Dolar : Alış : 8.2694 / Satış : 8.2843
Euro : Alış : 9.9576 / Satış : 9.9755
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya25°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11854 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Toplumun Yalnız Kalmaya İhtiyacı Var

11 Şubat 2017 - 1 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Toplumun Yalnız Kalmaya İhtiyacı Var
Toplumun Yalnız Kalmaya İhtiyacı Var

“Toplumun Yalnız Kalmaya İhtiyacı Var”

Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’nde kurulan Erenler Divanı’nda etrafımızın insanlarla, eşyalarla dolduğuna, kalabalıklaştığımıza dikkat çeken Mustafa Tatçı, tefekkür etmek, nefis tezkiyesinde bulunmak için yalnız kalmaya ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.

Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’nde Mustafa Tatçı’nın Hak dostlarının irfanî metinlerinden söz açtığı Erenler Divanı’nda, dinleyenlerin nasibine Niyazi Mısri’den beyitler düştü. “Şimdi toplumun bir ihtiyacı var. Yalnız kalmak… çok kalabalıklaştık. Etrafımız insanlarla, eşya ile dolu, sarılmış vaziyette.” diyerek söze başlayan Tatçı, nefis tezkiyesi için tasavvuf yolunun en önemli basamaklarından biri olan ‘halvet’ten bahsetti. Istılahi olarak halvetin tenha bir yerde Hak’tan gayri ameliyelerimizden sıyrılıp Kelime-i Tevhid’i kuşanarak Hak’la haşır neşir olmak anlamına geldiğine dikkat çeken Tatçı, mürşidi kamil olmadan bunu gerçekleştirmenin ya halüsinasyonlara yol açacağını yahut psikolojik problemlerle neticeleneceğini söyledi.

“HALVET SIRDIR ANLATILMAZ”

Niyazi Mısri’nin nutki şerifinden hareketle halvetin Allah’a ulaşmada nasıl meşakkatli ama aynı ölçüde de paha biçilmez bir yol olduğunu anlatan Tatçı, eski tekkelerde nasıl halvet yapıldığından ve halvet adabından bahsetti. Hak ve hakikat yolcusunun halvette yaşadıklarının sır olduğuna dikkat çeken Mustafa Tatçı, “Halvet sırdır. Halvete girmiş birinin dilini kesseler o sırrı veremez. Tasavvuf kaynakları arasındaki halvetnamelerde de adabı anlatılır ancak halvet esnasında ne olduğu anlatılmaz.” dedi.

Hz. İbrahim’in halvetinin Nemrut’un ateşinde, Hz. Musa’nın halvetinin Tur Dağı’nda, Peygamberimizin ise Hira mağarasında olduğuna dikkat çeken Tatçı, Yaradan’ın ilahi emaneti ancak nefsinin bütün arzularından sıyrılmış olan, dostum dediği insana teslim edeceğini söyledi.

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar