Dolar : Alış : 8.2694 / Satış : 8.2843
Euro : Alış : 9.9576 / Satış : 9.9755
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya25°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11854 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Av. Elif ERDEM DÜZGÜN “Bataklığı Kurutmadan İşimiz Bitmez”

21 Şubat 2018 - 1 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Av. Elif ERDEM DÜZGÜN “Bataklığı Kurutmadan İşimiz Bitmez”
Av. Elif ERDEM DÜZGÜN “Bataklığı Kurutmadan İşimiz Bitmez”

Tacizi çocuk anlatmıyor davranışlarıyla belli ediyor!

Sakarya Barosu Çocuk Hakları Merkezi Başkanı Av. Elif ERDEM DÜZGÜN “Tacizi çocuk anlatmıyor davranışlarıyla belli ediyor!
Çocukların yaşadıkları istismarı anlatmakta ve ifade etmekte zorlandıklarını belirten uzmanlar, davranışlarındaki değişikliğe dikkat edilmesi konusunda aileleri uyarıyor.

Sakarya Barosu Çocuk Hakları Merkezi Başkanı Av. Elif Erdem Düzgün, çocuğa cinsel istismarın, salt cezaları artırarak önlenemeyeceğini belirterek, “İstismarı önlemek için tedbirler alınması gerekiyor. Birçok aklın bir araya gelip, sorunun kökenine inmesi, bataklığın kurutulması gerek”

Sakarya Barosu Çocuk Hakları Merkezi Başkanı Av. Elif ERDEM DÜZGÜN, cinsel istismara uğrayan çocuğun fiziksel ve psikolojik bütünlüğüne karşı tehdit aldığını belirterek bu tehdidin çocukta azımsanmayacak bir travmaya neden olduğunu söyledi.

Elif Düzgün İyi ki geldiniz ve artık çocuk istismarını önleyici bir şeyler yapılması için siz de değerli fikirlerinizi paylaştınız. Ahlarla vahlarla değil çözüm önerileriyle yürümek adına katkılarınız için binlerce teşekkür💜

Sakarya Barosu Çocuk Hakları Merkezi Başkan Av. Elif Düzgün bu kutsal davaya öncülüğünüz için minnettarım…
Bu ilkini gerçekleştirdiğiniz toplantıya,arkadaşlarım Kadın Doğum Uzmanı Nurhan Özdemir, Ebe Nazife Karakaş Gülenç, Öğretmen Ali Arslan ile birlikte geldik belki umut oluruz diye…
Bir sonrakinde binlercesi ile yanınızdayız…
Hareket vaktini bekliyoruz…

Davranışlarındaki değişikliğe dikkat!

Cinsel istismarın tespit edilmesinden sonraki süreçte ilk yapılacak şeyin çocuğun fiziksel güvenliğini tekrar sağlamak ve onu koruma altına almak olduğunu ifade eden Av. Elif ERDEM DÜZGÜN, taciz ya da cinsel istismara uğramış çocuğun hem fiziksel hem de psikolojik tepkiler verdiğini belirterek tepkileri şöyle sıraladı:
Çocuk koruma altına alınmalıdır

“Cinsel istismara uğramış çocuk fiziksel ve psikolojik bütünlüğüne karşı tehdit almış demektir” diyen Av. Elif ERDEM DÜZGÜN,, şu uyarılarda bulundu: “Bu tehdit çocukta azımsanmayacak bir travmaya yol açabilir. Cinsel istismarın tespit edilmesinden sonraki süreçte çocuğun fiziksel güvenliliğini tekrar sağlamak ve onu koruma altına aldıktan sonra çocuk yargılanmadan dinlenmelidir. Eğer çocuk bunu bir öğretmenine açıklamış ise, öğretmen bunu gerekli yerlere ve aileye bildirmelidir. Eğer çocuk ailesine bu durumu açıklamış ise yine aile gerekli yerlere bu durumu bildirmek ile yükümlüdür. Çünkü cinsel istismar bir suçtur ve mutlaka gerekli yerlere bildirilmesi gerekmektedir.”


Çocuk yargıdan uzak bir şekilde dinlenmeli!

Çocuğun çevresindeki kişilerin travmayı atlatabilmesinde çocuğa en çok desteği verecek kişiler olduğunu belirten Tuğba Kosova “Bu yüzden bu kişilerin son derece yargıdan uzak bir şekilde çocuğu dinlemeleri, ona tekrardan korunaklı ve güvenli alanı sağlamaları gerekmektedir. Çocuğa asla “günah, ayıp, saklamamız gerek” şeklinde cümleler kurulmamalı, çocuğa her zaman destek olunacağı aktarılmalıdır. Ancak bu korumanın aşırı düzeyde olmamasına dikkat edilmelidir. Çocuk sosyal çevresinden ve okulundan uzaklaştırılmamalıdır. Bu güven ve korunma çocuğu dış dünyadan soyutlamadan sağlanmalıdır” ifadelerini kullandı

O kişiyle ilişkisi kesilmelidir

Çocuğun istismara uğradığı kişi ile ilişkisinin mutlak suretle kesilmesi gerektiğini vurgulayan Tuğba Kosova, şu tavsiyelerde bulundu: “O kişinin artık kendisine zarar veremeyeceği çocuğa bildirilmelidir. Çünkü istismara uğrayan bir çocuğun en büyük eksiği kendisini güvende hissetmemesidir. Çocuğun bir süre uyku, iştah, duygularını düzenleme konusunda sıkıntı yaşayabileceğini aileler bilmeli, çocuğun eski düzenine geri dönmesini hemen beklememelidirler. Çocuğa anlayış ile yaklaşılmalı, eski düzenine hızlı bir şekilde dönmesi için baskı yapılmamalıdır. Cinsel istismara bağlı olarak ailelerde de zaman zaman öfke ve suçluluk duyguları görülebilir. ‘Engelleyemedik, bizim suçumuz, koruyamadık’ tarzında düşünceler sıklıkla görülebilir. Bu tip düşünceler, öfke ve suçluluğu artırabilir, bu durum çocuğa da yansıyabilir. Bu noktada ebeveynlerin mümkün oldukça duygularını düzenlemeleri, kendilerini suçlamamaları gerekmektedir. Ancak çoğu kez bu durumları aileler ve çocuklar tek başlarına atlatamazlar, destek almaları gerekebilir.”

Profesyonel yardım alınmalı

Travma tedavisinin özel bir tedavi olduğunu belirten Çocuk bedenime dokunma derneği kurucusu Çocuk ve Ergen Psikiyatristi Tuğba Kosova : “Bu noktada çocuk için profesyonel yardım alınması gerekli olabilir. Cinsel istismarlar ve buna bağlı olarak oluşmuş olan travmalar tedavi edilmez ise yetişkinlikte izleri görülebilir. Cinsel kimlik gelişiminde bozulmalar, kronik depresyon, kişilik bozuklukları, yeterince sağlıklı olmayan ilişkiler, karşı cins ile ilişkili sorunlar ortaya çıkabilir. Sadece yetişkinlikte değil, çocuğun mevcut hayatı içerisinde de aksamalara sebebiyet verebilir. Dikkat işlevlerinde bozulma, aralıklı öfke patlamaları, ciddi düzeyde unutkanlıklar, okuldan ve arkadaşlardan uzaklaşma, aile ile iletişimin azalması gözlemlenebilir. Travma çözümlenmediğinde ve tedavi edilmediğinde bu tip durumlar kaçınılmazdır.”

Sakarya Barosu Çocuk Hakları Merkezi’nin girişimiyle, çocuğa cinsel istismara karşı izlenecek yol haritasının belirlenmesi amacıyla bir toplantı düzenlendi. Kadın kuruluşları, siyasi partiler ve söyleyecek sözü olan herkesin davetli olduğu bu toplantıya katılım beklendiği gibi yüksek oldu.

Amacım aslında çocuk istismarına dikkat çekmekti. Çünkü biz hukukçular ve tıpçılar olarak bu vakaları sık sık görüyoruz ama halk bu bunu görmüyor, bir şekilde halkı bilinçlendirmek gerekiyordu.

 Son zamanlarda medya da var olan haberler aslında insanların bu konuya çok duyarlı olduğunu ve harekete geçmek için zaman beklediğini gösterdi çünkü sosyal medyada da yerel de konuştuğumuz insanlarda da büyük bir tepki görmeye başladık.

 Bunun bir şekilde sonuçsuz kalmaması gerekiyor çünkü istismar davaları girip çıktıkça cezalar arttırıldıkça azalacak bir olgu değil. Yapılan araştırmalar gösterdi ki siz cezaları arttırsanız bile tacizleri önleyemiyorsunuz. O yüzden istismarı önlemek için tedbirler almanız gerekiyor.

 Birçok aklın bir araya gelerek ortak üzerinde uzlaşılan teklifler sunmak ve bu şekilde bir metin çıkarmak ve bir şekilde sorunun kökenine inip bataklığı kurutmak.

Ben hep şunu söylüyorum evet mecliste komisyon kurulsun ama alt komisyonlar kurulsun ve burada sosyologlar, hukukçular, psikiyatristler, tıpçılar, psikologlar, alanda çalışan herkes, bunların yanında ülkemizde bulunana savaştan kaçıp gelen göçmenleri de düşünürsek mülteci hakları konusunda çalışan uzmanlar olsun.

Hep bir araya gelip bir şekilde araştırma yapmamız lazım istismarın sebepleri, istismarcıların kimliği ya da istismara uğrayan çocukların durumları bunlar üzerinde araştırma yapılması gerekiyor.

Biz suç olmadan önlenmesini hedefledik ve bu yüzden böyle bir toplantı yaptık

Üzerinde uzlaştığımız bir metin ortaya çıktı.

En kısa zaman da çocuk istismarına karşı bir yürüyüş örgütlemeyi, akabinde standa açarak ortaklaşılan metni vatandaşların imzasına da açarak meclise göndermeyi hedefliyoruz.

Biz her zaman çocuk istismarının dini, etnik hiç tarafının olmadığını, her toplulukta her inanç ya da inançsızlık sisteminde her şekilde istismarcılar çıkıyor biz artık bu benden değil diri aşmak durumundayız.

İnsanların kutuplaşıp birbirini suçlamaktan vaz geçmesi gerekiyor.

Her yerde her an istismar olabilir

Oturduğumuz apartmanlarda ki dairelerden kaçında neler oluyor bilmiyoruz.

-Etkinliklerinizle ilgili kamuoyuna bir çağrınız olacak mı?

İnsanları duyarlı olmaya çağırıyoruz. Ve her görüşten, her kesimden, her yaştan insanların bu konuda desteklerini istiyoruz.

Çocuk istismarına duyarlı herkesin katılmasını bekliyoruz.

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar