Dolar : Alış : 7.1357 / Satış : 7.1485
Euro : Alış : 8.6774 / Satış : 8.6930
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya11°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11262 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Taşıdığınızın bir eşya değil insan olduğunu unutmayın!

14 Şubat 2017 - 0 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Taşıdığınızın bir eşya değil insan olduğunu unutmayın!
Taşıdığınızın bir eşya değil insan olduğunu unutmayın!

Taşıdığınızın bir eşya değil insan olduğunu unutmayın!

Hendek Kaymakamlığı, Hendek İlçe Milli eğitim Müdürlüğünün organize ettiği  taşımalı eğitim ve servis şoförlerine yönelik bilgilendirme toplantısı ilçemiz müftülük toplantı salonunda yapıldı.

Toplantıya ilçemizde servis taşımacılığı yapan yüzlerce servis şoförü ile birlikte İlçe Milli Eğitim Müdürü Sabri Doğan,  İlçe Emniyet Müdürü İsmail Baş ve ilçe jandarma komutanı Yüz. Deniz Kün, Hendek Şoförler ve Otomobilciler Odası başkanı Cemil Varlıca ve Gül KOOP başkanı İhsan Kaplan katıldı.

    Bizim öncelikli vazifemiz emanete sahip çıkmaktır

İlçe kaymakamı Orhan Burhan, toplantıda yaptığı konuşmasında, “ bu toplantı sizlerin sıkıntılarını ortaya koyup çözüm yollarının bulunup aksaklıkların en aza indirilmesine yöneliktir. 1998 yılında 8 yıllık kesintisiz eğitime geçilmesi ile birlikte özellikle ortaokul ve ilköğretim okullarımızın da bir bölümü bu kapsamda taşınmaya başlandı.2012 yılında 12 yıllık kesintisiz eğitime geçilmesi ile birlikte liseler de taşımalı eğitim kapsamına alınmış olup devletimizin sağlamış olduğu taşımalı eğitim programlarından yararlandırılarak okullarımıza öğrenci taşınmasına başlandı. Bu kadar yoğun bir hareketliliğin yaşandığı ortamda  kazaların olması muhtemel. Ancak meydana gelen kazalar incelendiğinde görüyoruz ki kazaların başlıca sebebi insan faktörü, şoför hatası. Çocuklarımız öncelikle devletimize emanet dolaylı olarak ta sizlere emanettir. Bu durumda devletimize ve siz servis şoförlerine düşen en önemli görev emaneti  korumak, kollamak ve görevimizi en iyi şekilde  yerine getirmektir.

    Emanete hep birlikte sahip çıkmalıyız

O nedenle emanete sahip çıkmak hepimizin üzerine düşen büyük bir görevdir. Anne ve babalarının yanından aldığımız çocuklarımızı eğitimlerini almalarının ardından en sağlıklı bir şekilde tekrar ailelerine teslim etmektir. Bu anlamda  güvenlik güçlerimize, milli eğitim yetkililerine ve çocuklarımızın taşıması işini gerçekleştiren siz servis şoförlerimize büyük görev düşüyor. Burada hepimiz sorumluluk bilinci içerisinde hareket etmeliyiz. İnşallah yaptığımız bu toplantımızın hayırlara vesile olmasını diler teşekkür ederim” dedi.

SONY DSC

    Toplamda taşımalı eğitim gören öğrenci sayımız 2234, servis aracı sayımız da 129’dur

Toplantıda ilçe milli eğitim görevlileri ve ilçe emniyet müdürü İsmail Baş’ta slayt eşliğinde yaşanan aksaklıklara dikkat çektiler. İlçe milli eğitim yetkilisi görevli yaptığı konuşmasında; 2016-2017 eğitim öğretim yılında  ilçemiz genelinde taşıma yoluyla eğitime erişen ilköğretim seviyesindeki öğrenci sayısı 1483 olup, bu öğrencileri taşıyan servis sayısı 90’dır.Taşıma merkezi okul sayısı ise 15’tir” dedi. Yetkili, taşıma yoluyla eğitime erişen Ortaöğretim seviyesindeki öğrenci sayısı ise 646 olup, bu öğrencileri taşıyan servis sayısı da 33 tür. Taşıma merkezi okul sayısı da 8’dir”şeklinde bilgilendirmede bulundu. Milli Eğitim Yetkilisi, Hendek ilçesi genelinde ise taşıma yoluyla eğitime erişen öğrencilerin toplam sayısının2234 olup, öğrencileri taşıyan servis aracı sayısının da 129 olduğunu ifade ederek taşıma merkezi okul sayısını da 43 olduğunu belirtti. Yetkili bunun yanı sıra özel taşıma yapan araç sayısını da 75 olarak ifade etti.

Ceza yazmaya hevesli de değiliz taraf ta değiliz

Kürsüye gelen İlçe Emniyet Müdürü İsmail Baş’ta  yaptığı konuşmasında yapılan denetimlerle ilgili bilgiler aktararak; “bizler ceza yazmaya hevesli de taraf ta değiliz” diyerek taşımalı eğitimde yaşanan aksaklıkları ve eksiklikleri dile getirdi. Emniyet müdürü Baş son olarak servis şoförlerinin çok önemli bir görev icra ettiklerini belirterek; “ Taşıdığınızın yük değil en değerli varlık olan insan olduğunu unutmayın ve davranışlarınızla çocuklara örnek olunuz” diye konuştu.

   Whatsapp ihbar hattına ihbarlarınızı bekliyoruz

İlçe Emniyet Müdürü Baş,  denetimler konusunda da servis şoförlerine bilgiler aktardı. Baş; 2015 yılında 222 aracın, 2016 yılında 357 aracın ve 2017 yılında da 210 aracın denetlendiğini ifade etti. Müdür Baş, öğrenci ve öğrenci velilerine de seslenerek;  0505-178 55 54 numaralı WHATSAPP ihbar hattını yürürlüğe soktuklarını, gelen ihbarları bizzat kendisinin denetlediğini ifade ederek; “ bizlere şikayetlerini görüntülü olarak ilettiklerinde gerekli çalışmalar tarafımızdan yapılmakta ve neticelendirilmektedir” dedi.

Konuşmaların sonlanmasının ardından soru cevap şeklinde devam eden toplantıda servis şoförlerinin istek, temenni ve şikayetleri not alınarak sorunların mercek altına alınacağının ifade edilmesinin ardından toplantı sona erdi. AHMET ÇİLECİ-HENDEK

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar