Dolar : Alış : 7.3708 / Satış : 7.3841
Euro : Alış : 8.9420 / Satış : 8.9581
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya8°CYağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11291 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Tevhide Yağan”Şehrin idarecileri şehri güzleştirsinler”

01 Mart 2017 - 1 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Tevhide Yağan”Şehrin idarecileri şehri güzleştirsinler”
Tevhide Yağan”Şehrin idarecileri şehri güzleştirsinler”

Sakarya Kent Şurası’nın 66. toplantısında şehrin önemli sorunları masaya yatırıldı.

‘KATLI PAZARYERİNDE DEĞİŞİME İHTİYAÇ VAR’

Haber: Nurettin Eryılmaz

Kent Şurası’na konuk olarak katılan Sakaryalı İşkadını Pervin Cumhur Uraslı, Katlı Pazaryeri’nin artık ihtiyaca cevap vermediğini belirterek yenilenmesini talep etti.  Uraslı, “Katlı Pazaryerinde 800 dükkân var ve şuan 550 esnaf faaliyetlerini sürdürüyor. Pazaryerinin artık yenilenmesi gerekiyor. Bu yönde yapılacak bir çalışma şehir için de yarlı olacaktır” dedi.

Sakarya Kent Şurası’nın 66. Toplantısı Erenler Güleser Tesislerinde gerçekleştirildi. Şura Başkanı Yavuz Deniz’in başkanlık ettiği toplantıya; AV. Reyhan Şahin ve Katlı Pazaryeri esnaflarından Pervin Cumhur Uraslı misafir olarak katıldı.

‘Eski Adapazarı’nı arıyoruz’

Toplantının açılış konuşmasını yapan Şura Başkanı Yavuz Deniz, şura üyeleri ve konuklara katılımlarında dolayı teşekkür ederek söze başladı.  Deniz, Kent Şurası’nın her ay düzenlediği toplantılarla şehrin önemli sorunlarına çözüm aradığını aktardı. Konuşmasında Adapazarı’nın tarihi çeşmelerini gündeme getiren Deniz,  “Eski Adapazarı’nı yaşamak hissetmek istiyoruz. Şehrimizde yaklaşık 20 adet sokak çeşmesi var. Bunlar şehrimizin tarihi değerleridir. Ne var ki bu çeşmelerin hepsi de yıkılmak üzere. Belediyemizden bu çeşmelerin bir an önce onarılmasını rica ediyoruz” dedi.

Katlı Pazar Sorunu

Yavuz Deniz’in açılış konuşması sonrasında Kent Şurası’na misafir olarak katılan İşkadını Pervin Cumhur Uraslı söz aldı. 1994 yılından bu yana Katlı Pazaryeri’nde esnaflık yaptığını anlatan Uraslı, bugüne kadar ufak tefek tamiratlar gören pazaryerinde ciddi bir dönüşüm ihtiyaç olduğunu belirtti.

‘Şehir için yararlı olur’

Uraslı, “Katlı Pazaryeri şu anki fiziki yapısı ile esnaf için çeşitli sıkıntılar yaratıyor. Kışın çok soğuk, yazın ise çok sıcak oluyor. Katlı Pazar yerinde 800 dükkân var ve şuan 550 esnaf faaliyetlerini sürdürüyor. Artık yenilenmesi, modernize edilmesi gerekiyor. Katlı Pazarın yenilenmesi şehir için de yarlı olacaktır diye düşünüyorum”  ifadelerini kullandı.

Şahin: ‘Katkı sağlamaya hazırım’

Kent Şurası’nın diğer misafiri Av. Reyhan Şahin, Kent Şurası’nın şehrin sorunlarına çözüm yolları arayarak önemli bir görevi yerine getirdiğini ifade etti. Şahin, “Ben de hukukçu olarak elimden gelen tüm katkıyı sağlamaya hazırım. Kent Şurası’na ilk kez katıldım, bundan sonra daimi olarak katılmaya çalışacağım” diye konuştu.

Çatalbaş: ‘Kuzeyin trafik sorunu çözülmeli’

Kent Şurası üyesi Mehmet Çatalbaş ise şehrin kuzey bölgesindeki trafik sorununu gündeme getirdi. Yenikent Bölgesi ve Kuzey Terminali istikametinde yaşanan trafik sorununun çözülmesini isteyen Çatalbaş, “Bu bölgedeki trafik sıkışıklığının kaldırılabilmesi için Kuzeyden Valilik Kampsü istikametine bir duble yol yapılması gerekiyor. Çünkü, Karasu’da limanın faaliyete geçmesiyle birlikte mevcut yolar yetersiz kalacak. Adapazarı, Karasu, Akçakoca, Ereğli, duble yolunun genişleterek kapasitesinin artırılması gerekir” dedi.

Karasu Demiryolu’nda inşaat durdu

Uzun bir süredir inşa aşamasında olan Karasu Demiryolu projesini de gündeme getiren Mehmet Çatalbaş, “Sakarya’nın ihracatına önemli katkılar sağlayacak Karasu Demiryolu inşaatı 6 Şubat itibarı ile tekrar durduruldu. Şimdi yeniden ihale yapılacağını ama parça parça yapılacağınındı öğrendim. Demiryolunun bir an evvel tamamlanması hayati önemde. Umarım daha fazla gecikme yaşanmaz” ifadelerini kullandı

Hacıeyüpoğlu: ‘Bozulan yollar onarılsın’

Kent Şurası Kurucu Başkanı Erol Hacıeyüpoğlu, altyapı çalışmaları nedeniyle şehirdeki bazı yoların deforme olduğunu hatırlattı. Hacıeyüpoğlu, “Cemreler düştü, artık yaz geliyor. Toz dumana boğulmamak için şehrimizde doğal gaz hatları ve su hatları kazısıyla bozulan yoların biran önce asfaltlanmasını belediye başkanımızdan rica ediyoruz. Ayrıca Karapürçek yolunun yapımı bir türlü başlamadı. Bu yol için belediye ve Karayollarının bir an önce uzlaşmaya varmalarını ve yolun yapımına başmallarını istiyoruz” diye konuştu.

‘Karanlık Şehir’ eleştirisi

Türkiye Kadınlar Birliği Sakarya Şubesi Başkanı ve Şura üyesi Tevhide Yağan ise şehrin giriş ve çıkışlarının daha iyi aydınlatılmasını istedi. Yağan, “Şehrin girişi, çıkışı, her tarafı karanlık. Yola çıktığımda adeta karanlığa giriyorum. Yolların aydınlatılmasını, ışıl ışıl olmasını belediyeden istiyoruz. Şehrin idarecileri şehri güzleştirsinler eminim bunu yapa bilirler” diye konuştu.

Özdoğan’la nostalji

Şura üyesi ve şehrin en kıdemli eşraflarından Hayati Özdoğan da şehirde eski dönemlerde yaşanan olayları anlattı.  Özdoğan’ın konuşması şura üyeleri tarafından dikkatle dinlendi.

8 Mart Jesti

Kent Şurası Başkanı Yavuz Deniz, görüş ve önerilerin alınması sonrasında toplantıyı kapattı. Deniz, toplantının sonunda 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayarak Tevhide Yağan, Reyhan Şahin ve Pervin Cumhur Uraslı’ya çiçek takdim etti.

Kimler Katıldı?

Sakarya Kent Şurası’nın 66. toplantısına katılan isimler şöyle: Abdül Akgün, Ahmet Akyüz, Ahmet Çubuk, Ahmet Erdem, Ali Özkan, Avni Akran, Aydemir Horozlu, , Azmi Gürkan,Reyhan Erdem Yurdal, Tevhide Yağan, Zeliha İrez, Cavit Öztaş, Cavit Pay, Celalettin Tanta, Cevat Bezek, Erdoğan Çamlıyurt, Erkal Etçioğlu, Erol Öztürk Hacıeyüpoğlu, Faruk Öz, Fethi Sarıoğlu, Gürsoy Alagöz, Hakan Alkan, Halil Müftüoğlu, Hamdi Şenoğlu, Hayati Özdoğan, Hüseyin Mete, Hüsnü Gürpınar, İbrahim Balaban, İsmail Çallı, İsmail User, Kamil Tever, Mehmet Aklaş, Mehmet Çatalbaş, Mehmet Dinler, Mehmet Hammaz, Muzaffer Başer, Necati Eker, Nurettin Eryılmaz, Nuri Paker, Orhan Ekici, Osman Nuri Ürküt, Özcan Toplar, Sait Beşir, Salim Yarar, Sami Çakan, Seçkin Tekeoğlu, Taner Başoğlu, Tansu Uzun, Vedat Kocabıyık, Yaşar Tercan, Yavuz Deniz, Zeki Çelebi, Ahmet Köprülüoğlu ve Fikret Çelebi.

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar