Dolar : Alış : 7.1357 / Satış : 7.1485
Euro : Alış : 8.6774 / Satış : 8.6930
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya11°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11262 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Toprak Mahsülleri Ofisi Sakarya’dan Mısır Alımı Yapmıyor

20 Eylül 2016 - 0 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Toprak Mahsülleri Ofisi Sakarya’dan Mısır Alımı Yapmıyor
Toprak Mahsülleri Ofisi Sakarya’dan Mısır Alımı  Yapmıyor

Önce TMO’nun 01.08.2016  tarihli duyurusunu  yayınlayalım  sonra   Son  durumu  değerlendirelim

Toprak Mahsülleri Ofisi Sakarya’dan Mısır Alımı  Yapmıyo

Çünkü  Mısırda  nem  %14  diyor

O  özellikte  Sakarya’da Şu  an  Mısır  Yok

TMO MISIR ALIMLARINA BAŞLIYOR 

Bilindiği üzere Kurumumuz 2015 yılında; 20 Ağustos itibariyle taahhütname karşılığı mısır alımlarına başlamış, 03 Eylül itibariyle de fiyat açıklamıştır.

2016 yılı mısır hasatı normal dönemden daha erken başlamış olup Çukurova’nın bazı yörelerinde mısırlar yüksek rutubetli (%21-23) hasat edilmektedir.

Kuruluşumuz mısır alımı için depolama ve finansal olarak tüm hazırlıklarını tamamlamış olup alıma hazır durumdadır.

Hasatla birlikte üreticilerimizin depolama ve finansman sıkıntısı çekebileceği düşünülerek 04 Ağustos 2016’dan itibaren ÇKS belgesi bulunan üreticilerimize, ürün rutubeti %14 ve altı olan ürünlerini, fiyat açıklanıncaya kadar taahhütname karşılığı TMO işyerlerine teslim etme veya emanete bırakarak avans alabilme imkânı getirilmiştir

04 Ağustos 2016’dan itibaren üreticilerimiz ürünlerini 2015 yılı mısır alım fiyatı olan 725 TL/Ton üzerinden emanete bırakarak finansman ihtiyacını karşılamak amacıyla makbuz senedi karşılığı, ürün bedelinin %30’u kadar avans alabilecektir. İsteyen üreticiler de TMO’nun anlaşmalı olduğu bankalardan kredi kullanabilecektir.

Bu şekilde, üreticilerimize depolama ve finansman imkânı sağlanarak piyasaların işlemesi, arz ve talebin dengeli seyretmesi amaçlanmaktadır.

Ayrıca, 04 Ağustos 2016’dan itibaren hiçbir şekilde mısır satışı ve teslimi yapılmamasına karar verilmiştir.

Kuruluşumuzca piyasalar yakından takip edilmekte olup üretici mağduriyetinin yaşanmaması için her türlü adımın atılacağı hususu,

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

porno film

2016 yılında mısır üretiminin 6,4 milyon ton olacağı tahmin edilmektedir.

Ülkemizde mısır hasadı 4 Ağustos tarihinde başlamış, bu tarih itibariyle TMO üreticilere depolama ve finansman imkânı sağlamak amacıyla taahhütname karşılığı veya 2015 yılı fiyatı ile emanet mısır alımlarına başlanmıştır. Bu kapsamda 272.852 Ton taahhütname karşılığı mısır alımı gerçekleştirilmiştir.

Hasat başlangıcından bu güne kadar piyasalar yakından izlenmiş, hasatın yoğunlaşmaya başlaması ile birlikte gelişen piyasa koşulları dikkate alınarak TMO’nun mısır müdahale fiyatı açıklama ihtiyacı doğmuştur.

2016 yılı için mısır müdahale alım fiyatı Bakanımız Sayın Faruk Çelik tarafından ton başına 740 TL olarak açıklanmıştır.

 misirdir1 misirdir2 misirdir3 misirdir4 misirdir7

Bu yıl TMO tarafından mısır alımlarında izlenecek politikalar şunlardır:

1.TMO, mısır üretimi yapılan bölgelerdeki tüm iş yerlerinde 26 Ağustos 2016, Cuma günü itibariyle mısır alımına başlayacaktır.

2.Çiftçi Kayıt Sistemi2ne kayıtlı üreticiler, belgelerindeki mısır üretim miktarının tamamını peşin satabilecek veya emanete bırakabileceklerdir.

3.ÇKS Belgesi olmayanlar ise üreticiden aldığını belgelemek kaydıyla TMO depolarına emanete bıraktıkları mısırlarını, 1 Ocak 2017 – 31 Mayıs 2017 tarihleri arasında TMO’ya satabileceklerdir.

4.Bu güne kadar mısırını TMO’ya teslim eden üreticiler, bu günden itibaren 10 gün içerisinde ürünlerini geri çekebilecekemanete bırakabilecek veya TMO’ya satabileceklerdir.

5.TMO, üreticilerimizin iş yerleri önünde uzun süre beklemelerini önlemek amacıyla son üç yıldır uyguladığırandevulu alım sistemine bu yıl da devam edecektir.

Randevular, internet üzerinden www.tmo.gov.tr veya randevu.tmo.gov.tr adreslerinden alınabileceği gibi TMO şube müdürlükleri ile ajans amirliklerinden de alınabilecektir.

6.Mısırını TMO depolarına emanete bırakan üreticiler, makbuz senedini kullanarak TMO’dan %30 avans alabilecek veya TMO’nun anlaşmalı olduğu bankalardan kredi kullanabileceklerdir.

7.Mısırını TMO depolarına emanete bırakan tüccar ve sanayiciler ise makbuz senedini kullanarak TMO’nun anlaşmalı olduğu bankalardan kredi kullanabileceklerdir.

8.Makbuz senedine dayalı kredi kullanan tüm kesimlerin bankalara olan yükümlülüklerini yerine getirerek mısırını TMO’ya satmayarak geri çekmeleri durumunda bankalara ödemiş oldukları faizin %25’i TMO tarafından karşılanacaktır.

9.Ürün bedeli ödemeleri, ürünün TMO’ya teslim edildiği tarihten itibaren  30 gün içerisinde üreticilerin banka hesaplarına aktarılacaktır.

10.Üretici banka kartı ile ürün getiren üreticilere erken ödeme yapılacak olup ürününü anlaşmalı bankalardan alınan ürün kartı ile teslim eden üreticilere, 20 gün içerisinde ödeme yapılacaktır.

Açıklanan 740 TL/Ton fiyata ilave olarak Bakanlığımız tarafından ton başına 20 TL prim ödemesinin yanında dekar başına 11 TL gübre ve mazot desteği ödemesi de yapılacaktır.

TMO’ya ürün teslim edecek üreticilerimizin alım noktalarımızda herhangi bir zorlukla karşılaşmamaları için;

ÇKS bilgilerini güncellemeleri,

Randevularını mutlaka almaları,

Ürünlerini randevu alınan gün getirmeleri,

Anlaşmalı bankalardan alınacak ürün kartı veya banka hesap numaraları ile alım noktalarına gelmeleri,

gerekmektedir.

Anlaşmalı bankalar:

Ziraat Bankası, Halkbank, Akbank, Şekerbank, Garanti Bankası, Vakıflar Bankası, Yapı Kredi Bankası, İş Bankası, Denizbank, TEB, Albaraka Türk, Finansbank.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

misir

DUYURULAR  BÖYLE   SAKARYA  İLİNDE

Toprak Mahsulleri Ofisi mısır  Alımların randevulu olarak yapılacağı belirtildi. Ancak  Sistem Kapalı.

TMO  Sakarya’da   Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) Belgesi olan üreticilerden rutubet oranı yüzde 14 ve altındaki mısırın, taahhütname karşılığı alınacağı bildirildi

Ancak  SAKARYA  ilinin Mısırı rutubet oranı yüzde 14 ‘ün  üstünde  olduğuna  göre  Sakarya ilinden  TMO  alım  yapmayacak  demektir.

Çiftçinin ne feryadı mısırda aynı şarkı.

Sakarya ziraat odası başkanı Hamdi Şenoğlu” çiftçilerimiz  birkaç gün hasatı geciktirmelerinde fayda var” dedi.

hamdibey1

Hamdi Şenoğlu”Mısır hasatını yapan çiftçiler ürünlerini teslim etmede sıkıntıyla karşılaştı. Bu tür olaylarda kriz masası kurulmalı ve belediye tarım müdürlüğü ve siyasiler birlik ve beraberlik içinde olmalı. Bu böyle olmadığı sürece çiftçi feryad etmeye devam eder. illede sokaklara mı çıkalım “

misir1 misir2 misir3 misir4 misir7 misir8 misir9 misir10 misir11

Toprak mahsulleri ofisi satışta kırıgıda kırık olmayanda aynı fiyattan sattığına göre alım ve satışı aynı sartlarda değerlendirmesini istiyoruz, İklim şartlarından dolayı mısır kırık ve nem oranı yüksek olduğundan düşük fiyat uygulamaktadır.Bu da   mağduriyetlere  neden olmaktadır. Çiftciler olarak siyasilerden milletvekillerine kadar hiç kimseden destek alamadık.  Mısırda da  aynı Şarkı.

Dünden Bugüne TMO

Kurum Kimliği

1938 yılında kurulan Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), sermayesinin tamamı devlete ait, 8/6/1984 tarihli ve 233 sayılı Kamu İktisadi Teşebbüsleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname hükümlerine tabi, tüzel kişiliğe ve faaliyetlerinde özerkliğe sahip, sorumluluğu sermayesi ile sınırlı bir iktisadi devlet teşekkülüdür.

TMO’nun hukuki dayanağı, 11/12/1984 tarihli ve 18602 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren TMO Ana Statüsüdür.

Teşekkülün amaç ve faaliyet konuları Yüksek Planlama Kurulu Kararı ile değiştirilebilir.

Merkezi Ankara’da olan TMO; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının ilgili kuruluşudur.

TMO’nun sermayesi 2.550.000.000 TL’dir.

TMO’nun, Bolvadin’de Afyon Alkaloidleri Fabrikası İşletme Müdürlüğü bulunmaktadır. TMO, Taşra teşkilatında; şube müdürlükleri ve bunlara bağlı olan ajans amirlikleri şeklinde bir örgüt yapısına sahiptir. Ayrıca, Ülkenin her bölgesinde bulunan tesisli ekipleri ve yoğun alım dönemlerinde faaliyete geçirilen geçici alım merkezleriyle tarım sektörüne hizmet vermektedir.

TMO, lisanslı depoculuk uygulamalarına öncülük etmek üzere Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile yürüttüğü çalışmalar sonucu 26/2/2010 tarihinde kurulan TMO-TOBB Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketinde % 50 hisse ile iştirak sahibidir.

Tarihçe

Birinci Dünya Savaşı sonrasında sanayi tesislerinin büyük ölçüde yok olması dünyanın pek çok ülkesinde tarıma yönelmeyi zorunlu kılmış ve tarımsal üretimin hızla artması sonucu üretici ülkelerde bilhassa buğday stokları büyük ölçüde çoğalmıştır. Buğday stoklarındaki bu artış dış piyasada rekabete, fiyatların düşmesine ve bunlardan kaynaklanan büyük krizlere neden olmuş, özellikle 1928 sonrasında birçok ülkede buğday fiyatları hızla düşmeye başlamıştır. Bu gelişme üzerine hükümet 10/7/1932 tarihinde yürürlüğe giren 2056 sayılı Kanunla Ziraat Bankasını buğday alımıyla görevlendirmiştir. Ziraat Bankasına, depo ihtiyacını karşılamak üzere silo ve ambar inşası hakkında çıkarılan 11/6/1933 tarihli ve 2303 sayılı Kanunla hububat muhafaza tesisleri kurma görevi de verilmiştir. Ziraat Bankası 1932/1933 yıllarında çoğu Orta Anadolu’da olmak üzere alım merkezleri açmıştır.

Buğday üretiminin artması yanında İkinci Dünya Savaşı belirtilerinin gittikçe fazlalaşması Ziraat Bankasında Buğday Masası Şefliği adı altında yürütülen işlerin, oluşturulacak başka bir kuruluşa devredilmesini zorunlu kılmıştır.

13/7/1938 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 24/6/1938 tarihli ve 3491 sayılı Kanunla iktisadi devlet teşekkülü niteliğinde ve buğday işleri ile iştigal etmek üzere Toprak Mahsulleri Ofisi kurulmuştur. Bu Kanunla, Toprak Mahsulleri Ofisine; buğday fiyatlarının üreticiler bakımından normalin altına düşmesinin ve tüketici halk aleyhine yükselmesinin engellenmesi, buğday piyasasının korunması ve düzenlenmesi, gerektiğinde buğday ithalatı ve ihracatı yapması, dünya buğday üretimi ve hareketlerini takip etmesi, gerekli görülecek yerlerde un ve ekmek fabrikaları kurması, uyuşturucu maddelerle ilgili devlet tekelini yürütmesi ve benzeri görevler verilmiştir.

Ofis’e, 27 Ekim 1939 tarihinde arpa ve yulaf, 28 Kasım 1940 tarihinde çavdar, 25 Nisan 1941 tarihinde mısır, 13 Ağustos 1941 tarihinde de başta pirinç olmak üzere; bitkisel ve hayvansal yağlar, et ve balık, yonca tohumu ve bakliyat alımı görevleri verilmiştir. İkinci Dünya Savaşının hüküm sürdüğü yıllarda ve sonrasında Ofis, benzin, otomobil lastiği, et kavurması, margarin ve kahve gibi maddelerin tedarik ve dağıtımını yürütmüş, 3 Ağustos 1943’de nohut, akdarı, fasulye, mercimek, bakla ve börülce, 31 Ekim 1947’de susam alımı ile görevlendirilmiştir.

Toprak Mahsulleri Ofisi, Ülkemizin her bölgesinde, limanlar ve yoğun üretim alanları dikkate alınarak çeşitli cins ve tonajlarda depolar yapmıştır. TMO’nun toplam depo kapasitesi 4 milyon tondur.

 

8/6/1984 tarihli ve 233 sayılı Kamu İktisadi Teşebbüsleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname 18/6/1984 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmiş, söz konusu Kanun Hükmünde Kararname uyarınca hazırlanan TMO Ana Statüsü 11 Aralık 1984 tarihli ve 18602 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmıştır.

TMO, 28/8/2006 tarihli ve 2006/10865 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile fındık alımıyla görevlendirilmiş, bu Kararın 14/7/2009 tarihli ve 2009/15202 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla yürürlükten kaldırılmasıyla Ofisin fındık alımı görevi sona ermiştir.

Toprak Mahsulleri Ofisi, faaliyet alanındaki ürün piyasalarını düzenleme görevini başarıyla yürüten, ülkemizin büyük ölçekli kuruluşlarından birisidir.

aralık78aralık74aralık60aralık18aralık16aaralık10aaralık9aaralık8

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar