Dolar : Alış : 8.2694 / Satış : 8.2843
Euro : Alış : 9.9576 / Satış : 9.9755
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya20°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11852 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

‘Tamgün Eğitime Geçişte Bir Derslikte Sizden’ Kampanyasına Destekler Artarak Devam Ediyor

23 Kasım 2016 - 2 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»‘Tamgün Eğitime Geçişte Bir Derslikte Sizden’ Kampanyasına Destekler Artarak Devam Ediyor
‘Tamgün Eğitime Geçişte Bir Derslikte Sizden’ Kampanyasına Destekler Artarak Devam Ediyor
Denizlili Hayırseverler tarafından İMECE usulü yaptırılacak olan Pamukkale İlçesi Zeytinköy Hayırseverler Ortaokulu’nun yapımı için hayırsever katkısı artarak devam ediyor. Daha önce okulların dış bakım ve cephe kaplaması için eğitime destek veren Hayırsever İşadamı Osman Zorlu, Hayırseverler Ortaokulunun yapımı için 100 bin lira yardımda bulundu.
Valilik Makamında gerçekleşen protokol imza törenine; Vali Dr. Ahmet Altıparmak, Milli Eğitimden sorumlu Vali Yardımcısı Ali Şanlıer, İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz ve Hayırsever İşadamı Osman Zorlu katıldı.
Törende konuşan Hayırsever İşadamı Osman Zorlu, eğitime destek vermekten mutlu olduğunu söyleyerek “Biz her yıl bir okulun bakımını üstleniyoruz. Çünkü eğitime yaptığımız yatırım, çocuklarımıza ve geçlerimize yaptığımız her yatırımın ülkemizin geleceğine yapılan yatırım olduğu bilinci ile yapıyoruz. Bize bu imkanı verdikleri için Sayın Valimize ve Milli Eğitim Müdürümüze teşekkür ederiz” dedi.
Vali Dr. Ahmet Altıparmak ise; imzalanan protokollerin tam gün eğitime geçişte önemli rol oynadığını söyleyerek; “Eğitime destek anlamında bugün imzaladığımız 14. protokol ve hayırseverlerimizin desteği toplam da 20.150.000 TL ulaştı. Osman bey, hayırseverliği kendine adeta kültür edinmiş, daha öncede hayırları olan bir işadamımız. Kendisi 150 ton boya bağışında bulunarak okullarımızın boyanmasına ve bina bakımına katkı sağlamıştır. Yine Şirinköy Zehra Suna Manasır İlkokulunun dış cephe mantolama ve boyanması anlamında ciddi katkısı olmuştur.
Kendisine teşekkür ediyoruz. Bugün de bilindiği üzere hayırseverlerimiz tarafından yaptırılacak olan okula 100 bin lira katkı sağlayacak. Osman Bey ve ailesine eğitime verdikleri katkılardan dolayı teşekkür ediyoruz. Milli Eğitim Müdürümüz ve siz değerli basın mensuplarına da bu hayırları diğer hayır yapmak isteyen hayırseverlerimize duyurduğunuz için teşekkür ediyorum.
Bu hayırlar inşallah Denizli’yi tam gün eğitime geçme bakımından ilk sırada geçirecek girişimlerdir. Diğer illerle kıyasladığımız zaman birinci sırada olamasa da ilk sıralarda geçeceğimizi düşünüyorum. Bunda hepinizin katkısı var, hepinize teşekkür ediyorum. Hayırlı olmasını diliyorum” dedi.
denizli1
Konuşmaların ardından Denizli’de tamgün eğitime geçme anlamında verilen destek protokolü Vali Dr. Ahmet Altıparmak ve Hayırsever İşadamı Osman Zorlu tarafından imzalandı.
Pamukkale İlçesi Zeytinköy Mahallesinde yaptırılacak olan okul; 24 derslikli, bodrum+zemin+3 kat ve konferans salonundan oluşacak. Okulun yapımı için hayırseverlerimiz 100 bin lira katkıda bulunuyor.

Vali Altıparmak, Sudanlı Heyeti Kabul Etti

Vali Dr. Ahmet Altıparmak, Bankalar Birliği Zirvesine katılmak ve bazı ziyaretlerde bulunmak üzere Denizli’ye gelen Sudan Heyetini kabul etti.
Makam Toplantı Salonunda gerçekleşen ziyarete; Denizli Milletvekili Şahin Tin, Sudan Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı Tarig Hag Ali Elamin Mohamed, Afrika Teknokent Başkanı Osama Rais ve Sudan’da faaliyet gösteren bankaların üst düzey yöneticileri katıldı.
Denizli Milletvekili Şahin Tin, Sudanlı heyetin ziyareti hakkında bilgiler vererek; “Sudanlı heyetin ziyaretinin asıl amacı; Sudan bankacılığının önünü açmak ve dünya ile entegre etmek. Tabi ki öncelik olarak da Türkiye’nin bankacılık sektörünü burada rehberlik edinmek. Aynı zamanda sanayisini de rehber ediniyorlar. Bizim Cumhurbaşkanımızı kardeş görüyorlar aynı doğrultuda ve aynı yönde gördükleri için de Türkiye’yi önder ve rehber olarak seçip buradaki gelişmeleri Sudan’a taşımak, Sudan’daki bankacılık sektörünü de hem İslami bankacılık hem de diğer bankacılık alanlarında gelişimini yatırımlarla geliştirmek istiyorlar” diye konuştu.
Türkiye’de ve Denizli’de olmaktan dolayı çok mutlu olduğunu ifade eden Sudan Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı Tarig Hag Ali Elamin Mohamed şunları söyledi; “Sudan’da faaliyet gösteren banka ve finans sektörünün üst düzey yöneticileri şu an burada. Türkiye’nin hem bölgesel anlamdaki liderliği hem de uluslararası anlamda çok ciddi bir tesir gücü var. Türkiye’nin kalkınmasında, finans, ticaret ve sanayi sektöründeki gücünden, siyasetinden bizimde istifade etmemiz gerekiyor. Bizim Cumhurbaşkanımızın, başarıyı alıp uygulama anlayışı var. Özellikle bankacılık altyapısı ve teknolojini kullanımına dair konumuz buydu. Bu konuda Türkiye’nin bilgi ve birikiminden istifade etmek istiyoruz. Birçok firmayı bu vesile ile görme fırsatımız oldu. Türkiye’de bu konuda çok ciddi gelişimin olduğunu gördük. Bu ilişkilerimizin geliştirmemizin zorunluluğunu tespit ettik. Tespitlerimizi ülkemiz ticaretinde tercüme etmemiz gerekiyor. Bizleri kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz”
Ziyaretlerinden dolayı Sudanlı heyete teşekkür eden Vali Dr. Ahmet Altıparmak ise kendilerini Denizli’de ağırlamaktan mutluluk duyduğunu ifade etti. Konuşmasına bir düşünürün sözü ile başlayan Vali Altıparmak; “Bir düşünür şöyle demiş; ‘Uzaktan dostlarımız gelmiş biz sevinmez miyiz’. Sudan’ın Türk milletinin gönlünde ayrı bir yeri vardır. Oradaki küçük bir sıkıntınızı biz burada sıkıntı olarak hissederiz. Sevincinizi de sevincimiz olarak hissederiz. Benim ilk Sudanlı bir vatandaşla tanışmam 1984’lü yıllara rastlar. Sudanlı bir Bakanın oğluydu. Sudan’ı seviyorduk, onu tanıdıktan sonra daha da çok sevdik” dedi.
Denizli’nin ticaret ve sanayisi hakkında da bilgiler veren Vali Dr. Ahmet Altıparmak konuşmasını şu şekilde sürdürdü; “Denizli Türkiye’nin çok özel bir bölgesi. Coğrafyasının güzelliği, sanayisi ve yetiştirdiği ürünler ile ayrı bir özelliğe sahip. Türkiye ihracatında 8. sırada olan kent. İhracatta ilk 500’e giren 22 firması, ilk 10’a giren de 3 firması var. Denizli’de ciddi bir girişimci ruh var. İzmir’deki ihracatçının önemli bir kesimi de Denizlilidir. 6 tane Organize Sanayi Bölgesi bulunuyor. Selçukludan beri devam eden esnafımızdaki, ticaret erbabımızdaki ‘Ahi Evran’ anlayışının ikinci yeri Kırşehir’den sonra Denizli’dedir. Yani dürüst ticaretin hakim olduğu bir kenttir Denizli. Türkiye’yi ziyaretlerinizde daha da yakından tanıma imkanı bulacaksınız. Girişimci ruhun Sudan’a taşınması, Sudan’ın güzelliklerinin de buraya taşınmasında inşallah bu ziyaret ve işbirliği bir vesile olur. Biliyoruz ki Sudan’da çok farklı güzellikler var. İnşallah onlarda buraya taşınır. Ziyaretlerinizin başarılı geçmesini diliyorum.”

Vali Altıparmak, Kent Konseyi’ni Kabul Etti 

Vali Dr. Ahmet Altıparmak, Denizli Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi Yönetimi’ni Makamında kabul etti.
Ziyarete; Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili ve Kent Konseyi Başkanı Ali Değirmenci ile Kent Konseyi Meclis Başkanları katıldı.
Vali Dr. Ahmet Altıparmak’a görevinin hayırlı olmasını dileyen Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili ve Kent Konseyi Başkanı Ali Değirmenci, 1998 yılında kurulan Kent Konseyi hakkında bilgiler vererek, gerçekleştirilen projeleri ve yaptıkları çalışmaları anlattı.
Ziyaretlerinden dolayı Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili ve Kent Konseyi Başkanı Ali Değirmenci ve Meclis Başkanlarına teşekkür eden Vali Dr. Ahmet Altıparmak ise; “Böyle kurumsal bir yapının Denizli’ye hizmet ediyor olması, ortak aklın Denizli için bir araya gelmesi fevkalade bir olay. Bugüne kadar kent yaşamına dair vizyon ve hemşerilik bilincinin geliştirilmesi, kentin hak ve hukukunun korunması, çevre bilincinin oluşması ve sürdürülebilirliği, sosyal yardımlaşma ve dayanışma konularında önemli projelere imza attığınıza inanıyorum.
Bundan sonra da bu katkıları arttırarak devam edeceğinizden şüphem yok. Ziyaretinizden dolayı teşekkür ederim” dedi.

Vali Altıparmak Bereket Enerji’yi Ziyaret Etti

Vali Dr. Ahmet Altıparmak, Enerji, yerli ve yenilenebilir kaynaklardan elektrik üretmek amacıyla kurulan ve merkezi Denizli de bulunan Bereket Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Ceyhan Saldanlı’dan kurumun çalışmaları hakkında bilgi aldı.
ADM Elektrik Dağıtım hizmet binası önünde Bereket Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Ceyhan Saldanlı ve ADM Elektrik Genel Müdürü Bülent Yüksel tarafından karşılanan Vali Altıparmak, Saldanlı’yı Makamında ziyaret etti. Burada bir süre Ceyhan Saldanlı ile görüşen Vali Altıparmak, kurumun Denizli, Aydın ve Muğla başta olmak üzere ülke genelindeki faaliyetleri ve yürüttükleri projeler hakkında bilgi aldı ve başarılarının devamını diledi.

Dr. Ahmet ALTIPARMAK

Denizli Valisi 

  Kırşehir’de doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini aynı şehirde tamamladı. 1986 yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun oldu. 1987 yılında Bursa Kaymakam Adayı olarak Mülki İdare Amirliği görevine başladı. Bir yıl  yabancı dil eğitimi ve mesleki eğitim için İngiltere’nin Brighton ve Southampton şehirlerinde bulundu. Sırasıyla Konya Seydişehir, Derebucak ve Cihanbeyli ilçelerinde vekaleten, Kastamonu Bozkurt, Denizli Baklan, Malatya Arguvan ve Şanlı Urfa Suruç ilçelerinde asaleten kaymakamlık görevlerinde bulundu. 1997 yılında İller İdaresi Genel Müdürlüğü’ne Şube Müdürü olarak atandı. 1999 yılında aynı Genel Müdürlükte Daire başkanlığına atandı. 2001 yılında Bakanlıktan izin alarak 6 ay süreyle Birleşmiş Milletler (UNICEF) de Danışman (sözleşmeli) olarak görev yaptı. Kasım 2002 tarihinde atandığı  Bakanlık Özel Kalem Müdürlüğü görevi, Kasım 2004 tarihinde İller İdaresi Genel Müdürlüğüne atanmasıyla sona erdi. 2008-2010 tarihinde Muğla Valiliği, 2010-2013 tarihleri arasında Antalya Valiliği, 2013-2016 tarihleri arasında  Erzurum Valiliği görevini yürüten Vali Dr. Ahmet ALTIPARMAK 1 Haziran 2016 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 2016/8864 sayılı Valiler kararnamesi ile Denizli Valisi olarak atanmıştır.
Kaymakamlık görevi esnasında yükseköğretim kurumlarında Halkla İlişkiler ve İngilizce dersleri verdi. İyi derecede İngilizce bilmektedir. Evli ve üç çocuğu vardır.
Katıldığı Mesleki Kurs, İnceleme Gezileri ve Projeler:
Rutin hizmet içi eğitim ve hobi niteliğindeki kurslar dışında yurt dışında (ülkemizi temsilen) bir çok toplantı, kurs ve inceleme gezilerine katıldı, işbirliği projelerinde görev aldı.
-Sektörlerarası İşbirliği (2 hafta-Filipinler)
-Herkes İçin Eğitim (1 hafta-Polonya)
-UNICEF’in İçişleri Bakanlığı ile yürüttüğü projeler(2 yıl-koordinatörlük).
-Psikolojik Harekat
-Sınır MİA Semineri  vb.
-112 Acil Çağrı Merkezi Projesi-Proje Liderliği
-Chevenning Bursu-3 ay İngiltere
Birleşmiş Milletlerde çalışırken; koordinasyonunu yaptığı toplantı ile; 81 İl Valisini; İçişleri Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Çocuk Esirgeme Kurumu, DİE, DPT gibi kuruluşların üst düzey yöneticileri ve tanınmış akademisyenlerle  bir araya getirerek, “İl ve İlçelerde Temel Hizmetlerde Kapasite Geliştirilmesi – Yaşam Kalitesi ve Yaşam Kalitesi Göstergeleri” konularında görüş alış verişinde bulunmalarını sağladı. Toplantı çıktılarını, editörlüğünü de üstlendiği “Temel Hizmetlerde Kapasite Geliştirilmesi” adlı bir kitapta topladı.
Türk Asya Stratejik Araştırmalar Merkezi (TASAM) tarafından düzenlenen, Stratejik Vizyon Ödülleri 2010 yılı “Stratejik Vizyon Sahibi Bürokrat” ödülünü aldı.
Vali Dr. Ahmet Altıparmak www.tourexpi.com  internet sitesi tarafından 2010 yılı,  “En İyi Turizm Bölgesi Valisi” seçildi.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün eşi Hayrünnisa Gül’ün himayesinde gerçekleştirilen ”Eğitim Her Engeli Aşar” Kampanyasının 2011 yılında 2. ve 2012 yılında 3. ve son değerlendirme toplantısında, iki yıl üst üste kampanyadaki başarılarından dolayı Vali Dr. Ahmet Altıparmak’a Hayrünnisa Gül tarafından plaket verildi.
Yaşam Kalitesi  ve Yaşam Kalitesi Göstergeleri konularında Mülkiye Müfettişlerine, Vali Yardımcılarına, Kaymakamlara, Belediye Başkanlarına ve İl Planlama Müdürlerine sayısız konferans verdi. 81 ili kapsayan; İl Valilerinin, ilgili Vali Yardımcılarının, Belediye Başkanlarının, Milli Eğitim, Sağlık, Sosyal Hizmetler ve Köy Hizmetleri İl Müdürlerinin katılımıyla yapılan 7 ayrı bölge toplantısında benzer konularda sunumlar yaptı.
Akademik Çalışmaları:
– İ.Ü. Siyasal Bil. Fakültesi  Siyaset Bilimi Anabilim Dalında, Yüksek Lisansını,
– İ. Ü. Sosyal Bilimler Enstitüsü Kamu Yönetimi Anabilim Dalında Doktorasını tamamlayarak, Doktor ünvanını aldı.
-“Türk Sendikacılığı’nda Güven Bunalımı” isimli bir telif eserinin ve editörlüğünü üstlendiği  bir kitabının yanında, değişik dergi (Türk İdare Dergisi, Liberal Düşünce Dergisi, Türkiye Günlüğü, Yerel Yönetim ve Denetim Dergisi)  ve gazetelerde yayınlanmış ilmi ve güncel makaleleri de (tercüme, telif) bulunmaktadır.

TARİHÇE

İlkçağlarda Denizli Yöresi

Denizli yöresinin ilk ve en önemli yerleşim yeri Beycesultan Höyüğü ’dür. (Günümüzde Beycesultan, Çivril ilçesinin 5 km. kadar güneyinde Çivril –Denizli karayolunun hemen sağında yer alır.) Yerleşimin günümüzden 6000 yıl önce M.Ö. 4000 yıllarında Kalkolitik dönemle başladığı öngörülmektedir.

Tarihi dönemlere gelindiğinde Denizli yöresinin bilinen ilk sakinleri Arzawalılar olmuştur.  M.Ö 1200-1700 arası süren Karanlık Çağ’dan sonra yöreye Frigler hakim olmuşlardır. Xenephon’a göre Frigya’nın batı sınırlarındaki en önemli yerleşimlerinden biri Collosai (bugün Honaz) şehri idi.  Friglerin yıkılmasının ardından bölge Lidyalıların eline geçmişti. Lidya Devletinin doğu sınırı ünlü Yunanlı tarihçi Heredot’a göre Karura adlı yerleşimdir. Karura şehri bugün Denizli’ye bağlı Sarayköy ilçesinde bulunmaktadır.

Batı Anadolu bölgesi ve dolayısıyla Denizli yöresi M.Ö 129 yılında Romalılarca Asya eyaletine bağlanarak prokonsüllerce yönetilmeye başlanmıştır. Romalılar Asya eyaletindeki mevcut yolları ıslah edip yol akışını Bergama yönünden Efes ve Milet yönüne çevirdiler. Denizli Bölgesi doğu-batı yönünde önemli nokta haline gelmiştir.

Roma Devleti’nin M. S 395 yılında ikiye ayrılması sonucu Anadolu Doğu Roma yani Bizans idaresi altında kalmıştır. Bizans Devleti zamanında Denizli yöresi Helenistik ve Roma dönemlerindeki önemini kaybetmiş ve bir süre sonra bölgeye gelen Türklerin eline geçmiştir.

Denizli’de Türk Hâkimiyeti

Türklerin Denizli ile ilk ilişkileri 1070 yılında başlar. Büyük Selçuklu Beyi Afşin Bey yörenin en gelişmiş kentlerinden Honaz’ı aldıktan sonra Laodikeia’yı da yağma ederek istila hareketini Ege kıyılarına değin ilerletmiştir.Ancak bu istila hareketi geçici olmuştur.1071 Malazgirt Savaşından sonra Anadolu baştanbaşa zapt edilmiş, bu arada Denizli çevresi de Kutalmışoğlu Süleyman’ın maiyetindeki Beyler tarafından fethedilmiştir.

Denizli ve yakın çevresi 12. Yüzyılın sonlarına kadar Türklerle Bizanslılar arasında sürekli el değiştirir ve sonunda Selçuklu Sultanı I. Giyaseddin Keyhüsrev’in ikinci kez tahta çıkışıyla birlikte, 1206-1207’de tamamen Türklerin eline geçer.

1176 Miryokefalon (Myriokephalon) Savaşı ile Selçuklu Ordusu Bizans Ordusunu yenmeyi başarmıştır. (Myriokephalon geçidinin Denizli’nin Çivril ilçesi yakınlarında olduğu ve savaşın burada cereyan ettiği görüşü birçok taraftar bulmuştur.) Bu tarihten sonra Türkmenler kitleler halinde Denizli il sınırına yığılmıştır.

Denizli toprakları XIII. yüzyıl başlarından itibaren Selçukluların “uc” diye tanımladıkları sınır bölgesinin güneybatı kanadını oluştuyordu. Denizli toprakları bu dönemde çok büyük bir Türkmen nüfusuna sahiptir. Bu dönemde sadece Denizli bölgesinde 200.000 çadır (hane) Türkmen nüfusunun bulunması bize bu konuda fikir vermeye yeterlidir. Denizli Bölgesi bu yönüyle en yoğun Türkmen nüfusunun bulunduğu yer durumundadır.

Beylikler Döneminde Denizli’de ilk Türk Beyliği 1260 tarihinde kurulmuş olup uzun ömürlü olamamıştır. Sahip Ataoğulları, Germiyanoğulları ve İnançoğulları Beylikleri yörede hâkimiyet kurmuşlardır.

Osmanlı Devleti Döneminde Denizli

Denizli ilk defa 1391 yılında Osmanlı topraklarına katılmıştır. Ancak 1402 yılında Ankara savasında Osmanlı Devleti’nin Timur tarafından mağlup edilmesi sonucu Denizli yeniden Germiyanoğlu Beyliği’ne verilmiştir.1429 yılında Denizli tüm Germiyan topraklarıyla birlikte Osmanlıların eline geçmiştir.

Denizli Osmanlı yönetimine geçtikten sonra yöre ahalisinin büyük çoğunluğu kırsal kesimde yasamaya devam etmiştir. Kırsal nüfusun önemli bir bölümü aşiretler halinde göçebe olarak yasıyorlardı. Bunlara ait yer adları günümüze değin varlığını devam ettirmiştir (Avşar, Bayat gibi). Yerleşik olan kent nüfusu ise esnaf loncalarına bağlı olarak ticari faaliyetlerle uğraşmaktaydılar.

İbni- Battuta seyahatnamesinde 1332 yılında uğradığı Denizli’de Ahi Sinan ve Ahi Tuman adlı iki ahi reisinden bahseder. Hatta bazı kaynaklara göre Ahi teşkilatının kurucusu olan Ahi Evran bir süre Denizli’de kalıp burada bahçıvanlık yapmıştır. Sosyal yönden Denizli 14. ve 15. yüzyıllarda doruk noktasını yaşamıştır.

Denizli İdari Teşkilat Tarihi

Osmanlı Devleti idari bakımdan eyaletlere, eyaletler sancaklara, sancaklar, kazalara, kazalar nahiyelere taksim edilmiştir. Denizli yöresi 1429 yılında hakimiyetine girdiği Osmanlılar tarafından kazalar halinde coğrafi durumuna göre üçe bölünerek, üç ayrı sancağa bağlanmıştır.

Asi Karaağaç’ın  Hamid, Tavas’ın ise Menteşe sancaklarına bağlanmasına rağmen, bugünkü Denizli’nin  büyük kısmını teşkil eden Homa, Işıklı, Çal, Baklan, Denizli, Honaz, Sarayköy ve Buldan Kütahya sancağına bağlanmıştır.

Denizli kazasının idari yapısı ufak tefek değişiklerle 17. yüzyıla kadar devam etmiş, ancak bu yüzyılda Kütahya’da bulunan Anadolu Beylerbeyliği dağıtılınca Denizli toprakları Aydın Eyaleti topraklarına dahil edilerek bir değişim yaşamıştır.

Denizli’de 1876 yılında ilk Belediye Teşkilatı kurulmuştur. 1883’te Sarayköy, Buldan ve Tavas İlçelerinin bağlanmasıyla “Sancak” haline getirilen Denizli, 1884’te Çal, 1888’de Acıpayam ilçelerinin katılımıyla Aydın’a bağlı mutasarrıflık, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuyla da 1923’te il olmuştur.

Denizli Adının Kökeni

Denizli’nin eski adı “Ladik” ya da  “Lazik” idi. Bu kelime Laodikeia kelimesinden gelmektedir ve Türkçe’de bir anlam ifade etmemektedir.  Yukarı Menderes Vadisinde (bugünkü Denizli şehrinin 6 km kuzeyinde) bulunan Laodikeia şehrinin Türklere geçişi sırasında “Ladik” ismi de miras kalmıştır. Aynı mıntıkada bulunan Khonae-Honas, Khoma-Homa, Tabae-Tavas da bulunduğu gibi Laodikeia’da bu kaideye uygun olarak Ladik ismini almış ve Selçuklu kayıtlarına öyle geçmiştir.

Ancak Selçuklu hakimiyeti ile birlikte şehrin bugünkü yerine taşınması neticesinde “Ladik” adının yanında “Toğuzlu” adı da kullanılmaya başlamıştır. “Toğuzlu” adının “Ladik” adıyla birlikte kullanılmasıyla bu kelimelere “Tonuzlu” ve“Tonguzlu” adları da eklenmiştir.

Ünlü Seyyah İbn-i Batuta 1333 yılında ziyaret ettiği Ladik şehrine aynı zamanda “Donguzlu” dendiğini söylemektedir. Aşağı yukarı aynı yılları kaydeden Mesalik Ül-Ebsar’da “Tonguzlu” ifadesini kullanmıstır. 1350 yıllarına ait bir İlhanlı vergi kaydı ise “Tonğuzlu” diye yazar. Yine 1372 tarihli bir takvimde de “Tonguzlu” yazılışı görülmektedir. Timur’un resmi tarihçileri de “Donguzluğ” ve “Tenguzluğ” diye kayıtlar tutmuşlardır. Bu tarihlerden sonra bu ifadelerin yerine “Tonuzlu”ifadesinin kullanıldığını kesin olarak görmekteyiz. Nitekim erken dönem Osmanlı tarihçilerinden Nesri ve Aşıkpaşazade eserlerinde “Tonuzlu” imlasını kullanmışlardır.

“Tonuzlu” veya “Tunuzlu” isminin “Denizli” sekline dönüşmesi XVI. Yüzyılın ikinci yarısına rastlar. 1510 tarihli bir Osmanlı kaydında “Dinuzlu” kullanımına rastlamaktayız. Bu dönemde kente uğrayan gezginler eserlerinde “Denyzely”, “Denizley”, “Denisli”, “Degnisli”, “Denizli” adlarını kullanmışlardır.

Ancak XVI ve XVII. yüzyıllarda Laodikeia – Ladik – Lazik çizgisinin Osmanlı Dönemindeki devamı olan “Lazikkiye” ismi de kullanılmıstır. “Denizli” adı ancak 1675 yıllarından sonra “Lazikkiye” ile birlikte yaygın olarak kullanılmış en nihayetinde 1700 yıllarından sonra bu kullanım kesin şekliyle yerleşmiş ve bölgeyi günümüze kadar ifade eden isim hüviyetini kazanmıştır.

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar