Dolar : Alış : 8.1011 / Satış : 8.1157
Euro : Alış : 9.7718 / Satış : 9.7894
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya18°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11836 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Tarımda Büyük Kayıp Büyük Yok Oluş!

08 Nisan 2017 - 2 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Tarımda Büyük Kayıp Büyük Yok Oluş!
Tarımda Büyük Kayıp  Büyük Yok Oluş!

Sakarya’nın verimli tarım arazileri son 20 yıl içerisinde ciddi oranda eridi.

Tarımda Büyük Kayıp  Büyük Yok Oluş!

Haber: Nurettin Eryılmaz

Sakarya’da düzenlenen Tarım Çalıştayı’na katılan Prof. Dr. İlkay Dellal, Sakarya’da son 20 yılda Pamukova ilçesi büyüklüğündeki tarım alanının tarım dışına çıktığını söyledi. Çarpıcı tespitlerde bulunan Dellal, “Eğer tarımda sorunlar çözülmese bu rakamlar artarak devam edecek” uyarısında bulundu.

Kapsamlı Çalıştay

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB), Sakarya’nın tarımsal sorunlarını masaya yatırmak için çalıştay düzenledi. Reisoğlu Tesisleri’nde düzenlenen çalıştayın ilk gününde Ankara  Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. İlkay Dellal, Sakarya’daki tarımsal sorunlara ilişkin önemli tespitlerde bulundu.

Tarım Kültürü

Sakarya’da tarım sektörünün durumu üzerine kapsamlı bir çalışma yapıldığını aktaran Dellal,  “Tarımda başarıyı artırabilmemiz için ilçelerde köylerde bir tarım kültürünün olması ve geliştirilmesi gerekiyor. Doğal kaynakların korunması gerekiyor. En önemlisi de bilinçli tarımı oluşturmamız gerekiyor” diye konuştu.

Çarpıcı Rakamlar

Konuşmasının devamında Sakarya’daki tarım alanlarıyla ilgili çarpıcı bilgiler veren Prof. Dr. İlkay Dellal, Sakarya’da son 20 yılda tarım alanlarının yüzde 16’sının kullanılamaz hale geldiğini belirtti. Dellal, “Yani Pamukova ilçesi kadar büyük bir alanda tarımsal üretim yapılamıyor. Bu alanlar tarım dışına çıkarılmış durumda. Tarımsal alanda bir gerileme var. Eğer tarımda sorunlar çözülmese bu rakamlar artacak ve Sakarya tarımında daralma sürecek” ifadelerini kullandı.

Üretici Kazanamıyor

Sakarya’da ürün veriminin yüksek olmasına rağmen üreticinin para kazanamadığının altını çizen Dellal, “Kooperatifleşme sağlıklı çalıştırılamadığı için ne fındık ne kabak, ne de sebze ve meyveler gerektiği fiyattan satılamıyor. Ürünler değeri üzerinden pazarlanamadığından  üretici emeğinin karşılığını alamıyor. Bu sorunların kaldırılması gerekiyor” diye konuştu.

Turk Islam Eserleri Muzesi

Tarım Çalıştayı sonunda Sakarya’da tarımsal sorunların tespiti ve çözüm önerileri konusunda bir rapor hazırlanacak ve bu rapor TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar’a sunulacak.

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar