Dolar : Alış : 7.1924 / Satış : 7.2054
Euro : Alış : 8.7811 / Satış : 8.7969
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya11°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11266 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Tedbir almadan İş Kazalarında ölümü sıfıra indirmek mümkün değil

16 Haziran 2017 - 2 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Tedbir almadan İş Kazalarında ölümü sıfıra indirmek mümkün değil
Tedbir almadan İş Kazalarında ölümü sıfıra indirmek mümkün değil

Mazhar Yıldırımhan: “Hedefimiz, İş Kazalarında ölümü sıfıra indirmek”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Eğitim ve Araştırma Merkezi (ÇASGEM), yenilenen eğitim ve hizmetlerini, Trabzon’da şirketlerin yöneticilerine ve paydaşlarına tanıtmak için toplantı gerçekleştirdi.

ÇSGB Müsteşar Yardımcısı Mazhar YILDIRIMHAN, ÇASGEM Başkanı Abdurrahim ŞENOCAK, Başkan Yardımcısı Kenan YAVUZ, ÇASGEM uzmanlarından Handan AKARSU ile proje teknik destek ekibinin katılımıyla Arsin Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü hizmet binası toplantı salonunda gerçekleştirildi.

Arsin Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Erkut Çelebi, “Arsin OSB’de 86 fabrikamız var. Atölyeydik fabrika olduk. Artık teknoloji ürünler üretmek zorundayız. Bölgemizin en önemli sorunu arazi. Yatırım adası bizim için önemli şans. Bu şansı kullanmak istiyoruz” dedi.

ÇASGEM Başkanı Şenocak, “Çalışma Bakanlığına bağlı bir dizi faaliyetlerimiz var. Kurumumuzu tanıtma amacı ile bir araya geldik. İLO’nun tasvip ettiği insan odaklı çalışıyoruz. Verimlilikle ilgili bir çok başlıkta eğitim işbirliği yapacağız. Bursa’da ve Trabzon’da katılım çok güzeldi. Ankara’da oturan değil sahaya inen bir yönetim anlayışımız var.” diye konuştu.

Mazhar Yıldırımhan ise konuşmasında şunları söyledi: “81 ilinizi tarıyoruz. Çalışma Bakanlığı’nın teşviklerini size kadar ulaştırıyoruz. İşsizlik verileri açıklandı. 1.6 lık bir artış oldu. Bu vatan hepimizin. Türkiye’den başka vatanımız yok. İstihdam ve mesleki eğitim konusunda ciddi sorumlarımız var. Meslek liselerini daha rantabıl hale getirmek lazım. Burada açılan meslek lisesi önemli katkı sağlayacak. Hedefimiz işsizliği yıl sonunda tek haneli rakama indirmek. Mesleğe yönelik işbaşı eğitimlerine ağırlık vermek istiyoruz. Sanayi ve hizmet sektörünü birbirine yaklaştırmalıyız. Üretmeye girmeye, inovasyona ihtiyaç var. İş sağlığı ve güvenliği ile ilgili çalışmalarımız sürüyor. Dünya iş sağlığı için 4 trilyon dolar harcıyor. Avrupa aldığı tedbir ve eğitimleri ile çok önemli yol aldı. İş sağlığında değil ama hedefimiz ölümlü iş kazalarını sıfıra çekmek. Alınmayan tedbirlerle çok acı bedeller ödüyoruz. Çalışma Bakanlığı olarak önce bilgilendiriyoruz. Cezai işlemleri askıya aldık. Eğitim için kim talepte bulunursa biz hazırız. KTÜ ile eğitim amaçlı imzaları attık. Onların eğitim yavuzundan faydalanacağız.Her şey insan için. Şu anda yüzde 33 kayıt dışı çalışma var. Bu çok yüksek. Bu haksız rekabeti ortadan kaldırmak lazım.”

 Toplantıda değişik sektörlerden şirketlerin İş Güvenliği Uzmanları (İSG), Personel  Müdürleri ve firma yetkililerine ÇASGEM’in yenilenen eğitimleri ve hizmetleri hakkında bilgi verildi.

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar