Dolar : Alış : 7.5096 / Satış : 7.5231
Euro : Alış : 8.9643 / Satış : 8.9804
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya9°CYağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11356 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Tarımdaki Rus ambargosu herkese zarar veriyor

17 Eylül 2016 - 0 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Tarımdaki Rus ambargosu herkese zarar veriyor
Tarımdaki Rus ambargosu herkese zarar veriyor

Ambargo herkese zarar

“Tarımdaki Rus ambargosu Rusya’ya da Türkiye’ye de zarar veriyor” diyen TZOB Genel Başkanı Bayraktar, Rusya ile düzelen ilişkilere rağmen, gıda ve tarımda ambargonun halen sürmesinin faturasının Ağustos ayı sonu itibarıyla 407.5 milyon dolara ulaştığını söyledi.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, tarım ve gıdada Rus ambargosunun Rusya’ya da Türkiye’ye de zarar verdiğini bildirerek, “Rusya ile düzelen ilişkilere rağmen, gıda ve tarımda ambargonun halen sürmesinin faturası Ağustos ayı sonu itibarıyla 407.5 milyon dolara ulaştı” dedi. Bayraktar, yaptığı açıklamada, Rusya’nın uçak krizinin ardından 1 Ocak 2016’da başlattığı ambargonun başta üreticiler olmak üzere tarım ve gıdada faaliyet gösteren, geçimini bu sektörden sağlayan tüm tarafları mağdur ettiğini, Türkiye’nin de önemli bir ekonomik kayba uğradığını belirtti.

ambargo_herke

hd porno

Rusya’ya ihraç edilen gıda ve tarım ürünlerinden elde edilen döviz miktarının Ocak-Temmuz döneminde, geçen yıla göre 422.3 milyon dolar azalmayla 619.5 milyon dolardan 197.3 milyon dolara indiğini vurgulayan Bayraktar, şunları kaydetti: “Ekonomik kayba uğrayan sadece ülkemiz değildir. Aynı şekilde Rusya da büyük ekonomik kayıplar yaşamıştır. Ambargo yüzünden Rusya uzak ülkelerden yüksek maliyetle sebze meyve almak zorunda kalıyor. Yanı başındaki Türkiye’den tarım ürünü ithal etmek yerine Brezilya, Arjantin, Hindistan, Çin gibi uzak ülkelerden gıda ürünü alıyor. Yalnız, ambargoyu koyan taraf Rusya olduğu için, ambargoda seçici davranmış, limon gibi başka ülkelerden çok rahatlıkla tedarik edemeyeceği ürünleri Türkiye’den almaya devam etmiştir. Rusya’nın ambargoda izlediği nokta atışlar, çiftçimize daha fazla zarar vermiştir. Rusya’nın uygulamış olduğu ambargodan en fazla etkilenen kesim, yaşanan fiyat düşüşleri ve pazarlama sorunları nedeniyle üreticilerimizdir.”

Ay ay ihracat kaybı

Rusya’ya yapılan yaş sebze ve meyve ihracatında yaşanan düşüş nedeniyle uğranılan döviz kaybının Ocak’ta 72 milyon, Şubat’ta 33.2 milyon, Mart’ta 45.8 milyon, Nisan’da 48.3 milyon, Mayıs’ta 90.5 milyon, Haziran’da 69 milyon, Temmuz’da 15.8 milyon, Ağustos ayında ise 32.9 milyon dolar olduğunu belirten Bayraktar, şunları kaydetti: “Ocak-Ağustos dönemi itibarıyla Rusya’ya yapılan yaş sebze ve meyvede ihracat kaybı 407.5 milyon doları bulmuştur.”

YORUMLAR

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar