hasan Eroğlu, Fadime Çilem Sunal, Ramazan Özdoğan, Sinan Yılmaz, Yasin Keklici, Emrah Çetinkaya, Hacer Öksüz ve midibüs sürücüsü Vahdet Sırçak Alaşehir Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alınırken; Raziye Kargın (30), Hatice Kartal (34), Hülya Can (38), Mehmet Aydemir (36), Yaşar Karakoç (47), Cihan Yener (19), Akile Karasu (36) Salihli Devlet Hastanesi’ne, Ayşe İdgü (49) Özel Medigüven Hastanesi’ne; Hafize Arslan (59), Ali Arslan ve İlknur Hamzalıtaş (24) ise Özel Can Hastanesi’ne kaldırıldı.

Yaşanan kazanın hemen ardından vali yardımcılarıyla birlikte Alaşehir ilçesine gelen Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, kazazedeleri hastanede ziyaret ederek, durumları hakkında bilgi aldı. Güvençer, hastane çıkışında kazazedelerin yakınlarıyla da görüşerek, başsağlığı diledi.

Yaralı işçi dehşet dolu dakikaları anlattı

Kazadan yaralı olarak kurtulan ve hastanede tedavisi süren Emrah Çetinkaya, “Ne olduğunu anlamadık. Şaka gibiydi, takla atıyordum. Araçtan çıkıp dışarıya baktığımda tüm arkadaşlarım yerlerdeydi. Treni göremedik, aniden önümüze çıkınca çarpıştık” dedi.

Kazayla ilgili soruşturma sürerken, kontrolsüz hemzemin geçitte trenin çarptığı midibüse kapasitesinden fazla yolcu alındığı iddia edildi. Kazada ölen 6 işçi ve yaralı kurtulan 23 işçinin, 23+1 kapasiteli midibüsten çıktığı belirtildi.

haber1 haber2 haber3 haber4 haber6

tren

Bilgin, “Olayda ilk belirlemelere göre minibüsteki yolculardan 6’sı öldü. 8’i ağır olmak üzere 15 yaralımız var

   Alaşehir M.Ö. 150-138 yılları arasında Bergama Kralının kardeşi II. Attalos Philadelphos tarafından kurulmuştur. Buna izafeten yerleşim biriminin ilk adı “Kardeşseverlik” anlamındaki PHILADELPHIA’ dır. Bergama krallığı dönemindeki önemini Romalılar döneminde de koruyan Philedelphia, Romalıların Anadolu’ daki en önemli merkezlerinden biri olmuştur. Romalılar döneminde daha da gelişen Philedelphia M.S. 40 yıllarında Hıristiyanlığı kabul etmiştir. Bu tarihten itibaren dini açıdan da önem kazanmaya başlamıştır. Hıristiyanlığın teşkilatlanıp, yayılma çalışmalarının sürdürüldüğü ilk yedi kentten biri olarak ün yapmıştır. Philedelphia adı, günümüzde özellikle bu bakımdan hatırlanır. Philedelphia , Bizans’ın da önemli bir askeri üssü olmuş ve bu yüzden bir çok saldırıya maruz kalmıştır. Fakat şehri çevreleyen sağlam surlar savunmada önemli bir etken olmuştur. Bu dönemlere ait birçok tarihi eserler bulunmakta; ancak bölgenin birinci derecede deprem kuşağında olması nedeniyle birçok eser zaman içinde yıkılmış ve toprak altında  kalmıştır.

    Tarih boyunca Bizanslılar ile Türkler arasında el değiştirme ile sonuçlanan savaşlar sonucunda Alaşehir 1389yılında Yıldırım Bayezıd tarafından kesin olarak Türk topraklarına katılmıştır. O tarihte Yıldırım Bayezıd Han yüksek bir tepeden şehre bakarak ne “ALA ŞEHİR” diyerek İlçenin Türkçe isim babalığını yapmıştır.
    
    Bir söylentiye göre ise şehrin etrafını çevreleyen surlarda kullanılan taşların siyah ve beyaz renkte olması, dolayısıyla surların ala bir görünüme bürünmesi üzerine şehre bu ad verilmiştir.

    Şehrin Türklerin eline geçmesinden önce de Türkçe adla tanınmakta olduğuna dair kaynaklar da vardır. Tarihçi İbn-i Bibi ‘nin Philedelphia adını kullanmadan Ala-şahr adını vermesi, bu güzel beldenin 13.yüzyılın başından beri bu isimle anıldığını gösterir. Belki de 1071’ den sonra Anadolu içlerine giren Türk akıncıları bu güzel beldeye Türkçe isim vermişlerdir.

    Cumhuriyetin İlanına kadar Aydın İli Manisa Sancağına bağlı olan Alaşehir Manisa’nın İl olması ile buraya bağlanmıştır.

    24 Haziran 1920 tarihinde Yunanlılar’ın işgaline uğramış, 5 Eylül 1922 tarihinde işgalden kurtarılmıştır. Milli Mücadelede işgalci Yunanlılara karşı baş kaldıran ve bu amaçla Milis Teşkilatları kurarak direnen ilk şehirlerimizden biri de Alaşehir’dir .

    16 – 25 Ağustos 1919 tarihlerinde yapılan Alaşehir Kongresi Milli Mücadelede önemli bir yer işgal eder. Kongreye Alaşehir yanında Manisa, Balıkesir, Soma, Akhisar, Sındırgı, Turgutlu, Salihli, Kula, Eşme, Buldan, Gördes, Demirci, Uşak, Ödemiş, Birgi, Bozdağ, Sarıgöl, Aydın, Nazilli, Denizli olmak üzere  21 bölgenin Reddi İlhak Heyetlerinden seçilen  delegeler katılmıştır. Alaşehir Kongresinin Ege Bölgesinde yapılan ilk toplantı olması, Milli Mücadelenin bölgesel teşkilatlanmalarını başlatması bakımından Cumhuriyet Tarihimizde ayrı bir yeri vardır.

YORUMLAR

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar