Dolar : Alış : 7.5096 / Satış : 7.5231
Euro : Alış : 8.9643 / Satış : 8.9804
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya17°CKuvvetli Sağanak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11342 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Talan’ın olduğu yerde açda olur açıkta olur

24 Haziran 2016 - 1 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Talan’ın olduğu yerde açda olur açıkta olur
Talan’ın olduğu yerde  açda  olur  açıkta  olur

Adapazarı, farklı kültürlerdeki insanların huzur içinde yaşadığı, ticaret ve sanayi yönünden hızla gelişen, zengin güzellikleri ve sevecen insanlarıyla modern bir Anadolu şehridir.

Tarihi kaynaklar bize, Adapazarı yerleşim bölgesinde önceleri Bitinya’lıların, ardından Bizanslıların yaşadıklarını bildirmektedir.

Öte yandan, ilim adamlarının yaptıkları araştırmalara göre; Sakarya Nehri’nin birkaç asır öncesine kadar, diğer kolunun Beşköprü’nün altından geçip Çark Deresi’yle birleşerek şehrin batı yakasında iki farklı koldan aktığı tespit edilmiştir. 1324’de Orhan Gazi zamanında Bizanslılardan fethedilen yerleşim birimlerine “Ada Karyesi” (Adaköy) adının verilmesi, söz konusu bilgileri doğrulamaktadır. Halen mevcudiyetini koruyan Orhan Camii, deprem ve yangınlarla mimarisi değişse de, Osmanlı Fethinin en önemli ayak izlerini taşımaktadır.

Başta Gubarizadeler, Arapzadeler, Abasıyanıkzadeler ve Rençberzadeler olmak üzere 12 aile tarafından kurulan köy; bölgede ziraatın canlanması üzerine pazarıyla ilgi çekmiş, ardından bölgede nüfus artmaya başlamış, 16’ncı yüzyılda “Ada Nahiyesi”ne dönüşmüş, 18’nci yüzyılda Kocaeli vilayetine bağlı “Ada Kazası” adını almıştır.

Bölgenin zirai ve ticari yapısına göre şekillenen yerleşim; Semerciler, Tığcılar, Hasırcılar, Papuçcular ve Çıracılar adını taşıyan mahalleler kurulması ve Sakarya Nehri’nin iki kolu arasında  kurulan pazarıyla, gerçek bir “Adapazarı” hüviyeti kazanmıştır.

1868 yılında “Adapazarı Belediyesi” adıyla belediye teşkilatı kurulan ilçe, “93 Harbi” diye bilinen 1877-78 Osmanlı-Rus Harbi sonrasında, bilhassa Kafkas ve Balkanlar’dan yoğun göçe maruz kalmış ve bir nevi “Der Seadet” (huzur yurdu) hüviyetini kazanmıştır.

I.Cihan Harbi sırasında üç kez Yunan ve onların işbirlikçisi çetelerin işgaline maruz kalan Adapazarı, bölgedeki Milis Kuvvetleri sayesinde 21 Haziran 1921 tarihinde düşman işgalinden kurtarılmıştır.

“Akova” adıyla bilinen ve ülkenin en verimli ovasında ziraat ağırlıklı bir gelişme gösteren Adapazarı’na, 1940 ve 1950 yıllarında bilhassa Karadeniz sahillerinden, Bulgaristan ve Yunanistan’dan yoğun göçler olmuştur.

Şeker Fabrikası, Ziraat Aletleri Fabrikası ve Vagon Fabrikası Adapazarı’nda sanayinin gelişmesine öncülük ederken köyden kente göçü de hızlandırmıştır.
17 Haziran 1954 tarihinde TBMM’de kabul edilen kanunla, Kocaeli Vilayeti’nden ayrılarak merkez ilçesi Adapazarı olan Sakarya Vilayeti kurulmuştur.

17 Ağustos 1999 tarihinde yaşanan Marmara Depremi Adapazarı’nda büyük can ve mal kaybına yol açmıştır. Resmi kayıtlara göre 3.891 insanımız hayatını kaybetmiş, 5.185 kişi de yaralanmıştır. Sakarya ili içinde 81.702 konut ve işyeri çeşitli düzeylerde hasar görmüştür.

6 Mart 2000 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan 593 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile “Büyükşehir Belediyesi” kurulmuş, Adapazarı Belediyesinde Büyükşehir Belediyesi’nin “Merkez” isimli alt kademe belediyesine dönüştürülmüştür.

Bu tarihten ilk mahalli idari seçimlere kadar (28.03.2004) Adapazarı Merkez Belediyesi’ne ait görev ve yetkiler Büyükşehir Belediyesi’nce yerine getirilmiştir. 22.10.2000 tarihinde yapılan son nüfus sayımı sonuçlarına göre, Adapazarı Merkez nüfusu 158.474, Büyükşehir nüfusu ise 303.989’dir.

Adapazarı, farklı kültürlerdeki insanların huzur içinde yaşadığı, ticaret ve sanayi yönünden hızla gelişen, zengin güzellikleri ve sevecen insanlarıyla modern bir Anadolu şehridir.

BU ŞEHİR’in  Belediyesinde  6  yıl  görev yapan  Dış İlişkiler Müdürü  için  Yazılı  açıklamasında  bir  süre belediyemizde  görev yapan  diye  işi  atlatmaya  çalıştığı bir  tablonun çıktılarına  bakalım.

Belediye  Denetimden uzak kimin ne  yaptığı  belli olmayan bir  durumla  karşı karşıyayız.

NEYMİŞ

İstanbul’da bir arazinin büyük kar getireceğini söyleyerek Sakarya’da bazı kamu kuruluşlarında çalışan birçok kişiden para topladığı  için Ülkeyi terk etmiş.

Meralar  Yağmalandığı bir  dönemde

1.sınıf  Topraklar  İmara  açılırken

Şehirleri yeniliyoruz  diye  eskisinden de  berbat  hale  getirildiği  ilden  gösterişli iftarların devam  ettiği  günlerde

Şehrin tam  göbeğinde  Çeşme  Meydanında  garip bir  yaşlı  Sokakta   aç  suzuz  evsiz  sokaklarda  yaşarken

Önemli  değil   belki Kar  getirecek  arazileri kapma  yarışı varken  biz  çevremizde  neler oluyor  ona  bir  bakalım

İşte  Çeşme  Meydanı

garip1 garip2 garip3 garip11

Doyunca, tıksırınca, çatlayıncaya kadar yiyin!

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar