Dolar : Alış : 8.0574 / Satış : 8.0719
Euro : Alış : 9.6524 / Satış : 9.6698
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya23°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11804 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Taşeronlaşma Sürdürülebilir Olmaktan Çıktı

26 Nisan 2016 - 0 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Taşeronlaşma Sürdürülebilir Olmaktan Çıktı
Taşeronlaşma Sürdürülebilir Olmaktan Çıktı

Hak İş Genel Başkanı Mahmut Arslan ve HAK-İŞ Yönetim Kurulu üyeleri, medya temsilcileriyle sohbet toplantısında biraraya geldi. Arslan, HAK-İŞ’in bu yıl 1 Mayıs’ı “Taşeron Çalışanlara İşçi Kadrosu İstiyoruz, Geçici ve Mevsimlik İşçilerin Sorunları Çözülsün, Teröre Hayır, Kardeşliğe Evet ve Yeni Anayasa” sloganlarıyla Sakarya’da kutlayacağını söyledi.

Arslan, Genel Başkan Yardımcıları Ali Cengiz Gül, Mustafa Toruntay ve Genel Sekreteri Dr. Osman Yıldız ile birlikte medya temsilcileri ile 25 Nisan 2016 tarihinde sohbet toplantısında biraraya geldi. Arslan, 1 Mayıs Günü kutlamalarının değişik illerde devam ettiğini belirterek, Türkiye’nin 81 ilinde bu kutlamaları devam ettirmek istediklerini dile getirdi. Arslan, “Bu yıl Sakarya’da inşallah 1 Mayıs’ta Kent Meydanı’nda olacağız. 32 ilden konfederasyonumuza bağlı üyelerimiz bu bölgeye gelecekler. Diğer iller kendi buldukları yerlerde 1 Mayıs Gününü etkinliklerle gerçekleştirmiş olacak” dedi.

DSC_4361

HAK-İŞ’in 1 Mayıs öncesinde cumartesi günü Taksim’de Kazancı yokuşuna 37 yurttaşın anısına karanfil bırakarak anma toplantısı gerçekleştireceğini ifade eden Arslan, 1 Mayıs’ta ise Sakarya’da kitlesel kutlama gerçekleştirileceğini kaydetti. Arslan, “İstanbul’daki kutlama programını bu vesile ile Sakarya’da gerçekleştirmiş olacağız. Her yıl olduğu gibi 1 Mayıs etkinliklerinin barış içinde, bir kavga, çatışma, hesaplaşma, restleşme noktasından uzak, karşılıklı anlayış ve hoşgörü içerisinde, uygun görülen ve müsait olan alanlarda 1 Mayıs Günü etkinliklerinin kutlanmasının daha doğru olacağını düşünüyorum. Bizim gibi düşünmeyenler olabilir, biz bunlara saygı duyarız. Bizim yaptığımız daha zahmetli ama doğru olan olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu.

“Kıdem Tazminatı”

Genel Başkanı Mahmut Arslan, HAK-İŞ’in 1 Mayıs çalışmalarının yanı sıra gazetecilerin çalışma hayatının gündemine ilişkin sorularını da yanıtladı. Arslan, “Ne hükümet tarafından, ne de başka bakanlık tarafından konfederasyonumuza kıdem tazminatı ile ilgili bir taslak, bir tasarı, bir öneri şu ana kadar ulaşmamıştır. Bu tartışmaları biz de medya üzerinden takip ediyoruz. Çeşitli çalışma ve hazırlıklardan bahsediliyor, şu ana kadar önümüze bu ‘hükümetin kıdem tazminatı ile ilgili taslağıdır’ şeklinde bir çalışma gelmedi, sadece Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, kıdem tazminatı ile ilgili bir sunum yaptı. Slaytlarla sunum üçlü danışma üyelerine gösterildi. Ama herhangi bir taslak, bir öneri, teklifler önümüze sunulmadığı için karşı öneri hazırlama imkanımız olmadı. Çünkü önümüzde bize ulaştırılan bir teklif yok” dedi.

“Taşeronlaşma Sürdürülebilir Olmaktan Çıktı”

Gündemdeki taşeron konusuna ilişkin soruları da yanıtlayan Arslan, taşeron sisteminin artık sürdürülebilir olmaktan çıktığını söyledi. Arslan, şunları kaydetti:

“Sistemin sürdürülebilirliği ortadan kalkmış, kamu maliyesi açısından büyük bir yüke dönüşmüş, emekçiler açısından gerçekten kendilerini mutlu hissetmedikleri ve hemen hemen hiçbir haklarını alamadıkları bir sistem olduğunu mutsuz olan herkesin uygun olmadığını gören bu sistemin de Türkiye’de emekçilere de haksızlık olduğunu düşündük. O yüzden biz kamudaki taşeron uygulamasını bugünkü haliyle derhal sona erdirilmesini bu sistemin çöpe atılmasını ve burada çalışan bütün emekçilerin kamuda kadrolu işçi olarak istihdam edilmesi talebimizi uzun zamandır sürdürmekteyiz.”

Tüm emekçilerin ve basın mensuplarının 1 Mayıs’ını kutlayan Arslan, çalışanları HAK-İŞ ile birlikte Sakarya’da alanlara çıkmaya davet etti.

acgulhakis baskan osmanyildiz sahin settar toruntay

Türkiye’nin ikinci büyük işçi konfederasyonu olan Hak-İş, belli prensipler doğrultusunda yeni ve orijinal bir ses olarak Türk Sendikacılığına adımını atmış, bugüne değin bu özelliğini prensiplerine bağlı kalarak ve istikrarlı bir çizgi takip ederek sürdüre gelmiştir.22 üye sendikası bulunmaktadır.

1. Hizmet-İş Sendikası

2. Çelik-İş Sendikası

3. Öz Gıda-İş Sendikası

4. Öz Finans-İş Sendikası

5. Öz Büro-İş Sendikası

6. Öz Orman-İş Sendikası

7. Öz İplik-İş Sendikası

8. Öz-İş Sendikası

9. Öz Taşıma-İş Sendikası

10. Öz Ağaç-İş Sendikası

11. OLEYİS Sendikası

12. Öz Sağlık-İş Sendikası

13. Liman-İş Sendikası

14. KKTC Kamu-Sen Sendikası

15. Enerji-İş Sendikası

16. Öz Toprak-İş Sendikası

17. Medya-İş Sendikası

18. Öz Petrol-İş Sendikası

19. Öz İletişim-İş Sendikası

20. Öz Maden-İş Sendikası

TARİHİ GELİŞİMİ

Hak-İş, 22 Ekim 1976 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. 1977-1980 yılları arasında kurulu bulunan 8 konfederasyon içerisinde en genci ve yenisi olarak teşkilatlanma çalışmalarını sürdüren Hak-İş, daha henüz mücadelesinin başındayken 12 Eylül engeliyle karşılaştı. Milli Güvenlik Konseyinin 8 nolu kararıyla faaliyeti durdurulan Hak-iş’in Yöneticileri yaptıkları girişimleri sonucu Şubat 1981’de yeniden faaliyete geçmeyi başardılar

1984 yılına kadar sendikal faaliyetlerin yasaklı olduğu dönemlerde ise Hak-İş’e bağlı sendikalar zor şartlara rağmen üye kayıt faaliyetlerini sürdürdüler. 7 Mayıs 1983 tarihli Sendikalar ve Tis Grev ve Lokavt yasalarının yürürlüğe girmesinden sonra Hak-İş Konfederasyonu sendikalarını hızla yeni yasalara uyarlayarak yeni sendikal döneme hazırlanmıştır.

Hak-İş’in esas kimliği ve mücadelesi bu tarihten sonra daha belirgin bir şekilde görülmeye başladı. Hak-İş’in diğer sendikalar ve tüm demokratik kitle kuruluşları ve meslek örgütleri ile dayanışma faaliyetleri, birlikte mücadele çağrıları, ortak eylem kararları, kamuoyu oluşturmaya yönelik kampanyaları, sendikaların başarılı sözleşmeleri, kararlı grevleri ve etkin eylemleri yoğun eğitim faaliyetleri Hak-İş’in iz bırakan çalışmalarından olagelmiştir. Hak-İş’in gerçek sendikal işlevi, etkinliği, kamuoyuna açılımı, üye sayısındaki olağanüstü, artış trendi ve başarıları daha çok bu tarihten sonra gerçekleştirilmiştir.

Bir başka ifade ile Hak-İş’in tarihçesinin 3 ayrı aşamadan geçtiğini söyleyebiliriz. Yukarıda belirtilen gelişmeler ve siyasi ve sosyal olaylardan kaynaklı olarak ilk dört yılı (1976-1980) kuruluş, sonraki dört yılı (1980-1984) yasaklı dönem ve kaybolmuş yıllar ve 1984’ten günümüze kadar olan dönemi de Hak-İş’in açılma, gelişme ve etkin faaliyet yılları olarak tanımlayabiliriz.

Konfederasyon organları; Genel Kurul, Yönetim Kurulu, Denetim Kurulu, Disiplin Kurulu ve Başkanlar Kurulu’ndan oluşmaktadır. Ayrıca, Konfederasyon bünyesinde Araştırma-İstatistik, Endüstri İlişkiler, Projeler Koordinasyon, Basın-Yayın, Eğitim, Projeler Koordinasyon, Dış İlişkiler, Emekliler, yurtdışındaki vatandaşlar, sosyal Güvenlik ve Hukuk Departmanları ile Yöneticilere bağlı olarak faaliyet gösteren eğitim ve örgütlenme birimleri ve uzmanları bulunmaktadır

Ayrıca Aktif olarak katılımcı anlayışla çalışmalar yürüten Kadın Komitesi ve Gençlik Komitesi bulunmaktadır.

HAK-İŞ VE ENDÜSTRİYEL İLİŞKİLER

Hak-İş’in Türk çalışma hayatında gerekli desteği bulması ve istikrarlı bir gelişme içinde bulunmasının nedeni gayesinde de açıkça belirtildiği gibi insana değer veren ve onu merkez alan bir yaklaşım içerisinde olması ve sıkı sıkıya bağlı olduğu ilkeleri ve prensipleri çerçevesinde çalışma hayatına getirdiği yeni öneriler ve yaklaşımlardır.

Hak-İş, çerçevesini yerellik, millilik, manevi değerler, hukuk, adalet gibi temel değerlerin içeriğine vurgu yaparak kuruldu. Daha sonraki 20 yıl boyunca Hak-İş’i tanımlayan bütün yazılı ve sözlü açıklamalar, konfederasyonun misyonunu bu kavramsal çerçeve içinde tanımlamışlardır. Bu yanıyla Hak-İş daima özgürlüklerin altını çizmiştir

Hak-İş, ‘uzlaşma’, ‘çıkar paralelliği’, sivil toplum örgütlerinin birlikte ortak girişim grupları kurması’ gereği, demokrasinin sivil inisiyatiflerin artmasıyla güçleneceğine olan inancını bütün zeminlerde ve kendi platformlarında dile getirmiştir.

Hak-İş’in endüstriyel ilişkiler içinde durduğu yer, daha çok pratikle faaliyetlerinde ve alternatif sosyal politikalar üretme girişimleriyle kendini göstermiştir. Toptan red ve toptan kabullere dayalı önyargılar yerine tartışmaya açık, farklı söylemlerin kullanılmasını zenginlik kabul etmiş, ideolojik kavramların fetişizmine yakalanmayan yanıyla, Türkiye’yi ve Dünyayı tartışmanın yanında kendi sendikal anlayışını da tartışmayı başarmaktadır.

Son yıllarda küreselleşmenin etkisiyle tüm dünyada büyük bir değişim ve dönüşüm süreci yaşanmaktadır. Bu süreç, endüstri ilişkiler sistemini ve sendikal hareketi de etkisi haline almıştır. Sendikalar açısından bu süreçte eski ezber ve alışkanlıklardan kurtulup, değişime ve gelişime ayak uydurmak, tenkit etmek yerine teklif üretmek, klasik anlayış yerine yenilikçi fikirler oluşturmak, sendikal mücadeleye yeni boyutlar ve ufuklar kazandırmak temel hale gelmiştir.

HAK-İŞ ve üye sendikaları bu süreci çok iyi okumuş, kendini sorgulamış, yeni perspektifler geliştirmiş, yol haritasını buna göre hazırlamış ve uygulamaya koymuştur.

HAK-İŞ son dönemde sendikal mücadelesiyle birlikte ülkemiz çalışma hayatının bugünkü ve gelecekteki sorunlarına ve ihtiyaçlarına cevap verebilecek özgün ve örnek proje çalışmalarına imza atarak birçok ilki gerçekleştirmiştir.

HAK-İŞ, iş kanunun etkin uygulanmasından iş konseylerinin oluşturulmasında, çalışan kadınlarımız için kreş uygulamasından afet stratejilerine, ray teknolojisinden kent konseylerine, mesleki eğitimden çalışan çocuklara kadar her alanda ülkemizin ve örgütlü olduğu sektörlerin sorunlarına yönelik çözümler üretmiştir.

Yapılan faaliyetler sonucunda Mesleki Eğitim ve Kariyer Danışma Merkezinin oluşturulmasıyla, konfederal düzeyde ikili sosyal diyalogun imzalanan anlaşma ile teoriden pratiğe geçmesinin sağlanmasıyla, gelecekte yapılacak yasal düzenlemelere ışık tutacak bir işyeri konseyi modelinin oluşturulup uygulamaya konmasıyla, çalışma hayatındaki kadınların en önemli sorunu olan çocuk bakım hizmetleri konusunda kreş kurulmasıyla, afet stratejisi, ray teknolojisi konularında yenilikçi mesleki eğitim modüllerinin ve eğitim setlerinin hazırlanmasıyla vizyon ve çözüm odaklı sonuçlar ortaya konmuştur.

GERÇEKLEŞTİRİLEN ULUSAL PROJE ÇALIŞMALARI

1.Mesleki Eğitim Sosyal Ortaklıkları Geliştirme Projesi-MESOG

2.Konut Teknisyenliği Mesleki Eğitim Projesi

3.İşçi ve İşveren Kesiminde Üreme Sağlığı Konusunda Farkındalık Yaratma Projesi

4.Şanlıurfa’da Çocuk İşçilerin Ailelerine Mesleki Eğitim Sağlanması Suretiyle En Kötü Biçimlerdeki Çocuk İşçiliğinin Sona Erdirilmesi Projesi

5.Sosyal Diyalog Yoluyla Belediyelerde İşyeri Bilgilendirme ve Danışma Konseyleri İçin Özgün Model Oluşturma Projesi

6.İş Kanununun Etkin Uygulamasında İkili Sosyal Diyalog Modeli Oluşturma Projesi

7.Afet Stratejisi İşletim Paketi (ASJİP) Yöneticisi Eğitim Projesi

8.İşsizlikle Mücadelede Yerel Yönetimlerle Sosyal Ortaklıklar Kurma Projesi

9.Sosyal Diyalog Yoluyla Tekstil Sektöründeki Kadınların Çalışma Koşullarının İyileştirilmesi

10.Sosyal Diyalog Yoluyla Yenilikçi Mesleki Eğitim Programlarının Oluşturulması Projesi

11.Medya Örgütlenmesi Yoluyla Çocuk İşçiliğine Karşı Farkındalık Geliştirme

12.Demir-Çelik Sektörüne Genç İşgücü Yetiştirme Projesi

13.Yenilikçi Mesleki Eğitim Modülleriyle Gıda Sektöründe İstihdam Yaratma Projesi

14.CNC Torna Tasarım Ve Üretim (CAD/CAM) Operatörü Yetiştirme Projesi- Devam

15.Yenilikçi Mesleki Eğitim Modülleriyle Orman İşçisi Yetiştirme Projesi- Devam

16.Sosyal Diyalog ve Eğitim Yoluyla Kayıtlı İstihdamın Desteklenmesi Projesi – Devam

17.Medya Örgütlenmesi Yoluyla Kayıtdışı İstihdamla Mücadele Projesi – Devam

GERÇEKLEŞTİRİLEN ULUSLAR ARASI PROJE ÇALIŞMALARI

1.Almanya Sendikalar Konfederasyonu (DGB) ile ortaklaşa Almanya Çalışma Bakanlığı desteği ile “Alman-Türk Sendika Diyaloğu – Sosyal Diyaloğun Teşvik Edilmesi ve Sendikaların İçerisinde Avrupa Birliğine Üyelik Sürecinin Tartışması Projesi

2.Bulgaristan, Romanya ve Türkiye’deki Sendikalarda Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Geliştirme Projesi

3.JVET Projesi

4.İsveç TCO ve LO ortaklığında yürütülen “Çalışma Hayatında Kadın-Erkek Eşitliği ve İş Sağlığı İş Güvenliği Eğitim “Projesi

5.ETUC koordinasyonunda Ortak Çalışma Kültürü Oluşturmak: İşçiler Birarada Projesi

6.Raylı Sistemler Teknolojisi İşletme Modüllerinin Revizyonu Ve Avrupa Kredi Transfer Sistemine Uyarlanması Projesi – Devam

HAK-İŞ KONFEDERASYONU’NUN İÇİNDE BULUNDUĞU DAİMİ KURUM, KURUL, KOMİSYON, KOMİTE, PLATFORMLARI

ULUSAL KOMİTE, KURUL VE KONSEYLER

– Ekonomik ve Sosyal Konsey

-Mesleki Yeterlilik Kurumu

– Çalışma Meclisi- 144 Sayılı ILO Üçlü Danışma Kurulu

– Sosyal Güvenlik Danışma Kurulu

-Sosyal Güvenlik Kurumu Genel Kurulu

– İş Sağlığı ve Güvenliği Ulusal Konseyi

– İş-Kur Ulusal İstihdam Politikası Danışma Komitesi

– İş-Kur İşgücü Piyasası Bilgi Danışma Kurulu

– İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulları

– Ulusal Gözlemevi

– İŞKUR Genel Kurulu

– Ç.S.G.B. İstihdamı Teşvik Komisyonu- Sivil İnisiyatif

– Sivil İnisiyatif Genel Sekreterler Komitesi

– TR- AB Sendikal Koordinasyon Komitesi

– Özelleştirme Sosyal Destek Projesi Ulusal Danışma Kurulu

– DPT Özel İhtisas Komisyonları

– İnsan Hakları Kurulu

– Sanayi Bakanlığı Tüketici Konseyi

– Reklam Kurulu

– Ulusal Tüketiciler Platformu

– Kadın İstihdamı Ulusal İzleme ve Koordinasyon Kurulu

– Birleşmiş Milletler Ortak Programı Herkes İçin İnsana Yakışır İş: Ulusal Gençlik İstihdam Programı Ulusal Teknik Ekip

– İstihdam ve Mesleki Eğitim İlişkisinin Güçlendirilmesi Eylem Planı İzleme Değerlendirme Kurulu

– YOİKK İstihdam Teknik Komite- Sanayi Stratejisi İzleme ve Koordinasyon Kurulu

ULUSLARARASI KOMİTELER

– Türkiye AB Karma İstişare Komitesi

– ETUC Genel Kurulu ve İcra Komitesi

– ITUC Genel Kurulu ve İcra Konseyi

– PERC (PAN-Avrupa Bölgesel Konseyi) İcra Komitesi

– ITUC AP (Asya Pasifik) Genel Kurulu Ve İcra Kurulu

– ITUC Kadın Komitesi Genel Kurulu

– ETUC Kadın Komitesi Genel Kurulu

– PERC (PAN-Avrupa Bölgesel Konseyi) Kadın Komitesi Genel Kurulu

– ITUC Gençlik Komitesi Genel Kurulu

– ITUC Dünya Daimi Gençlik Komitesi

– ETUC Gençlik Komitesi Genel Kurulu

– PAN-Avrupa Bölgesel Konseyi Gençlik Komitesinde Başkan Yardımcılığı

– IIRA

– ILO Genel Kurulu

HAK-İŞ’İN FARKLILIĞI

HAK-İŞ, Türkiye’nin ileriye doğru bir yürüyüş içinde olduğuna inanmaktadır.

HAK-İŞ, Türkiye’nin gelişme yönündeki toplumsal dönüşüm sürecine katkısını sürdürmektedir

Ekonomik ve sosyal gelişme, toplumsal barış ve istikrarın sağlanması gibi ülkenin temel sorunlarının çözümü, Türkiye’nin barışçı bir bölgesel ve küresel aktör olma rolünü daha da güçlendirecektir.

Bu bağlamda, sorun çözme yaklaşımını içeren yeni bir vizyon ve politika konsepti ortaya konulmuştur.

Bu nedenle Anayasa reformunu ve demokratik açılım sürecini Türkiye için önemli bir eşik olarak değerlendirdik ve bu sürecin başarılı geçmesi konusunda reform düşünce ve girişimlerine katkı verdik.

HAK-İŞ, dünden bugüne demokrasinin ve demokratikleşme çabalarının ve demokrat sivillerin her girişiminde taraf olmuş, demokrasiyi engelleme girişimlerine karşı da cesaret ve kararlılıkla toplumun vicdanı olmuştur.

Bundan böyle de çoğulcu, sivil ve demokratik bir anayasa için destek vermeye, öncü bir rol üstlenmeye devam edeceğiz

HAK-İŞ olarak sendikal mücadelemizde, insan, emek, demokrasi eksenli düşüncemizden, kararlı, ilkeli, sorumlu, sendikacılık anlayışımızdan asla sapmıyoruz

Birbirimizi ve ilkelerimizi sahiplenerek, işçi hareketinin “güçlü, farklı ve özgün” sesi olmak, Sivil ve demokratik bir kitle örgütü olmanın farkında, değişime açık, aklı ve bilgiyi, duygu ve sezgiyi doğru kullanan yenilikçi bir anlayışın öncüsü olmak iddiasındayız.

Slogancılığı, şablonculuğu, konjonktüre göre pozisyon tutma kolaycılığını, alışkanlıkları ve ezberleri her fırsatta sorgulamaya ve gerektiğinde cesaretle reddetmeye özen gösteriyoruz.

HAK-İŞ olarak bizler; çalışma hayatının her alanında yeni modeller ve yeni politikalar üretme çabasındayız. Sosyal model, sosyal diyalog, sosyal sorumluluk, istihdam, üretim, verimlilik, rekabet, örgütlülük, endüstriyel demokrasi gibi kavramları ön yargılardan uzak, içselleştirerek ve içini doldurarak kullanmaya özen gösteriyoruz.

Son dönemde HAK-İŞ olarak proje bazlı çalışma kültürü doğrultusunda, sendikal mücadelemizle birlikte, ülkemiz çalışma hayatının bugünkü ve gelecekteki sorunlarına ve ihtiyaçlarına cevap verebilecek özgün ve örnek proje çalışmalarına imza atarak birçok ilki gerçekleştiriyoruz.

Hayata geçirdiğimiz çok sayıda proje kapsamında, Ankara, İstanbul, Adana, Antalya, Konya, Şanlıurfa, Hatay, Bursa, Muğla, Elazığ, Erzurum, İzmir, Gaziantep, Kayseri, Denizli, Karabük, ve Sakarya başta olmak üzere yurdun pek çok ilinde gerçekleştirilen, Malatya, Trabzon, Giresun, Rize, Kastamonu ve Sinop’ta hali hazırda devam eden eğitimlere genç ağırlıklı binlerce kişi katıldı, katılmaya devam ediyor.

Sadece 2010 yılında 11 ilde kapsamlı çalışmalar yaptık. Şuanda devam eden 5 projemiz var.

HAK-İŞ olarak hayata geçirdiğimiz bu projelerde model, modül ve istihdam üçlüsünü ortaya koyan çalışmalar yaptık. Bu çalışmalarımızı günübirlik rutin bir faaliyet olarak değil, mesleki eğitim ve istihdam sorununa yönelik bir çözüm modeli olarak bütünsel şekilde ele almakta ve hayata geçirmekteyiz. Biz bütün bu seferberliği neden ve nasıl yapıyoruz. Çünkü HAK-İŞ olarak politikalarımızın içerisinde 2 hususun altını çiziyoruz.

SENDİKAL RÖNESANS DİYORUZ

Sendikal Rönesans, sendikal hareketin silkinmesi ve baştan sona yenilenmesi anlamına geliyor. Yeniden doğması anlamına geliyor

Bu sendikal hareketin doğal görevleri olan örgütlenme, TİS ve grevin ötesinde sosyal hayata, ekonomik hayata dair vizyonunu, misyonunu ve hareket alanını genişleterek sorumluluk alması anlamına geliyor.

Biz, bunun gereğini yapıyoruz. Bunun projelendirmesini yapıyoruz ve uyguluyoruz. HAK-İŞ olarak ;

Anadolu Aydınlanması istiyoruz.

Türkiye değişiyor, dönüşüyor. Biz, ekonomik, sosyal ve kültürel gelişmelerin birbirini tetiklediğini düşünüyoruz.

Türkiye fiziki olarak da gelişiyor. Yollar, havaalanları, demiryolları, denizyolları, toplu ve modern konutlar, üniversiteler hızla gelişiyor.

Türkiye’nin ulaşmadığı köşesi kalmıyor. Biz, insanımızı da 21. Yüzyıla hazırlayalım istiyoruz. Birey güçlü olsun istiyoruz.

Bireylerin etkinlikleri ve yetkinlikleri gelişsin istiyoruz. Bundan dolayı Anadolu Aydınlanması istiyoruz.

Türkiye’yi sosyal ağlarla, mesleki eğitim modelleri ve modülleriyle örelim istiyoruz. Bireylerimizin önündeki seçenekleri, imkanları artırarak güçlü bir gelişim sağlayalım istiyoruz.

HİZMET İŞ SENDİKASI

Genel Başkan Mahmut ARSLAN
Genel Başkan Yardımcısı ve Vekili Av. Hüseyin ÖZ
Genel Başkan Yardımcısı Celal YILDIZ
Genel Başkan Yardımcısı Halil ÖZDEMİR
Genel Başkan Yardımcısı Mehmet KESKİN
Genel Sekreter Ali Rıza YILMAZ
Adres Gazi Mustafa Kemal Bulvarı No:86 Maltepe/Ankara
Telefon 0 312 231 87 10
Fax 0 312 231 98 89
Web Site www.hizmet-is.org.tr

 

HAK-İŞ
İletişim
Adres:
Tunus Caddesi No: 37 Kavaklıdere / Ankara
Kavaklıdere
Ankara
06300
Türkiye
e-Posta: hakis@hakis.org.tr
Telefon: +90 312 417 80 02 – 417 79 00
Belgegeçer: +90 312 425 05 52

ÖZ FİNANS İŞ SENDİKASI

Genel Başkan Ahmet EROĞLU
Genel Başkan Yardımcısı Dr. Osman YILDIZ
Genel Başkan Yardımcısı Murat TEKİN
Genel Başkan Yardımcısı Şükrü SARIKAN
Genel Başkan Yardımcısı Abdülkadir SAĞLAM
Genel Başkan Yardımcısı Atıf GÜDÜL
Genel Başkan Yardımcısı Erdem AYHAN
Genel Başkan Yardımcısı İrfan Kemal KARATOSUN
Adres Varlık Mah. Tanzimat Cad. No:1 Yenimahalle/Ankara
Telefon 0 312 341 88 77
Fax 0 312 341 77 85
Web Site www.ozfinansis.org.tr

 

ÇELİK İŞ SENDİKASI

Genel Başkan A. Cengiz GÜL
Genel Sekreter Yunus DEĞİRMENCİ
Genel Mali Sekreter Bayram ALTUN
Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Recep AKYEL
Genel Eğitim Sekreteri Ferhan ÖNER
Adres Binektaşı Sok. No:7 Kocatepe/Ankara
Telefon 0 312 417 84 41
Fax 0 312 418 82 24
Web Site www.celik-is.org.tr

 

ÖZ GIDA İŞ SENDİKASI

Genel Başkan Mehmet ŞAHİN
Genel Başkan Yardımcısı Emin SÜRÜCÜ
Genel Başkan Yardımcısı Ahmet KAYA
Genel Başkan Yardımcısı Tevfik Ali HANÇERLİOĞLU
Genel Başkan Yardımcısı Halil ÇUKUTLİ
Genel Sekreter Erdoğan SERDENGEÇTİ
Adres Tunus Cad. No:37 Kavaklıdere/Ankara
Telefon 0 312 417 16 30
Fax 0 312 425 89 21
Web Site www.ozgidais.org.tr

 

ÖZ BÜRO İŞ SENDİKASI

Genel Başkan Abdülbaki GÜLBABA
Genel Başkan Yardımcısı Remzi KARATAŞ
Genel Başkan Yardımcısı Adem GÜNDOĞAN
Genel Başkan Yardımcısı Celal KARACA
Adres Gazi Mustafa Kemal Bulvarı No:95/1 Maltepe/Ankara
Telefon 0 312 230 60 19
Fax 0 312 230 60 01
Web Site www.ozburois.org

 

ÖZ İŞ SENDİKASI

Genel Başkan Sedat SEVİNÇ
Genel Sekreter Kadir SAĞLAM
Genel Mali Sekreter Ahmet DURMAZ
Genel Teşkilatlanma Sekreteri Mustafa KANLI
Genel Eğitim Sekreteri Ömer ÖZTÜRK
Adres Cevizlidere Cad. 1239. Sok. No:6 Balgat/Ankara
Telefon 0 312 473 55 00
Fax 0 312 473 55 10
Web Site www.ozis-sendikasi.org

 

ÖZ ORMAN İŞ SENDİKASI

Genel Başkan Settar ASLAN
Genel Sekreter Bayram AYAZ
Genel Mali Sekreter Ali BİLGİN
Genel Teşkilatlanma Sekreteri Zeki Sungur KIZILKAYA
Genel Eğitim Sekreteri Mehmet ÇELİK
Adres Cevizlidere Cad. 1239. Sok. No:6 Balgat/Ankara
Telefon 0 312 473 55 00
Fax 0 312 473 55 10
Web Site www.ozorman-is.org.tr

 

ÖZ İPLİK İŞ SENDİKASI

Genel Başkan Murat İNANÇ
Genel Sekreter Rafi AY
Genel Mali Sekreter Engin DOĞAN
Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Kemal SÖNMEZ
Genel Eğitim Sekreteri Mehmet KAPLAN
Adres Anıttepe Mah. Işık Sok. No: 28 Maltepe/Ankara
Telefon 0 312 232 06 07
Fax 0 312 231 99 95
Web Site www.oziplikis.org.tr

 

ÖZ TAŞIMA İŞ SENDİKASI

Genel Başkan Mustafa TORUNTAY
Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali KAYABAŞI
Genel Başkan Yardımcısı Abdülhakim ÇİÇEKLİ
Genel Başkan Yardımcısı Rıdvan YAMAN
Genel Başkan Yardımcısı Murat ŞİMŞEK
Genel Sekreter Hacı ÜSTÜNDAL
Adres Tunus Cad. No:37 Kavaklıdere/Ankara
Telefon 0 312 419 89 49
Fax 0 312 425 05 52
Web Site www.oztasimais.org

 

ÖZ AĞAÇ İŞ SENDİKASI

Genel Başkan Eyup KARADERİLİ
Genel Başkan Yardımcısı Tuncay DOLU
Genel Başkan Yardımcısı Atnan KIYAK
Genel Başkan Yardımcısı Rifat ÜLGER
Adres Emniyet Mah. Kilit Sok. No:14 Yenimahalle/Ankara
Telefon 0 312 229 40 15
Fax 0 312 229 74 43
Web Site www.ozagacis.org.tr

 

ÖZ SAĞLIK İŞ SENDİKASI

Genel Başkan Devlet SERT
Genel Başkan Yardımcısı Mustafa ÖZÜPEK
Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt GÖRGÜLÜ
Genel Başkan Yardımcısı Seyyide SARITAŞ
Genel Başkan Yardımcısı Emre KOCAMAN
Adres Gazi Mustafa Kemal Bulvarı No:86 Maltepe/Ankara
Telefon 0 312 230 60 19
Fax 0 312 230 60 01
Web Site www.ozsaglikis.org

 

OLEYİS SENDİKASI

Genel Başkan Vedat BÖKE
Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali AKPINAR
Genel Sekreter Erdoğan YILMAZ
Genel Mali Sekreter Mehmet Ali ÖRS
Genel Örgütlenme Sekreteri Nihat ŞAHİN
Genel Eğitim Sekreteri Ali ÇAĞLAYAN
Adres Öveçler Mah. Kabil Cad. No:57/6-11 Dikmen/Ankara
Telefon 0 312 230 02 65
Fax 0 312 230 02 68
Web Site www.oleyis.org.tr

 

ENERJİ İŞ SENDİKASI

Genel Başkan Mahmud ALTUNSOY
Genel Sekreter Erdoğan ENGİN
Genel Başkan Yardımcısı Şenol ŞENYÜZ
Genel Başkan Yardımcısı Enver EMEK
Genel Başkan Yardımcısı Zafer CARBAŞ
Genel Başkan Yardımcısı Mustafa YEŞİLYAPRAK
Adres Molla Gürani Mah. Oğuzhan Cad. Oğuzhan İş Hanı No:17 Kat:4 Daire: 10 Fatih/İstanbul
Telefon 0 212 531 56 61
Fax 0 212 301 62 61
Web Site www.enerjiis.org.tr

 

ÖZ GÜVEN SEN SENDİKASI

Genel Başkan Murat ÜNAL
Genel Sekreter Ümit YALÇIN
Genel Teşkilatlanma Sekreteri Mehmet Ali SİPAHİ
Genel Mali Sekreter İbrahim İLDİŞ
Genel Mevzuat ve Toplu Görüşme Sekreteri Serdar TORAMAN
Adres Kazım Karabekir Cad. Ortaklar İş Hanı No:120/63 Altındağ/Ankara
Telefon 0 535 016 45 90
Web Site www.ozguvensen.com

 

LİMAN İŞ SENDİKASI

Genel Başkan Önder AVCI
Genel Sekreter Bülent AKYURT
Genel Mali Sekreter Mülazım DURSUN
Genel Teşkilatlanma Sekreteri Musa KİZİR
Genel Eğitim Sekreteri Ahmet UÇAr
Adres Sezenler Cad. No:4/5 Sıhhıye/Ankara
Telefon 0 312 231 74 18
Fax 0 312 230 24 84
Web Site www.limanis.org.tr

 

KKTC KAMU SEN SENDİKASI

Genel Başkan Mehmet ÖZKARDAŞ
Genel Mali Sekreter Ali KAVAS
Genel Sekreter Metin ATAN
Genel Örgütlenme Sekreteri İzzet TÜRKMEN
Genel Eğitim Sekreteri Ayşe BİLGEHAN
Üye ve Sosyal İşler Sekreteri Neval DİNAMİT
Adres Şehit Nurettin Halil Aza Sok. Yenişehir/Lefkoşa
Telefon 0 392 227 76 62
Fax 0 392 228 87 79
Web Site www.kktckamusen.org

 

MEDYA İŞ SENDİKASI

Genel Başkan Gürsel ESER
Genel Sekreter Osman KURT
Genel Mali Sekreter Sezai BALLI
Genel Eğitim Sekreteri Ogün DURU
Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Eda AY
Adres Akdeniz Cad. No:27/2 Anıttepe/Ankara
Telefon 0 312 231 70 06
Fax 0 312 231 70 08
Web Site www.medyais.org

 

ÖZ TOPRAK İŞ SENDİKASI

Genel Başkan Metin ÖZBEN
Genel Başkan Yardımcısı Zeki ÖZYOL
Genel Başkan Yardımcısı Yüksel KILIÇASLAN
Adres Mithatpaşa Cad. No:61/13 Kızılay/Ankara
Telefon 0 312 231 12 31
Fax 0 312 230 31 71
Web Site www.oztoprakis.org

 

ÖZ İLETİŞİM İŞ SENDİKASI

Genel Başkan Mehmet Nur GÜLLÜOĞLU
Genel Başkan Yardımcısı Osman ARSLAN
Genel Başkan Yardımcısı Mücahit YAVUZ
Genel Başkan Yardımcısı Yüksel FİDAN
Genel Sekreter Bahadır Aziz SAKİN
Genel Mali Sekreter Fatma Zengin GÖKTÜRK
Genel Teşkilatlanma Sekreteri Ömer Faruk KESİKBAŞ
Genel Eğitim Sekreteri Şadi ÖZBİNGÖL
Adres Gazi Mustafa Kemal Bulvarı No:86/13 Maltepe/Ankara
Telefon 0 312 804 69 00
Fax 0 312 804 69 01
Web Site www.oziletisimis.org.tr

 

ÖZ PETROL İŞ SENDİKASI

Genel Başkan Kudret ÖRGEL
Genel Sekreter Uğur EVKURAN
Genel Mali Sekreter Bahattin DEMİR
Yönetim Kurulu Üyesi Osman İNCİ
Adres Esentepe Mah. Anayurt Cad. No:45 Daire:16 Kartal/İstanbul
Telefon 0 216 446 23 32
Fax 0 216 446 23 31
Web Site www.ozpetrolis.org.tr

 

ÖZ MADEN İŞ SENDİKASI

Genel Başkan Ahmet ARSLAN
Genel Sekreter Mustafa KIRA
Genel Başkan Yardımcısı Suat ARSLAN
Adres Kurtuluş Mah. Hüseyin Özkılıç Cad. No:2 Soma/Manisa
Telefon 0236 613 97 37
Web Site www.ozmadenis.org

 

ÖZ İNŞAAT İŞ SENDİKASI

Genel Başkan Zekeriya KOCA
Genel Başkan Yardımcısı Av. Muhammed Nurbaki TÜRKAY
Genel Başkan Yardımcısı Tuba KORUÇ
Adres Gazi Mustafa Kemal Bulvarı No:86/10 Maltepe/Ankara
Telefon 0 312 231 87 10
Fax 0 312 231 98 89
Web Site www.ozinsaat-is.org

YORUMLAR

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar